Йога за напреднали, ентусиасти и начинаещи

  • 37 081
  • 753
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 13 079
Постелка зависи каква йога ще правите:) аз за Ащанга имам тънка от естесвен каучук на Лулулемон, вечна е! Мия я с топла вода и сапун.
Но не лягам директно на мата, имам кърпа специална с гумички отдолу, за да не се плъзга, имам 3 и си ги пера в пералнята.
За Флоу или повече на земя практика си трябва по- дебела и мека постелка 5-6 ММ поне, че ако правя да кажем навасана на тънката ми се протрива опашката и ме боли:)
Задължително блокчета за йога си вземете тези от Емаг са хуабви и без пари :
Йога блок MAXIMA, 23х15х7.5 см, Розов светъл, 30001503
Блокчетата ще ви помагат в доста от асаните.
Също колан за йога трябва, с него ще правите упражнеия за отваряне на раменна става, изключително важно е. Отворите ли таз и рамо, вече сте топ йоги:))

За момичето с въпроси за ЩЖ, имам подробен отговор, но на руски, разбираш ли? Или да ти преведа? Ако искаш пробвай с Гугъл транслейт, ако имаш въпроси ще ги коментираме. При хипер секреция, някои обърнати пози не са препоръчителни. Ето:

Скрит текст:
Построение практики йоги при гипер- и гипотиреозе (даже в стадии медикаментозного эутиреоза) имеет серьёзные различия. В настоящее время при гиперфункции ЩЖ западная медицина может предложить полное удаление железы с последующим пожизненным приёмом синтетических тиреоидных гормонов. В этом случае — если был применён данный метод лечения и пациент благодаря приёму гормональных препаратов находится в состоянии эутиреоза — практика йоги может никак не ограничиваться. Если же по каким-то причинам удаление ЩЖ не проводилось и пациент получает консервативное лечение (препараты, подавляющие выработку тиреоидных гормонов), то в этом случае (при гипертиреозе любой этиологии) следует исключить из практики перевёрнутые асаны, увеличивающие кровообращение в области щитовидной железы (возможно, сюда же стоит отнести механические воздействия на область ЩЖ – такие, как джаландхара-бандха). Следует также ограничить симпатотонические техники: капалабхати, бхастрика, сурья-бхедана и подобные им — так как при гипертиреозе исходно повышен тонус симпатического отдела нервной системы (подробнее о влиянии практики йоги на вегетативный тонус ЗДЕСЬ). Определенную роль в улучшении состояния могут сыграть парасимпатические техники: шавасана, йога-нидра, чандра бхедана, брамари. Однако пациенты с развёрнутой картиной тиреотоксикоза зачастую вообще не могут выполнять никакой практики и нуждаются в безотлагательном медикаментозном лечении. Нужно также помнить о том, что в некоторых случаях излечение может достигаться только путём хирургической коррекции. При гипотиреозе существенных противопоказаний в практике нет; следует лишь понимать, что в случае дефицита тиреоидных гормонов тонус симпатической нервной системы снижен и для его поддержания в практику целесообразно вводить симпатотонические техники в достаточном объёме, сообразно состоянию пациента. Не следует злоупотреблять практиками релаксации и другими, повышающими тонус парасимпатической НС. С целью активизации кровообращения в щитовидной железе можно использовать вьяямы на шейно-плечевую зону, перевернутые асаны (в том числе с джаландхара-бандхой) – хотя нужно заметить, что эффективность этих техник в части повышения функции ЩЖ крайне сомнительна. Напомним, что пациент должен приступать к практике йоги после адекватного лечения и в состоянии эутиреоза — а в этом случае противопоказаний в практике не будет. Практический опыт (пока ограниченный) показывает, что общая практика йоги, в том числе построенная по симпатотоническому типу, при гипотиреозе в ряде случаев способна улучшать качество жизни, а в некоторых случаях – способствует снижению количества принимаемых тиреоидных гормонов. Однако данный вопрос пока требует дальнейших исследований. В целом переоценивать эффективность йогатерапии как при пониженной, так и при повышенной функции щитовидной железы не стоит. В обоих случаях на первом этапе приоритетным методом будет медикаментозное лечение (в том числе с привлечением и использованием аюрведической и отечественной фитотерапии).   Продолжение «Узлы щитовидно
Источник: https://yogatherapia.ru/articles/organ/%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%BA% … 1%82%D0%BE%D0%B2/
Скрит текст:



Угфффф, опитах в скрит текст да сложа, писах на ръка спойлер и не стана пак, съжалявам за фермана.

П.с. Ааааа станалооо ееев! Хакер съм беее😂😂🤭🤭

# 76
  • Мнения: 2 147
Благодаря на всички за отговорите и насоките! Hug

Ще помоля Лолита да покаже с линк постелката си, защото Декатлон имам за щастие в града и поне мога да видя, пипна на живо. Ще разгледам подробно и другите предложения и вероятно ще надграждам, когато постигна някакво ниво. Simple Smile

На Жаки идеята за кърпа с гумички е идеално решение на моя Монк-ски проблем, но къде да търся такова нещо, Жаки? Благодаря ти за информацията за щитовидната жлеза! Hug Имам някакви базови познания по езика, ще го прекарам и през Гугъл преводача и ако се чудя, ще питам отново. Simple Smile

