Живот в София

  • 14 954
  • 232
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 10 998
Аз на 26 вече имах дете и много по-ниски доходи. Никога до сега през целия ми живот не съм можела да си позволя да харча подобна сума всеки месец само и единствено за себе си. Веднъж годишно си позволявам една по-скъпа ваканция и до там. Просто излагам моето виждане, смятам че с тия пари животът си е луксозен, ако нямаш други ангажименти.

# 76
  • СИ
  • Мнения: 4 403
Аз на 26 вече имах дете и много по-ниски доходи. Никога до сега през целия ми живот не съм можела да си позволя да харча подобна сума всеки месец само и единствено за себе си. Веднъж годишно си позволявам една по-скъпа ваканция и до там. Просто излагам моето виждане, смятам че с тия пари животът си е луксозен, ако нямаш други ангажименти.

Чак луксозен няма да е. Просто ще води един малко по-спокоен живот. Като за София 2300 лева не са нещо особено. Да, на фона на масовите доходи изглежда добре, но само толкова. След приспадането на наем, ток, вода и телефон остават около 1600-1700 лева. Това са около 50 лева на ден. Или около 25-30 евро. София гони и разминава по цени доста по-добри градове за живеене из Европа. Няма логика да е така, но реалността показва друго.

# 77
  • Мнения: 1 431
Само минавам да отбележа, че има една паралелна реалност, в която много голям процент от хората живеят с по 1000 лв на месец и плащат и квартири и сметки за ток и още какво ли не. Големи сте харабии тук дето са ви малко 2300 лв на месец. Да, в София една част взимат тия пари,ама не може всички да са IT специалисти и меринджеи. Една много голяма част взимат ПОД тия пари и се налага да оцеляват и без моренца и почивки до Гърция за по 4-5 уикенда. Майка ми докато работеше, взимаше макс 1200 лв, а е лекар и не е като да не е учила 10 години. Много са нахакани младите значи, другите с малки заплати какво, да не са друга категория хора ?

# 78
  • СИ
  • Мнения: 4 403
Само минавам да отбележа, че има една паралелна реалност, в която много голям процент от хората живеят с по 1000 лв на месец и плащат и квартири и сметки за ток и още какво ли не. Големи сте харабии тук дето са ви малко 2300 лв на месец. Да, в София една част взимат тия пари,ама не може всички да са IT специалисти и меринджеи. Една много голяма част взимат ПОД тия пари и се налага да оцеляват и без моренца и почивки до Гърция за по 4-5 уикенда. Майка ми докато работеше, взимаше макс 1200 лв, а е лекар и не е като да не е учила 10 години. Много са нахакани младите значи, другите с малки заплати какво, да не са друга категория хора ?

Никой не казва, че 2300 лева са малко. Момчето пита дали може да живее нормално с тях. Нормално е силно разтегливо понятие. На фона на мизерните доходи в България тази сума изглежда прилично, но не може да осигури нормален живот в София. Ще осигури живот с по-малко лишения.
Примерите с ИТ-та и лекари не показват нищо. Това са професии с крайности в заплащането. Може много, може и много малко. Самата професия не носи пари. Да не споменаваме, че някои лекари е най-добре да стоиш далеко от тях.

# 79
  • Мнения: 3 973
Само минавам да отбележа, че има една паралелна реалност, в която много голям процент от хората живеят с по 1000 лв на месец и плащат и квартири и сметки за ток и още какво ли не. Големи сте харабии тук дето са ви малко 2300 лв на месец. Да, в София една част взимат тия пари,ама не може всички да са IT специалисти и меринджеи. Една много голяма част взимат ПОД тия пари и се налага да оцеляват и без моренца и почивки до Гърция за по 4-5 уикенда. Майка ми докато работеше, взимаше макс 1200 лв, а е лекар и не е като да не е учила 10 години. Много са нахакани младите значи, другите с малки заплати какво, да не са друга категория хора ?

Никой не говори за друга категория хора. И има разлика между "нормален живот" и "оцеляване".

# 80
  • Мнения: 15 055
Дайте дефиниция за нормален живот, защото за мен 2300 стигат за нормален живот, но не и за лукс.
С 2300 аз например мога и жилище да изплащам, и да живея под наем, докато ремонтирам жилището, и да заделя 100-200 лв за спестявания. Да, няма да късам салфетки по кръчмите всяка вечер, но пък и миткане по кръчми за мене не е точно охолен живот.

# 81
  • Мнения: 10 998
Според мен и за миткаме по кръчмите ще стигнат, но аз пия само минерална вода и ям само салата, така че вероятно е въпрос на гледна точка и начин на живот.

# 82
  • Мнения: 3 021
Само минавам да отбележа, че има една паралелна реалност, в която много голям процент от хората живеят с по 1000 лв на месец и плащат и квартири и сметки за ток и още какво ли не. Големи сте харабии тук дето са ви малко 2300 лв на месец. Да, в София една част взимат тия пари,ама не може всички да са IT специалисти и меринджеи. Една много голяма част взимат ПОД тия пари и се налага да оцеляват и без моренца и почивки до Гърция за по 4-5 уикенда. Майка ми докато работеше, взимаше макс 1200 лв, а е лекар и не е като да не е учила 10 години. Много са нахакани младите значи, другите с малки заплати какво, да не са друга категория хора ?

