91 НЕГ "Професор Константин Гълъбов" - тема 7

  • 57 293
  • 752
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 3 610
Ако на немската писмена матура има повече от 11т. ,  може да не се явява на втора  БГ матура, а директно им се пише 6 в дипломата. Ако има под 11т. си се явява на втора по избор,  може и английски и немски.

# 61
  • Мнения: 56
Имам питане за писмените изпити догодина за бъдещите 12ти клас Лайстунг:

Те ще имат 4 писмени изпита по немската система: Български език, Математика, Немски и Химия (С биологията ужасно ги прецакаха с липса на немски преподавател и няма извинение/компенсация за това, че им ограничават избора само до Химия).

Питането ми е кои са 2-та изпита по Българската система: Очевидно Български език и един избираем - кой ще е той? Може ли да е Немски или Английски език и къде го пише това? Няма как да е Химията и Биологията, защото тя е в пъти по-тежка от съответната  българска и материала е различен, т.е .оцената е несъизмерима. Математиката също е съвсем различна.

Привет,
Немските матури са 3 писмени: немски, математика и химия или биология; 3 устни: немски, български и една по избор; българската матура по БЕЛ се признава като писмена матура по първи чужд език за немската диплома. Ако детето изкара висока оценка на писмената матура по немски, тя му се признава като 2-ра българска матура.

# 62
  • Мнения: 743
Здравейте, молбата ми е към майки с деца в училището да кажат кои са учителите по език в 8 клас, които биха препоръчали. Може и на ЛС.

# 63
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 321
И като препоръчат, какво? Вие няма да можете да си изберете.

# 64
  • Мнения: 743
Дори и не питам за мен/мое дете. Ако няма какво или не искате да отговорите, може да пропуснете.

# 65
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 321
Няма значение дали за свое или чуждо. Аз казвам каква е системата. А имена не мога да кажа, защото вече се отдалечихме от 8 клас,  миналата година имаше промени в състава на преподавателите на зайците.

# 66
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 987
Мили дами, голяма чуденка пада при нас, моля за съвет!
Ако все пак запише лайстунг човекът (нали излизат с 2 дипломи - немска и българска), накрая може ли с БГ диплома да кандидатства в Германия! Ако тя е по-висока.

Нещо много му дойде зора, може да си даде още, ама не иска (на негово място и аз бих мислила същото).

# 67
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 321
Ноеми, може да ползва БГ дипломата, ако това съвпада със стратегията му за даденото уни.
В лайстунг 9 и 10 клас са по-лежерни, 11 и 12 - по-изискващи.
Май при ДСД е обратното, но не мога да съм сигурна, така съм чела от споделящи в миналото.

# 68
  • Мнения: 106
Преди самите изпити моята дъщеря също много се двоуми. Притесни я това профилиране, няма засилен интерес към химия и математика,но пък иска да е в тези паралелки заради опита и подготовката. Говори няколко пъти с класната и с  по-големи ученици от ДСД и лайстунг, близки на нейни съученици. Щом излязоха резултатите, звънна да се похвали, че се е записала и дали не е сбъркала Simple Smile.
Надявам се, че ще е щастлива с избора си и за в бъдеще.
Класна и е Кендерова - прекрасна дама, която вложи неимоверно усилия, за да компенсира ДО.

# 69
  • Мнения: 3 979
Така беше, Милето, преди новата програма, по  която от набор 04 учат. Сега и 11-ти и 12-ти клас според общообразователната програма стават тежки. Допускам, че през тези две години натоварването в Немския отдел и ДСД паралелките ще е съизмеримо (без многото матури в 12-ти клас в Лайстунг-а), а 9-ти и 10-ти клас в ДСД са по-натоварени.

# 70
  • София
  • Мнения: 18 035
МОН се изсилиха доста с профилирането по новата система, поне по математика, над другите предмети нямам наблюдения.. Уж с цел да изравняят нещата със западните системи, но ги надминаха май.. Изключително сериозен материал се изучава още в 11 клас, какво остава за 12 -ти. Форумка, преподавател във ФМИ (страхотна дама Heart), беше изразила, къде сериозно, къде на майтап,  учудването си какво ще ги правят тези деца в 1 курс в СУ, когато материалът вече ще е учен още в гимназията.. То и преди имаше някакви малки нещица от висшата математика, но  несравними като обем и задълбоченост със сегашния вариант..Тоест избралите конкретно мат и физика като профил ще са с повече знания от лайстунг определено (ако, разбира се, нещата се преподават на ниво в ДСД, а не се имитира работа само,  и лайстунг си останат по досегашната програма). За биология и химия силно се съмнявам, че нещо ще се промени,  понеже все пак лайстунг са с такава насоченост  и към момента нямат никакви проблеми с биологията и химията в университетите в Германия, при това в специалности с акцент върху тези предмети. Тоест  позитивът с повече знания по тези два предмета ще си остане на тяхна страна (ако немският отдел реши проблема си с  биологията през последните година-две).

