Изгладена шийна лордоза

  • 5 232
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте, от година разбрах, че имам нарушение в прешлените на шийния дял ( изгладена шийна лордоза). В началото симптомите бяха: изтръпване на ръцете (по време на сън)  и силно схващане в областта на врата и раменете. Година по-късно се сблъсках  с хронично главоболие, придружено от схващания. Преди няколко дни получих и така присъщото "замайване", което много ме мъчи. Сблъскал ли се е някой с подобни симптоми и какво лечение ви помогна за замайването и главоболието?
П.С. Казват ми, че не можеш да излекуваш, а само да поддържаш състоянието си с упражнения и кинезитерапия.

Благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: 54 292
Пия В комплекс/Милгама периодично. Магнезий също. Физиотерапия през 6 месеца.
Няма излекуване, но поне да се поддържа.

# 2
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 821
Йога/стречинг. Спане на подходяща възглавница и матрак. Коригиране на позата про ходене (да не си изгърбена) и при стоене на компютър (да не забиваш глава в монитора). Пазиш се от течения.

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 8
Потърси си специална възглавница (която да НЕ е от мемори пяна), аз си имам и комплекс от йога упражнения за врата, които правя с удоволствие - от упражненията на Ани Павлова: http://www.yoga-sitaram.org/node/8

# 4
  • София
  • Мнения: 337
А дали сте прибвали от тези колани за изправяне на стойката?  Дали ще има ефект за облекчаване на напрежението?

# 5
  • Мнения: 4
Благодаря на всички за съветите! Трябва си постоянство и поддържане. За световъртежа  пих - Дивертаза. Все още имам изтръпване на пръстите, но е от лоша позиция. Ходя редовно на масажи в медицинския център на ул. "Боряна", препоръчвам ги с две ръце. Относно коланите, които следва да изправят стойката - знам, че са вредни, защото изкуствено поддържат мускулния тонус, правят мускулите мързеливи и вместо да помагат и изправят стойката, влошават положението, когато не се носят. Чувала съм го от много ортопеди. За изгладена шийна лордоза е противопоказна йогата и стречинга, това също го научих впоследствие. Има комплекс от упражнения, които засилват мускулите на врата и така облекчават спазмите (от където идват болките във врата, главата, раменете и пр.) Подходящо би било пилатес реформърс, лечебни бани и физиотерапия.

# 6
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 821
Йогата и стречингът имат упражнения и за други части на тялото. Аз съм с такъв проблем и практикувам изброените дори и за врата. А проблемите във врата често идват от по-долу.

# 7
  • Мнения: 4
Да, разбирам. И аз съм ЗА, но при силен спазъм, ме посъветваха, първо релаксация, после стабилизация и засилване на мускулатурата ( постепенно), за да не се появят други изкривявания. Ще изчакам още малко и ще пробвам с пилатес и стречинг.

# 8
  • Мнения: 1 302
Дами, виждам , че дълго не е писано в темата, но все пак реших да я събудя.
Как сте към днешна дата?  Как се справяте?

Аз от доста време зная,че ми е изгладена лордозата на врата, но досега само ме болеше.

Обаче напоследък имам необичайни симптоми като замайване, понякога ужасяващо усещане за потъване (винаги когато се изправям) и сякаш ми е са много стегнати и опънати мускулите от врата към раменете...
Бях на невролох, той реши ,че са паник атаки. Изписа ми атаракс и препоръка за психиатър, който да ми деде антидептесанти.
Ама аз все повече си мисля,че са от шията проблемите, които имам.

Преди две години , отнова по това време на годината получавах подобно усещане за потъване. Веднъж беше много силно след като гледах нагоре към тавана Simple Smile
Моля ви , спиделете ми имате ли подобни усещания.
 
Имам записан час за невролог: Мирослав Алексовски са казва.
Приемам всякакви препоръки и съвети.

# 9
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 821
Мани го това измиване на ръце на докторите....паник атаки било. Като не знаят или не им се занимава да лекуват. И те изкарват ненормален и ти дават начален тласък по наклонената плоскост. Хвани тия хапченца и отивай на психиатър.....ужас !!!

До колкото разбрах от лекари, понеже майка ми скоро имаше същите проблеми - сега е по-активен период. Явно от смяната на времето.

Докторите намират решение в лекарствата. Лекуват последствията. Трябва да разберете какви са първопричините, за да се активират проблемите и да ги отстраните

# 10
  • София
  • Мнения: 337
Дами, виждам , че дълго не е писано в темата, но все пак реших да я събудя.
Как сте към днешна дата?  Как се справяте?

