Купуване на имот само на единият съпруг-права на другия?

  • 4 098
  • 98
  •   1
Отговори
  • Плевен
  • Мнения: 984
Здравейте,
Ще съм благодарна за мнение...
Накратко: Имам брак, сключен през 2008година, през 2010година получавам чрез дарение имот, в който живеем досега. През тази година съпругът ми, чрез покупко - продажба на наследствен за него имот,наследен от него  и  сестра му, получава паричен превод от сестра си и прехвърля неговия дял на нея. Сега с парите, които е получил, и потребителски кредит предстои закупуване на имот. Днес ми заяви, че новото жилище ще бъде само на негово име.Питането ми е - ако се закупи имота само на негово име, аз имам ли права върху имота, т.е. става ли СИО, или остава само негова собственост? Четох много набързо сега и не ми е много ясно, за да знам да се запъвам ли като се прибера... Едно дете имаме, ако е важно, под 18години...
Благодаря предварително за отговора...

# 1
  • София
  • Мнения: 7 992
Зависи дали сте в режим на разделност.
Ето една статия, за да се ориентирате горе-долу:
https://lexprobono.com/bg/1407-brak-i-imushtestvo-obshtnost-razd … AYASAAEgIQQfD_BwE

# 2
  • Мнения: 19 014
Част от новозакупеното жилище ще си е лично негова, не СИО, защото има частична трансформация на имущество от парите, които е получил за наследствения си дял:
https://www.segabg.com/category-consult/zakonut-pozvolyava-trans … testvo-pri-razvod

# 3
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Ако нямате някакъв отделен договор или предбрачен, който да решава тези въпроси, всичко каквото купи единият автоматично става СИО.

# 4
  • Плевен
  • Мнения: 984
Нямаме предбрачен договор, нито сме в режим на разделност. Притеснява ме, при евентуален развод, че може да се оспори с иск, и да иска да докаже, че сам е придобил имота,с негови средства,  поне аз така го тълкувам. Иначе, ако е СИО, не ме интересува на кое име ще бъде...Статиите четох, но не ми стана много ясно...

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 4 068
Имотът ще е  СИО, но съпругът Ви може със съответните банкови документи да докаже, че имотът е купен само с негови наследствени средства, т.е. личните му пари са се трансформирали в личен имот и да се снабди със съдебно решение, че имотът е лична собственост
По същия начин и имотът, които Ви е дарен на Вас - си е Ваша лична собственост.

# 6
  • Мнения: 19 014
Няма да е само с негови средства купен, доплащането с потребителски кредит си е чисто СИО.

# 7
  • София
  • Мнения: 7 992
Това, което Кукумицинка е дала като информация, означава, че делът от апартамента, който представляват парите от наследството, е лична собственост, а частта от потребителския кредит - СИО.
Например: имот 60 000 евро, от които 50 000 евро от наследство и 10 000 евро потребителски заем. Ще имате право да претендирате за част от дела от 10 000 евро, който се явява СИО, или 5 000 евро (50%). При развод съпругът ще трябва да докаже, че тези 50 000 евро ги е придобил вследствие продажба на дял в наследствен имот.
Това е моето разбиране по въпроса, без да съм юрист.

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 4 068
да, точно така, наследствените  пари са си лични, кредитът ще се връща със семейни средства - тази част от парите са СИО

# 9
  • Плевен
  • Мнения: 984
Ясно, много благодаря на всички за отделеното време!

# 10
  • Мнения: 19 014
Може и по време на брака да подаде съдебен иск за определяне на личното му имущество или дял.

# 11
  • Плевен
  • Мнения: 984
Изясни ми се напълно, имах някакви съмнения, за съжаление ми се потвърдиха...

# 12
  • Мнения: 19 014
Ако не тръгне да доказва, че му е трансформирано лично имущество, се води СИО цялото, независимо на чие име е нотариалният акт за жилището.

# 13
  • Мнения: 2 799
Е да ама мъжа е живял 10 години при нея без да плаща. Явно той го вижда че вие имат жилище и той иска да има. Не е казано че ще стане нещо, но всеки иска да е подсигурен. Ако по закон пари от наследство се трансформират към друг имот който остава само за наследника, то няма какво да направите.

Ако бях на ваше място бих си мълчал но не бих плащал пари за кредита му. Щом иска да си е негово да си го плаща той, но и да не засяга семейния бюджет. Ако недай си боже след време се разделите, то частта която е плащал като кредит вие може да имате претенции върху нея и тя долу горе ще покрие наема му при вас през тези 10г. Примерно 250*12*10=30к лева за наем. Долу горе са по-равно нещата ако го и отдавате новото жилище и парите влизат в семейния бюджет е честна сделка.

# 14
  • Плевен
  • Мнения: 984
Изобщо не съм смятала такива неща, неприятно съм изненадана, да си призная...Моето жилище планирахме да се пусне под наем, че да се помогне за кредита, който е изтеглен и да си помогнем за обзавеждане, ремонти и т.н. При условие, че имаме едно дете, изобщо не съм се замисляла да деля кой, какво ще плаща, но при тези обстоятелства май ще си променя мисленето за много неща. Ако беше казал, че го иска на негово име, а не сега, щях даже да се разпиша, за да е спокоен. Много меркантилно стана с делбата със семейството му, и е притеснен, че ако нещо стане, ще остане на улицата, защото реално няма нищо "свое" . Аз от своя страна съм с рак на гърдата от няколко години, и съвсем се е притеснил, че остава на улицата, не, че е оправдание де. Но определено ще дръпна ръчната, не понасям лъжи и лицемерие, а такива дребни сметки са ми непонятни и мерзки за човека, с който искаш да живееш...

# 15
  • Мнения: 19 014
Обсъдете си нещата и направи както го чувстваш. Здравето ти е на първо място

# 16
  • Мнения: 40 931
Рядко ми се случва, но съм на едно мнение с Гого. Един мъж в апартамента на жена си често се чувства уязвим и явно му се иска да си има и свой. Не е казано, че е тръгнал да се развежда, но е слушал приятели, роднини, родители, чел е в нета как ако нещо стане жена му ще му вземе всичко и се е настроил да си има нещо на свое име. Пусни го край ушите си и толкова. Ако се заядеш може и да стане дебела работа, а полза няма. Иначе Кукумицинка е права - ти също ще имаш част от апартамента, ако нещо стане и стигнете до съд, така че не си капо, каквото и да си мисли той. Замълчи си, покажи че си над тези дребнави сметки и и приеми нещата, гледайки отвисоко. Така печелиш морални точки. А и един доволен и със самочувство, а не смачкан от усещането за заврян зет, мъж е по-добър съпруг и баща.

