Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 38

  • 24 325
  • 738
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 13 836
Долче, 1:1 ги смесвам, май из ФБ някъде видях така. Кашкавал панирах, супер си стана. Суха смес, после яйце и пак суха, фризер и във фраера. С кокосово брашно вместо/плюс хуск също става хубаво но не харесвам миризмата му в солени неща.

# 676
  • Мнения: 19 733
Аз и с лупина панирам. Равни части бадемово брашно, хуск и лупина. Само с бадем отвън ми прегаря по-бързо някак си.

# 677
  • Мнения: 18 542
Аз съм ѝ хванала цаката вече на моята. Е, сладкиши не пека и не съм на тая, но ориза за домашните обикновено трябва да разбърквам, че се запича отгоре, отдолу плува във вода. С пържолите нямам проблем, а пилешките бутчета ги запича чудесно отгоре и прави хрупкава кожичката каквато я обичам.
Задушеното свинско обаче в обикновена тенджера, доста дълго време се готвят и бая газ отива та май предложението за мултикукър на Невена ми се струва доста подходящо за моите навици и готвене.

# 678
  • Мнения: 27 975
Какво е лупина?

# 679
  • Мнения: 19 733
Лупината е бобово растение, което вирее както в Средиземноморието, така и в Южна Америка. Бобчетата се консумират традиционно като ядка, а също така се мелят и на брашно. За брашното лупиновите семена се почистват, отстранява се твърдата черупка и се препичат, след което се смилат до фино. Характерно за лупината е, че не съдържа нишесте, за разлика от много други ядливи бобови, но пък също като тях съдържа протеини и фибри. Това, което аз взимам е 14 лв. за 500 гр. със следните параметри :

Описание
Хранителна стойност за 100g:
Енергийна стойност (kJ/kcal) 1493/358
Мазнини (g) 12
– от които наситени мастни киселини (g) 1,5
Въглехидрати (g) 9
– от които захари (g) 2
Белтъци (g) 40
Влакнини (g) 27
Сол (g) 0,02

Произход: Франция

Правя и блат за пица от него + яйце и моцарела, като за една пица отиват 25 гр брашно. Става доста сполучливо. По консистенция напомня на царевично брашно малко.

# 680
  • Мнения: 16 899
И аз имам мултикукър (instant pot), за децата варя ориз там, супи, яйцата си варя там. Помощник ми е и той голям.
Въобще вкъщи имам всякакви уреди, които могат да сготвят, изчистят, измият вместо мен Blush

# 681
  • Paris, France
  • Мнения: 14 440
Миоки, тук съм сравнила няколко:

https://bg-mam.ma/p/1147660/39567479

Тук можеш да питаш за конкретен модел:

https://m.bg-mamma.com/?topic=1299971

Ако сега си купувах, щях да избера между Krups cook4me, защото е 1600 вата и загрява по-бързо и някой Instant pot. И за двата може да се купи допълнителен, халогенен, запичващ капак. Olla GM H deluxe вече не препоръчвам, защото има много развалени след 3 месеца.

Да знаеш, че времето не е 2, 5 или 10 мин, а доста повече, защото времето, докато не е вдигнала задането налягане тя не го отчита, а то си е 10-30 мин в зависимост от количеството вътре.

Налягането, което вдигат, не може да се сравни с това на новите Магефеса, но си е удобство. От 10 години нищо не съм затворила, а преди това стопих 2 експрес тенджери. 

Тези ми харесват, макар че май не пекат кекс и хляб. Чети отзивите:

1. Идва с капак за печене еърфрай. За нас бих взела големия, от почти 8 литра, но не е наличен в момента:

https://www.amazon.co.uk/Instant-Pot-Duo-Crisp-Multicooker/dp/B0 … mp;th=1&psc=1

2. Има го във версии Tefal, Moulinex, но повечето са 1200w,а този е 1600. Само тенджера под налягане.

https://www.amazon.fr/Krups-CZ7158-Cook4Me-Connect-Multicuiseur/dp/B07GNNJTX8

Мисля, че бих взела IP.

