Имахте ли проблем с избора на име

  • 6 498
  • 89
  •   1
Отговори
# 45
  • Варна
  • Мнения: 5 156
Чакаш знак от съдбата, аз се колебаех между Боян, Божидар и Боримир. Бебето беше много високо, а имах пълно разкритие, един специализант ми "натискаше" корема много внимателно и родих с 2-3 напъна. Бях безкрайно щастлива и благодарна и погледнах баджа му "Божидар" ... и така.

Мъжът ти знае ли, че синът ви е кръстен на стажантчето? Joy
(шегувам се, разбира се)

Сега по темата - не е нормално 30 годишни хора, при това вече родители, да се инатят така. Както ти категорично не приемаш неговото предложение и би ти било неприятно да се обръщаш към детето си по този начин, замисли ли се, че и той би се чувствал така, ако се съгласи да стане на твоето? Или ти е все тая? Изборът на име трябва да е нещо приятно, а не повод за кавги.

И двете имена от анкетата ми харесват еднакво средно. Единствено Лео ми е трудно да го възприема с окончание ОВ за бащино име на внуците ви един ден. Но в случая единственият ви разумен ход е да изберете съвсем друго име, така че няма смисъл да гласуваме за тези.

# 46
  • Мнения: 783
И двете имена ми допадат, още
Повече, че живеете извън България. Не мога да си представя да кръстя детето си с някое от тях, но иначе са звучни и приятни имена Simple Smile)
  Относно това кой трябва да избере име на детето- считам, че трябва да се харесва еднакво и от двамата родители. Все трябва да има поне едно име, което да ви харесва.
 В интерес на истината именно тук, във форума за пръв път видях дискусия на тема, че детето взима бащиното име и фамилията на бащата и от там аргументът, че е редно майката да избере поне собственото име.
 Това на първо четене звучи логично, но за мен се губи идеята за
равнопоставеност именно в избора /таткото може да не си харесва
Собственото име и/или фамилията, но няма особено какво да направи/.
 Като цяло съм против натиск и насилствено определяне на името без значение от къде идва този натиск от майката, бащата, баби, дядовци и т.н. Всеки може да си има
Неговото виждане и разбирания, но в създаването на детето участват двама човека и е редно именно те да определят как ще се казва Simple Smile

# 47
  • София
  • Мнения: 1 977
И двете имена не ми харесват, но Матео поне е завършено име, Лео е умалителна форма и най-разпространеното име за котки в света, четох дори статия за котките Лео, не ми се връзва да е пълно име на човек.
По-важното в случая е, че се инатите и двамата, а е глупаво На мнение съм, че името трябва да се харесва и на двамата родители и подкрепям комемтарите да се откажете и от двете и да измислите заедно име, което приемате и двамата.
От любопитство таткото ли е за Лео?

# 48
  • Мнения: 12 769
На мен тези двете не ми харесват. Не гласувах за нито едното. Ако бащата е чужденец и живеете в Италия, предлагам Алесандро.
При нас ММ каза, че аз избирам името, а той има съвещателен глас. Моето мнение също беше, че моят глас е решаващ, защото аз се пъна все пак да износвам, раждам и кърмя.

После избирахме, аз не харесах неговото предложение, той моето и остана моето, защото такава беше договорката.
За другото дете също нямаше проблем, аз предложих да го кръстим на майка му и той се съгласи. Така че пак стана на моето. Simple Smile

# 49
  • Мнения: 3 922
Лео  ми е недовършено, по-точно съкращение от Леонардо или Леон. Матео също нещо не ми е особено благозвучно. Предпочитам Матей или Матю.

# 50
  • София
  • Мнения: 1 133
Глас за Матео от мен.
Ние с мъжа ми не сме имали разногласие относно името за сина ни - харесваме горе-долу едни и същи само 4-5 мъжки имена и избрахме това, което и на двамата ни звучеше най-добре. Ако имаме още едно момче, също няма да имаме разногласия - имаме общ фаворит № 2 от мъжките имена.
Не беше така при името на дъщеря ни - там имахме доста разногласия. Имаме общи любими 5-6 женски имена. Години наред го убеждавах, че най-хубавото женско име е Лорена. Той отначало изобщо не го харесваше, но с времето свикна и толкова му допадна, че накрая не искаше никакво друго име за дъщеря ни освен Лорена. Но в последните месеци на бременността дългогодишният ми фаворит Лорена ми звучеше префърцунено, твърде претенциозно, като за капризна девойка с неприятен характер. Мъжът ми ми позволи да се наложа за името на девойката - Лора (което беше сред фаворитите за име и на двама ни, макар че в класацията на мъжа ми е било по-надолу сред любимите имена).
Смятам, че ако никой от вас не е ОК с избора на име за детето, който е направил партньорът, е по-добре да опитате да постигнете съгласие за трето, неутрално име, което все пак да допада и на двама ви. Гадно е да се потъпче волята на който и да е от родителите с някакво неблагозвучно за него име - едно е единият родител да държи на Лео, което да кажем не е най-любимото име на другият родител, но е поне в топ 10; съвсем друго е единият родител да се обрива от неприязън като чуе Лео, но въпреки всичко другият родител да настоява детето да се казва така. Ако никой от вас не е ОК и не харесва любимото име на другия, търсете съвпадение с трето ново име.