 Тази година, колкото и да е  нечестно (няма как да я гоня с гьостерицата и да я налагам на 20 год.), дъщеря ми помагаше онлайн  с някоя и друга задача(след молби от тяхна страна) на някакви приятелчета  с профил МАТ в 11 клас в столични училища. Споделяше, че контролните били "адски" спрямо някогашните техни в профил мат. И не говорим за неможещи деца, чакащи всичко наготово, а за  редовно учещи отличници. А тя самата сега следва математика, тоест след вече 4 семестъра с разни мат дисциплини може  доста добре да прецени какво са им дали..Wink

Последна редакция: сб, 26 юни 2021, 08:20 от пенсионирана русалка

# 71
  • Мнения: 49
Здравейте ! В 9 клас в ДСД кои точно предмети се изучават на немски език? Има ли входни нива и как се готвят децата за тях, при положение, че не са ги учили в 8 клас тези предмети? Също така имате ли представа как се сформират 5-те паралелки извън лайстунг, кой клас при кого отива и какви са критериите? Ще съм много благодарна, ако някой родител от горните класове може да сподели нещо🙂

# 72
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 987
Мили дами, нямам думи, с които да ви се отблагодаря! Наклонявате много сериозно везните на младежа към лайстунга!
И последното нещо, което може да повлияе на избора е страха му от потенциален класен Simple Smile Носят се някакви легенди, че Беренд е много "неприятен" (каквото и да значи това). Имате ли наблюдения?

А знаете ли кой ще е класен на другата лайстунг паралелка, все пак шансовете са (само Yum) 50-50 да се падне при Беренд ?

# 73
  • Мнения: 46
В лайстунг са приети 16 момчета и 38 момичета. От А кл- приети 14, от Б- 7, от В - 6, от Г- 6, от Д - 6, от Е - 3, от Ж- 12.

Последна редакция: сб, 26 юни 2021, 17:01 от Nadja Georgieva 632309

# 74
  • Мнения: 3 979
Здравейте ! В 9 клас в ДСД кои точно предмети се изучават на немски език? Има ли входни нива и как се готвят децата за тях, при положение, че не са ги учили в 8 клас тези предмети? Също така имате ли представа как се сформират 5-те паралелки извън лайстунг, кой клас при кого отива и какви са критериите? Ще съм много благодарна, ако някой родител от горните класове може да сподели нещо🙂
В лайстунг са приети 15 момчета и 39 момичета. От А кл- приети 14, от Б- 7, от В - 6, от Г- 6, от Д - 6, от Е - 3, от Ж- 12.
Сега ако напишете имената на учителките, ще дадете на дамата, която се интересуваше от професионализма на преподавалтеките в 8-ми клас отправна точка. Предполагам "а" е на Кендерова, а "ж" на Бонова. Другите три дами са за първа година в учиището.

Тази година на немски бяха биология, химия и история. Имаше входни нива, готвиха се с "Уча се" и резултатите не бяха добри, но мисля, че не зачетоха оценките от входните нива. При нас разпаднаха 2 паралелки, които пръснаха сред останалите. Не бяха паралелките с най-много деца в НО, а бяха класовете на пенсионираните учителки (от това съдя, че има вътрешно лобиране за класа и една Кендерова напр. ще положи усилия остатъкът от класа й да се запази компактен). Издадени са немски помагала  - от Булвест 2000. Не се ползват много, защото учителите диктуват планчета (по биология - целите уроци) и се готвят от записките си. За децата подготовката по трите предмета напомняше университетските лекционни курсове от мо време - според записки от лекциите. Учителкта по география също диктува разширени планове, достатъчни за часовете.

Последна редакция: сб, 26 юни 2021, 17:38 от Шарлот

Общи условия

Активация на акаунт