Правни насоки от адв. Лора Томанова и адв. Светлана Кирева

  • 26 377
  • 241
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 119
Здравейте, Frozenn,
Съгласно разпоредбата на чл. 46 от Закона за нотариуса и нотариалната дейност, когато нотариусът отсъства или не е в състояние да изпълнява функциите си, той може да бъде заместван от помощник-нотариус, който има съответния стаж и е положил изпит. В този случай помощник-нотариусът самостоятелно извършва всички действия от компетентността на нотариуса, като прибавя към подписа си и допълнението "по заместване".

# 136
  • Мнения: 119
Здравейте, AnMary, с оглед обстоятелството, че противозаконното заснемане на лица, в това число и особено на малолетни деца се счита за осъществяване на психически, а и емоционален тормоз над децата, особено в случай че е осъществявано системно, то при желание от Ваша страна се запознайте с изложеното в Пост № 133/06.12.2021г.

# 137
  • Мнения: 119
Здравейте, mariqivanova799, давността за търсенето на отговорност за всяко едно деяние зависи от естеството на извършеното, като в конкретния пост не се съдържат достатъчно данни за него, като в подобни случаи може да се подаде писмен сигнал срещу визираните в поста лица до Директора на съответното учебно заведение, Регионалното управление на образованието или Министерство на образованието.

# 138
  • София
  • Мнения: 39 771
Благодаря много.

# 139
  • Мнения: 1 170
Здравейте! Съветите ви винаги са изчерпателни и компетентни, за което благодарим!
Касае се за следния казус: съпруг и съпруга имат общ бизнес, той държи 90% от него, тя - 10% и освен това е управител на фирмата. При евентуален развод между двамата, тя може ли да му навреди или възпрепятства по някакъв начин? Какъв е редът да бъде освободена като управител и съответно да няма претенции върху фирмата други, освен дивидентите от 10-те си процента?

# 140
  • Мнения: 119
Здравейте, Michone,
Благодарим за положителната оценка. В откриващата тема на форума, търговското право е изключено извън обхвата на предоставянето на правни насоки, с оглед особеностите на материята, но поради естеството на въпроса, в който са засегнати и семейноправни отношения, същият предпоставя възможността за даване на насоки. Съгласно Семейния кодекс, при развод всеки от съпрузите има право да получи част от стойността на вещите за упражняване на професия или на занаят и от вземанията на другия съпруг, придобити по време на брака, ако са на значителна стойност и той е допринесъл за придобиването им с труда си, със средствата си, с грижите за децата или с работата си в домакинството. Този иск може да се предяви и преди развода, ако поведението на съпруга, който е придобил имуществото, поставя в опасност интересите на другия съпруг или на децата. Управител на Дружество се освобождава след решение на Общо събрание, решение на едноличния собственик на капитала и т.н.

# 141
  • Мнения: 1 797
Здравейте!
Как мога да разбера дали се е водило дело срещу мен, и ако да какъв е изхода от него?
Тъй като преди 2 месеца ми се обади един адвокат,да ме предупреди,че имам задължение към мобилен оператор, и ако не го погася следва дело. След това обаждане не  е имало други новини.
Благодаря

# 142
  • Мнения: 119
Здравейте, Venislava Todorova, в подобни случаи следва да се направи справка в деловодството на съответния Районен съд по постоянния адрес на длъжника, като в случай че се установи, че действително се е водело дело, за което длъжникът - ответник не е бил надлежно уведомен, то пред него се откриват различни пътища за правна защита.

# 143
  • Мнения: 1 797
Благодаря

# 144
  • Мнения: 30
Здравейте адв.Томанова и адв.Кирева,
баща ми и двете му сестри са наследници на апартамент от 10г насам.Едната му сестра живее сама в апартамента и не ни допуска в него без нейно присъствие,нямаме ключове.Обяснихме,че имаме право на обезщетение и успяхме да убедим нея и другата сестра на доброволна делба чрез продажба,също така получихме отказ за закупуване на нашия дял,както и те не желаят да продават техните.От 9 месеца има оценки от 3 агенции за недв.имоти и обяви в няколко сайта.Ангажирах се с цялата тази дейност при положение,че живея в друг град.Многократно бяхме възпрепятствани за огледи от живеещата в апартамента.За последните 3 месеца бяха отхвърлени 5 оферти на купувачи от страна на сестрата,която не живее там, по неясни за мен причини.В момента имаме потенциален купувач с капаро с изключително добра оферта ,но и тотален отказ от страна на сестрата ,която не живее в ап.,дори вече не разговаря с нас.Идеята ми е да изпратя нотариална покана,с която да й припомня за устната договорка за продажба ,да я уведомя за наличието на оферта с определена цена,да я поканя да сключим предварителен договор зо продажба или пък да купи нашия 1/3 дял на цена 1/3 от тази оферта ,в противен случай ще подам(упълномощена съм ) иск за съдебна делба.

