Седмокласници 2020/2021 - Първо класиране - (12.07 - 18.07)

  • 88 618
  • 1 593
  •   1
Отговори
# 1 545
  • Мнения: 7 399
За чакащите второ класиране.Графата "Класиране" изчезна.Явно работят по задачката.Дали ще ни изненадат по-рано?

# 1 546
  • София
  • Мнения: 12 058
Аз мисля, че утре ще го пуснат. Чакам с едно детенце, на което му обещах прием на второ класиране в желаната паралелка. На първо не му стигнаха 3 точки.

# 1 547
  • Пловдив
  • Мнения: 3 359
Записването беше до вчера, съмнявам се да го пуснат преди понеделник. Миналата година си излезе точно в деня.

# 1 548
  • София
  • Мнения: 284
Аз съм колекционер. Имам сериозна сбирка от учебници по математика от соца. Наскоро даже се изумих какви неща сме учили. Сегашните ученици нямат никакви основания да се оплакват.
Даа, и аз си ги пазя всичките, алгебра, геометрия… Докато се подготвяхме за НВО показвах на девойката какво съм учила аз… каза Добре че не сега да други времена 😁

# 1 549
  • София
  • Мнения: 8 283
Реши да е математика с немски,защото НЕ ще и трябва после( дотук е с англ. и руски), обича математика и не и хареса,че само 3 часа ще бъде в биологическата паралелка.Лиши се от биология и химия,които ще и трябват после за мечтаната Генетика в Германия,като реши,че с допълнителните школи в НПМГ и с избираемите модули след 11 клас ще си ги набави..Ако учеше в НЕГ,щяха да и трябват дипълнителни часове био и химия и математика.В паралелка "мат с англ"- часове по биология,химия и немски.
Вече е без значение щом сте се записали, но само да вметна, че в НЕГ, в лайстунгкласе , щеше да има всичко заедно, защото профилите там са химия, биология и математика,  а за немския е излишно да споменавам.

Използвам тези постове, за да се включа с разяснения за НПМГ - балове, обучение.
НПМГ не е СМГ, не е НЕГ, изискванията към децата са много високи, но преса няма, т.е. като в унито, учат на собствена отговорност.

bravy, няма как дете в математическа паралелка на НПМГ да навакса с Химията и Биологията с допълнителни профили! Може да избере само едно от двете. НПМГ е 3 (три) профила, като само един е избираем!
И това може да е проблем, ако някъде (извън България) се изисква предметът (или двата - Х и Б) да е учен в 11-12 клас.
Ако детето е искало НЕ+Мат+Б+Х, от четенето и опит, съм на мнението на liani мястото е Лайстунгсклассе.... или Б+Х с НЕ като се избере 3ти профил Мат, но мисля, че този вариант ще е по-проблемен заради НЕ и Мат.

Балът в НПМГ в природните науки не е нещо странно, необичайно (2021 спрямо 2018 е +40 т.).
Тази година в Мат паралелки на НПМГ е +много, но като се има предвид НВОто и свръх бройките от СМГ е нормално.
Ако за СМГ или НПМГ се взимаше НОМ обл.кръг (приравнен към 100) мин.бал нямаше да е 470-480-490 т.
При моето балът би паднал с 20 или 40 т.(при подобно на НПМГ-природни науки/География  балобразуване), а е сред първите 30 за София.
Това би ли променило мнението за тях?!

