Започване на бизнес в малък апартамент?

  • 2 558
  • 52
  •   1
Отговори
# 30
  • Sofia
  • Мнения: 26 371
И сега още ги има тези Филиали към детски градини.

# 31
  • Мнения: 293
Не би трябвало да е проблем да се развива бизнес на среден и висок етаж, който да не е свързан с вдигане на шум и рискове от пожар, наводнение и др.

Да имаш в блока или комплекса си супермаркет, зъболекарски кабинет, детска ясла, ресторант, мед. център, ветеринар, център за обучение, фитнес и др. според мен е по-скоро предимство, отколкото недостатък. Освен това, предполагам никой няма да има нищо напротив, ако бизнеса участва солидарно за озеленяването пред блока, оправянето на тротоара, осветлението, общите части. Виждал съм го в една кооперация.

Не, комфортът на обитаването страда сериозно от подобни "бизнеси". Вие може да не го разбирате, защото на вас няма ви пречи теоритично.

Жилищните сгради се проектират, оразмеряват и изпълняват, за да са комфортни за живеене. Плочите и армировката в тях например, не се предвидени да издържат натоварването, което трябва да издържи едно складово помещение. Звукоизолация, изолация от ударен шум и подобни не се предвиждат, защото там ще живеят хора, а няма да се прави производство. Предвижда се 1 асансьор, защото той е достатъчен за 50-те теоритично обитатели на 25-те жилища, но той не стига, за да се обслужват и 5-6 служители с 20-тина клиенти дневно. Паркингът на блока е достатъчен за броя жилища, но няма допълнителни 3-4 паркоместа за служителите и още 2 за клиенти.

Устройствените планиране на населените места е необходимо зло, доказва се от векове насам. Не, че промени са недопустими, но водят до компромиси, които рядко си заслужават. На висок етаж, ще намерите ателие или офисна площ, но в 99% от случаите, няма да намерите производства и услуги на тях. Препоръчвам да се ориентирате към сгради с обслужващо или смесено предназначение, другото пак казвам е ненужен и неоправдан ексцентризъм.

# 32
  • София
  • Мнения: 38 476
Ние имахме баничарница в отделно помещение на 1 ет. След около година ги изгониха.
В момента имаме гумаджийница срещу блока. Ами и тя вдига ужасен шум и хората протестират.

# 33
  • Мнения: 967
Принципно сте прави - нормите на шум, правилника на ЕС и неписаните правила на обща търпимост трябва да се спазват от всички. Всъщност много често те се спазват повече от бизнесите, отколкото от живущите.. Четирима от съседите ми например от всички страни правят нескончаеми ремонти - то е целогодишно къртене, пробиване, рязане, заваряване, полиране и т.н. При това положение шума от един конвектомат е като перце за ушите.

Че при много от жилищата липсва елементарна шумоизолация, трифазен ток, достатъчно паркоместа и т.н. също сте прави. Но защо човек закупил или наел жилище да не може да го ползва за малък бизнес, ако това не пречи по никакъв начин на останалите? Далеч по-голям проблем са да кажем наематели, които правят шумни купони, забравят включени абсорбатори и вентилатори, прибират пияни посред нощ и т.н. или егоцентрични съседи :-х

Пак казвам, не виждам причина например през свободното си време човек да композира музика със слушалки или да пече ръчно направени сладкиши с печка Раховец в ателие на последен етаж - било то за себе си или за продажба. Мисля, че има консенсус, че партер, първи и последен етаж (в този ред) са за предпочитане пред междинни за малък бизнес. Но ако дейността е свързана с много шум и движение (предвид случая с баничарницата и гумаджийницата), то трябва да се търсят помещения извън жилищни сгради.

Последна редакция: сб, 08 май 2021, 12:54 от Пух

# 34
  • София
  • Мнения: 38 476
И пак повтарям - не става да произвеждаш храна в апартамент. Незаконно е.

# 35
  • Мнения: 967
Да, пак ме обхвана песимизъм..

Ако трябва да сме по-точни се налага смяна на предназначението на обект и издаване на разрешителни от БАБХ, Община, Трудова медицина, Пожарна безопасност, съгласието на общото събрание в режим на ЕС или непосредствените съседи, НАССР система, РИОКОЗ, разрешение за строеж според ЗУТ (защото преустройството се води строеж), счетоводител и т.н. Все неща, които да откажат малкия човек за бизнес, да го мотивират да работи творческа професия или в сивия сектор (20% от икономиката ни според новина от Ноември 2019).

Смяна на предназначение на обект

"В бизнеса Ви може да се налага недвижими имоти да се използват не по предназначението им. Възможно е, например, да се наложи в офис да се извършват производствени дейности, жилище да се използва за магазин или пък къща, която ще се ползва като хотел и т.н. В тези ситуации, преди да започнете да ползвате помещението спрямо новото му предназначение, единственият възможен и законен вариант е да се смени предназначението на обекта."

https://www.mi.government.bg/bg/pages/smyana-na-prednaznachenie-na-obekt-320.html

Кои обекти имат място в жилищните сгради и къде точно?

"Законът позволява жилищните сгради да подслоняват не само жилища и гаражи, но и различни помещения за стопанска и творческа дейност – магазини, офиси, кабинети, ателиета и други обекти. С оглед спокойствието на всички обитатели обаче е строго регламентирано конкретното място на обектите и условията, на които те да отговарят."

https://pravatami.bg/6282

Условията, на които трябва да отговарят ателиетата, офисите, стаите-кабинети, стаите за научна, творческа и стопанска дейност, кабинети за лекарски и зъболекарски дейности в жилищни сгради.