# 17
  • Мнения: 2 799
Хубаво е че имаш неговата гледна точка и разбираш неговите страхове. Най-вероятно и на двамата страховете ви са безпочвени. Най-добре е да се подаде ръка и всеки да си каже неговите притеснения и да отбележи че разбира притесненията на другия и да намерите решение. Ти можеш да дадеш довод, че ако твоето жилище ще се дава под наем т.е. ще е източник на средства за другото жилище то е редно идвамата да го притежавате. След като сте живяли 10г у вас, сега ще живеете 10г у тях. Не мисля че има каквото и основание да откаже при положение че кредита ще го изплащаш един вид ти. А недай си боже нещо с теб се случи той няма да остане на улицата понеже всичко общо става негово и на сина ви. Изобщо сметките му са доста грешни.
Аз много се дразня на хора които излизат с довода "ти имаш наследство или си се бъхтил и си си купил, сега като сме заедно понеже аз нямам, нека е за мен". Но това е за беждубратски/сестрински отношения, за мъж и жена трябва да се подаде ръка и разбиране, но с едно на ум.

# 18
  • Мнения: 6 108
Ако се разделите може скоропостижно да се обзаведете със заем, който да плащате сама, а от имота да не видите нищо.
Точно такъв пример имам пред очите си. Мъжът тегли 6 цифрен заем за имоти на негово име. Развеждат се като жената дори не е виждала имотите и докато се бори с онкологично заболяване и отглежда общите деца сама, без издръжка (защото господинът официално се води безработен, а иначе с новата имат печеливш бизнес на нейно име без да са сключили брак) получава запор на част от заплатата поискан от частен съдебен изпълнител и така вече няколко години.

# 19
  • София
  • Мнения: 7 992
Да не плашим излишно жената. Говори за потребителски кредит, т.е. до 20-30 хил. лв., вероятно за 10 години, така че относително бързо ще се изплати. Срещу заема ще има пропорционална по размер собственост, ако цените на имотите се задържат.
Важното е да обсъдят притесненията си, за да не се нагнетява обстановката.

# 20
  • Мнения: 8 819
Парите от наследство на мъжа ви не са СИО, а само негови.
А жилището, в което сте живяли си е само ваше.
Но винаги можете с подходящи сделки да се договорите и да измените това. Примерно можете и двете жилища да си ги направите 50/50.

# 21
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
Мисля, че и двамата сте под емоция, по-добре успокойте топката, защото само ще си навредите.
Без да съм адвокат, но може да обобщим:
1. При покупката на  новото жилище, така или иначе се декларира произход на средства, това е задължително. Така или иначе, той ще декларира, че са от продажбата на имот. Никой няма да го пита дали е наследствен или не. Това дали той някога ще тръгне да доказва, че е с пари от продажбата на наследствен имот, не го знаете ... може въобще човекът и да не си го е помислил. и защо да го прави, освен при евентуален развод. Както и Вие ще покажете, че имотът Ви  е само Ваш.
2. При наследяване/ за това ред няма и дано да остареете и да побелете заедно/, преживелия съпруг наследява заедно с децата имотите, които са семейна собственост, както и тези, които са собственост само на починалия съпруг. Така че никой няма да остане на улицата, дори да няма лично негов си имот.

# 22
  • Мнения: 6 108
Моята близка беше изгонена от мъжа си с децата от семейното жилище, защото им беше подарено от свекърите за сватбата и отиде да отглежда децата при родителите си.
Всички тук говорите хипотетично, аз видях какво реално се случи с жена в подобна ситуация. Търсете адвокат и той да ви каже как да се тегли заема без да сте страна по него нито сега, нито след евентуален развод. Пък като уредите този въпрос парите от наема на вашето жилище ги отделяйте за детето си. Съпругът ви като иска да е само на негово име имота да си обслужва сам заема без да ощетява семейния бюджет, макар че пак ще е ощетен когато част от заплатата на мъжа ви ще отива за кредита. Хубаво е хората да вярват в любовта и нека да се обичат и остареят заедно, но не е нужно жената да плаща с нейни средства за личния имот на съпруга си, вместо да ги вложи  в образование или други нужди на детето. Мъжът е живял в нейния апартамент 10г без да е имал финансово задължение към нея и тя няма такова във връзка с изплащане на неговия имот при все, че засега плановете са да живеят заедно там.

Последна редакция: ср, 07 юли 2021, 11:36 от Рори72

# 23
  • Мнения: 40 931
Почнат ли такива сметки бракът си е отишъл. Ще почнат да се дебнат, като се дебнат все ще се хванат, че нещо не е по равно и стана тя каквато стана. 10 години са живели в нейния апартамент и той, предполагам, е давал пари и за него, покрай цялото домакинство. Сега предложението само той да си изплаща кредита, БЕЗ ДА ОЩЕТЯВА СЕМЕЙНИЯ БЮДЖЕТ, е нонсенс - как така няма да го ощетява? Нали част от парите ще отиват за кредит, вместо за семейни разходи. И кредитът да е само на негово име също не става просто. Трябва да се регистрират в режим на разделна собственост и тогава всеки си има неговото. Ама то си е все едно да си кажат в очите, че не с вярват.

# 24
  • Мнения: 2 799
Ще се изненадаш колко сметки се правят от всички, а после пак се пбичат и си живеят. Сметкаджийството не е нещо лошо стига да бъде проведено правилно, без кавги и с уважение. За съжаление и културата ни е ниска, та не винаги се получава. Истината е че не трябва да се месим в чуждите работи(макар че аз го направих) а да даваме пример с други е абсърдно. Нито ги познаваме хората нито знаем какво им се върти в главата.
Но аз ако бях на мястото на мъжа, бих сложил имота да е общ поне там 1/4 към 3/4.

# 25
  • Мнения: 2 217
В такава ситуация, има ли вариант да се запише собствеността на детето?

# 26
  • София
  • Мнения: 7 992
Ако решат да продават, трябва разрешение на съда, да не говорим, че това дете след 15 години може да те изхвърли от жилището. Случаи всякакви.
За мен, вместо да се надлъгват, справедливото е да отидат при адвокат, да разясни кой какви права има и докъде се простира собствеността и да решат какво да правят.

