Правни насоки от адв. Лора Томанова и адв. Светлана Кирева

  • 26 512
  • 241
  •   1
Отговори
# 150
  • София
  • Мнения: 3 042
Здравейте!
Благодаря за помощта Ви във форума!
В момента продаваме апартамент и дойде купувач с брокер, който уж иска да го купи, но брокерът ни излиза с номера, че иска да види оригиналния нотариален акт, за да го провери. Аз пък му гарантирам, че няма тежести и всичко му е наред.
Бихте ли ми уточнили, какви документи са необходими за предварителен договор и какви имат право да ми искат изобщо. Ясно ми е, че за изповядването ще трябват скица, данъчна оценка, купувачът ще е с кредит.
Благодаря Ви предварително!

# 151
  • Мнения: 119
Здравейте отново, denizara, благодарим за положителната оценка!
По отношение на отправеното запитване не съществува задължителна правна уредба, а е въпрос на договорка между страните по сделката, т.е. решава се по взаимно съгласие, постигнато между продавача и купувача,  като следва да имате предвид, че  с оглед на данните, изложени във въпроса,  от страна на банката ще бъдат изисквани множество документи, свързани с недвижимия имот, предмет на бъдещата сделка, вкл. и визираните във въпроса.
В този смисъл е и Пост №94/15.10.2021 г., посредством който се предоставя отговор на Пост № 91/14.10.2021 г.

# 152
  • София
  • Мнения: 1 345
Здравейте, бихте ли ми казали дали банка може да откаже да признае пълномощно от кмет? Аз до колкото успявам да разбера от прочетеното никъде няма законово написано,че не се признава. Ако наистина няма право какво трябва да направя?

# 153
  • Мнения: 831
Привет! Живеем отскоро в Епк. Собственици сме на апартамент. На етажа има общо още 4 апартамента. Всеки от тях си е заградил части от общите части - тераси и корисори. Сложени са катинари и железни врати. На нас не предоставят да ползваме терасата на етажа. Можем ли по съдебен път да оспорим това ?

# 154
  • Мнения: 523
Здравейте! Не съм много сигурна дали въпросът ми е за тук, но вече незнам към кого да се обърна. Детето ми е на 13 г и от миналата година, когато бяха присъствено, и от началото на тази учебна година е тормозен психически и физически от двама съученика. Уведомявала съм многократно класната, имахме среща с директорката, обещаха че ще се намеси и психолог. Но тормоза продължава и никой не прави нищо. В същото време те го нападат, той реагира и накрая излиза виновен. Неиска да ходи на училище, боли го от отношението на всички, че никой нищо не прави. Говорила съм с единия родител и според нея тя е безсилна и не може да се справи с него. Едното дете е добър спортист и носи медали за училището и най вероятно го протекторат за това. А това детето ти да се прибира всеки ден и да разказва как го обиждат, удрят, хвърлят му нещата, е много болезнено.  А на този момент не е удачно да сменяме училище. Ще съм Ви много благодарна ако ме посъветвате какво да предприема.

# 155
  • Мнения: 119
Здравейте, Snoopi, съгласно чл. 83 от Закона за нотариусите и нотариалната дейност,  когато в населеното място няма нотариус или районен съд, кметът на населеното място, което не е общински център, а ако е общински център - кметът, заместник-кметът, секретарят на общината, както и кметският наместник удостоверяват подписите на частни документи, които са едностранни актове и не подлежат на вписване, подписа и съдържанието на пълномощно по чл. 37 от Закона за задълженията и договорите, както и верността на преписи и извлечения от документи и книжа. При писмен отказ на банката, следва да се депозира възражение от страна на клиента пред директора на съответния клон на банката.

# 156
  • Мнения: 119
Здравейте отново, Гери75,
В случаите в които подобни проблеми не могат да бъдат разрешение при провеждането на Общо събрание, се препоръчва предявяване на иск по чл. 109 от Закона за собствеността, който има за своя последица преустановяването на неоснователните действия, от които е произтекъл доказаният противоправен резултат и смущават упражняването на правото на собственост. Предявяването на посочения иск е правна възможност, която всеки от собствениците на обект в сграда в режим на ЕС може да упражни, за да преустанови противоправното въздействие по отношение общите части на сградата. Целта на предявяването на иска е да се преустановят действия, бездействия или комбинация от двете, чрез които един от собствениците пречи на останалите собственици да ползват общите части на сградата в режим на ЕС по предназначението им. Начинът на ползване на общите части в жилищните сгради и поддържането на противопожарния режим в тях е задължение на собствениците. Това е регламентирано в  Закон за управление на етажната собственост и при неизпълнение следва да се депозира сигнал до съответните институции.