Голяма част от хората в България живеят с малки доходи. И? Това, защото е масово, става хубаво, нормално или какво? Давате пример с майка си, лекар с 600 евро заплата. 600 евро щеше да и е единият чифт обувки, ако практикуваше във Франция.
Аз пък имам голям проблем с хора, които обясняват как трябва да си налягаш парцалите и да свеждаш всичко до оцеляване, едва ли не. Даже до известна степен ви съжалявам, не знам на колко години сте, но мисленето ви е типично за старото поколение - свито, бедно, все мисли от какво да икономиса, от какво да пести. Човек отива да изкарва парите си с труда си, с образованието си, с уменията си. Ако се оценява на еди-какви си пари и има кой да му ги даде, поздравления за такъв човек. Негово решение е дали ще си харчи парите за уикенди в Гърция, за салфетки, за дрехи от мола, или ще спестява за образование, дом, инвестиции.

# 83
  • Мнения: 19 219
Да, ако може да си намери по-висока заплата от тази, супер. Но с 2300 нето се живее нормално и е над средната заплата и за столицата, и за България. С тази заплата сам човек може да спести и за първоначална вноска за жилище, докато е на квартира, или просто да спестява малко настрани. Във Франция, ако е имал същата покупателна способност, каквато би имал в България с 2300 чисто, би трябвало вече да има спестявания. Ако няма, или не е от спестяващите, или в България ще е по-добре.

# 84
  • Мнения: 15 055
ТеоЙо, прекаляваш вече с фантазиите и проекциите си на тема финанси. Човекът няма 30, може доста по-висока заплата да стигне , докато закръгли възрастта. Въпросът беше за тук и сега в България, не за на шуренайката сестрата във Франция или Англия.
Обувки за 600 евро има и в България, има и кой да ги купи.

# 85
  • Мнения: 3 021
Фантазии и проекции не е автоматично всичко, което не е приложимо за твоя живот. Тук и сега в България, 2300 не е кой знае каква заплата за човек с образование, опит в чужбина и поне два, ако не и повече говорими езика, особено спрямо цените в София.
Около 20 пъти уточних, че това са моите пет стотинки по темата - на никого не му живея и живота и ми е изключително безразлично на кой какво му е достатъчно и дали планът му за интернет е 20 или 50 лева. Много хубаво, че има обувки за 600 евро в България, още по-хубаво, ако и месечния труд на лекар се оценява на толкова. Иначе, сигурно и този лекар все някак е оцелял.

# 86
  • София
  • Мнения: 8 012
Въпросът опира и до перспективите. Едни перспективи имаш във Франция, съвсем други - в България. Авторът спомена, че работи в областта на човешките ресурси. Добра заплата е за този сектор, максимумът е около 3000-3500 и не са много фирмите, които дават такава заплата за HR. За повече е в сферата на изключенията.
В София големи фирми, с много служители, които имат активен HR (не аутсорс към агенции), не са много. В голямата си част са в ИТ сферата и шернатите центрове. Изборът, ако решиш да сменяш работата, не е голям.
За мен човек, израснал, образовал се и работил в чужбина, трудно ще се адаптира към нашата реалност. Такива ходове бих предприела, ако ситуацията в чуждата страна е тежка, имам непоносимост към местната култура или съм на 40+ и искам да намаля темпото.

# 87
  • Мнения: 1 431
Това е реалността, мила госпожице. Доста лекари са така и се налага да работят на по две места, за мед. сестрите да не говорим колко е подценен и там трудът. Мен не ме мислете, моето мислене какво е, няма никакво значение. Дразнещо е пренебрежителното ви и надменно отношение. Познавам хора, които взимат 5к и такива, които взимат и под 1000 лв. Всички са млади и образовани. Трудът, за съжаление, не се заплаща справедливо. София не е България, така че хайде малко да се смъкнем на земята. На всеки пожелавам да си джитка по почивки, чужбина, ски, Гърция. Но като цяло положението е съвсем различно от захаросаните приказки, които тук ги пишете, за най-голямо съжаление.

# 88
  • Мнения: 3 021
Да, има сектори в Б-я, които са изключително зле платени.
Никой не го отрича.
Авторът живее в една от най-богатите и добре развити държави в ЕС и в света. Перпективите, пазарът на труда, потенциалът за заплащане са огромни там в сравнение с малка България. Особено за човек, живял и образован там. Той няма защо да влиза в сценария на вашите млади познати, които са с по 1000 лева заплата. Та няма нужда да сравняваме ябълки и круши. Икономически преместването обратно у дома би имало смисъл, ако предложените доходи гарантират много добър стандарт на живот. 2300 не гарантират много добър стандарт на живот.
И още нещо - никой не е за съжаление, ако е млад и образован. Светът е голям и спасение дебне отвсякъде. Всеки си избира къде да живее, какво да работи и се бори за място под слънцето, за да живее спрямо собствената си представа за качествен живот. Защото в живота няма нищо, което да е справедливо, в живота всеки получава това, за което се пребори и ни повече, ни по-малко.

# 89
  • France
  • Мнения: 13 058
Това е реалността, мила госпожице.
Ти съвсем отказа автора от завръщане към родното Joy

Общи условия

Активация на акаунт