Това засега. Ако имаш въпроси съм насреща.

# 682
  • Мнения: 16 899
Хвърли поглед и на Ninja  уредите. С много добри отзиви са.

# 683
  • Мнения: 18 542
Мерси, момичета, отивам да се образовам Simple Smile

# 684
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
jeramiТ3 се произвежда 90% в черния дроб и 10% в щитовидната жлеза. Служи за обработка на въглехидрати и протеини и когато такива се приемат в по-малко количества, Т3 не е необходим в големи количества. Корелира и с външната температура предния месец и съответно пада през зимата и се качва със затоплянето на времето. При бозайниците скоците и падането имат връзка с разплодителен сезон, разгонване, зимен сън. При хората е същото, дори близо до полюсите на земята:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10093311/

Т3 Не пада само при кетогенна диета. Пада и при нискокалорична, още повече при гладни пости, заедно с инсулин и това е физиология, напълно нормално. Толкова е нормално, колкото е нормално да се потим като е горещо и да зъзнем като ни е студено.

Има начини да бъде вдигнат, като най-лесния е с външен хормон, на хапче. Нужно ли е? Когато на човек, хранещ се кетогенно се даде външен хормон за да компенсира падането, излишъкът от Т3 започва да му разгражда собствените мускули ако не се увеличи приема на протеин. Проучване с група дебели, сложени на кетогенна диета е показало, че половината, на която дали Т3 загубила допълнителни 47.4 грама азот, което се равнява на около 1.4 кила  не мазна тъкан (мускул). Т3 е катаболен (разграждащ) хормон. Кой иска да губи мускули, дето ги и нямаме? Проучването:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6345421/

От там: " Our results warrant the conclusion that there appears to be no place for T3 as an adjunct to dieting, as it enhances mostly body protein loss and only to a small extent loss of body fat" - резултатите показват, че няма място за Т3 като помощ при отслабване, тъй като основно помага за загуба на телесни протеини и много малко за загуба на мазнини.

Нисък Т3 е добър за дълголетие. Дълголетниците и децата им имат нисък лептин и нисък инсулин, високо TSH, ниско Т3 и висок пролактин.

https://academic.oup.com/biomedgerontology/article/65A/4/365/636109

За rT3 - при кетогенна диета има някакво увеличение, да, както го има и при ниски калории. След края на диетата нивата се нормализират.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3702673/

Леко високо rT3  не е непременно лошо. Хората със синдром на Даун имат  нисък rT3 и сърдечносъдови заболявания и ниска продължителност на живота.

Да, има качване на кортизол. Моят е нисък и едвам отлепям сутрин, но ако е висок, към горна граница, не се започва с кетогенна. На първа страница има едни добавки, които е добре да се вземат преди да се почне диетата ако не могат да се набавят с храна точно за да не страдат адренали и щитовидна. Коензимираните В витамини, Ц, магнезий не сме ги сложили за красота.

При кетогенна Т4 не пада. Ако пада, може би има проблем с вида на мазнините. Царевично олио, от рапица, омега 6 затрудняват работата на щитовидната и даже са предлагани в миналото като лечение на хипертироидизъм.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3705/

Омега 3  помагат.