# 27
  • Мнения: 72
Изобщо не съм смятала такива неща, неприятно съм изненадана, да си призная...Моето жилище планирахме да се пусне под наем, че да се помогне за кредита, който е изтеглен и да си помогнем за обзавеждане, ремонти и т.н. При условие, че имаме едно дете, изобщо не съм се замисляла да деля кой, какво ще плаща, но при тези обстоятелства май ще си променя мисленето за много неща. Ако беше казал, че го иска на негово име, а не сега, щях даже да се разпиша, за да е спокоен. Много меркантилно стана с делбата със семейството му, и е притеснен, че ако нещо стане, ще остане на улицата, защото реално няма нищо "свое" . Аз от своя страна съм с рак на гърдата от няколко години, и съвсем се е притеснил, че остава на улицата, не, че е оправдание де. Но определено ще дръпна ръчната, не понасям лъжи и лицемерие, а такива дребни сметки са ми непонятни и мерзки за човека, с който искаш да живееш...

Е... мерзки, меркантилно, лъжи, лицемерие, развод... Дайте го малко по-ведро и оптимистично... Човекът може просто чисто символично, като глава на семейството един вид, да иска имотът да е на негово име и никакви тънки сметки да не си прави... Говорете си, даже го подкрепете, кажете - ето, аз имам един дарен имот на мое име, ами да, защо този да не е на твое, щом по-голямата част от средствата са от твое наследство... Ще се изненадате колко широки врати ще се отворят като смените гледната точка и подкрепите партньора си за нещо не особено важно, което сега ви изглежда толкова притеснително. Нищо, съвсем нищо не губите. И на ваше име да е новият имот, стигне ли се до разводи, делби и циркове, пак ще се докаже колко пари за покупката са били лични средства на мъжа ви и какво? Аз не бих се впускал в сапунени сериали, бих се радвал на живота и на възможността за ново жилище. Simple Smile

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 1 857
Ако имате брак той не може да изтегли заем без вас (изключвам бързи кредити).
Защо от неговото наследство да няма нещо на негово име? Вие нямате принос към наследство му, кое всъщност ви притеснява? По-добре да си купи нещо отколкото да ги изяде и изпие например или лека полека готовите пари да изгубят от стойността си.
Иначе вие ще имате равен дял в частта от новия имот свързана с кредита. Отделно от това в декларацията за произхода на средствата при операции и/или покупки над 30 Хил. лева ще трябва да укажете произхода на средствата - т.е. - приходи от продажба на наследство и/или наследствени дялове. Така или иначе това е неговото наследство, той ще декларирам произхода на средствата, няма нищо нередно да бъде вписано на негово име.

# 29
  • Плевен
  • Мнения: 984
Всъщност в началото идеята беше да е именно на името на детето, смяната в последния момент ме изненада неприятно, че се взема решение еднолично, дори без да се обсъди. Ако беше седнал човешки, най-вероятно и тема нямаше да пускам. Всеки иска да е сигурен, че поне покрив над главата ще има. Семейството му е много меркантилно, и доста го "прекараха" в семейната делба, чувства се предаден и излъган, не ми се иска да участвам в дребни сметки и делби...Ще помисля, най-вероятно ще се посъветвам с адвокат за ситуацията, и няма да се "хвърлям" слепешката..Благодаря на всички за различната гледна точка, за мненията и съветите!

# 30
  • Мнения: 18 504
Да, посъветвай се с адвокат. Чисто формално, щом кредитът ще се изплаща от твой доход, не e толкова неетично, колкото се изкарва  в темата, да имаш думата и собственост в този апартамент.

Последна редакция: ср, 07 юли 2021, 14:04 от EmmaT

# 31
  • Мнения: 1 267
Всъщност в началото идеята беше да е именно на името на детето, смяната в последния момент ме изненада неприятно, че се взема решение еднолично, дори без да се обсъди. Ако беше седнал човешки, най-вероятно и тема нямаше да пускам. Всеки иска да е сигурен, че поне покрив над главата ще има. Семейството му е много меркантилно, и доста го "прекараха" в семейната делба, чувства се предаден и излъган, не ми се иска да участвам в дребни сметки и делби...Ще помисля, най-вероятно ще се посъветвам с адвокат за ситуацията, и няма да се "хвърлям" слепешката..Благодаря на всички за различната гледна точка, за мненията и съветите!

Все пак помисли, че Твоето жилище ще се дава под наем, който ще изплаща кредита и ще обзавежда жилището! Имаш право на половината или си помисли дали да си напускаш дома си, за да градиш чужд! Защото с брак или без брак той ти е заявил, че жилището ще си е само негово. За това обаче може да си го плаща сам, без да те ангажира. Много странно разсъждение : половината от наследство, другата ще ми я изплати жената - значи логично  е мое жилището...много мъжко!

# 32
  • Мнения: 2 408
А защо да не си купи човекът негово жилище, всичко става в този живот - малко ли жени има, които някой хубав ден казват: обичам колегата Гошо, теб не те обичам вече. И той ще трябва да се изнесе от вашето жилище. Даже и негово да е, пак ще трябва да се изнесе, ако имате непълнолетно дете.
Виж, ако иска вече вие да изплащате кредита, пък жилището да си е на негово име, така наистина не е справедливо. Като не му достигат парите и ще тегли кредит, нека си го плаща той.
То направо май най-добре в режим на разделност. Аз съм в нормален режим на СИО, ама всеки път като прехвърляш кола, имот, трябва да влачиш и съпруга/та си по нотариуси - взема да кажа на жената да минем в режим на разделност. Но тя сигурно ще помисли, че искам да се развеждам от нея, което въобще не ми е намерението. Просто административна формалност, както и застраховка за бъдещето, защото всичко се случва в живота, и то често докато човек си прави други планове.

# 33
  • Мнения: 2 217
Абе тоя червей, веднъж загнезден, много ще тормози. Аз ти желая успех и правилно, за теб и детето, решение!

# 34
  • Мнения: 10 503
Как въобще се стигна до този казус? За мен усещането от подобен разговор е като усещане от изневяра - да се чуди човек от къде му е дошло, винаги ще остане счупено, даже и да се разберете...

Последна редакция: чт, 08 юли 2021, 09:43 от blackcat6

# 35
  • Мнения: 18 530
Ако потребителския кредит е малък, мен не би ме бъркало имота да си е само на името на съпруга ми. Чрез режим на разделност или както посъветва адвокат. Все пак ще е дошъл главно от негови наследствени пари. Относно наследствените пари неслучайно се приема, че те са си само за дадения човек, не за семейството му. Имота може да дадете под наем и пак да ви носи полза и на тримата.

Това, че живеете във ваш наследствен апартамент си е ваше решение, вие сте семейство и това е нормално. Той си е ваше жилище, новият апартамент нека е на мъжа и да си имате ползи отвсякъде. Мен не ми ме дразнило това, пак казвам, ако потребителския кредит не е голям. Успех!