Последна редакция: чт, 05 авг 2021, 18:21 от *Lorena*

# 51
  • Мнения: 312
От двете имена в анкетата повече ми допада Лео. Звучи ми кратко и завършено, има хубаво значение, приятно име.
Предлагам също Леон, Ленард, Леонид, Леополд, Лазаро, Лестър, Лиам, Лейтън, Леандър.
Вместо Матео - Матей.

Съставете си критерии, по които да изберете име -пример: кои са ви предпочитани букви, кратко или дълго име, традиционно или модерно, аристократично или народно, искате ли да има празник, да е на някой светец, да има силно и хубаво значение и тн.

Харесайте някакво неутрално име, което да допада и двама ви.

# 52
  • Мнения: 6 764
Имената са еднотипни, какво толкова се джафкате? Просто единия да отстъпи, обикновено по-разумния.
Ако единия искаше Иван, а другия Лео/Матео разбирам, но така наистина няма смисъл от "кавгата".
Успех.

# 53
  • Мнения: 802
С първото ни дете нямахме никаква идея как ще се казва. До такава степен, че с контракции на 2 мин. ние гледахме в интернет кой има имен ден, за да си е дошъл с името. Така и стана, сам си го избра. Единственото име, което и двамата харесвахме тогава, беше Боил. Естествено, че не остана то Grinning
 Със сегашното бебе, баткото избра име. С таткото имахме различни предложения, детето избра трето, което одобрихме и всеки момент я чакаме Simple Smile
  Питайте голямото дете, кое име харесва, може да ви изненада. А по анкетата, Матео.

# 54
  • Мнения: 14 629
И аз съм ЗА Матео.
Нямахме проблем с избора на име.Преди това мм категорично елиминира две,да не си помислели хора от неговият род,че е на някой от тях и да има спекулации.Съгласих се и без това си дадох сметка,че трето,избраното, е най-красиво.

# 55
  • Мнения: 6 993
И двете ми харесват.
Иначе ние бяхме решили ако е момче, да каже таткото, ако е момиче - аз. Аз нямах много идеи за момче, а той беше избрал хубаво име. Ако беше някое смотано, сигурно нямаше да се навия на тая далавера Grinning

# 56
  • Мнения: 3 308

Мъжът ти знае ли, че синът ви е кръстен на стажантчето? Joy
(шегувам се, разбира се)
ММ е кръстен на доктора, който го е изродил Simple Smile
Иначе малкия  е кръстен на баба си с нейната буква, просто в този момент много удобно се получи да прекратя чуденето Grinning

# 57
  • София
  • Мнения: 8 645
Гласувах за Лео. Матео и производните не ги харесвам.

Не бих казала, че лесно избрахме имената, но не беше и световен скандал. Не проявихме много фантазия 🤣
Аз предлагах цял списък-Ивайло, Огнян, Орлин, Явор, РаЯн, Лъчезар, Дойчин, Момил.
Мъжът ми се беше запънал на Живко 🙄 От лиготия тръгна името и взе, че се запъна сериозно. Казах, че детето няма да си кръстя с това име(то си е нормално и симпатично, но не за моето дете).
Избра Огнян.
За второто беше по-голямата препирня. Аз пак със същия списък. Той се запъна на Росен- голямото било огъня, той бил камъка(Камен се казва) и малкото трябва да е вода или въздух...фантасмагории 🤣
Детето се роди, три дни се чудихме и накрая ми каза, че или Росен, или Лео на Лео Меси...или Орлин.
Та избрах Орлин предвид този ултиматум 😂

# 58
  • Германия
  • Мнения: 3 431
От двете определено Матео, Лео от край време ми е изключително неприятно име, което ми звучи назевършено от всякъде 🤷🏻♀

За имената на нашите деца не сме имали пререкания, но за момчето много трудно избрахме. Аз имах име за момиче, което ММ категорично отхвърли. Започна едно чудене, предлагане на имена и от него и от мен, като исловието при нас беше да не е често срещано и разбира се да ни харесва и на двамата. Едното от имената, които ММ предложи, просто ме грабна и казах веднага “това е името!” Повече не сме се чудили. За сина ни до много късно нямахме име, просто няма български, немски и интернационални имена (не английски/американски, италиански и т.н), които да са ми любими. Имах два фаворита - Себастиан и Рафаел - които отпаднаха заради галените им, а и защото са доста дълги, а фамилното име също е дълго. Условието пак беше да не е често срещано и да се хареса и на двамата. Признавам, че ММ е много сговорчив в това отношение, изобщо не се е опитвал да налага име. Искаше да го кръстим Тони (същата работа като Лео 🙄), което аз пък категорично отхвърлих, не е настоявал. Накрая от зорзаман се спряхме на Ерик и се съгласихме, че и двамата го харесваме.

Та искам да кажа, както и доста други преди мен, изберете заедно име, нещо което да харесвате двамата и да не го чувствате като компромис.

# 59
  • Мнения: 5 546
Оффтопик - Ерик е прекрасно име, така се казва племенникът ми, който живее в Германия. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт