Купуване на имот само на единият съпруг-права на другия?

  • 4 027
  • 98
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 10 410
Честито, elifanta! Бъдете здрави и щастливи в новото жилище.
Ще се наредят нещата, не ги мисли повече.

# 91
  • Мнения: 46
Нека да дам един пример: едни хора купиха апартамент, записаха го на сина, за да не плаща той един ден някакви митични данъци наследство. Той го продаде и си похарчи парите и няма апартамент.


Аз доколкото знам данък наследство не се дължи при наследници по пряка линия - това вярно ли е?

Баба ми навремето направи дарение на апартамента си докато е жива, но с право на ползване и то защото се разбраха на единия си син да даде пари приживе, а на другия - да остави апартамента. Иначе не виждам смисъл да се приписва апартамент при единствен наследник.

Също ме интересува следния въпрос - имам апартамент, в който живея. Ако сключа брак и продам този апартамент и купя с парите друг имот на мое име, какви биха били правата на хипотетичния ми съпруг върху новия имот? Доколкото разбрах от темата, и новият имот ще е лична собственост. А за да продам сегашния апартамент, ще ми трябва съгласие от съпруг, нали? Например, сега имам двустаен, а искам да купя тристаен с парите от този, като добавя част от парите спестени от заплата. Ако спестяванията са придобити преди брака, би трябвало новия имот да е изцяло мой?

Аз не бих сключила брак с идеята да се развеждам, ама вече доверие и на себе си нямам. Като делихме с брат ми имот, го накарах да го направим като покупко-продажба, а не като дарение, въпреки по-високия местен данък.

Благодаря!

Последна редакция: вт, 13 юли 2021, 17:33 от yuria

# 92
  • Пловдив
  • Мнения: 14 210
Сега май не, но по едно време се дължеше и от наследници роднини по права линия.

На въпроса - същото, което обсъждахме в темата, отнесено към парите на съпруга от наследството. Личен е, но при спор ти трябва да докажеш, че е купен с парите от другия, иначе се предполага, че е общ.

Семейното жилище се продава и с негово съгласие, да, ако нямате друго само ваше жилище (твое, негово или общо). Семейно жилище в случая значи това, в което живеете.

# 93
  • Мнения: 40 317
Сега май не, но по едно време се дължеше и от наследници роднини по права линия.


Точно.

https://www.bulgarianproperties.bg/statii-ot-bulgaria/koy-i-kak- … ascriptjavascript:

# 94
  • Мнения: 8 689
Сега се сетих. Хипотетично ако четирима братя имат наследствена земя и единият от тях поиска да продаде своя дял,трябва ли да получи разрешение от другите трима братя? Да продаде на чужд човек,не на братята си.

# 95
  • Мнения: 10 410
Сега се сетих. Хипотетично ако четирима братя имат наследствена земя и единият от тях поиска да продаде своя дял,трябва ли да получи разрешение от другите трима братя? Да продаде на чужд човек,не на братята си.

Бях чела, че трябва първо тях да покани и ако не искат да откупят тогава може да се продава.

# 96
  • Мнения: 40 317
Сега се сетих. Хипотетично ако четирима братя имат наследствена земя и единият от тях поиска да продаде своя дял,трябва ли да получи разрешение от другите трима братя? Да продаде на чужд човек,не на братята си.

Бях чела, че трябва първо тях да покани и ако не искат да откупят тогава може да се продава.

И то на същата цена, а не на по-ниска.

# 97
  • Пловдив
  • Мнения: 14 210
Да. Обаче се прави открай време една врътка - даряваш формално на кандидат-купувача една стотна или нещо такова идеална част и така той става съсобственик. Другият вариант е да я замениш - например за пералня или велосипед. След което не важи ограничението, купувачът е вече съсобственик. Това си е живо заобикаляне на закона, разбира се. ВКС обаче постанови едно тълкувателно решение, според което подобно нещо не е непременно заобикаляне (а какво друго може да бъде, когато днес даряваш една стотна, а утре продаваш остатъка до пълната си една трета, примерно, честно, не знам Flushed) и сега всичко живо използва този начин вече спокойно, без страх, че утре сделката ще бъде атакувана като заобикаляща закона и нищожна.

# 98
  • Мнения: 8 793
Не прочетох всичко. Миналата година закупихме апартамент с наследствени пари от продажба на моя дял от наследствения апартамент на родителите ми, който взе сестра ми. Апартаментът ,който придобихме, е СИО. Сигурно мога да докажа ,че повечето пари са от мое наследство, но не мисля, за апартамента като за нещо, което не е на половина на двамата ,защото е закупен по време на брака ни. Не мислете такива неща. Съпругът на сестра ми продаде свои наследствени имоти, за да ми платят на мен, но апартамента им сега е изцяло на името на сестра ми, защото аз й продадох своя дял на нея. Такива сметки са грозни.
ПП И двете със сестра ми имаме по 1 дете и сме в брак с бащите им. Не е хубаво да се живее с такива мисли.

Общи условия

Активация на акаунт