# 36
  • Мнения: 1 267
Колкото и да е голям кредитът, щом желанието е да е на негово име да си го плаща сам, а да не разчита на наема от жилището на съпругата си! Въобще в цялата работа има нещо гнило!

# 37
  • Мнения: 18 530
Аз не го виждам така. Авторката също си има свое жилище, изцяло нейно. Сигурно съпругът е участвал в поддръжката, обзавеждането, ремонтите. Той не й е поискал да му припише нещо оттам?

# 38
  • Мнения: 18 504
Ако е така, тя да му изчисли наем със задна дата и да видят кой на кого има да наплаща. Но едва ли той ще е на печалба от такова изравняване.

Мъжът е този, който е започнал с деленето на "мое и твое, като с твоето ще изплатя моето", така че не е много в позиция да се цупи и да изчислява.

# 39
  • Мнения: 18 530
За мен зависи колко е голям потребителския кредит. Ако не бърка дълбоко в семейната каса... Защо авторката не си припише и тя тогава половината жилище на мъжа си? Така няма да има сметки Simple Smile

# 40
  • Мнения: 18 504
Защо авторката да приписва половината си наследствено жилище?

# 41
  • София
  • Мнения: 7 992
За да говори авторката за потребителски кредит, означава, че е не повече от 20-22 хил. лв. Над тази сума обикновено са изключения и то за специалити без други задължения и с много високи доходи.
Авторката май е от Плевен. Ако приемем, че средностатистически апартамент е около 45-50 хил. евро, 10 хил. евро са 22% дял като СИО.
Ако имат нормални отношения без други проблеми, разбират се, аз лично не бих изпадала в разправии за това той да придобие имота на негово име. Придобива се по време на брака, топката ще е в неговото поле да доказва, че парите са от наследствен дял. Единственото, за което бих имала претенции, е да знам, че кредитът се обслужва навреме.

# 42
  • Мнения: 18 530
Ами защото иска да има половината от неговото, придобито предимно с наследствени пари. (Не изкарани от тях двамата)

# 43
  • Мнения: 18 504
Ами защото иска да има половината от неговото, придобито предимно с наследствени пари. (Не изкарани от тях двамата)

Не е точно така.
Авторката пише, че първоначалната идея е била апартаметът да бъде на името на общото им дете, не по равно между тях двамата - тогава са достигналил до съгласие горницата да бъде изплащана от дохода от нейния имот. По-късно мъжът е заявил, че ще бъде само на негово име.

# 44
  • Мнения: 18 530
Лудост е да пишеш апартамент на непълнолетно дете

# 45
  • Мнения: 18 504
Това вече си е тяхна работа, те си знаят защо са били ОК с такова решение.

# 46
  • Мнения: 18 530
Е авторката иска да има свое на 100% жилище и друго 100% на детето. И аз да съм на мъжа, и аз няма да съм съгласна. Само казвам, не искам да засегна никого.

# 47
  • Мнения: 18 504
Wink Ами мъжът не е съгласен, но и авторката май не е съгласна с неговия разчет на нейните доходи. Затова писах, че този, който чака пари от другия, не е съвсем в позицията да се цупи и да тропа с краче. Не е плащал или доплащал той апартамента на авторката, за да се слага на същия кантар.

# 48
  • Мнения: 18 530
Така е, трябва да намерят компромис. Ако съм на мъжа, и аз не искам на 40+ години да нямам никакъв дом на свое име. Да го пишат на мъжа, той ще си е СИО, и да не мислят за разводи отсега според мен.

# 49
  • Мнения: 18 504
Да си купи, едва ли някой ще го спре. Дай боже всекиму да има дом на свое име.

Тук коментираме правната страна на въпроса - има ли жената някакви права, при положение, че тя осигурява средствата за изплащане на кредита.

# 50
  • Мнения: 18 530
Ако не са в режим на разделност, имотът ще си е СИО. Тоест половината неин, нищо че е писан на името на мъжа й.

# 51
  • Пловдив
  • Мнения: 14 427
Аз съм съгласна с Бианка, АКО по-голямата част от стойността ще се купи с наследствени пари, а кредитът е пренебрежимо малък на този фон.
В противен случай съм съгласна с някои от другите. Досега живял без наем в нейно жилище (което е абсолютно нормално по принцип, да), сигурно е участвал в ремонти, да, ама то и наемателите правят ремонти, и сега - с общия кредит само мое.
Абе, зависи. Има нюанси, както гласи вицът. Wink

Най-чисто е може би още сега да се уточни каква част се купува с наследствените пари и каква - с кредита, ако е по-съществена част от цялото. За тази част с кредита да се знае отсега, че е обща, другата - лична. Да няма спорове и неясноти после. Съответно това за средствата и дяловете да се посочи и в нотариалния акт.

Ако го "пишат" на името на мъжа, ще се приеме за СИО до доказване на обратното, но обратното може да се доказва (онова, което е придобито с наследствените пари и се докаже, че е с тях, е лично), и пак може да възникне спор - какво с кои пари и т.н., затова най-добре според мен да се знае отсега.

Вярно е, че такова пресмятане пък може да остави лош привкус и да се отрази на отношенията им, да. Та и това трябва да се има предвид, не е лесно.

Последна редакция: чт, 08 юли 2021, 14:06 от Магдена

# 52
  • Пловдив
  • Мнения: 1 857
Ами защото иска да има половината от неговото, придобито предимно с наследствени пари. (Не изкарани от тях двамата)

Не е точно така.
Авторката пише, че първоначалната идея е била апартаметът да бъде на името на общото им дете, не по равно между тях двамата - тогава са достигналил до съгласие горницата да бъде изплащана от дохода от нейния имот. По-късно мъжът е заявил, че ще бъде само на негово име.
Какъв имот на дете!? Кой знае какви ще ги сътвори това дете с този имот. Да купиш имот на името на детето си е най-голямата глупост която можеш да сътвориш. Примерни колкото искаш.
Освен това семейство на авторката явно е сериозно разклатено и ако съм на мястото на мъжа й изобщо нямаше да купувам апартамент, а парцел, земеделска земя, злато или за каквото ми стигнат парите, ще си ги декларирам като придобити от наследството и изобщо няма да се занимавам с меркантилната си жена.
И да не си мъчите главиците с този казус обяснявам:
Придобитото имущество по време на брака е в режим на СИО. Наследство си е лична собственост и то не е предмет на делба при развод. В  конкретния случай жената при развод ще има право на половината от частта на евентуалния апартамент закупена с кредит.
Детето при всички положения като наследник със запазена част от наследството на родителите ще придобие имотите на родителите си след смъртта им. Освен това ако авторката си отиде първа от този свят мъжа й ще придобие половината от личното й имущество, и обратното.
И не мога да не спомена наема между съпрузи, много смешно. За първи път чувам такава тъпотия, това семейство направо да ги съжалиш. Според мен любовта отдавна е излетяла през комина.