За разлика от децата, които са наблягали  основно 2 предмета, класираните в НПМГ деца са се готвили целенасочено още 2, явявали са се на от 3 до 6 изпита (Оли, Модули от състезанието).
В НПМГ НЕ е РИЧЕ, предвид другото натоварване, децата предпочитат АЕ, в т.п. е и най-популярния 3ти профил, за да си осигурят време за Химия и Биология.
През 2018 г. при 4 паралелки природни науки детето ми сложи тази с НЕ последна, тя бе компромисна за него.
Така че не съм съгласна за Дъждец, че "добре, че са съкратили една от паралелките" - совите/баловете не са това което са.
Не знам дали Дъждец имаше предвид мен по отношение на Гео-паралелката и ако е така, явно съм неразбрана (детето ми е с бал 100+ т. над мин. за 2020 г., а тази балът ѝ е по висок от макс на 1во класиране).
Географията е от непопулярните/необичайните предмети и малко деца се явяват на олимпиадата/състезанието, няма и от къде да се намерят материали за подготовка. Макар детето ми има интерес в областта, за него това желание бе резервен вариант. Видях, че още едно форумско дете, с висок резултат и с интерес, не избра Географията.
Девойката се е уговорила с приятелка, която "не е добра по География" (по техните си критерии, да не си помисли някой, че е оценка различна от 6 при изискващ учител) да ѝ изпраща интересни факти от областта.

Определението "Елитните гимназии" за мен е обобщаващо за ДГ, изискващи най-висок бал от 7класниците (традиционно и на ДЗИ се справят много добре), сред тях има и 1-2 с ниско балови паралелки, по обясними причини.

Няма значение на кое желание поред е класирано детето ми, стига да е в желано от него, но не ми е все едно къде ще учи НЕ - неговият избор (по проучих училищата).
При дете 1 се получи това което споделиха две съфорумки - МагиСвета и друга на ЛС, че детето не е прието по 1во желание, но по неговото най-голямо желание. При моето дете бе 11то, реално 2ро най-желано, а след няколко месеца се оказа, че това е било неговото. Признавам ние се намесихме в подредбата преди 10тото от страх, че 10-13 са тясно профилирани от 8клас... та добре, че не стигна бала.
Ако днес знаех, че НЕ се учи еднакво добре в НЕГ, 73то, 35то и 31во, изборът ми щеше да е 35то. (предимството на НЕГ - Лайстунгсклассе, не е такова за детето ми заради профилиращите)
И изобщо нямаше да ми е критерий да е от елитните, щях да избера най-удобната локация, но ...

А как ще се стече животът след гимназията, може да гадаем. Ако нещо днес не се е получило съвсем както искаме за децата, бъдещето е пред тях.
Надежда за по-добро винаги има щом дишаме!


И добре дошли на завърналите се в темата Hug

# 1 550
  • Мнения: X
Олелеее, Кокаланов- същия...леле, каква снимка...По математика предаваше през далечните 96-98г., когато завърших. После чух, че са го махнали.
По история моята учителка Илиева почукваше по главите на момчетата основно с един огромен кехлибарен пръстен и им теглеше ушите.
Не мога да се "похваля" с много истории в училище- кротка и ученолюбива бях, та много прокопсах- няма що...Друго си е щуротии на "стари" години да ти се искат 😁😁😁
Аз мисля, че 2-ро класиране ще го пуснат на обявения ден, досега по- рано нищо не излезе.

# 1 551
  • София
  • Мнения: 12 058
Ох, утре е неделя. Rolling Eyes Понеделник имах предвид.

# 1 552
  • Мнения: 23 024
Хванах аз до 5-и клас соца.Хубаво беше.Ако има нещо, което да липсва сега, са кръжоците , а за бригадите само мечтаех.
Другарката Костова ни биеше с масивни златни пръстени по главата, а другарят по география нежно намираше как да ни обарва и много се пазехме от него.Никой не се е сещал да се оплаква.
Но пък с децата от блока си правехме къщи с подръчни материали, палехме огън, печахме картофи и пеехме песни, разказвахме истории за духове….Страхотни години!

Последна редакция: сб, 17 юли 2021, 18:00 от ДХ3

# 1 553
  • Мнения: 374
И аз стигнах само до пионерче, тъкмо раздадоха едни дебели папки да почваме да ги учим И всичко свърши. Учителят по математика ме слагаше на първия чин,  защото много подсказвах на контролните. И ако ме хванеше имах удър с показалката. Не съм и помислила да се оплаквам у дома. На бригади съм ходила само на еднодневни.