Усещането за студ, което може да е от хипотироидизъм, но може и да е от ниски калории се поправя с повече протеин и калории.
20% се произвеждат в щитовидната жлеза 80% в останалото тяло (да основно в черния дроб, и заради това обикновено така казваме, но всъщност е и в други органи, като примерно бъбреци и т.н.), повишения адреналин разгражда собствените протеини, за да създаде глюкоза при вм и кетогенно хранене, т3 разбира се, че не пада само при кетогенна, ами и при изброените от теб неща (и странно как всичките реално са стрес за организма), само дето жените са 10 пъти по-предразположени към проблеми с щитовидната жлеза и това кетогенно хранене може да е капката преляла чашата, щот това, че на кетогенна тсх не ти се е качвало над 2 е по-скоро изключение, явно щитовидната ти жлеза е силен орган, реверсивен т3 да е повишен винаги е много лошо нещо, дали ще се понижи след това не се знае, след като както повтарям жените са десет пъти по-предразположени към проблеми с щз, и къде въобще го намеси даун не знам, то и при панкреатит има ниски нива на инсулин, ама това означава, ли че не трябва да се сваля инсулина, че пуфа затрудняват работата на щж е факт, че омега 3 може да помогне донякъде да, донякъде не, щот вдига риска от хеморагичен инсулт, че при някои дълголетници тсх е по-високо също е факт, и че предпазва от предсърдно мъждене и остеопороза, (и заради това последните препоръки на българската ендокринна асоциация е при по-възрастни хора да не се предписва веднага хормон, а да се следи, но това е единствено ако фт4 и фт3 са в норма, и то в горната третина на референтните граници, антителата са отрицателни и няма промени по щж), ама е и факт, че по-високо тсх е рисков фактор за развитие на атеросклероза и сърдечна недостатъчност, като в последно време както има спорове за сваляне на референтните стойности на глюкозата и лошия холестерол, така има спорове дали да се свалят и референтните граници на тсх, нисък т3 изобщо не е добре, защото при прекалено ниски нива може да се изпадне в кома (а и в хипотермия при по-студено време), тъй като това е биоактивната форма от която организма има нужда, т4 реално е прохормон. Освен това т3 влияе и на метаболизъм и на обмяната на протеините, мазнините и въглехидратите. Има спортисти, които го използват именно с тази цел за изчистване на мазнини и придобиване на релеф, и присъства в състава на някои фет бърнъри.
Относно другото, пак даваш некоректен пример, здрав човек е такъв, който няма нужда от хапчета, за да е здрав, защото по същата логика, която даваш, ми тея дето пият метформини, сиофори, глюкофажи и т.н. значи също са здрави, е тогава защо да спазват хранителни режими, за другото, да, мерят всяка хапка, чувала си за хлебни единици нали? И изобщо не разбрах в ква връзка го даде примера с онова семейство.
Това, че "на щитовидната жлеза не и трябвали кой знае колко въглехидрати дори и да е болна" има ли смисъл въобще да го коментирам. Щитовидната жлеза се влияе много от стресовите ситуации за организма, а е неоспорим и категоричен факт, че на високомазнинно нисковъглехидратно или кетогенно хранене щитовидните хормони се влошават, какво повече да говорим, върти го сучи го както искаш щитовидните хормони се влошават, това е положението, както и при повечето хора се влошават холестеролите, защото просто на това хранене, черния дроб се пълни с токсини, Природата изобщо не я интересува, на кой какво му харесва, а единствено дали се спазват нейните неписани правила, който ги спазва го дарява със здраве, който не ги спазва му го отнема, влошените щитовидни хормони, влошеният холестеролен профил са просто сигнални лампички, дали човек ще се вслуша в тях и ще вземе мерки или просто ще ги игнорира, защото сега така е модерно си е негов/неин проблем. Пак повтарям, човек не може да се опитва да бъде по-умен от природата, защото винаги ще е в губеща позиция.

# 685
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Моят беше кауфландски. Основен проблем според мен му беше това, че като сложиш храната, кошницата "увисва" и се подпира в дъното на основната купа. От там мисля, че въздухът не циркулираше добре и съответно не пече добре.

Хора, някой пазарува ли от бурел органикс? Да имате случайно промо код за споделяне с другарче Grin

# 686
  • Мнения: 179
Невенче, имам въпрос към теб, тъй като пускаш разни проучвания в подкрепа на мнението си. Аз ги чета всички. Отсега казвам, че не се заяждам.

Въпросът ми е четеш ли от определен сайт, където проучвания по дадена тема/насока са обобщени, прегледани са всичките например 20 проучвания, направени са изводи например на база мата анализ, и е предложена цялостна концепция по въпроса на база всичката тази информация, че и с взаимовръзките по други теми.

Всяко проучване само по себе си е интересно, а и е писано е от различни автори с различни гледни точки. Но общо взето можеш да намериш каквото проучване на каквато искаш тема в посоката, която желаеш и факторите за това са разнообразни.