Последна редакция: чт, 08 юли 2021, 22:33 от In4hi

# 53
  • Мнения: 18 504
По-спокойно.
Те си знаят защо са решили да го запишат на детето. Щом и двамата са били ОК с това, тяхна си работа.

На мен по-неприемливо ми се вижда поведението на съпруга след това решение - да каже "не, апартаментът ще бъде само на мое име, а ще се изплаща от наема на твоето жилище" - при положение, че собственичката на жилището май не е много съгласна Wink

Наемът беше споменат в отговор на сметките как съпругът поддържал нейния дарен апартамент 10-12 години, затова имал правото сега да иска от нея да му доплати негов апартамент.

Меркантилна или не, авторката има право да прецени за какво да се използват парите от нейния имот.
А немеркантилният мъж, който чака жената да му доплати апартамента, че да имал и той като другите нещо на свое име, не е в положение да предявява претенции.

# 54
  • Мнения: 18 530
Били са ОК да го запишат на детето, след което се е обадил здравия разум.
Ако съм на мястото на мъжа, не бих се оставила съвсем без нищо, докато непълнолетното дете е вече с жилище. Съвсем си е прав. Дано се разберат Simple Smile

# 55
  • Мнения: 40 931
И аз така мисля, първо са си мислели само колко е хитро жилището да е на детето, а не на някой от тях, но после са ги светнали за всички проблеми.

# 56
  • Мнения: 18 504
Обаче се появили други проблеми по-рано от очакваното...
-----------------------
Покрай тази тема се сетих за други в СО за общо имущество, бюджет и т.н., където 99 на сто пишат, че където има мое и твое няма семейство Simple Smile Та там една потребителка е на позицията, че дори единият да има свой имот, за двойката е по-добре да е под наем или да изплаща нещо общо - едва сега разбирам какво казва тя, след като прочетох тази тема и отговорите тук. Може би не е толкова рядко явление да минат години и единият да реши, че е прецакан от живота в чуждия имот, и да вземе да каже "скъпа\скъпи, направих жест като живях тук толкова време, дай сега пари да си купя и аз нещо на мое име." За такива казуси може би наистина е по-добре това, което предлага тя, мисля, че беше Блек Кет.

# 57
  • Плевен
  • Мнения: 984
Включвам се да поясня, че това с меркантилността ми идва повече...а вчера ходих на диспансерен преглед и не съм чела в темата...Питането ми беше, след закупуване на негово име АЗ какви права имам, при евентуален развод, защото ако е на негово име, и аз нямам нищо като дял, а сега дам всичките си спестявания за ремонт на новото жилище, а в същото време има кредит, който ще се изплащан с наема на моето жилище, при евентуален развод, аз бих останала с кредит, който ще се наложи да изплащам,с разбито, предполага се собствено жилище и без никакви спестявания...Та, щом все пак  ще имам някакъв дял, с който евентуално бих могла, ако се наложи да покрия поне заема съм ок. Мъжът ми винаги е мечтал да има собствено жилище, да подсигури семейството си и аз съм ОК, нека да е на негово име, аз само ще му помогна. И такива неща като разводи, делби, наеми, грозно е, и не отговаря на истината, нямам и намерения. Животът, за съжаление е непредсказуем, много семейни приятели се разведоха тези няколко години, с грозни разводи, делби и т.н. С годините нашето семейство само ставаме по-задружни и по-добре разбиращи се, а моята болест още по-ясно ми показа защо съм избрала този човек да е до мен.. Явно наистина някой го е посъветвал да не го записва на детето, но повече обяснения ще получа довечера, защото от една седмица е командировка, а аз обичам проблемите да се решават очи в очи. Аз за себе си ще знам, че жилището, което е мое, няма да продавам, и до там със сметките. Ако имаме късмет, в понеделник е сделката, и след това заедно ще си избираме, ремонтираме новото и стягаме и освежаваме моето жилище за наематели и т.н. Да сме живи и здрави само, всичко друго ще се нареди. Болестта ме научи, че каквото и материално да имаш, нямаш ли хора, и най-вече семейство, нямаш нищо. Благодаря на всички за мненията, бяха ми полезни. Ще пиша в понеделник какво е станало, бъдете здрави и щастливи!

# 58
  • Пловдив
  • Мнения: 14 427
Ами каза се вече - две неща са:
1. Онова (като идеална част), което отговаря на сумата на парите от наследството, е негово лично, което отговаря на кредита, е общо.
2. При евентуален спор се предполага, че целият имот, щом е придобит възмездно по време на брака, е общ (съпружеска имуществена общност), и той е този, който ще трябва да доказва, че една част е купена с негови пари от наследство и затова е само негова.

Това, ако нямате избран режим на разделност на имуществото, разбира се. Ако не сте избирали, значи нямате.

Успех, и ви пожелавам никога да нямате спорове за това!

------

Цитат
Болестта ме научи, че каквото и материално да имаш, нямаш ли хора, и най-вече семейство, нямаш нищо.
Така е.
Мъжът ми полу на майтап и повече на сериозно се възхищаваше на какви хубави патриархални Wink неща я учат дъщерята в детската градина: "Човекът без семейство не може да живей" (такава песен бяха учили за някакъв празник).

# 59
  • Мнения: 18 530
Щом сте семейни, пишете го на името на съпруга ви и ще е общо. При евентуален развод - да не не се стига дотам - той може да претендира, че за него трябва да са повече от 50%, но това е свързано с доста работа, оценки и подобни. Не го мислете, щом сте си в добри отношения Simple Smile

# 60
  • София
  • Мнения: 7 992
Авторке, придобива се имот по време на брака за съответната цена.
Цена (Ц) = Х (негови пари от наследство) + У (потребителски заем) + Z (твоите спестявания за ремонт).
Неговият дял (%) = Х/ Ц
Общият дял (%) = У/ Ц
Твоят дял (%) = (У/Ц)*1/2
По отношение на твоите спестявания по сметка, които се водят лично имущество, ще имаш трансформация в СИО. Към тях ще се добавят и сумите от наем на твоя личен апартамент, ако отиват за покриване на потребителския заем.

# 61
  • Пловдив
  • Мнения: 14 427
Милинка, не, нито ремонтът, нито изплащането на заема влияят на собствеността. Собствеността е такава, каквато е при придобиването, и дяловете не се променят от последващи факти като изплащане на заема или ремонт.
Заемът е общ, все тая кой го изплаща, ремонтът е после и също не влияе.

