ШЕСТОКЛАСНИЦИ 2020/2021

  • 23 923
  • 729
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 2 111
Гена, набори сме, ма как няма да изглеждаме младолики, та ние сме родени в годината на змията, а нали знаеш че тез влечуги си сменят облеклото Grinning.

# 691
  • Мнения: 2 418
Гледам възраст обсъждате-на 40г.съм ,с три терористчета,от тях най-голямото е предстоящият седмокласник.Именно той се грижи нервната ми система да пали от раз.Нищо не му допадна от задължителните четива и накрая проверихме какви ще са изучаваните глави от произведенията,поне тях да е изчел.Извадих му тема,герой,сюжет,жанр и т.н.да ги осмисли колкото успее,че литературата му е по-трудна.

# 692
  • Мнения: 160
Ето тук се чувствам добре, сред наборки - на 42 съм Simple Smile В работата са доста по-млади, но важното е как възприемаме света Simple Smile Немили-недраги е отметнато. Но като започна да чете "До Чикаго и назад", се отказа, та минахме на вариант Христоматия....седмокласната тема доста ме е помела, тъй като повечето приятелски деца сега  минават през  това....едни много добре, други среден вариант, та му говоря на моя син, карам го малко задачи да си припомня, но не винаги се получава. Ама ваканция е все пак, и аз трябва да си пазя нервичките! Да събираме всички сили за следващата година, че няма да е лесно, но да сме живи и здрави, това е....

# 693
  • Пловдив
  • Мнения: 3 624
Как няма да е трудна литературата, като нямаш право на мисъл. Помня един тест на “Радини вълнения”. Въпросът беше как е описана Рада в началото на главата. Два от отговорите бяха портретна и биографична характеристика. Че има портрет на Рада -има, но има и биография- сираче, при кого живее, къде работи и тн. Е, трябва просто да знаеш , че верния отговор е портретна.
Травма от детството ми е въпросът “ Какво е искал да каже авторът?”
Относно годините- аз съм динозавър на 52. Но пък имам кака на 30. Както обичам да казвам - не второто ми е късно, първото ми е рано.

# 694
  • Пловдив
  • Мнения: 1 854
Трудно е, защото сега тепърва се учат как да разсъждават върху текста и да подреждат мисълта си в изречения. Най-трудно е това, че текстовете са им чужди, далечни във времето, с архаичен език. Убедена съм, че ако изучават съвременни разкази примерно, по-лесно ще разсъждават и ще отговарят на вечния въпрос - Какво искал да каже автора Simple Smile

Ние сме на друга вълна. Рязко сменяме обичайната седмокласна нагласа по отношение на уроците и ще търсим уроци по китара. Купихме инструмент, аксесоари и т.н. и сега това се прави по цял ден. И до НВО- то ще стигнем, но има цяла година преди това, да не се напрягаме излишно, ами да си изживеем по-нормално седми клас.

По темата за наборите - 78 съм аз, щерката е единствено дете.

# 695
  • Пловдив
  • Мнения: 3 624
Ханна, явно е мода китарата. Преди два месеца минахме през това, но аз й орязах крилата. Абсурд да я водя на уроци и по китара догодина. Гледа някви клипчета уж.
Изобщо не смятам , че трябва да се коментира какво е искал да каже авторът. Ако е жив да го питат. За мен е по важно аз или друг човек как разбира дадена творба . Но не, трябва да го разбираш така , както критиците, за да имаш верен отговор. Да не говорим , че прочитайки една и съща творба на различна възраст , човек я приема по различен начин.

# 696
  • Пловдив
  • Мнения: 1 854
Тук е ролята на учителя да им помогне да вникнат в творбата, да им даде насоки за мислене и разсъждаване. Да им подхвърля идеи, да задава насочващи въпроси и т.н. То горе-долу така се стига до отговора на вечния въпрос Simple Smile Аз мисля, че трябва да се дълбае, да се коментира, да се анализира качествено, иначе Малкият принц (примерно) ще е история за едно момче и някаква овца...
За китарата ще видим. Аз поназнайвам доста по отношение на музиката и ще помагам Wink

# 697
  • София
  • Мнения: 3 019
Ние сме на почивка. Девойката нищо не чете само учи стихотворения,така каза учителката.
За годините,аз съм на 46, но хич не се чувствам на толкова.

# 698
  • София
  • Мнения: 2 057
Музиката е нещо прекрасно. И двамата ми синове свирят, макар и не на китара. Не знам как е в Пловдив, но в София всички школи се настроиха на новата дигитална реалност и преподават и онлайн. При големия това си беше опция до края на годината, от която се възползваме, за да пестим време в трафика. Вероятно не е добър вариант за съвсем начинаещи, там трябва да се следи и за правилна позиция и захват на инструмента, но удовлетворението  от постигнатото носи такава наслада и разпускане...В повечето случаи и на мен действа така, тъй като свиренето на инструмент изисква пълна концентрация и така забравяш поне за час за всеки друг проблем.
За литературата съм съгласна с Рени. На набора още в първия час в пети клас му забраниха да мисли, а да чете урока и да го зубри. Това е безмислица - да учиш литература без да мислиш...че за какво ти е!

