Деменция, справяне с необратимият процес

  • 8 372
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 003
Включвам се в темата заради майка ми но 86 г, която май месец счупи крак в шийката на тазобедрената кост. В началото никой ни заподазря счупване защото нямаше болки и ходеше макар и по-трудно. Направихме снимка 1 месец след счупването. Не са я оперирали, не е имала болки. Просто като разбра че има фрактура спря да ходи. И така 2 месеца. Но си беше с акъла, контролираше всичко, пие много лекарства за сърце, сложни схеми, които си следеше сама. И изведнъж буквално за ден започна рязко забравяне. Пита едно и също през 3 мин и не помни отговора. Гледа лекарствата и не знае какво да прави с тях....не знае кога да яде...просто..ужас. Как е възможно така внезапно да развие деменция?!

# 16
  • Мнения: X
pandorina, направете скенер веднага, типични симптоми на исхемичен инсулт.

# 17
  • Мнения: 2 492
Не оставяйте тази жена сама да си пие сложните схеми с лекарства. Може и да приема двойни количества. Лекарствата се дават в ръката й и се следи дали ги е изпила. Останалите далеч от нея, за да не се самообслужва.

# 18
  • Мнения: X
Аз пак да кажа за спешното, невролога и скенера. Деменция не се развива внезапно, но исхемичен инсулт - да. Отделно, че и деменцията се дължи на лошо оросяване на мозъка или микроинсулти, които могат да останат незабелязани/пренебрегвани във времето. Колкото по-рано се вземат мерки, толкова по-обратимо е положението.

# 19
  • Мнения: 4 003
Благодаря ви. Разбира се че и взех лекарствата и ги давам аз от момента в който разбарх, че има проблем. Мисля, че хванах навреме поне това и че не е пила двойни дози. Добре че си е водила стриктни записки на всичко което е взимала както и данните за кръвното та по тях се ориентирах. Вчера и излязоха кръвните резултати - изследвах всичко възможно - ПКК, протромбиново време, Д димер СРП, желязо, К, Na, Ca, Mg, вит. В12, вит. Д, хормони на щитовидната жлеза. Всичко и е в норма с изкл. на СРП, което е 27 при норма до 5 Също има някакво разместване на отделните видове бели кръвни клетки - моноцити, неутрофили, лимфоцити...макар общото количество на левкоцитите да е в норма.  Това много ми прилича на ковидна картина, но пък не е имала никакви симптоми, нито аз. Сега предстои невролог. Ако е инсулт не би ли трябвало да има някакъв симптом - пареза..нещо в говора...Иначе относно разкото забравяне - може да е имало леки обърквания, които да не е споделяла и да не съм забелязала. Макар, че...то като почне да пита през 2 мин едно и също няма как дане забележиш. Лошото е че е трудно подвижна а и много се стресира  ако трябва да се ходи по доктори. Много я беше страх от болници...затова и чак сега пуснахме кръвни изследвнания, не искаше. Сега понеже много не е адекватна прави каквото и кажа ама преди....водехме битки за всяко нещо.

# 20
  • Мнения: X
Пареза, промени в говора, припадане и т. н. са по-характерни за хеморагичните инсулти. Исхемичните имат по-леки симптоми обикновено, тъй като мозъчните тъкани се увреждат по-бавно, също така често са "микро". За да започне лечение трябва скенер, ако я е страх може да й сложат някакво успокоително, но скенер трябва да се направи. Проучете и лечението с барокамера. Но най-важна е диагнозата и лечението в посока възстановяване и/или спиране на увреждането на мозъчна тъкан. Успех!

# 21
  • Мнения: 4 003
Съмнявам се, че ще пратят 86 г човек на скенер. Смятат,че си му е време...аз едва изкрънках направление за невролог и изследване на кръвта. Сега търся препоръки за добър невролог. И може би ще трябва да отида аз и да кажа какво се случва...и вече ако трябва изследване да я водя...

# 22
  • Мнения: 2 492
Неврологичният преглед е специфичен, не става само по описание. Ако я приемат в болница, ще  направят скенер. Иначе, не знам дали е възможно специалистът да я изпрати. Май, не са много ентусиазирани. А, и да го направи, часът няма да е скоро.

# 23
  • Мнения: 4 003
Тя изпитва ужас от болници. Един такъв стрес ще я влоши. Симптомите са много ясни - краткотрайната памет се губи.  Странното е че като я питам думи от кръстословица се сеща. Разсъдъчната дейност не е засегната. Само дето не помни или само смътно нещо помни отпреди минути. И се бърка сънувала ли е нещо или го е помислила. Сънувах, че ми се яде боб. Като насън и е...

# 24
  • Мнения: 15
Моята майка има същите проблеми, а е само на 76 години. Пита по 5 пъти за едно и също нещо. Забравя и мисли че това което е сънувала се е случило.

# 25
  • Мнения: 4 003
От колко време е така?

# 26
  • Мнения: 15
Така е от 5-6 години, но се справяше. Шегуваше се аз данеби да питах вече за това или онова.
Но сега вече особенно последната седмица сега положението и е доста по-осложнено. Съвсем е почнала да забравя и дори често забравя да се храни и пие вода което най-много ме притеснява. Дано успее да се съвземе и почне да се храни нормално.

# 27
  • Мнения: 8 775
лекарствата са много важни, заведете я на преглед, може да има нужда някое да се смени, лекарите ще кажат

# 28
  • Мнения: 4 003
Сега прочетох за таблетки на основата на някаква гъба херициум и се чудя дали да не и давам. Много хубави неща пише ма дали са верни....Още не можем да стигнем до лекар...искам посещение вкъщи, много ще е трудно да я караме по болниците...

# 29
  • Мнения: 15
лекарствата са много важни, заведете я на преглед, може да има нужда някое да се смени, лекарите ще кажат

Заведох на преглед майка ми и и предписаха нови лекарства, които приема от 2 дена.
Забелязвам, че почна да спи повече сега след новите лекарства, но след като се събуди продължава да е със тази влошена адекватност и не виждам как би се оправила да излезе навън да си напазарува. Буквално преди 2 седмици можеше да се оправя и излизаше навън да си пазарува.
Сега след този срив не мисля че би се оправила сама. Хубавото е, че след приема на новите лекарства вчера за първи път от няколко дена имаше апетит да си изяде вечерята и да пие повече вода. Това за мен е много важно, защото беше спряла да се храни.

Общи условия

Активация на акаунт