Аз от доста време зная,че ми е изгладена лордозата на врата, но досега само ме болеше.

Обаче напоследък имам необичайни симптоми като замайване, понякога ужасяващо усещане за потъване (винаги когато се изправям) и сякаш ми е са много стегнати и опънати мускулите от врата към раменете...
Бях на невролох, той реши ,че са паник атаки. Изписа ми атаракс и препоръка за психиатър, който да ми деде антидептесанти.
Ама аз все повече си мисля,че са от шията проблемите, които имам.

Преди две години , отнова по това време на годината получавах подобно усещане за потъване. Веднъж беше много силно след като гледах нагоре към тавана Simple Smile
Моля ви , спиделете ми имате ли подобни усещания.
 
Имам записан час за невролог: Мирослав Алексовски са казва.
Приемам всякакви препоръки и съвети.


Здравейте, след подобни проблеми + още разни други, дълго търсих причината за тях. Накрая стогнах до невролог, който ми направи рентген и ми постави диагнозата изправена шийна лордоза. При мен също се утежняваше по едно и също време 2 години подред.
Накрая сама си открих проблема - оказа се дефицит на вит Д, който по това време на годината е в най-ниското си ниво.
След изписаното ми лечение с Вит Д,
Милгама и тн… вече напълно съм забравила за всичките си проблеми!
Нямам помен от потъване, главоболие, опъване на мускули, умора и тн.
Моят съвет - изследвайте се.

# 11
  • Мнения: 1 302
Благодаря ти!
И аз си самоизписах от днес Милгама
Ще започна и вит. Д
Днешният невролог ми препоръча  доплер  на шията. Ще напрвавя следващата сряда.
Надявам се там всичко да е наред и само от стегнатите мускули да идват тези усещания.

# 12
  • София
  • Мнения: 337
Беше хубаво да изследвате предварително вит Д, защото има огромно значение какво е нивото, точно какъв вит Д пиете и по колко.
Тия потъвания ги имах и аз, както и куп други симптоми. Откакто започнах лечението, никога повече не се появиха.
Милгамата за схващанията много ми помогна, но след малко по-дълъг прием. Една невроложка ми беше казала, че се приема три пъти по едно за един месец и после се спира. Това било максималното лечение. Друг невролог ми беше изписал Невраксил. Двете ги пих едно след друго.

# 13
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 821
Някога след много перипетии и посещения на 4 невролога - минах Доплерова сонография и ЯМР. ОК, откриха ми на врата дискова херния, шипове, изгладена шийна лордоза. И? Имам ги, факт са, нелечими са. "Поживях" си 1 месец и на рехабилитация. Ефект - 50:50. Чак когато тръгнах на масажист и той ми заобяснява анатомията и кое как...разбрах от какво са се породили проблемите ми, как се активират периодично и как да се опитвам да ги предотвратявам. И аз почетох доста материали по темата и какви хран.добавки да пия. Лекарите диагностицират, изписват си химиите. Аз също минах по пътя "Имаш паник атаки. Хвани тия хапченца". Глупости абсолютно. Каква паник атака е да те е страх да излезеш, защото след няколко минути ти причернява и събираш границите на кръвното и си пред припадък?! Това не е паник атака, а нормален инстинкт за самосъхранене - да те е страх, че може да колабираш на улицата. И много интересно как тези мними паник атаки изчезнаха от раз след като спря да ми се вие свят и да си вървя нормално?! Добре, че не послушах мухльото, който се опита да ме изкара кукувица. Иначе щях да съм инвалид на легло, гълтаща хапове и да ми е въобразено, че имам паник атаки. И верно наистина да психясам.

ТЪ, има няколко важни неща, които физически прецакват шията:
- ходене изгърбена
- забита глава в монитора и неудобен стол
- стоене на течение
- неудобен матрак
- неудобна възглавница
- липса на движение
- стоене дълго време в една поза
- лежане вечер на диван/легло/пред лаптопа в неправилна позиция на тялото
- твърде много физическо натоварване/спорт без разтягане преди/след

Вълшебно решение с 5 хапчета от лекар рядко има. Иска се лично участие в здравето. Превенция. Аз например практикувам йога/стречинг. И въпреки всичко пак някой път изтървам положението и започва да ми се вие свят и други симптоми.

# 14
  • Мнения: 55
Изследвайте също и витамин б12 и желязо. Анемията също не е за подценяване по това време на годината. Д-р Снежанка Ангелова в Америмед е невероятен специалист невролог

Общи условия

Активация на акаунт