# 157
  • Мнения: 119
Здравейте, Me4ta81, в случаи на  физическо, психическо или емоционално насилие, осъществено спрямо дете, може да бъде подаден сигнал до Държавната агенция за закрила на детето, Отдел "Закрила на детето" към Дирекция "Социално подпомагане",  МВР, Директора на съответното учебно заведение, както и др. държавни органи в зависимост от осъществения спрямо детето тормоз - физически, психически или емоционален, както и неговия интензитет. Непосредствено след осъществяване на акта на тормоз над детето, свидетелят на подобен насилнически акт може да подаде сигнал и на Националната телефонна линия за деца - 116 111 към  Държавната агенция за закрила на детето, която работи 24 ч. в денонощието, с национално покритие е и е напълно безплатна.
В този смисъл е и Пост №133/06.12.2021 г., посредством който се предоставя отговор на Пост № 127/01.12.2021 г.

# 158
  • Мнения: 119
Пожелаваме на всички потребители на форума светли и весели коледни и новогодишни празници, изпълнени с радост, уют и топлина! На предстоящи въпроси, отправени в консултативната тема в рамките на настоящата година, от наша страна ще отговаряме в първите работни дни на следващата.

Бъдете здрави, щастливи и винаги се борете за защита на правата си!

адв. Светлана Кирева и адв. Лора Томанова

# 159
  • София
  • Мнения: 1 345
адв. Томанова & адв. Кирева Позовах се на написаното от Вад в поста, нямам писмен отказ,но отказват да изпълнят каквото и да е от пълномощното. Пуснах жалба през електронният им канал, но отговор до 45 дни.... След Вашата консултация утре ще отида да изискам писмен отказ и да подам жалба при Директора на клона. Отново благодаря и весели празници!

# 160
  • Мнения: 5
Здравейте! Имам голяма нужда от правен съвет.  2018г изтеглих 30 000лв кредит от банка ОББ (за 10г) за общ бизнес с мъжът ми. Уговорката беше, че и двамата ще погасяваме кредита. Вече магазинчето в което вложихме парите, не работи от 2019г. Забременях, в момента ми тече втората година от майчинството, а мъжът ми бяга от отговорност за кредита. Погасила съм сама около 8000лв до момента. Обаче съм с почти 14 вноски назад. Когато мога внасям малка сума пари. Но вече е непосилно за мен. С две децата съм, нямаме брак с мъжът ми, от известно време дори не сме в добри отношения. Питам се какво може да стане ако банката ме осъди? Ще е по добре ли за мен? Месечно повече от 150,200лв не мога да внасям. Аз нямам нищо на мое име, живея в дома на родителите си. Баща ми почина преди дни. Той ми помагаше финансово.

# 161
  • Мнения: 559
Здравейте! Бъдете здрави, щастливи и успешни през новата година!
Дъщеря ми живее в Австрия и е на път да придобие австрийско гражданство, но поради местните изисквания трябва да се откаже от българското. Интересува ме тази промяна дали би довела до увеличаване на финансовите й задължения при получаване на наследство в България. По-конкретно - когато наследи апартамента ми в България, дали като чужденец ще дължи по-висок данък в България? Ще дължи ли И данък наследство в Австрия за имущество, придобито в България? Ако преди отказа от българско гражданство й прехвърля жилището си с учредено доживотно право на ползване за мен ще дължи ли данъци в Австрия?

# 162
  • Rock & Roll feeling ...
  • Мнения: 6 691
Здравейте!
Влизам да попитам по следния казус.
Братовчед ми е получил апартамент от баба си, чрез завещание след нейната смърт. / майката на баща му, който също е  покойник от много години /
Той не е поддържал никакви отношения с баба си и баща си. Баща му има брат и ме интересува законово, този човек може ли да предяви някакви претенции поради  това, че братовчед ми не е бил никога част от тяхното семейство, а има вероятност и да не е дете на баща си ( поради болест, която носи голяма вероятност за стерилност ), въпреки че носи неговото име?
Истина ли е, че брата може да предяви претенция за делба на завещаното в съотношение на 75:25, защото се водел първи наследник по-напред в линията?

# 163
  • Мнения: 132
Здравейте,искам да попитам какво може да се направи в моята ситуация.С мъжа ми живеем на семейни начала,имаме и дете.Искам да отида с детето ми на екскурзия извън страната,но мъжа ми отказва да разпише декларация за пътуване на дете.Няма конкретна причина за отказа му,просто не иска.

# 164
  • Мнения: 119
Здравейте отново, Snoopi, благодарим Ви за пожеланията.
В случай че жалбата Ви бъде отхвърлена от страна на директора, то следва да се обърнете своевременно към адвокат с оглед оптимална защита на правата Ви.

Общи условия

Активация на акаунт