Купуване на имот само на единият съпруг-права на другия?

  • 4 100
  • 98
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 7 992
Авторке, придобива се имот по време на брака за съответната цена.
Цена (Ц) = Х (негови пари от наследство) + У (потребителски заем) + Z (твоите спестявания за ремонт).
Неговият дял (%) = Х/ Ц
Общият дял (%) = У/ Ц
Твоят дял (%) = (У/Ц)*1/2
По отношение на твоите спестявания по сметка, които се водят лично имущество, ще имаш трансформация в СИО. Към тях ще се добавят и сумите от наем на твоя личен апартамент, ако отиват за покриване на потребителския заем.

# 61
  • Пловдив
  • Мнения: 14 428
Милинка, не, нито ремонтът, нито изплащането на заема влияят на собствеността. Собствеността е такава, каквато е при придобиването, и дяловете не се променят от последващи факти като изплащане на заема или ремонт.
Заемът е общ, все тая кой го изплаща, ремонтът е после и също не влияе.

# 62
  • София
  • Мнения: 7 992
Ще използвам случая да питам, защото зная, че си юрист. За лично изясняване.
Те придобиват имот за 100 единици, който вследствие на ремонтите с нейни пари, става 120 единици.
Делът на съпруга не се ли взема като абсолютна стойност, примерно 50 единици? И останалите 70 единици се явяват СИО?
От тия 70 единици тя ще е платила по-голямата част, защото i) ще участва със свои спестявания и ii) ще изплаща кредита с наем пак със свои лични пари (от наем на лично имущество). Нали при СИО се води бездялова собственост и всичко се дели грубо на 2? Или аз тотално се омотах в представите си за живота. Simple Smile

# 63
  • Пловдив
  • Мнения: 14 428
Цитат
Нали при СИО се води бездялова собственост и всичко се дели грубо на 2?
Да. Само че съответстващото на личните пари от наследството не е СИО, ако, разбира се, се докаже, че е купено с лични пари. Това е така наречената трансформация на лично, наследствено в случая, имущество.
Колкото до ремонта и изплащането на заема, собствеността остава такава, каквато е при придобиването. Това е общ принцип при всяко придобиване на собственост - и СИО, и друга. Участието с пари за ремонт или с изплащане на кредит по-късно не я променя, независимо, че от това цената на имота се увеличава. Както ако аз ремонтирам за своя сметка твоя или примерно общия ми с брат ми апартамент, не ставам собственичка на (по-голяма) част от него. "Неравенствата" се "изравняват" в пари, иначе би имало т.нар. неоснователно обогатяване, но не изменят вече придобитата собственост.

Скрит текст:
Сега, при СИО специално има и още една възможност - за определяне на по-голям дял при значително неравенство в приноса, това е различно от трансформация на лично имущество, отнася се за всички общи имоти, а не за един конкретен, и е за сравнително редки случаи. Нормално се приема, че приносът е приблизително равен, единият може да е изкарвал малко повече пари, или примерно единият доста повече в един период, другият - в друг период, или мъжът повече, жената гледала децата, и така нататък, не се мери приносът до лев, за по-голям дял трябва да има видимо, значително разминаване в общия принос в семейните средства, вкл. усилия по домакинство и деца, това се случва рядко и едва ли засяга техния случай.

# 64
  • Мнения: 10 503
Ако става въпрос за мен, аз не помня да съм предлагала да се живее под наем, ако единия има негово си жилище. За мен най-голямата глупост е да се харчат пари за наем, ако може да се изплаща заем, а пък при наличие на жилище съвсем.

# 65
  • Мнения: 18 507
Wink Не, съвсем друга потребителка от темите в СО, сигурна съм, че някои се сетиха за коя Блек Кет пиша. В няколко теми обясняваше защо според нея е по-добре да са в "свое" отделно жилище дори, ако единият има собственост, но аз чак сега - след като прочетох темата и отговорите, - успях да си "визуализирам" казуса.

# 66
  • Мнения: 10 503
Wink Не, съвсем друга потребителка от темите в СО, сигурна съм, че някои се сетиха за коя Блек Кет пиша. В няколко теми обясняваше защо според нея е по-добре да са в "свое" отделно жилище дори, ако единият има собственост, но аз чак сега - след като прочетох темата и отговорите, - успях да си "визуализирам" казуса.

Ясно! А най-добре да се продаде и да се купи общо, за да е "свое", демек семейно жилище Wink

# 67
  • София
  • Мнения: 7 992
Магдена, благодаря за разясненията и за отделеното време!
Ако държа парите за ремонта в моя банкова сметка, от гледна точка на СК, това са лични пари, нали така? Но ако ги вложа в общия имот, който е СИО, те стават част от СИО-то? Аналогичен е случаят и при съсобственост.
Ясно ми е, че това не води до промяна в разпределението на собствеността, то е към момента на придобиване. От моя гледна точка, обаче, трансформирам ресурс от личен в общ. Защото, ако тръгна да се развеждам и си държа парите по лична сметка, парите ще са мои. Но вложени в СИО, все едно преотстъпвам 1/2 на партньора. 
Ако при придобиването съм имала условно 1/4 от новия имот, то при развод и продажба ще имам право пак на 1/4 от цената с подобренията.
Надявам се да успях да обясня по-ясно какво имах предвид...

# 68
  • Мнения: 40 931
Ако държа парите за ремонта в моя банкова сметка, от гледна точка на СК, това са лични пари, нали така? ....Защото, ако тръгна да се развеждам и си държа парите по лична сметка, парите ще са мои.

