Опитват се да лишат синът ми от наследство

  • 5 660
  • 166
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 12 755
..
По давност няма как да е придобил някой собствеността. Напшащането е по пазарна стойност, наскоро приятели правиха оценка на къщата си с оценител, за да наплатят наследствен дял и да я придобият изцяло.
По давност не, по-скоро по други начини може да е станало и да се лиши това момче от дял.
Да, по пазарна стойност става изплащането на наследствен дял, ние така придобивахме и си беше по пазарна стойност.

# 16
  • София
  • Мнения: 200
Срокът за оспорване заради запазен наследствен дял е 5 години. По-важно е, ако наистина става дума действително за дарение, да се заведе и впише своевременно иск, с цел защита при евентуална продажба на имотите на наследодателя. Но... преди всичко, проверихте ли в имотния регистър вписаните актове по партидата на имотите, в частност на въпросния апартамент? Наистина ли е прехвърлен с дарение? Може да става дума за прехвърляне с договор за доглеждане (а лелята да го нарича дарение), което не е дарение, а възмездна сделка и тогава синът ви няма запазен наследствен дял. Ако пък е вписано като дарение, но с клауза за доглеждане, тогава дарението е нищожно... и не знам нотариус, който би го вписал с такава клауза. Но в момента само си говорим общи приказки. Трябва ви добър адвокат, обаче преди всичко си проверете актовете в регистъра и то за всички имоти на наследодателя.

П.П.: Ако става дума за дарение, синът ви оспори и т.н..., ще стане съсобственик с останалите и отивате на доброволна/недоброволна делба, където до "определяне цена на дължимо" може въобще да не се стигне или не така, както си го мислите.
Благодаря за съвета, но тъй като от години  въпросната леля игнорира синът ми , не се обажда дори по телефона да му честити  рожден ден, както и останали празници като Н.Г и Коледа, той даже и не знае точният адрес на апартамента, тоест, знае блока и входа, но  дотук. Нямам идея, как при нулева информация да проверим в имотният регистър.

# 17
  • Мнения: 11 987
Вървете в общината и поискайте да ви дадат документ за наследници. Внукът би трябвало да се появи като наследник на баща си, който е наследник на бабата и дядото.

# 18
  • Мнения: 5 272
Ако апартаменът е бил собственост на бабата и дядото (много вероятно според мен), синът ви всъпва в правото на наследяване на баща си, като наследник на дядото и се изравнява по ред с лелята (мисля?). Така че вероятно той, лелята и бабата делят в равни части (някой по-горе го беше написал). С удостоверението за наследници може да пробвате да получите информация за собствеността в Общината. Както и в Агенция по вписванията. Само че ако норариалния акт е стар, вероятността да го откриете в Агенция по вписванията е малка, туй като регистъра е след 2000 г., а старите актове трябва да се търсят по книгите по вписвания. Но, много вероятно е в Общината да имат топната информация, според мен е добре да започнете от там да търсите. Там имат информация за частите на собствеността, защото въпреки че фактически някой друг миже да плаща данъка, там имат информация за идеалните части на имота по декларацията. Като сънаследник, синът ви има право да търси информация, така че не би трябвало да му откажат.

# 19
  • София
  • Мнения: 200
Вървете в общината и поискайте да ви дадат документ за наследници. Внукът би трябвало да се появи като наследник на баща си, който е наследник на бабата и дядото.


Да това ще го направим, но на мен  основният ми въпрос беше, дали при едно дело за запазен наследствен дял,  неговата част  ще бъде изплатена по пазарната стойност на апатамента или по данъчна оценка.Защото, ако е по данъчна, няма смисъл да се бориме, той няма да може да  си купи и половин стая в този случай, а доходите му не позволяват да тегли големи кредити за доплащане.

# 20
  • Мнения: 5 272
Вървете в общината и поискайте да ви дадат документ за наследници. Внукът би трябвало да се появи като наследник на баща си, който е наследник на бабата и дядото.