Намасте и да сънувате жерави, поздрави от слънцето и идеално прави свещи! Simple Smile

# 77
  • Мнения: 8 718
Жаки, би ли споделила какви са тези упражнения за отваряне на рамената става?

# 78
  • Мнения: 8 168
За постелките.
Имам и на Лулулемон, и на Liforme, като и и от двете съм доволна. Последната, обаче, която си купих, е тоталният ми фаворит за момента- https://yogamatic.ru/suede-mats/hlopok-lotos-white  Води се памучна постелка, мааалко по- тънка е, но сцеплението е най- доброто, което съм имала до момента. Неприятната част е, че се поръчва от Русия, съответно задължително отива на митница, но ако се заплати БГ пощи да свършат всичко вместо вас, определено си заслужава. От въпросния сайт често пускат доста добри отстъпки, с които след цялата тази хамалогия пак останах на "плюс".

Жаки, може ли да помоля да пишеш, а може и да дадеш и линк на кърпата с гумичките отдолу?

Също така, ще ми е интересна и полезна повечко инфо относно различните видове и техники на дишане.

ПП. Допълвам се с една кратка йога за сутрешно раздвижване с Лена, след което и кратка нейна медитация. Днес ще имам доста натоварен и дълъг ден, трябваше ми да влезна леко в него.

Хубава, усмихната и весела събота желая! Hug

Последна редакция: сб, 31 юли 2021, 08:16 от TuЛи

# 79
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 838
Конте,  ето това е моята, 5 мм https://www.decathlon.bg/postelka-za-joga-light-5-mm-id_8576009.html

# 80
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 382
аз пък имам наследствена Wink от детето.
когато беше в детската градинка го записахме на йога.
ходеше с желание, защото се ходеше в мазето, а "там е тооолкова интересно".
от там му остана само "оммммм, оммммм, само да стигна до десет и ше види тя!"
Wink

# 81
  • Sofia
  • Мнения: 1 729
Айдее, почнах аз. 5 мин. тренировка за ръце, още толкова за събуждане с Таня и една съвсем за начинаещи. Отделно гимнастиката ми за лимфен застой. После хладен душ и сигурно си въобразявам, ама ми дойде пауъра. И ми е леко.

# 82
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 382
може линк към лимфо-дренажаната?

# 83
  • Мнения: 11 030
Ето тук, накрая на статията има кратко, 10-минутно видео за раздвижване на лимфата точно.
https://www.nutritiousmovement.com/keep-your-immune-system-dynamic/

# 84
  • Мнения: 13 079
Добро утро, момичета:)

Кърпите, които ползвам за върху мата са тези, от Алиекспрес са, може и тук да има, но аз от там напоръчах и за мен и за ММ.
https://youtu.be/7Dt1x5mhnlo



Прочетете за джинджифила, някои от ползите му сме изпитали лично, пием чай от пресен, настърган  корен, който запарвам от вечерта, както писах. Пием всяка сутрин на гладно топъл доста. Мигрена, метаболизъм, холестерол и още много неща повлиява, ако стане част от сутришнта ви рутина е отличен старт на деня .

https://www.zdravei.org/polzite-ot-djindjifila/



П.С. Сайта блокира линка към кърпите, слагам снимка на тях, на втората е името на самия магазин:


# 85
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 838
Йога календарът за август на Ейдриън излезе. Клипчетата са постнати в ютуб канала й. https://www.facebook.com/100044198721250/posts/381792836637337/
Някой навит да ги правим заедно и да си коментираме? Simple Smile

Последна редакция: сб, 31 юли 2021, 09:55 от Лолита

# 86
  • Мнения: 13 079
може линк към лимфо-дренажаната?

Ето една практика със Стела точно за това, приятна около 26 минути:
https://youtu.be/EiE7Ci2O6JI


Много кратко видео за отваряне на раменна става със  йога стреп ( колан) с напредването коланът се скъсява все повече.

https://youtu.be/7Dt1x5mhnlo

# 87
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 838
Жаклин, благодаря за видеото за лимфната система. В интерес на истината не знаех, че обърнатите пози като свещ и рало са добри за лимфите. Поправих този пропуск. Ейдриън,  не знам защо, никога няма от тези две пози. Но другите от видеото редовно се практикуват. Преди години като ходих при инструктор по йога, редовно ги правехме, но , ако трябва да съм честна, никога не са ми били от приятните и са ми носели все дискомфорт.  Simple Smile

# 88
  • Мнения: 10 101
Благодаря, Жаклин, за полезното инфо, което пускаш. По повод зеления чай с джинджифил - от това, което съм чела, зная че зеленият чай се запарва за кратко време. Нещо като 1-2 минути. По-дългият престой го прави горчив, но най-вече неполезен. Какво ти е мнението?

Обърнати пози много харесвам, а с интерес прочетох и написаното за тях.

В кой етап трябва да се включи колана за йога? В етап начинаещи или средно напреднали?

# 89
  • Мнения: 13 079
Елиф, за всяко ниво, коланът освен за рамене може да се ползва и в други пози за изпъване на кракът от легнала позиция нагоре и настрани например или в поза танцьорка или в гълъб със захващане на крака, има много приложения.

Моят чай е силна запарка, която сутрината доливам с гореща вода, яко люти джинджифилът:)
Като го изпия ме пали и започвам да се потя:)
За перисталтиката е чуден Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт