Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 24

  • 30 359
  • 750
  •   1
Отговори
# 30
  • Sofia
  • Мнения: 2 366
Имаше един наемодател, който искаше да му плащам данъците и такса смет. Толкова противно ми стана, при условие, че бяхме договорили предварително наема, че на секундата се отказах.

Най-адекватно е наемодателя да си прецени разходите и да си ги включи в общия наем, а не допълнителни скрити такси.

# 31
  • Варна
  • Мнения: 5 145
Един познат също отказа преди години квартира с подобно нелепо условие. Собственичката искаше той да си плаща таксата смет.
Да, ама на практика дори и да иска, няма как да стане. Аз се бях пробвала в данъчното да платя само данъка на моя апартамент и ми казаха, че не можело по отделно, трябвало да платя заедно с таксата.
Който иска да му бъдат платени такъв сорт разходи, да си ги калкулира в наема и толкоз.

# 32
  • Мнения: 8 799
Уязвим е ако не се спазва написаното в договора.
може ли нещо договорено да противеречи на някой закон и какво се прави в такива случаи

# 33
  • Мнения: 1 033
Данък сгради е 100% за собственика на жилището, но ако в това жилище не се живее, нямаше ли вариант с декларация до общината да не се плаща такса смет?  Нещо май се иска справка от ВИК И ЕЛ. дружество/не съм сигурна/ Та наемателя си плаща разходи за вход, а не и за боклука, който изхвърля. Малко не ми е логично. Просто практика е и двата данъка да са за сметка на наемодателя.

# 34
  • Бургас
  • Мнения: 6 012
Уязвим е ако не се спазва написаното в договора.
може ли нещо договорено да противеречи на някой закон и какво се прави в такива случаи

Не противоречи на никой закон наемателят да плаща само разходите за етажната собственост, а собственикът - текущи и аварийни ремонти.

# 35
  • Мнения: 9 777
Аз не мисля, че противоречи на някой закон наемателят да плаща всички разходи, включително за ремонти на блока. Ако има съгласие между наемател и наемодател.

# 36
  • Мнения: 68 644
Не мисля че е уязвим.
Ако в договора е вписано това, то това са гражданскоправни отношения, съгласие има от двете страни, за да се стигне до подписване, така че...всичко ми се вижда точно.

А и на много малко места вноската за входа е разделена на две пера, както е по ЗУЕС.

# 37
  • Sofia
  • Мнения: 2 366
Ако сте наемател и сте се съгласили, законно е. Ако сте наемодател, лоша практика е и най-добре си калкулирайте тези разходи като част от наема, че прави лошо впечатление.

# 38
  • Бургас
  • Мнения: 6 012
Винаги съм плащала разходите за ремонт по блока и данъците. Наемателят заплаща само за етажната собственост. По принцип не пречи да се договори и друго, но не считам, че е редно. Данъците дори чисто законово са функция на собствеността.

# 39
  • Мнения: 9 777
Такса смет не е функция на собствеността - смет генерира ползвателят, ако е различен от собственика. Но пък такса смет в България не е значителна сума все още, така че може да е за сметка на наема, на практика. Като част от разходите на собственика по имота.
В други държави не е така - наемателят си плаща такса смет, но все пак говорим най-вече за България.

# 40
  • Бургас
  • Мнения: 6 012
Права си, но ми се струва излишно да се изпада в такива детайли. Всичко влиза в наема и това е.
В единият наем съм включила даже телевизията и интернета.

# 41
  • Мнения: 14 623
Цитат
Имаше един наемодател, който искаше да му плащам данъците и такса смет. Толкова противно ми стана, при условие, че бяхме договорили предварително наема, че на секундата се отказах.
Правилно,след като не е изрично упоменато.В Израел,няма да се минат.Там по закон,наемателят плаща данъка и такса смет в общината.Има логика след като не го ползва в момента.Мисля,че в Нидерландия,такса смет плаща наемателят.

# 42
  • Мнения: 8 799
А как процедирате с ТЕЦ, като изравняването е веднъж в годината и не се знае кога ще напусне наемателя. 
Например: договор от Септември до Декември, а изравнителната сметка е Май следващата година.  Връщате ли депозита веднага  или го връщате чак след изравнителната сметка? Какви базови цени на ТЕЦ си слагате- по-височки ли?

# 43
  • Мнения: 2 465
А как процедирате с ТЕЦ, като изравняването е веднъж в годината и не се знае кога ще напусне наемателя. 
Например: договор от Септември до Декември, а изравнителната сметка е Май следващата година.  Връщате ли депозита веднага  или го връщате чак след изравнителната сметка? Какви базови цени на ТЕЦ си слагате- по-височки ли?

Депозитът се връща след излизането на окончателната изравнителна сметка за сезона. При наемането на жилището се прави приемо-предавателен протокол с показанията на топломерите и водомерите за топла вода. Подава се в топлинния счетоводител с молба за разделяне на изравнителната сметка до и след тези показания. Таксата последно беше 10 лева.

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 2 366
Такса смет си е точно "данък", който си плащате към НАП. Сравнението със западни държави е нелепо, защото при тях таксата е на база количеството изхвърлен боклук, което при нас, като битови потребители, не е така.

Преди години така ми се скара един германец, че минавайки покрай тях съм си изхвърлил бутилката от кола в неговия кош. В последствие ми разясниха, че:
- плаща за определено количество боклулк;
- ако надвиши квотата плаща много повече за допълнителния боклук.

Съответно няма как да накарате наемател да заплаща данък боклук, защото той може да твърди, че не генерира такъв или пък, че ходи и го хвърля всеки път в кофата на комшийския блок и съответно не ви "товари". Само, че вие не плащате на кг изхвърлен боклук, а просто някакъв данък, който общината е преценила и няма никакво отношение към количеството боклук, което вие лично изхвърляте.

Цитат
Такса битови отпадъци се заплаща от:
собствениците на недвижими имоти, които се облагат с данък върху недвижимия имот;
ползвателите (при учредено вещно право на ползване) на имотите, облагаеми с данък върху недвижимите имоти;
концесионерите при концесия за услуга и строителство и от собствениците – при концесията за добив, освен при учредено право на ползване;
лицата, на които държавата или общината е предоставила недвижим имот за управление.

Това е според закона, кой при какви условия плаща.

Общи условия

Активация на акаунт