Да това ще го направим, но на мен  основният ми въпрос беше, дали при едно дело за запазен наследствен дял,  неговата част  ще бъде изплатена по пазарната стойност на апатамента или по данъчна оценка.Защото, ако е по данъчна, няма смисъл да се бориме, той няма да може да  си купи и половин стая в този случай, а доходите му не позволяват да тегли големи кредити за доплащане.
По пазарна. Писахме по-горе

Редактирам се, в Общината също така може да намерите номера на нотариалния акт ьа собственост. След това по него можете да търсите в Агенция по вписванията както и в Кадастъра. Все нещо ще изскочи от някъде.

Последна редакция: вт, 15 юни 2021, 13:56 от brumm

# 21
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 853
Вървете в общината и поискайте да ви дадат документ за наследници. Внукът би трябвало да се появи като наследник на баща си, който е наследник на бабата и дядото.

Да това ще го направим, но на мен  основният ми въпрос беше, дали при едно дело за запазен наследствен дял,  неговата част  ще бъде изплатена по пазарната стойност на апатамента или по данъчна оценка.Защото, ако е по данъчна, няма смисъл да се бориме, той няма да може да  си купи и половин стая в този случай, а доходите му не позволяват да тегли големи кредити за доплащане.
Обаче само ако имотът е прехвърлен на лелята на детето с дарение, тогава може да водите подобно дело.

# 22
  • Мнения: 8 799
Срокът за оспорване заради запазен наследствен дял е 5 години. По-важно е, ако наистина става дума действително за дарение, да се заведе и впише своевременно иск, с цел защита при евентуална продажба на имотите на наследодателя. Но... преди всичко, проверихте ли в имотния регистър вписаните актове по партидата на имотите, в частност на въпросния апартамент? Наистина ли е прехвърлен с дарение? Може да става дума за прехвърляне с договор за доглеждане (а лелята да го нарича дарение), което не е дарение, а възмездна сделка и тогава синът ви няма запазен наследствен дял. Ако пък е вписано като дарение, но с клауза за доглеждане, тогава дарението е нищожно... и не знам нотариус, който би го вписал с такава клауза. Но в момента само си говорим общи приказки. Трябва ви добър адвокат, обаче преди всичко си проверете актовете в регистъра и то за всички имоти на наследодателя.

П.П.: Ако става дума за дарение, синът ви оспори и т.н..., ще стане съсобственик с останалите и отивате на доброволна/недоброволна делба, където до "определяне цена на дължимо" може въобще да не се стигне или не така, както си го мислите.
Благодаря за съвета, но тъй като от години  въпросната леля игнорира синът ми , не се обажда дори по телефона да му честити  рожден ден, както и останали празници като Н.Г и Коледа, той даже и не знае точният адрес на апартамента, тоест, знае блока и входа, но  дотук. Нямам идея, как при нулева информация да проверим в имотният регистър.
по ЕГН на дядото или бабата също може да се търси в агенцията по вписванията. Ако я няма информацията в интернет ( за по стари актове преди 2000 г май беше) отивате на място в Агенцията по вписвания, там има регистри на всякакви сделки с имоти и може да се търси по име, по ЕГН, по адрес.
Вземете открийте адреса, да отиде момчето на място и да разбере какъв е адреса.

# 23
  • София
  • Мнения: 200
Благодаря,  Pepina_n3 , това беше полезно инфо.

# 24
  • Мнения: 5 272
Срокът за оспорване заради запазен наследствен дял е 5 години. По-важно е, ако наистина става дума действително за дарение, да се заведе и впише своевременно иск, с цел защита при евентуална продажба на имотите на наследодателя. Но... преди всичко, проверихте ли в имотния регистър вписаните актове по партидата на имотите, в частност на въпросния апартамент? Наистина ли е прехвърлен с дарение? Може да става дума за прехвърляне с договор за доглеждане (а лелята да го нарича дарение), което не е дарение, а възмездна сделка и тогава синът ви няма запазен наследствен дял. Ако пък е вписано като дарение, но с клауза за доглеждане, тогава дарението е нищожно... и не знам нотариус, който би го вписал с такава клауза. Но в момента само си говорим общи приказки. Трябва ви добър адвокат, обаче преди всичко си проверете актовете в регистъра и то за всички имоти на наследодателя.

