Опитват се да лишат синът ми от наследство

  • 5 676
  • 166
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 200
На първо място трябва да се изясни дали жилището е било само на дядото, само на бабата или СИО. И дали е дарено, прехвърлено или нищо не е правено с него. Чак тогава може да се спрягат хипотези.


Тепърва ще трябва да разбера. Когато се разведох, детето ми беше на 1,5г и единственото, което исках тогава е , да не ги виждам до края на живота си Simple Smile За първи път  се чух с лелята миналото лято , по повод на това, че синът ми беше почти на умиране, след усложнения от Ковид и му трябваше кръвопреливане. Тогава повдигнах въпроса за  това, на което има право моят син, - нейният племенник и едва тогава тя ми съобщи, че била получила  апартамента като дарение, защото била гледала  родителите си, когато са били болни. Аз мисля, че това е човешки и синовен дълг на всяко дете към родителите , а не начин да се облагодетелстваш, за сметка на детето на починалият си брат.
SeaHorse,   това за кълката беше доста грубо.  Не съм очаквала от лелята такава подлост и алчност, защото аз самата  не съм такъв човек и никога не бих постъпила по този начин. 

Последна редакция: вт, 15 юни 2021, 18:12 от мързеливка

# 31
  • Мнения: 10 542
За един имот хората озлобяват и брат-брата око вади. Съжалявам, разбирам колко ви е тежко, особено честен човек не може да си представи като допустима такава постъпка, смята я за подла, за нечестна, но това няма значение.
Стискам палци синът ви въпреки всичко да си наследи това, което му принадлежи, но мисля, че никой не ремонтира жилище, което не му принадлежи. Стискам ви палци и пожелавам здраве и на двама ви.

# 32
  • Мнения: 12 192
Бащата на сина починал отдавна, дядото - и той преди доста години, защо бе хора, не си уредихте нещата тогава? Открива се наследство със смъртта на дядото. Може и да е права лелята да смята жилището за свое. Вярно, делът на момчето при смъртта на дядото е щял да бъде 1/6, ама да си беше приел наследството тогава.

# 33
  • Мнения: 1 044
Писали са ви. Проверявате в агенцията по вписвания, кога по какъв начин сестрата се е сдобила с частта на бабата- дадение или договор за издръжка и гледане. Интересно как стои въпросът с частта на дядото. Предполагам, че въпросният апартамент изначално е СИО на двамата 50/50. Вижте и в кметството местни данъци и такси. Много сте чакали.
Ако не можете да се ориентирате , потърсете адвокат.

# 34
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 292
Ако лелята е получила имотите на бабата и дядото,като дарение срещу гледане и действително е гледала родителите си,то вие не можете да направите нищо.Защото законът е на нейна страна.

Последна редакция: ср, 16 юни 2021, 08:31 от -veni-

# 35
  • Мнения: 2 818
Масово възрастните баби и дядовци не си оправят нещата преди смърт. Толкова ли е трудно като навлезе някой към 60-70г да реши какво да се случи с имотите му, как да ги разпредели и кой да го гледа. Пълно безхаберие е тива ит страна на бабите и дядовците, защото след тях родата се избива и се рушат отношения. Човек е силно материален и всеки гледа него си и дърпа към него. Никой не е казал че цялото наследство трябва да го вземе само едното дете. Държавата има способ за делба, но минават години в дела и разправии, а има и много вратички. И всичко това само зото на дедито му е през оная работа да си уреди нещата. А изисква 2 дена от заетия пенсионерски живот.

# 36
  • София
  • Мнения: 13 285
В случая е напълно възможно бабата и дядото да са се разпоредили с имота, а авторката да няма представа, понеже става дума за "бившите" й роднини.
Ще ми е интересно (професионално) каква е ситуацията, когато авторката провери ситуацията.

# 37
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 292
Да,но в този случай лелята е гледала и майка си и баща си и те са и дали имотите ,като дарение срещу гледане.По закон те имат право .
Тоест не са безхаберни хората.Подсигурили са и себе си и дъщеря си.

# 38
  • Мнения: 2 818
Част от отговорността включва и уведомяването на всички заинтересовани страни за решението на възрастните. Винаги ще има недоволни, но поне се поема отговорност и няма да се избият след това. Защото иначе става както в случая, години наред се тай недоволство, натрупва се омраза към лелята, вероятно без да има нужда.