# 62
  • София
  • Мнения: 7 992
Ще използвам случая да питам, защото зная, че си юрист. За лично изясняване.
Те придобиват имот за 100 единици, който вследствие на ремонтите с нейни пари, става 120 единици.
Делът на съпруга не се ли взема като абсолютна стойност, примерно 50 единици? И останалите 70 единици се явяват СИО?
От тия 70 единици тя ще е платила по-голямата част, защото i) ще участва със свои спестявания и ii) ще изплаща кредита с наем пак със свои лични пари (от наем на лично имущество). Нали при СИО се води бездялова собственост и всичко се дели грубо на 2? Или аз тотално се омотах в представите си за живота. Simple Smile

# 63
  • Пловдив
  • Мнения: 14 427
Цитат
Нали при СИО се води бездялова собственост и всичко се дели грубо на 2?
Да. Само че съответстващото на личните пари от наследството не е СИО, ако, разбира се, се докаже, че е купено с лични пари. Това е така наречената трансформация на лично, наследствено в случая, имущество.
Колкото до ремонта и изплащането на заема, собствеността остава такава, каквато е при придобиването. Това е общ принцип при всяко придобиване на собственост - и СИО, и друга. Участието с пари за ремонт или с изплащане на кредит по-късно не я променя, независимо, че от това цената на имота се увеличава. Както ако аз ремонтирам за своя сметка твоя или примерно общия ми с брат ми апартамент, не ставам собственичка на (по-голяма) част от него. "Неравенствата" се "изравняват" в пари, иначе би имало т.нар. неоснователно обогатяване, но не изменят вече придобитата собственост.

Скрит текст:
Сега, при СИО специално има и още една възможност - за определяне на по-голям дял при значително неравенство в приноса, това е различно от трансформация на лично имущество, отнася се за всички общи имоти, а не за един конкретен, и е за сравнително редки случаи. Нормално се приема, че приносът е приблизително равен, единият може да е изкарвал малко повече пари, или примерно единият доста повече в един период, другият - в друг период, или мъжът повече, жената гледала децата, и така нататък, не се мери приносът до лев, за по-голям дял трябва да има видимо, значително разминаване в общия принос в семейните средства, вкл. усилия по домакинство и деца, това се случва рядко и едва ли засяга техния случай.

# 64
  • Мнения: 10 503
Ако става въпрос за мен, аз не помня да съм предлагала да се живее под наем, ако единия има негово си жилище. За мен най-голямата глупост е да се харчат пари за наем, ако може да се изплаща заем, а пък при наличие на жилище съвсем.

# 65
  • Мнения: 18 504
Wink Не, съвсем друга потребителка от темите в СО, сигурна съм, че някои се сетиха за коя Блек Кет пиша. В няколко теми обясняваше защо според нея е по-добре да са в "свое" отделно жилище дори, ако единият има собственост, но аз чак сега - след като прочетох темата и отговорите, - успях да си "визуализирам" казуса.

# 66
  • Мнения: 10 503
Wink Не, съвсем друга потребителка от темите в СО, сигурна съм, че някои се сетиха за коя Блек Кет пиша. В няколко теми обясняваше защо според нея е по-добре да са в "свое" отделно жилище дори, ако единият има собственост, но аз чак сега - след като прочетох темата и отговорите, - успях да си "визуализирам" казуса.

Ясно! А най-добре да се продаде и да се купи общо, за да е "свое", демек семейно жилище Wink

# 67
  • София
  • Мнения: 7 992
Магдена, благодаря за разясненията и за отделеното време!
Ако държа парите за ремонта в моя банкова сметка, от гледна точка на СК, това са лични пари, нали така? Но ако ги вложа в общия имот, който е СИО, те стават част от СИО-то? Аналогичен е случаят и при съсобственост.
Ясно ми е, че това не води до промяна в разпределението на собствеността, то е към момента на придобиване. От моя гледна точка, обаче, трансформирам ресурс от личен в общ. Защото, ако тръгна да се развеждам и си държа парите по лична сметка, парите ще са мои. Но вложени в СИО, все едно преотстъпвам 1/2 на партньора. 
Ако при придобиването съм имала условно 1/4 от новия имот, то при развод и продажба ще имам право пак на 1/4 от цената с подобренията.
Надявам се да успях да обясня по-ясно какво имах предвид...

# 68
  • Мнения: 40 931
Ако държа парите за ремонта в моя банкова сметка, от гледна точка на СК, това са лични пари, нали така? ....Защото, ако тръгна да се развеждам и си държа парите по лична сметка, парите ще са мои.

Не съм юрист, но това малко ме съмнява. Значи ако парите са моята сметка са си мои, но ако с тях купим злато или акции стават общи? Не е ли все едно? Ами ако с общите пари се купят злато или акции на името на единия, да не би да стават само негови?

# 69
  • Пловдив
  • Мнения: 14 427
Цитат на: милинка
От моя гледна точка, обаче, трансформирам ресурс от личен в общ. Защото, ако тръгна да се развеждам и си държа парите по лична сметка, парите ще са мои. Но вложени в СИО, все едно преотстъпвам 1/2 на партньора.
Ами да, възможно е да се получи така. По-специално - ако парите са, да речем, от заплатата ти. Парите, а по сегашния СК - вече и банковите сметки, никога не са СИО, докато вещите, купени с парите, изкарани от теб по време на брака (не наследствени или получени като подарък) - са. Така е преценил законодателят, че там трябва да спре при общото - до вещите, да не включва и сметки, и пари, и вземания. По стария СК и сметките бяха СИО, другото пак не беше. Все донякъде трябва да е личното, иначе става най-малкото сложно и неудобно. Но и без това точно изравняване кой с какво допринесъл не е възможно. Предполага се, че тънки сметки за прецакване на партньора няма да се правят.
Ако вложиш чисто лични пари, доказано лични - от наследство или дарение, или примерно доказано отпреди брака, би следвало да можеш да си търсиш дори и от съпруга онова, което си вложила в повече за неговия имот и то е увеличило стойността му. На теория поне.

Цитат на: Черна станция
Значи ако парите са моята сметка са си мои, но ако с тях купим злато или акции стават общи?
Да. Освен ако парите са от наследство, дарение и т.н., когато и купеното е лично.
Просто парите у нас не са СИО по Wink природата си, сметките също не са, вещите - са.

# 70
  • Мнения: 40 931

Просто парите у нас не са СИО по Wink природата си, сметките също не са, вещите - са.