П.П.: Ако става дума за дарение, синът ви оспори и т.н..., ще стане съсобственик с останалите и отивате на доброволна/недоброволна делба, където до "определяне цена на дължимо" може въобще да не се стигне или не така, както си го мислите.
Благодаря за съвета, но тъй като от години  въпросната леля игнорира синът ми , не се обажда дори по телефона да му честити  рожден ден, както и останали празници като Н.Г и Коледа, той даже и не знае точният адрес на апартамента, тоест, знае блока и входа, но  дотук. Нямам идея, как при нулева информация да проверим в имотният регистър.
по ЕГН на дядото или бабата също може да се търси в агенцията по вписванията. Ако я няма информацията в интернет ( за по стари актове преди 2000 г май беше) отивате на място в Агенцията по вписвания, там има регистри на всякакви сделки с имоти и може да се търси по име, по ЕГН, по адрес.
Вземете открийте адреса, да отиде момчето на място и да разбере какъв е адреса.
В Агенция по вписванията, в стария книжен регистър, се търси по дата на вписване на сделката. Което прави търсенето много трудно. Особено в София, представям си.

# 25
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Вървете в общината и поискайте да ви дадат документ за наследници. Внукът би трябвало да се появи като наследник на баща си, който е наследник на бабата и дядото.


Да това ще го направим, но на мен  основният ми въпрос беше, дали при едно дело за запазен наследствен дял,  неговата част  ще бъде изплатена по пазарната стойност на апатамента или по данъчна оценка.Защото, ако е по данъчна, няма смисъл да се бориме, той няма да може да  си купи и половин стая в този случай, а доходите му не позволяват да тегли големи кредити за доплащане.


Никой няма да ви изплати нищо.

# 26
  • София
  • Мнения: 200
Аз се съмнявам, че дядото е дарил  и лишил синът ми от наследство, защото той му беше любимият внук. А и инсулта го е бил  парализирал тотално, нито говор нито движение, та едва ли  при това положение,  би могъл способен  на каквото и да е волеизявление. Подозирам, че лелята просто  блъфира с това, че са и дарили ... но все пак бабата /майка ѝ/ би могла да го направи, въпреки, че не беше  много адекватна, но пък  беше зависима поради влошено здраве. Както и да е , благодаря на всички за съветите, някои наистина ще ми бъдат от полза.

# 27
  • Мнения: 5 272
Бабата може да е дарила нейната си част. Ако е така бих предложила синът ви да влезе във владение, стига да се уверите, че е собственик. Можете да изискате съдействие (мисля че от съдия изпълнител). Много бързо тогава ще поискат да наплатят идеалната му част.

Последна редакция: вт, 15 юни 2021, 16:35 от brumm

# 28
  • София
  • Мнения: 13 086
На първо място трябва да се изясни дали жилището е било само на дядото, само на бабата или СИО. И дали е дарено, прехвърлено или нищо не е правено с него. Чак тогава може да се спрягат хипотези.

# 29
  • СИ
  • Мнения: 4 406
На първо място трябва да се изясни дали жилището е било само на дядото, само на бабата или СИО. И дали е дарено, прехвърлено или нищо не е правено с него. Чак тогава може да се спрягат хипотези.

Точно. Много хора лежат на една кълка и си правят някакви сметки, какво можело и какво не можело с имоти на роднини или на хора с които са съжителствали. Но даже не си правят труда да им проверят статута.

Общи условия

Активация на акаунт