"Помещения и обекти за нежилищни нужди, изградени в заварени сгради, могат да се преустройват по общия ред, без да се иска съгласието на собствениците в етажната собстерност. И тук следва да се спазват санитарно-хигиенните изисквания и да не се допуска наднормено шумови и друго замърсяване. "

Референция тук.

Последна редакция: нд, 09 май 2021, 01:15 от Пух

# 36
  • Мнения: 558
В момента заради пандемията доста апартаменти са и офиси Laughing

По принцип обособяването на апартаменти в офиси не е нещо неестествено - аз съм имала такива работни места. Също така, в голяма част от кооперациите в центъра на София се помещават кантори и офиси на фирми (туристически агенции, рекламни агенции, езикови центрове и т.н.) - и това не е отсега. Съществува си още от 90-те години.

Напоследък и много жилища се отдават под наем през AirBNB. Хората на свободна практика също си работят от вкъщи и така домът им се превръща в своеобразен офис.

При офис работа не се вдига шум. Повече шум вдига едно дете или куче.

По въпроса за детските градини в апартаменти, това може да се регламентира скоро така или иначе заради недостига на места в София. Доколкото помня, има обсъждания апартаменти на партерни етажи да се използват като алтернативни детски заведения.

Разбира се, ако става въпрос за производство на храни или нещо друго по-специфично, няма как да бъде в апартамент. Но работа на компютър, преподаване или някакъв тип ръчно направени неща, като плетиво, картички, бижута и други под., не виждам проблем да се вършат от вкъщи.

# 37
  • here and now
  • Мнения: 4 213
Само на мен ли ми е странно, че "бизнеса" трябва да е в апартамент.
Моето разбиране е, че човек трябва да има някакви компетенции, умения, идея и след това да търси реализация за нея.
Изумява ме как можеш да се колебаеш между зъболекарски кабинет и баничарница?!?!?

# 38
  • Мнения: 967
Не бива да се учудваш как хора без особени качества се реализират в живота - не са 1 и 2ма, а някои дори са начело на.. :-х Струва ми се, че понякога компетенциите и уменията, дългото планиране и нерешителността - пречат на предприемчивостта, откривателството и късмета на човек (сами си поставяме спирачки). Няколкото бизнес идеи ги дадох просто за пример и попитах как стои въпроса в общия случай. Със сериозна професия съм, но ми се иска нещо по-различно от нея. Има курсове и информация, има и кой да помага, както и работна ръка на пазара на труда. Не съм решил още с какво ще се занимавам и засега всичко е в проект на фаза предварително проучване. Търся възможности за развитие, допълнителни доходи от започване на малък бизнес, переспектива за израстване. Защо в апартамент - наемите са ниски, имаш повече възможности за избор, може да работиш от къщи и др. За едни кризата е оправдание, а за други възможност.

Последна редакция: нд, 09 май 2021, 01:14 от Пух

# 39
  • Мнения: 1 306
Нещата са като намерих копче, дай да ушия един балтон към него. И тук - купих си малък апартамент, сега остава бизнес да потръгне от него. Ако апартаментът е на изплащане, картината е пълна. Малък, с кредит, явно не е жизнено необходим щом му се търси приложение, но ей така и аз да имам и накрая "какво да го правя". Продавай го и купувай криптовалути с парите Simple Smile

# 40
  • Мнения: 18 969
Най-абсурдното е, че дори се говори за наемане на малък апартамент и последваща промяна на предназначението и преустройство, защото било по-евтино, а цената на жилищната площ е няколко пъти по-скъпа от цена на постройки някъде в покрайнините на града в индустриалните зони, при които не се налагат подобни скъпи и времеемки процедури.

# 41
  • София
  • Мнения: 38 476
Ако е под наем, тотално се е объркал...

# 42
  • Мнения: 967
Какъв е тоя хейт бе хора?!? Който няма какво да каже, да ходи в темата за уморените коне, катерене на корпоративната стълбица, семейни отношения и т.н. Аз реших за себе си съвсем сериозно, че след повече от 20 години работа по фирми и корпорации е дошло времето да опитам нещо сам. Но, за да стане прехода по-плавен, на първо време ще си остана на работа, а за бизнеса ще разчитам на свободното си време, помощ от семейство и евентуално нает персонал. Покрайнините на града и близките населени места не ме устройват. Добре би било да има помощ от държавата (виждал съм как е по белите страни), но ще опитам да се справя и без. Твърде много споделих с надеждата, че някой ще ми даде ценни съвети за стартиране на бизнес, на базата на собствения си опит, но явно много хора само се дразнят и си мечтаят. На злостни коментари и лепене на етикети повече няма да отговарям и излизам от темата. Нядявам се все пак да е полезна за някого, така че я оставям отворена.

Последна редакция: нд, 09 май 2021, 13:13 от Пух

# 43
  • Мнения: 1 306
Бизнес от апартамент - примерно програмист, уеб дизайнер, проектант с CAD софтуер, строителен инженер, дистанционна поддръжка през компютър/телефон, масажист, онлайн магазин (с минимален склад на място). Такива дейности ги виждам реални за реализация в апартамент. Но да печеш баници или да правиш тенекеджийски услуги не става.

# 44
  • София
  • Мнения: 38 476
Даже аз не виждам абсолютно никакъв смисъл тепърва да се навираш в малък апартамент на среден етаж за бизнес.
Това, което аз имах като идея, беше при вече наследен малък апартамент.

Общи условия

Активация на акаунт