 А акциите, ценните книжа и инвестиционното злато?

# 71
  • Пловдив
  • Мнения: 14 427
Акциите и ценните книги - не. Златото е вещ, тоест е във формата на вещи (кюлчета в чекмеджето Wink) и би следвало да е СИО.

# 72
  • София
  • Мнения: 7 992
Ами да, възможно е да се получи така. По-специално - ако парите са, да речем, от заплатата ти. Парите, а по сегашния СК - вече и банковите сметки, никога не са СИО, докато вещите, купени с парите, изкарани от теб по време на брака (не наследствени или получени като подарък) - са. Така е преценил законодателят, че там трябва да спре при общото - до вещите, да не включва и сметки, и пари, и вземания. По стария СК и сметките бяха СИО, другото пак не беше.
Да, с някакво изменение в СК преди 10-тина години въведоха отделянето на сметките като лична собственост.
Това се опитах и да обясня на авторката с "формулите", но явно неособено удачно. Че ако даде от личните си спестявания, това ще доведе до увеличаване на "общото" при евентуална продажба на имота (без да променя изначалната пропорция на собствеността).
Иначе съм съгласна, че ако се стигне до подобно счетоводство, работата не е на добре.
Отново благодаря за дискусията и за отделеното време за разяснения, беше полезно, поне за мен! Simple Smile

# 73
  • Мнения: 40 931
Акциите и ценните книги - не. Златото е вещ, тоест е във формата на вещи (кюлчета в чекмеджето Wink) и би следвало да е СИО.

И ако акциите не са СИО, тогава Бил и Мелинда какво делят? При тях всичко е акции. А пък инвестиционното злато, е като ценни книжа, не са бижута, че да е вещ. Не съм и подозирала, че може да е толкова объркан нашият законодател. Много архаично звучи.

# 74
  • Пловдив
  • Мнения: 14 427
Не ги знам Бил и Мелинда какво точно делят, понеже не са в България и не ги познавам, ама те едва ли имат същите спорове като типичния американец дори. Wink
У нас принципно има и възможност (чл. 30 от СК) да се претендира за част от стойността, в пари, на придобитото по време на брака лично имущество на единия съпруг, акции, ценни книги, вземания и т.н. също влизат тук (има и тълкувателно решение ВКС по въпроса още при стария СК, че влизат), ако този, дето няма дял в имуществото, има значителен принос в придобиването му. Тоест половината акции не, но пари можеш да търсиш. Законодателят ни не вярвам да е толкова заспал, по-скоро е преценил, че съвместното притежаване на акции, вземания и т.н. ще доведе до бъркотии. Така предполагам, де. Дали е прав - не знам.
Много често - не винаги, но много често - хората са склонни да намират кусури на законите там, където ги няма. Wink

Скрит текст:
Чл. 30. (1) При развод всеки от съпрузите има право да получи част от стойността на вещите за упражняване на професия или на занаят и от вземанията на другия съпруг, придобити по време на брака, ако са на значителна стойност и той е допринесъл за придобиването им с труда си, със средствата си, с грижите за децата или с работата си в домакинството. Този иск може да се предяви и преди развода, ако поведението на съпруга, който е придобил имуществото, поставя в опасност интересите на другия съпруг или на децата.
(2) Алинея 1 се прилага и за случаите по чл. 22, ал. 3.

П.П. Не "значителен принос", а "на значителна стойност", не съм се изразила правилно. Сега, банковата сметка също е вземане в широк смисъл (по стария СК си беше СИО), но не винаги ще е на значителна стойност.

Последна редакция: пт, 09 юли 2021, 16:56 от Магдена

# 75
  • Мнения: 40 931
Пък после защо хората ставали дребнави и възникват дрязги Simple Smile
За мен е много тъпо инвестицията в имоти да е СИО, а в други инструменти да не е. Ама карай, само ми е странно.

# 76
  • Мнения: 10 503
Пък после защо хората ставали дребнави и възникват дрязги Simple Smile
За мен е много тъпо инвестицията в имоти да е СИО, а в други инструменти да не е. Ама карай, само ми е странно.
Затова имотите на децата и накрая за родителите по една студена вода.

# 77
  • Мнения: 12 790
Не че е тема това и че авторката в момента се чуди, но и за мен е безумно да се купува апартамент на дете. Купи си ти на теб апартамент (в случая - на името на мъжа ще е СИО до доказване на противното, с всичките му допълнителни доказателства за това, с какви пари е изплащан кредита) и си свиркай. Нека един ден детето да живее в него, ако вие прецените, ама на негово име е крайно, крайно неразумно.

Нека да дам един пример: едни хора купиха апартамент, записаха го на сина, за да не плаща той един ден някакви митични данъци наследство. Той го продаде и си похарчи парите и няма апартамент.
Друг пример: Прехвърлиха къщата си на името на сина, той се ожени и със снахата изгониха бабата, че им пречи, дядото беше починал, и тя живееше (истински случай отпреди пет години) в нежилищна постройка в двора.

# 78
  • Бургас
  • Мнения: 4 068
Когато се купува имот на дете, най-разумното е за бащата и майката да се запази пожизнено право на ползване, така докато са живи, иначе има случаи, когато да се прехвърля на дете е наложително

# 79
  • Пловдив
  • Мнения: 14 427
Аха - най-често това е, когато се наложи някой да бъде преметнат с някоя врътка.

И аз съм на мнението, че да се прехвърля собственост на дете в повечето случаи е или глупаво, или непочтено. Изключвам случаите на т.нар. делба приживе.

# 80
  • Мнения: 9 033
Не може ли тайно да го прехвърли на детето си? Тайно от него.

# 81
  • Мнения: 18 530
??? Кой да прехвърли тайно на детето си? Жената тайно от мъжа си ли? Божееее

# 82
  • Пловдив
  • Мнения: 14 427
Ако детето е малолетно, до 14-годишна възраст - може. Но и то един ден все ще разбере.

Бианка, тайно от детето, поне така го разбрах аз.

# 83
  • Мнения: 40 931
А и да не разбере, те неудобствата си остават.

# 84
  • Мнения: 18 530
Майката да прехвърли само своя дял на детето ли?

# 85
  • Мнения: 9 033
Тайно от детето. Но проблемът е плащането на режийни,данъци и т.н. на имота - те са на името на собственика. И детето наистина някой ден може случайно та нарочно да разбере,че то е собственик.