# 1 554
  • Мнения: 275
През соца освен военно и бригади имаше и пионерски лагери. По две седмици.
Сутрин в 7ч. беше ставането по звуков сигнал(тръба или по уретбата една песен с животински звуци от кокошки, кучета, котки, крави, овце и др. добитък и всичко това в жив ритъм стил диско).Пускаха го това тъй силно, че се е чувало в радиус от 2км. и не може да не станеш.Веднага тичаш от бунгалото да си миеш очите и зъбите на чешмата и там всички са  с кърпите зад врата и се бутат защото ако не сме готови навреме с оправянето на леглата и стаите,  имаше порицание. За всичко си имаше похвали и порицания.Всички деца бяхме разделяни на отряди по 20 калпака и начело с дружинна ръководителка. Ако се случеше млада, обикновено се намираха бързо обожатели за нея(я някой млад учител, я кякой ергенче от близкото село или къмпингуващите близо до нас) и нямаше много контрол както при по-възрастни другарки.
На международен лагер в Шабла с деца от Чехословакия беше най-интересно. Измисляха ни много дейности, разходки и забавления, за да бъдат те впечатлени.Разбиахме се някак, но те се държаха резервирано, сега си мисля, че такъв им е бил инструктажа или по принцип се големееха и страняха. Имаше и тотален сблъсък на обичаи и ценности.Напр. в стола ядяхме на смени и във всяка смяна си имаше дежурен по ганьовщини(това се казва самоинициатива), който даваше всичко от себе си да "впечатли" чехкините като един-два пъти на всяко ядене се оригне мощно и едновременно изреве "червааа", а тази дума е същата на техния език.И тя пискаха възмутено, но безрезултатно.Нашите им образуваха културен шок.
Вечер имаше винаги организирани игри между отрядите или дискотека.
Интересни номера си погаждахме, изброявам някои само:
   1  сандвич- прилага се обикновено на някой, който хърка .Леглата бяха с пружини и дюшеци. Когато виновният заспи, другите бавно му издърпват дюшека, премятат го като палачинка и го захлупват с него, после в тъмнината всички си лягат и го гледахме как се бори с дюшека като морско чудовище и се паникьосва.
   2  мечка- това е пак когато някой спи, събираме всички възможни одеала и го загъваме с тях, човекът може и да не се събуди веднага, но лагерите са през лятото и се изпотява и кой знае какво сънува докато успее да се събуди.Ако нямахме търпение, го събуждахме с животински или пърдящи звуци, с пеене на химна или др.
  3  Намазвахме бравата на чужда врата с паста за зъби, чукахме на вратата, после бягахме и който отвори, се омазва, а чешмата е някъде на двора и трябва да ходи в тъмницата да се мие, както му се спи.
   4 Бой по уговорка(а понякога и без) с хора от съседно бунгало -това тайно, защото е противообществена проява и ако ни хванат, го обяснявахме , че е игра и никой не се сърди, всички са много весели. Даже си носехме възглавници, за да докажем, че е било майтап и никой не е пострадал. После обаче ни намираха работа да чистим плаца(колкото училищен двор), да чистим основно бунгалата, наказани без участие в игри и др. забавления.
   Змия - преди набелязаната жертва да си легне(някой е назначен да отвлича вниманието и), под чаршафа се слага на зиг-заг дълга вързнака за обувки. Когато човекът заспи, някой се промъква и започва бавничко да издърпва връвта , усещането е сякаш нещо пълзящо е под гърба ти и лази.Някои дечица спят дълбоко и не усещат това, но други...
  Земетресение- отново набелязаната жертвичка трябва да заспи и по сигнал всички ставаме, щураме се из стаята, някой още в тъмното е разклатил лампата и всички викат "земетресение" и заспалият като се събуди, не мисли защо ние не излизаме, а гледа да изхвърчи от стаята като хала и чак после разбира по това, че никой друг не излиза.Понеже имаше проверяващи и до късно неспящи учители, всички веднага си лягахме, угасяхме и заспивахме завити през глава.
Беше голяма дързост да избягаме от лагера, не че нещо сме правили извън него, но това ако ни хванат, ни го изкарваха през носа, беше си голямо провинение.
 