# 39
  • Мнения: 1 044
Сега прочетох, че има и вила в Пазарджишко. Проверете и там нещата.

# 40
  • Мнения: 12 810
Масово възрастните баби и дядовци не си оправят нещата преди смърт. Толкова ли е трудно като навлезе някой към 60-70г да реши какво да се случи с имотите му, как да ги разпредели и кой да го гледа. Пълно безхаберие е тива ит страна на бабите и дядовците, защото след тях родата се избива и се рушат отношения. Човек е силно материален и всеки гледа него си и дърпа към него. Никой не е казал че цялото наследство трябва да го вземе само едното дете. Държавата има способ за делба, но минават години в дела и разправии, а има и много вратички. И всичко това само зото на дедито му е през оная работа да си уреди нещата. А изисква 2 дена от заетия пенсионерски живот.
Гого'79, напълно неподготвен се изказваш. Ако желаят, родителите ще се разпоредят, няма тяхно задължение да го направят, нито по закон, нито морално. От там нататък си действат законите за наследяването. А родата, ако е озверяла и й липсва човешко отношение, тогава да, нека се избива.
Тук изобщо не знаем какъв е случаят, но какъвто и да е, не е било отговорност на бабата и дядото, а на наследниците да си проверят нещата и да ги уредят в рамките на закона.
Бабата и дядото са си живели, нещо са постигнали и са умрели. От тях толкоз. Ако наследниците искат нещо да получат, ами да се стегнат и да го направят.

# 41
  • Мнения: 2 818
Никъде не казвам, че са длъжни, а че е в пъти по-добре за всички. Заглавието на темата "Опитват се да оставят сина ми без наследство" говори само по себе си за българската реалност. Ако един човек цял живот се развива, работи, прави и гледа деца, той има отговорност за това което ще остави след себе си, иначе какъв е смисъла. Най-малкото ако го е грижа за децата му, няма да ги остави да се избият или единия да прецака другия. И доста често хората не взимат тези решения чисто и просто от неудобство да не изберат единия син пред другия и да не бъдат винени те. т.е. избягване от отговорност. Наследниците също са отговорни да си проверят за наследство на момента след смърт на родител, а не в последствие, след години когато са решили, че искат да се задомят и се чудят от къде да си набавят средства. В случая мисля че и двете страни имат значителни пропуски и най-практична и точна е лелята ако тя ги е гледала.

# 42
  • Мнения: 8 873
Масово възрастните баби и дядовци не си оправят нещата преди смърт. Толкова ли е трудно като навлезе някой към 60-70г да реши какво да се случи с имотите му, как да ги разпредели и кой да го гледа. Пълно безхаберие е тива ит страна на бабите и дядовците, защото след тях родата се избива и се рушат отношения. Човек е силно материален и всеки гледа него си и дърпа към него. Никой не е казал че цялото наследство трябва да го вземе само едното дете. Държавата има способ за делба, но минават години в дела и разправии, а има и много вратички. И всичко това само зото на дедито му е през оная работа да си уреди нещата. А изисква 2 дена от заетия пенсионерски живот.
Прав си, в БГ няма тази култура да се прави приживе завещание, застраховки и т.н.

# 43
  • София
  • Мнения: 13 285
Без изобщо да засягам правните норми, в случая авторката е стояла далеч от бабата и дядото, те от нея също. Не са усещали емоционална или друга близост с внука, особено след смъртта на сина си.
Възможно е да са преценили, че дъщеря им заслужава да бъде обезвъзмездена за грижите си към тях, вместо тя да ги гледа (което обикновено включва и наливане на разходи в имота на възрастните), а после да дели с дете, което им е непознато, дори и да им е кръв. Така погледнато никой никого не се опитва да лиши от нищо, а да изпълни волята на тези, които са осигурили въпросното наследство приживе.

# 44
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 292
Разбира се ,че и в България го има това-приживе да се уреди наследството.Както е в този случай.Когато родителите започнат да остаряват ,техните притеснения са основно кой ще ги гледа.И на този,който поеме ангажимента,на него оставят имотите си.Дарение срещу гледане-за тях това е начин да се подсигурят.Законът го позволява и хората са в правото си.
Да се гледат възрастни хора не е никак лесна работа.Изисква много средства,време и нерви.
Било човешки и синовен дълг?Да,така е,ама старческите домове са пълни.И за това избират този начин.Така е по-сигурно за тях.

Общи условия

Активация на акаунт