Не съм юрист, но това малко ме съмнява. Значи ако парите са моята сметка са си мои, но ако с тях купим злато или акции стават общи? Не е ли все едно? Ами ако с общите пари се купят злато или акции на името на единия, да не би да стават само негови?

# 69
  • Пловдив
  • Мнения: 14 428
Цитат на: милинка
От моя гледна точка, обаче, трансформирам ресурс от личен в общ. Защото, ако тръгна да се развеждам и си държа парите по лична сметка, парите ще са мои. Но вложени в СИО, все едно преотстъпвам 1/2 на партньора.
Ами да, възможно е да се получи така. По-специално - ако парите са, да речем, от заплатата ти. Парите, а по сегашния СК - вече и банковите сметки, никога не са СИО, докато вещите, купени с парите, изкарани от теб по време на брака (не наследствени или получени като подарък) - са. Така е преценил законодателят, че там трябва да спре при общото - до вещите, да не включва и сметки, и пари, и вземания. По стария СК и сметките бяха СИО, другото пак не беше. Все донякъде трябва да е личното, иначе става най-малкото сложно и неудобно. Но и без това точно изравняване кой с какво допринесъл не е възможно. Предполага се, че тънки сметки за прецакване на партньора няма да се правят.
Ако вложиш чисто лични пари, доказано лични - от наследство или дарение, или примерно доказано отпреди брака, би следвало да можеш да си търсиш дори и от съпруга онова, което си вложила в повече за неговия имот и то е увеличило стойността му. На теория поне.

Цитат на: Черна станция
Значи ако парите са моята сметка са си мои, но ако с тях купим злато или акции стават общи?
Да. Освен ако парите са от наследство, дарение и т.н., когато и купеното е лично.
Просто парите у нас не са СИО по Wink природата си, сметките също не са, вещите - са.

# 70
  • Мнения: 40 931

Просто парите у нас не са СИО по Wink природата си, сметките също не са, вещите - са.

 А акциите, ценните книжа и инвестиционното злато?

# 71
  • Пловдив
  • Мнения: 14 428
Акциите и ценните книги - не. Златото е вещ, тоест е във формата на вещи (кюлчета в чекмеджето Wink) и би следвало да е СИО.

# 72
  • София
  • Мнения: 7 992
Ами да, възможно е да се получи така. По-специално - ако парите са, да речем, от заплатата ти. Парите, а по сегашния СК - вече и банковите сметки, никога не са СИО, докато вещите, купени с парите, изкарани от теб по време на брака (не наследствени или получени като подарък) - са. Така е преценил законодателят, че там трябва да спре при общото - до вещите, да не включва и сметки, и пари, и вземания. По стария СК и сметките бяха СИО, другото пак не беше.
Да, с някакво изменение в СК преди 10-тина години въведоха отделянето на сметките като лична собственост.
Това се опитах и да обясня на авторката с "формулите", но явно неособено удачно. Че ако даде от личните си спестявания, това ще доведе до увеличаване на "общото" при евентуална продажба на имота (без да променя изначалната пропорция на собствеността).
Иначе съм съгласна, че ако се стигне до подобно счетоводство, работата не е на добре.
Отново благодаря за дискусията и за отделеното време за разяснения, беше полезно, поне за мен! Simple Smile

# 73
  • Мнения: 40 931
Акциите и ценните книги - не. Златото е вещ, тоест е във формата на вещи (кюлчета в чекмеджето Wink) и би следвало да е СИО.

И ако акциите не са СИО, тогава Бил и Мелинда какво делят? При тях всичко е акции. А пък инвестиционното злато, е като ценни книжа, не са бижута, че да е вещ. Не съм и подозирала, че може да е толкова объркан нашият законодател. Много архаично звучи.

# 74
  • Пловдив
  • Мнения: 14 428
Не ги знам Бил и Мелинда какво точно делят, понеже не са в България и не ги познавам, ама те едва ли имат същите спорове като типичния американец дори. Wink
У нас принципно има и възможност (чл. 30 от СК) да се претендира за част от стойността, в пари, на придобитото по време на брака лично имущество на единия съпруг, акции, ценни книги, вземания и т.н. също влизат тук (има и тълкувателно решение ВКС по въпроса още при стария СК, че влизат), ако този, дето няма дял в имуществото, има значителен принос в придобиването му. Тоест половината акции не, но пари можеш да търсиш. Законодателят ни не вярвам да е толкова заспал, по-скоро е преценил, че съвместното притежаване на акции, вземания и т.н. ще доведе до бъркотии. Така предполагам, де. Дали е прав - не знам.
Много често - не винаги, но много често - хората са склонни да намират кусури на законите там, където ги няма. Wink

Скрит текст:
Чл. 30. (1) При развод всеки от съпрузите има право да получи част от стойността на вещите за упражняване на професия или на занаят и от вземанията на другия съпруг, придобити по време на брака, ако са на значителна стойност и той е допринесъл за придобиването им с труда си, със средствата си, с грижите за децата или с работата си в домакинството. Този иск може да се предяви и преди развода, ако поведението на съпруга, който е придобил имуществото, поставя в опасност интересите на другия съпруг или на децата.
(2) Алинея 1 се прилага и за случаите по чл. 22, ал. 3.

П.П. Не "значителен принос", а "на значителна стойност", не съм се изразила правилно. Сега, банковата сметка също е вземане в широк смисъл (по стария СК си беше СИО), но не винаги ще е на значителна стойност.

Последна редакция: пт, 09 юли 2021, 16:56 от Магдена

Общи условия

Активация на акаунт