Задължение на всички ни беше най-късно на втория ден да напишем писмо до родителите-че всичко е наред бла бла , а също пращахме картички на баба и дядо, на някои приятели и след няколко дни-отново писмо до нашите.Изкупувахме картичките от района и наистина пращахме всеки на два-три адреса поне.Ако по-младите се чудят- това са писма/картички в пощенски пликове, които като пуснеш, минават 4-5 дни, докато стигнат до получателя, но това беше положението тогава. Да се обаждаш и оплакваш на мама по тел. забрави.Поща с телефони може и да няма наоколо.

# 1 555
  • Пловдив
  • Мнения: 1 277
Дали не съм най-възрастна?!
Бях комсомолски секретар на цялото училище!
Joy
После дойдоха промените и станах председател на стачния комитет(имитирахме софийските стачки на студентите) , който искаше да свали директорката. Събираме и подписи в подкрепа на това в центъра на... СЛИВЕН.
Водихме преговори. Стачкувахме като идваме на училище, но стояхме в двора и не влизаме в час. Сигурно и с други действия, но това помня.
Свалихме я.
Бяхме много буден клас.

Имах страхотни съученици. Свирех на китара, по акорди... Не ме карайте днес, макар че заради дъщерята смених струните на старата Кремона.
На бригадите беряхме грозде. На полето ни носеха водата в камиони-водоноски. Лозята високи. Режеш чепките с ножица. Сок се стича по ръцете ти. Целият лепнеш....
Стискам палци на децата ми да попаднат в клас като моя. Точно в тази възраст. Защото по мои впечатления тия познанства и приятелства остават за цял живот.
Е, и студентските, но аз като студентка от 2 курс работех, така че не успях да го карам чак толкова безгрижно и готино като в 8-12клас...
Благодаря Ви за отворената вратичка към миналото....
Heart

# 1 556
  • Мнения: 1 601
Дали не съм най-възрастна?!
Не знам, обаче аз се зачудих дали не съм най-млада.
1987...Joy
Много е хубаво да ви чета. Нямам хубави спомени от детството, затова с децата ми беше 2ро.Grin

# 1 557
  • Мнения: 456
Ей, благодаря Ви, че темата стана толкова приятна. Тия дни си спомняха и колегите ми точно това време.
Аз също не успях да стана пионерче, само синя връзка имам някъде. Последните години свекърва ми, бивша дружинна ръководителка извади една червена и има много истории.
Мъжът ми си е отживял по лагери покрай нея.
Нямам търпение за второто класиране. Да минава и да слагаме точка на епопеята.
Наздраве от мен, седя си на вилата и релаксирам с вас.

# 1 558
  • София
  • Мнения: 1 635
Валерия, със сигурност си от младите.
Това е хубавото с децата, изживяваш всичко отново.

Някой писа за древните. Моят в първи клас казваше, иска ми се да бях живял в древните времена, когато с татко сте били деца.

# 1 559
  • Пловдив
  • Мнения: 1 277
Мислила съм си 18 до около 25...това са годините, в които смяташ, че от теб зависят толкова много неща. Планини можеш да повдигаш, ако решиш. Ненапразно, като погледнете тези, революционерите ни, дето са се юрнали, жертвайки себе си да защитават някаква кауза, са точно на такава възраст.
Смелост.
Самоувереност.
...нямаш какво да губиш (социален статус, добра заплата и длъжност, собствен дом и спокойствие), не се съобразяваш какво ще кажат хората, роднините, мъжа ти, децата... Страхотна възраст!
А по повод на древните времена... Синът ми беше малък. 1-2клас(голям защотко) и минаваме по улица, чието име той чете "хан Крум". "Той умрял ли е?", "Да" "А вие с тати били сте живи, когато той е бил жив?"
Joy

Общи условия

Активация на акаунт