Въпросът ми е -мога ли да пиша,че ще подам иск и по чл.41 и чл.51 от ЗЗД  за нанесени материални щети и за пропуснати ползи?

Сигурна съм,че след евентуална публична продан ще има доста голяма разлика с постигнатата в момента цена.Като се има предвид загубата и на време,разходи и нерви и целия този цирк по посрещане на купувачи и преговори за 9 месеца.В момента тази 80г жена твърди ,че никога не е искала да продава дяла си.Това каза на адвокатката, след като я помолих да й се обади, тъй като нито на мен ,нито на братовчедка ми вдига телефона.

# 145
  • Мнения: 1
Здравейте, не знам дали за тук ми е въпроса,но ще го задам. Живея вкъща от 10 и съм ползвател на промишлен ток тъй.като нямам акт 16. Има ли начин на мина на битов ток без акт 16?

# 146
  • Мнения: 107
Здравейте, искам да се разведа с бащата на детето ми, но той постоянно ме заплашва, че напусна ли апартамента,където съжителстваме с детето (на 1г. и 2 месеца) щял да ми я вземе ,заплашва ,че ще си плати експертизи,с цел да ме изкарат невменяема и да ми отнемат детето. Заплашва,че ще му присъдят правата и повече няма да видя детето си.С него нямаме жилище, придобито по време на брака, как да постъпя? Ако тръгна с детето може ли да го обяви за отвлечено? А,ако той по някакъв начин избяга с детето аз какво мога да направя?Как бих могла да докажа емоционалния тормоз към мен и това,че не полага абсолютно никакви грижи за детето? Кое би било в моя полза в съда,за да получа пълно попечителство над дъщеря си?

# 147
  • Мнения: 119
Здравейте, success1!

Въпросът ми е -мога ли да пиша,че ще подам иск и по чл.41 и чл.51 от ЗЗД  за нанесени материални щети и за пропуснати ползи?

Отговорът на въпроса е положителен, като следва да имате предвид обаче, че категорично становище относно основателността и допустимостта на визираните искови претенции може да бъде предоставено след запознаване с цялостната документация и фактология по случая, което по закон се осъществява  само и единствено в рамките на платена юридическа консултация, като обърнете внимание,  че чл. 41 от ЗЗД касае прекратяване на представителната власт.

# 148
  • Мнения: 119
Здравейте, Снежина Михайлова 708831, по данните, предоставени ни във въпроса, може да се направи обосновано предположение, че отговорът е отрицателен, но не може да се предостави категорично  становище без документация по казуса, още повече, че естеството на питането не е изцяло правно, а има и технически елемент, поради което и подобни въпроси са  изключени извън обхвата на предоставянето на правни насоки, с оглед особеностите на материята.

# 149
  • Мнения: 119
Здравейте, Eli25,
Преди да има влязло в сила съдебно решение, с което се прекратява брака и се определя упражняването на родителските права, двамата родители следва да упражняват родителската отговорност съвместно. В случаите, в които обаче единия от родителите създава опасност за детето или за другия родител, упражнява някакъв вид насилие – физическо, психическо, емоционално и т.н., следва незабавно да се сезират компетентните институции - Държавната агенция за закрила на детето, Отдел "Закрила на детето" към Дирекция "Социално подпомагане", МВР, компетентния съд съгласно Закона за защита от домашно насилие. При предявяването на иск за прекратяване на брака и докато делото е висящо пред съда,  всеки от родителите може да поиска постановяване на привременни мерки относно местоживеенето на детето, упражняването на родителските права и издръжката. Съдът се произнася по въпроса с определение, което не подлежи на обжалване и има сила до влизане в сила на окончателното решение. Допълнително можете да се запознаете с пост № 20/05.08.2021 г.

Неправомерното отвеждане на дете в друга страна е деяние, което се санкционира от международноправни актове или от такива, част от правото на Европейския съюз. В случаите, в които детето се намира на територията на Република България, следва да се сигнализират органите на МВР.

Общи условия

Активация на акаунт