# 699
  • Монтана
  • Мнения: 1 010
При дъщерята всичко е спокойно, тъй като живеем в малък град и се влиза сравнително лесно в гимназиите. Лошото е, че и тя е наясно с това.
Сега си стяга багажа за лятно училище по народно пеене и след това заминаваме директно и на почивка. Усещам как 15 дни само ще разнася Немили недраги на разходка.

# 700
  • Майничка
  • Мнения: 12 581
Минахме през китара и ние вкъщи. Момата ходеше година и половина на уроци в близко читалище, после нещо й писна. Сега придрънква чат-пат, но не влага ентусиазъм.
Освен да хвана аз да я разучавам, мерак имам, но с музикалния слух нещо сме се разминали.😁

Последна редакция: чт, 22 юли 2021, 14:48 от gargamela

# 701
  • Пловдив
  • Мнения: 1 854
Изненадана съм за литературата! Явно сме попаднали тогава на учител. В час всеки може да каже какво мисли, за си защити мнението. Сигурно в един момент се обобщава и се достига до "вярното" според критиката. Но със сигурност не е немислене и зубрене по литература. Дъщеря ми не иска да чете критика преди да напише каквото и да е било, защото се обърквала. Първо пише цялото, евентуално после чете и дооформя с някои по-подходящи думи. Значи мисли. Друг е въпросът дали е написано според изискванията, но и до това ще се стигне.
Ариана, браво за отношението ви към музиката!

gargamela, има в нета мнооого песни само с три акорда. И то хубави, хитове направо. Давай Wink

# 702
  • Сф
  • Мнения: 10 658
О, и ние сме с китара от месец. Дрънка чат пат на една струна. Аз бях против, бабата я взе, нали музикантка.
Тя , моята и в начален курс ходи на пиано, имаше в у-ще, при баба има също, цигулка  имаме.. но..не е за нея. Музикална е, но  не и достига интерес, желание.А аз насила не карам. На другата рода се е метнала явно,мъжовата. Там ..или дЬрво ще излезе... или нещо с медицина Simple Smile Като я гледам каква е устата, утрепала се е за медицинска сестра!Че за другото трябва много четене, а сме от мързеливите.
Защо ми трябваше да гледам баловете за нашето училище след 7 ми клас...рязко ме обзе безпокойство..

# 703
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 772
Как няма да е трудна литературата, като нямаш право на мисъл. Помня един тест на “Радини вълнения”. Въпросът беше как е описана Рада в началото на главата. Два от отговорите бяха портретна и биографична характеристика. Че има портрет на Рада -има, но има и биография- сираче, при кого живее, къде работи и тн. Е, трябва просто да знаеш , че верния отговор е портретна.
Травма от детството ми е въпросът “ Какво е искал да каже авторът?”
Относно годините- аз съм динозавър на 52. Но пък имам кака на 30. Както обичам да казвам - не второто ми е късно, първото ми е рано.
Ммммм Рени водя те с 1 година.....първото ми е късно Sweat Smile Sweat Smile
Такаааа онази вечер, вдигнах леглото на девойката и таз безценност "Немили- недраги" падна под матрака, викам си няма да я вдигна, да видя какво ще каже прекрасната.....и  снощи питам чете ли ......"ммм, Не" вика(поне не ме лъже) , къде ти е книгата "ми на бюрото", гледа съсредоточено "А, авно не е там, утре ще чета".......сега чакам .....

# 704
  • Пловдив
  • Мнения: 3 624
Аз се възхищавам на хората ,които владеят музикални инструменти. Девойката е музикален инвалид обаче. Зет ми свири на всичко ,което му дадеш. Подарихме му гайда-ами отвори я и изкара мелодия,дудук поиска,кавал също.Но силата му е китарата-има професионални записи и прави музика постоянно.Талантът явно е от майка му,която е муз.продуцент в Англия.
Аз пък рязко се успокоих за седмокласните страсти ,след разговор вчера с човек в системата . Тази сутрин огледах какви паралелки има по училищата в Пловдив и осъзнах ,че са абсолютна простотия повече от половината. Дори и в обикновените гимназии всичко е профилирано,не разбирам защо. То са едни софтуерни и хардуерни науки навсякъде...Ако си харесаш паралелка ,то тя е с конкретен език-не можеш да избираш. Погледнах Лиляната с испански-о чудо задължителни профилиращи предмети – история и цивилизации и география и икономика. Банково дело в НТГ само немски. Руски почти никъде няма освен в Руската като втори и една паралелка в Хуманитарната,която също е с профил история. Май ,сериозно ще разуча строителния за догодина. Та съвсем се успокоих за догодина.Малко е излишен стреса,на който сами се подлагаме.

Общи условия

Активация на акаунт