Тема за напълно ваксинирани, но разболели се от Ковид- истории от първо лице

  • 28 221
  • 141
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 7 080
Може би в първата графика се смята % от общото население и от там идва разликата?

Най-вероятно е така. Много се изкривяват данните, когато за ваксинираните, обхващат само % от населението над 18 години, но в заболелите/преболедувалите влизат и децата. Те също са част от населението и влизат в заветните 70 -80 % , за да затихне вируса.
В статистиката са много важни критериите, които са заложени. Не случайно й казваме "стъкмистика". Това се нарича манипулиране на данни, а с такива данни, могат се изведат всякакви изкривени изводи и да се доказват най-различни, неверни неща.

# 106
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 456
Не съм съгласна. Статистиката е доста точна и ясна наука, където всичко е прилежно описано. Едната графика просто е неясна, как да разбереш, какво е искал да каже автора. И как го е получил е интересно, защото е нормално % ваксинирани да се изчислява от 100% извадка на подлежащите на ваксинация.

# 107
  • Варна
  • Мнения: 25 345
Ами не задължително, защото колективния имунитет обхваща и неподлежащите на ваксинация, също така боледуват и неподлежащите. 100% ваксинирани над 18 години какво точно ще говори за имунния статус на населението като общност? По-скоро би трябвало да се каже ясно какво изобразяват графиките и процент от какво смятат.

# 108
  • Мнения: 7 080
Когато се изчислява % само от подлежащите на ваксинация, трябва да се даде и каква част от общото население са те, или колко е населението под 18 год. Без тази пълнота на данните, няма как да се преценяват нещата.
Статистиката е много точна наука, основаваща се на математически изчисления. Но за изводите, много зависи как е формулирано заданието, затова от години я наричаме стъкмистика.
Прмер:
1. % ваксинирани от подлежащите на ваксинация. (Това дава данни за изпълнение на програмата за ваксиниране)
2. % ваксинирани от общото население, което може да се зарази. ( Това дава данни за % евентуална защита на населението, ако се приеме, че ваксините предпазват и ако се приеме, че при боледуване не се създава траен имунитет.)
3. % ваксинирани + преболедували ( Дава каква част от населението е евентуално предпазена при нова вълна, но ако преболедувалите не са ваксинирани.)

И т.н. могат да се детайлизират. Разликите ще са статистически значими.

Последна редакция: ср, 28 юли 2021, 13:40 от Diorela

# 109
  • Мнения: 5 289
Познава - вятър. Слушах и аз скоро подобни истории и не разбирам
В другата тема един човек - не помня ника, трябва да се върна много назад, а от телефона не е удобно - казваше, че познава някакви хора с изсипани в мивката ваксини.

В Германия и Австрия имаше скандал с продадени фалшиви стикери, за България мен специално не би ме учудило. 200 лева била цената. Така се говореше в Пловдив през юни, но и аз не познавам лично хора, които са се възползвали. Иначе "бизнесът" по немскоезичните земи става в Телеграм и се плаща с ваучери за Амазон. Медиите писаха многократно.

Последна редакция: ср, 28 юли 2021, 16:27 от Ли Лу

# 110
  • Мнения: 4 741
И аз познавам хора със сертификати, без да са им сложили ваксина. После ще се чудят защо има пробиви.

# 111
  • Мнения: 1 033
И аз познавам хора със сертификати, без да са им сложили ваксина. После ще се чудят защо има пробиви.
Чудя се защо не ги докладвате?

# 112
  • Мнения: 4 741
На кого да ги докладвам и какво да кажа: еди кои си, имат сертификати, ама казват, че ваксина не им е слагана?
Вярвам им, че не им е слагана, като знам цялостното отношение към ситуацията.

# 113
  • Варна
  • Мнения: 4 110
За мен първото адекватно място е РЗИ във вашия град, писмено, с копие до Министъра на здравеопазването.
Хората, които твърдят, че имат сертификати, а не са ваксинирани се посочват с имената им, за да бъде проследена фактологията.
Тяхното твърдение е обвинение към структурата, отговорна за мерките за справяне с пандемията.
Не забравяме, че са необходими и "топки" за да се понесе и ответната реакция на замесените "уж ваксинирани".
В друга ситуация съм сигнализирала компетентен орган заради простотии на съседи, след като бяха уведомени за санкциите, последва въпросната ответна реакция. Иска се психика за да се понесе, защото няма особено културен и възпитан израз.
Но пък залогът според мен си струва.

# 114
  • Мнения: 1 033
Когато някой решинда не се ваксинира, то си е негово право, но да представяш документ с невярно съдържание би трябвало да има сериозни последствия. Същото важи и за задължителните ваксини на децата, които не се поставят и същите попадат в детските градини. Т.е. настроението не е само за ковид ваксините, като цяло тази практика трябва да се прекрати и да има глобени/ наказани

# 115
  • Мнения: 2 109
Подавала съм сигнал до РЗИ за фалшив имунизационен статус на дете преди 2 години, отговорът беше: “Ще проверим”. Детето продължава да си ходи на градина, личната му лекарка си е същата. Не знам изобщо някой реагира ли на подобни сигнали и как всъщност се доказва, че ваксината е отишла в мивката.

# 116
  • Мнения: 1 033
Подавала съм сигнал до РЗИ за фалшив имунизационен статус на дете преди 2 години, отговорът беше: “Ще проверим”. Детето продължава да си ходи на градина, личната му лекарка си е същата. Не знам изобщо някой реагира ли на подобни сигнали и как всъщност се доказва, че ваксината е отишла в мивката.
От нова тв ще се развълнуват много ако ги потърсите по този повод

# 117
  • Варна
  • Мнения: 4 110
Неслучайно споменах копие до по-висока инстанция.
Не коментирам вашия сигнал без да знам какво е съдържанието му и как обосновавате твърденията си.

# 118
  • Мнения: 973
По-добре да докладвате реакциите от ваксините. Така ще се подобри безопасността на ваксините и доверието в тях, както и ще се помогне на повече хора. За първите 3м. на тази година компаниите производители са направили над 120 МИЛИАРДА Евро, но фонд за пострадалите все още няма..

"В случай на проява на неочаквана странична реакция, уведомете медицинското лице, поставило ваксината, или ваксинационния пункт, в който е приложена. Сигнал може да подадете и чрез online формуляра на интернет страницата на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ): https://www.bda.bg/bg/формуляр-за-съобщаване-на-нежелани-лекарст … ински-специалисти , както и на телефон 02 8903417."

реф. https://www.mh.government.bg/bg/informaciya-za-grazhdani/informa … avirus-2019-ncov/

Повече информация за нежеланите реакции можем да намерим тук:

https://coronavirus.bg/bg/vaccinations/reactions

Последна редакция: чт, 29 юли 2021, 14:02 от Пух

# 119
  • в кукувиче гнездо
  • Мнения: 3 187
Пух, може ли информация, виждам, че си добър в намирането й, за същия период от време какви са приходите от лекарства за лечение на ковид.

Общи условия

Активация на акаунт