Фекалотерапия

  • 2 889
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 47
Здравейте,
някой подлагал ли се е на фекалотерапия (трансплантация на фекална микробиота) в България? Къде? В коя болница? При кой специалист? Беше ли успешно и колко процедури са необходими? Благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: 597
От това което съм чела, лечението е алтернативно .

# 2
  • Мнения: 1
Един приятел имаше намерения , но се отказа. Ще попитам по каква причина..

# 3
  • София
  • Мнения: 38 508
Аз по едно време работех в една фирма, която предлагаше един препарат с фекални бактерии, но не тръгна.

# 4
  • Мнения: 47
Един приятел имаше намерения , но се отказа. Ще попитам по каква причина..

Ако може да го попитате и към кого се е бил насочил, ще ви бъда благодарна!

@Rockstar в момента има проучване в САЩ за хапчета с такива бактерии в 3та фаза, бихте ли споделили дали този препарат се намира в България (този, за който споменахте в коментара си)

# 5
  • София
  • Мнения: 4 878
Зонтик, вместо да поглъщаш чужди фекалии, по-добре пробвай гладолечение.

# 6
  • Мнения: 5 675
Въобще не е еднозначно!

# 7
  • Мнения: X
Авторката не е уточнила какво лекува...
А защо не просто пробиотик?!

# 8
  • Мнения: 179
Наистина е добре да кажете проблема, за да бъдат отговорите полезни.

Имам познат с улцерозен колит. Влоши се. Лежа по болници над месец. Скапаха го. Превърна се в ходещ скелет. Вънаха го вкъщи, казаха му - продължаваш да пиеш ей това, нищо повечене можем да направим за теб... Тогава го посъветвах за фекалотерапията. Гастроентеролога му в болница Доверие в София казал, че не може да му направи процедурата (незаконно е), но е твърдо ЗА той сам да си направи такава клизма. Казал е, че има огромен смисъл в това, което е намислил. Взе от жена си.

Резултата беше отличен. След време проба 2ри път - пак беше добре. По-късните опити не доведоха до особен резултат и се отказа. Каза, че жена му не се храни добре и самата тя има проблеми, поради което е нямало ефект и при него.

Така че нали рзбирате - фекалотерапията има смисъл, за да излезете от омагьосания кръг. Сама по себе си не може да ви даде здраве, освен ако да кажем не ядете редовно Wink Здравословния начин на живот е най-важното, за да не се стига до тежки състояния и усложнения.

Тук за повече информация: https://www.facebook.com/NaKaffe/posts/1055720201137080/

Някой попита защо не просто пробиотик. Отговора е следния: Бактериите на пробиотика измират до 15 дни след последния прием. Не са приспособени за живот в червата. За разлика от това бактериите в лайната са идеално приспособени. Освен това носят със себе си стотици вируси и бактериофаги. Една готова среда, която може да започне да работи веднага.

Важно е да знаете, че имунната система управлява/направялва бактериите в червата. Това е нещо като двупосочен разговор на биохимично ниво. Така че от една страна бактерийте в лайната регулират иунната система, но и обратното също.
Така че с едни добри лайна, можете да регулирате имунната си система, и тя от своя страна да даде възможност за развитие на по-благоприятна среда в червата. Но може и да не помогне - тогава имунната система ще продължи да е агресивна, избивайки новопостъпилите бактерии, оставяйки предимно лоши бактерии...

Някой по-нагоре каза гладолечение - то също има подобен регулиращ ефект върху имунната система и от там в червата, но невинаги е удачно в остри/тежки стадии на заболяванията.

Някой каза, че фекалотерапията е алтернативна - не знам какво се влага в това, но официално има статут на експериментална терапия и в САЩ изисква регистрация. Смята се, че това е бъдещето на медицината. Прекалено много неизвестно има все още, за да се приложи като стандартна практика.

В общия случай фекалотерапията не би следвало да е опасна, стига човека да е здрав. В природата е много широко застъпена, вероятно това е един от начините за набавяне на витамин Б12 по естествен път.

Последна редакция: пн, 12 юли 2021, 12:11 от MiroG

# 9
  • Мнения: 1 400
Попитайте в групата за аутизъм. Има деца, на които е правена фекална трансплантация в чужбина, а скоро четох и за клиника в България, но не я запомни. Много важен е донорът.

# 10
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Много е важно кой е донорът, защото вместо да се изпишат вежди, могат да се извадят очи.

Още не е утвърдена терапия, може би затова я водят алтернативна. В Германия я прилагат, но в малък обем и по-скоро като последен вариант.
Изследванията на донорите оскъпяват иначе елементарната процедура.

Последна редакция: пн, 19 юли 2021, 21:11 от asyalein

# 11
  • Мнения: 179
Проблемът доколкото аз знам е, че няма такива специфични изследвания за донорите. Изследванията са по-скоро за обща безопасност.
Общо взето се гледа да няма редица венерически заболявания и патогени, горе долу бактериите в червата, но това е толкова грубо че е сходно на никакво изследване и именно заради това често се практикува ОТ СЪПРУГ/СЪПРУГА без изследвания.

Опасност може да има главно при подтисната имунна система.
Иначе вижте, че има такова порно - ядът си с години и какво става - нищо особено.. Wink

# 12
  • София
  • Мнения: 38 508
По-полека с глупостите! Някои от бактериите във фекалиите могат да бъдат много опасни.

# 13
  • Мнения: X
А каква е гаранцията, че микрофлората на донора ще се "засели" в червото на приемника?
Ако бактериите в пробиотиците не са добре приспособени, то в едно домашно кисело мляко, плодове и зеленчуци, необработени с пестициди, фунгициди и т. н. и изобщо всякаква натурална храна доставя разнообразие от микроорганизми на червата. Въпросът е, че не винаги надделяват точните. Каква е гаранцията, че тези от клизмата ще надделеят, а няма да измрат и да се изхвърлят и всичко по-старому. Някой по-запознат може ли да обясни.

# 14
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Аз само предавания по Тв по темата съм гледала, не съм се интересувала специално.

Там обясняваха, че в цял свят спрямо наличните бактерии в червата хората се разделят на 4 групи, като във всяка група една определна група бактерии доминира (незнам как се казват тези групи бактерии). При някои хора, заради заболявания или други причини, освен тези  "нормални" чревни бактерии, има и разни патогенни, които са надделяли и са се размножили много.
"Добрите" бактерии не могат да се справят с тях.

При фекалната трансплантация се вкарват от "добрите" и те заемат мястото и няма място за патогенните. Поне това съм запомнила.

В едно предаване за процедурата в САЩ, едната изследователка казваше, че е по-лесно да приемат някого в някоя програма на НАСА, отколкото някой да бъде одобрен за фекален донор.
Та, явно има значение кой дарява!

Иначе бактериите от киселото мляко незнам дали оцеляват до дебелото черво. Все пак минават през стомаха.
За "добрия" микробиом е необходимо и правилното хранене, за да се размножат "добрите" бактерии, та след фекална трансплантация предполагам, че трябва здравословно хранене, за да не се уморят от глад нововнесените бактерии.

Общи условия

Активация на акаунт