Има и нещо друго - лобизъм и зависимости/интереси, които далеч не винаги се декларират и са много тегави за проследяване. Как отсяваш плявата от важното и си формираш погледа по-отгоре - т.н. концпцията за нещата? Доколко си сигурна, че обхващаш всичко това?

# 687
  • Мнения: X
Хвърли поглед и на Ninja  уредите. С много добри отзиви са.
Ние сме с Нинджа от 4 години и съм много доволна. Преди това бях с Нутра Булет и не ми допадаше малкия размер само.

# 688
  • Мнения: 27 975
Snow Angel, не е нормално вътрешната кошница да опира така във външната. Да не би да е трябвало да се затегне малко откъм дръжката, за да не провисва? Освен това, пускат различни модели и някои са с много малко ватове (от тяхната си марка имат и много хубав, дали lu lu не си беше взела точно такъв🤔).

# 689
  • Paris, France
  • Мнения: 14 440
jerami, не съм писала, че по време на кетогенна ТSH не се е вдигало над 2, а че след диетата и отслабването не се е вдигало над 2. По време на ниско калорична и кетогенна никой нищо не мери ако има прогрес със отслабване. На мене ми казаха, че няма смисъл да меря инсулин, холестероли, щитовидни. Чакат се 6 месеца и тогава. На мене преди диетата TSH ми беше 2.5 и 6 месеца по-късно беше 1.5. Същото се случи и при Бледолилава.

Говорила съм с джипито ми и той ми каза, че човек с истински хипотироидизъм не сваля лесно тегло, дори с глад, а ние сваляме. 

Омега 3 са опасни и предизвикват кръвоизливи само и единствено при липса на К1. Затова и пишем да се почне първо тревата - магданоз, спанак итн. В първия пост е.

rT3 да е повишен е нормално ако Т3 е ниско.

Вече ти показах, че нивата на Т3 не помагат за горене на мазнина, а само ВХ и протеин. Високо Т3 е нежелано при кетогенна.

Човек с изморени адренали не влиза лесно в кетоза. Стресовите хормони се увеличават през първите дни глад и после не. При бавно намаляване на ВХ и заменяне с протеин, без глад и неразположения това не се случва и не се увеличават кой знае колко. А при висок кортизол кетогенна диета е противопоказана. Другото е да го подтиснат с лекарства.

Примерът със семейството го дадох, защото ако преди 10 или 20 години се бяха сложили на диета и витамини, сега мъжът щеше да е жив и да си има крака, а жената да не е цялата в рани и кръв, удебелени, псориатични нокти.

Метформин и Сиофор се пият временно и жалко, че много хора не го разбират. Сами по себе си те не лекуват.

Миро, чела съм мета анализи, да. Не чета в определен сайт, а където намеря.

Цялостна концепция няма за сега. Все още не се знае как КД действа положително на епилепсия. Знае се, че действа и толкоз. Като започвах четох, че Метформинът спирал черния дроб да бълва глюкоза. Джипито ми обясни, че закарвал повече магнезий към Черен дроб, а после четох, че променя и чревна флора. Излизат новости.

Даже и теорията за липса на място за глюкозата издиша. Как така нямам място за част от 75гр глюкоза, дето я пия и на първи час вдигам КЗ над 10, а след още час имам толкова място, че КЗ ми пада до 3? Много диабетици качват КЗ от 5 на 10 с 50 гр глюкоза. Ако изпият 100гр, КЗ им се качва до 10.5 и Ако изпият 150гр до 11 и това е.

Сложно е.

Тръгнах да чета през 2014, но като видях нормално ОГТТ през 2017г, спрях. Вече нищо не търся.

Интересуват ме сравнения на диети, спорт, витамини и ИР. Проучвания за лекарства и комбинациите им не чета. В диетите и спорта няма лобизъм и конфликт на интереси.

Плявата я отсявам като чета резултатите, профилите на участниците и ако не е моят, пропускам 🥳

Общи условия

Активация на акаунт