# 86
  • Мнения: 18 530
Какви разправии за нероден Петко...апартамент тоест.

# 87
  • Плевен
  • Мнения: 984
Не е нероден вече...Днес мина сделката при нотариуса, записан е на мъжа ми, но иначе си знаем, че е наш. Довечера отиваме да видим какво трябва тепърва да се ремонтира, купува, сменя,че да действаме...Започваме със смяна на патроните, че мераци имаше от агенцията да взима някои неща, но никой не е виновен, че не сме уцелили брокер. Детето също ще види апартамента за пръв път, надявам се всичко да е наред. Според предварителните ни планове, оправяме новия апартамент, стягаме стария и отива под наем, като за парите от наема сме се разбрали да заделяме, а колкото ни стигнат силите ще се справим без тях, поне да имаме резерва. Мисля, че нещата се наредиха, странно колко се вдигнаха цените в този опустяващ град, и то за кратък период от време. Благодаря на всички за мненията, да минат и изследванията в края на месеца, че да се успокоя и да дишаме спокойно. Бъдете здрави!

# 88
  • Мнения: 18 530
Аз съм май също точно в "опустяващия" според вас град и нямам подобни впечатления Simple Smile Ние си живеем и не виждаме тук разруха, даже си разширяваме бизнеса Simple Smile По-ведро, давайте под  наем стария и си живейте живота! Здравето е безценно Simple Smile

# 89
  • Мнения: X
Ако не е разписано ясно каква ще е подялбата, някой ако хване ново семейство, старото ще има да се съди до нз кой съд за дела си при лоши взаимоотношения.
Ако имате съмнения за такъв изход, подсигурете си децата да вземат вашия наследствен апартамент и да има едни пари за вашата част от кредита да се покрие, щото 100% сте съкредитоискател. Не да си давате всичките пари да изплатите целия общ кредит, а сметка на детето. И мъжът ви да я пълни тая сметка също. Застраховка също в полза на детето.

# 90
  • Мнения: 10 503
Честито, elifanta! Бъдете здрави и щастливи в новото жилище.
Ще се наредят нещата, не ги мисли повече.

# 91
  • Мнения: 46
Нека да дам един пример: едни хора купиха апартамент, записаха го на сина, за да не плаща той един ден някакви митични данъци наследство. Той го продаде и си похарчи парите и няма апартамент.


Аз доколкото знам данък наследство не се дължи при наследници по пряка линия - това вярно ли е?

Баба ми навремето направи дарение на апартамента си докато е жива, но с право на ползване и то защото се разбраха на единия си син да даде пари приживе, а на другия - да остави апартамента. Иначе не виждам смисъл да се приписва апартамент при единствен наследник.

Също ме интересува следния въпрос - имам апартамент, в който живея. Ако сключа брак и продам този апартамент и купя с парите друг имот на мое име, какви биха били правата на хипотетичния ми съпруг върху новия имот? Доколкото разбрах от темата, и новият имот ще е лична собственост. А за да продам сегашния апартамент, ще ми трябва съгласие от съпруг, нали? Например, сега имам двустаен, а искам да купя тристаен с парите от този, като добавя част от парите спестени от заплата. Ако спестяванията са придобити преди брака, би трябвало новия имот да е изцяло мой?

Аз не бих сключила брак с идеята да се развеждам, ама вече доверие и на себе си нямам. Като делихме с брат ми имот, го накарах да го направим като покупко-продажба, а не като дарение, въпреки по-високия местен данък.

Благодаря!

Последна редакция: вт, 13 юли 2021, 17:33 от yuria

# 92
  • Пловдив
  • Мнения: 14 427
Сега май не, но по едно време се дължеше и от наследници роднини по права линия.

На въпроса - същото, което обсъждахме в темата, отнесено към парите на съпруга от наследството. Личен е, но при спор ти трябва да докажеш, че е купен с парите от другия, иначе се предполага, че е общ.

Семейното жилище се продава и с негово съгласие, да, ако нямате друго само ваше жилище (твое, негово или общо). Семейно жилище в случая значи това, в което живеете.

# 93
  • Мнения: 40 931
Сега май не, но по едно време се дължеше и от наследници роднини по права линия.


Точно.

https://www.bulgarianproperties.bg/statii-ot-bulgaria/koy-i-kak- … ascriptjavascript:

# 94
  • Мнения: 9 033
Сега се сетих. Хипотетично ако четирима братя имат наследствена земя и единият от тях поиска да продаде своя дял,трябва ли да получи разрешение от другите трима братя? Да продаде на чужд човек,не на братята си.

# 95
  • Мнения: 10 503
Сега се сетих. Хипотетично ако четирима братя имат наследствена земя и единият от тях поиска да продаде своя дял,трябва ли да получи разрешение от другите трима братя? Да продаде на чужд човек,не на братята си.

Бях чела, че трябва първо тях да покани и ако не искат да откупят тогава може да се продава.

# 96
  • Мнения: 40 931
Сега се сетих. Хипотетично ако четирима братя имат наследствена земя и единият от тях поиска да продаде своя дял,трябва ли да получи разрешение от другите трима братя? Да продаде на чужд човек,не на братята си.

Бях чела, че трябва първо тях да покани и ако не искат да откупят тогава може да се продава.

И то на същата цена, а не на по-ниска.

# 97
  • Пловдив
  • Мнения: 14 427
Да. Обаче се прави открай време една врътка - даряваш формално на кандидат-купувача една стотна или нещо такова идеална част и така той става съсобственик. Другият вариант е да я замениш - например за пералня или велосипед. След което не важи ограничението, купувачът е вече съсобственик. Това си е живо заобикаляне на закона, разбира се. ВКС обаче постанови едно тълкувателно решение, според което подобно нещо не е непременно заобикаляне (а какво друго може да бъде, когато днес даряваш една стотна, а утре продаваш остатъка до пълната си една трета, примерно, честно, не знам Flushed) и сега всичко живо използва този начин вече спокойно, без страх, че утре сделката ще бъде атакувана като заобикаляща закона и нищожна.

# 98
  • Мнения: 8 808
Не прочетох всичко. Миналата година закупихме апартамент с наследствени пари от продажба на моя дял от наследствения апартамент на родителите ми, който взе сестра ми. Апартаментът ,който придобихме, е СИО. Сигурно мога да докажа ,че повечето пари са от мое наследство, но не мисля, за апартамента като за нещо, което не е на половина на двамата ,защото е закупен по време на брака ни. Не мислете такива неща. Съпругът на сестра ми продаде свои наследствени имоти, за да ми платят на мен, но апартамента им сега е изцяло на името на сестра ми, защото аз й продадох своя дял на нея. Такива сметки са грозни.
ПП И двете със сестра ми имаме по 1 дете и сме в брак с бащите им. Не е хубаво да се живее с такива мисли.

Общи условия

Активация на акаунт