За живота в Германия

  • 21 533
  • 98
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 6 698
Когато се окажеш в Германия отиваш при един данъчен консултант и си излагаш всички факти по доходи и разходи и той ти казва какво и как.

# 76
  • Мнения: 504
Когато се окажеш в Германия отиваш при един данъчен консултант и си излагаш всички факти по доходи и разходи и той ти казва какво и как.

Точно това ми трябваше като информация. Благодаря!

# 77
  • Мнения: 6 698
Моля. Таксата за такъв смъква също данъчната основа, както целиш, за следващата година обаче.

# 78
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Момичета, имам още един въпрос. Ще се радвам, ако имате мнение или идея към кого да се обърна на местна почва. Отивам в Германия с подсигурена работа, а детето ми ще е студент в Нидерландия.

Аз не ти разбирам въпроса, защото може би си го отнесла към българската систематика, която аз не познавам. Но към немската отнесено, някакси не make-ва sense. По-конкретно казано:

- може ли кой да си върне данъци - ти или детето?
Мда, много вероятно да го пречупвам през българската реалност. За мен става дума - още съм в България, скоро започвам работа в Германия с всички съответни данъци там. Детето също е в Бг, ще учи в Нидерландия, първо висше. Та не разбирам, за да си понижа данъчната основа, трябва ли да регистрирам детето като жител в Германия (ще си идва там за ваканции и празници) или няма нужда и може директно да отива да си учи?
От това донякъде ни зависи маршрутът за път, дати на заминаване и кой накъде Simple Smile
Надявам се така е по-ясно. Благодаря!
Изида, има такъв вариант ти да си върнеш данъци, има вариант и детето да си върне.
За теб:
Най-грубо, защото много бързам, но ми се иска да ти помогна. В Германия или получаваш Киндергелд, т.е. детски за детето, или получаваш т.нар. Фрайбетраг, т.е. сума, с която ти се намалява дан. основа. Обикновено казват, че при по-висока заплата, по-смислено / изгодно се оказва да си намалиш данъчната основа, но има елементарни калкулатори в интернет, с които може да се сметне.

Намаляването годишно е около 10 000 евро, актуализира се сумата с около 20-30 евро годишно... Точната сума за 2022 е 9984 евро. В този линк пише немалко:

https://www.verivox.de/geldanlage/ratgeber/studium-diese-kosten- … Steuer%20absetzen.

За детето:

Отделно от това, самото дете има право да си намали данъците (ако е дан. регистрирано в Германия) за книги, учебници и различни други разходи. Но не бива да е регистрирано адресно при теб, защото тогава ти нямаш право на това намаляване на данъците, т.е. невинаги го имаш. Но то така или иначе, учейки в Холандия, ще си се регистрира там, защото вероятно и холандците искат да се регистрираш адресно на място, за да имаш сметка, телефон, интернет и т.н.

И последен цитат:

Praxistipp: Was Eltern zu Unterhalt und Steuer wissen sollten
Bis zu 9.408 Euro pro Jahr können Eltern steuerlich geltend machen, wenn sie Sohn oder Tochter mit Unterhaltszahlungen unterstützen. Als außergewöhnliche Belastung können sie diesen Betrag jedoch nur geltend machen, wenn sie weder Kindergeld beziehen noch den Kinderfreibetrag in Anspruch nehmen. Haben die Kinder bereits eigene Einkünfte, werden diese ab einer Summe von 624 Euro pro Jahr vom Unterhaltshöchstbetrag abgezogen. Dagegen erhöht der Betrag sich um die Beiträge zur Basiskranken- und Pflegeversicherung. Voraussetzung dafür ist, dass sie ebenfalls vom Unterhaltszahler übernommen werden und noch nicht als Sonderausgaben geltend gemacht wurden.

Оттук: https://www.haufe.de/finance/steuern-finanzen/unterhalt-fuer-stu … n_190_527452.html

Последна редакция: ср, 22 юни 2022, 14:54 от chrissy

# 79
  • Мнения: 504
Chrissy, страхотна! Не мога да ти благодаря достатъчно Simple Smile Супер полезно, признателна съм!

# 80
  • Мнения: 17
Момичета, имам още един въпрос. Ще се радвам, ако имате мнение или идея към кого да се обърна на местна почва. Отивам в Германия с подсигурена работа, а детето ми ще е студент в Нидерландия.

Аз не ти разбирам въпроса, защото може би си го отнесла към българската систематика, която аз не познавам. Но към немската отнесено, някакси не make-ва sense. По-конкретно казано:

- може ли кой да си върне данъци - ти или детето?
Мда, много вероятно да го пречупвам през българската реалност. За мен става дума - още съм в България, скоро започвам работа в Германия с всички съответни данъци там. Детето също е в Бг, ще учи в Нидерландия, първо висше. Та не разбирам, за да си понижа данъчната основа, трябва ли да регистрирам детето като жител в Германия (ще си идва там за ваканции и празници) или няма нужда и може директно да отива да си учи?
От това донякъде ни зависи маршрутът за път, дати на заминаване и кой накъде Simple Smile
Надявам се така е по-ясно. Благодаря!
Изида, има такъв вариант ти да си върнеш данъци, има вариант и детето да си върне.
За теб:
Най-грубо, защото много бързам, но ми се иска да ти помогна. В Германия или получаваш Киндергелд, т.е. детски за детето, или получаваш т.нар. Фрайбетраг, т.е. сума, с която ти се намалява дан. основа. Обикновено казват, че при по-висока заплата, по-смислено / изгодно се оказва да си намалиш данъчната основа, но има елементарни калкулатори в интернет, с които може да се сметне.

Намаляването годишно е около 10 000 евро, актуализира се сумата с около 20-30 евро годишно... Точната сума за 2022 е 9984 евро. В този линк пише немалко:

https://www.verivox.de/geldanlage/ratgeber/studium-diese-kosten- … Steuer%20absetzen.

За детето:

Отделно от това, самото дете има право да си намали данъците (ако е дан. регистрирано в Германия) за книги, учебници и различни други разходи. Но не бива да е регистрирано адресно при теб, защото тогава ти нямаш право на това намаляване на данъците, т.е. невинаги го имаш. Но то така или иначе, учейки в Холандия, ще си се регистрира там, защото вероятно и холандците искат да се регистрираш адресно на място, за да имаш сметка, телефон, интернет и т.н.

И последен цитат:

Praxistipp: Was Eltern zu Unterhalt und Steuer wissen sollten
Bis zu 9.408 Euro pro Jahr können Eltern steuerlich geltend machen, wenn sie Sohn oder Tochter mit Unterhaltszahlungen unterstützen. Als außergewöhnliche Belastung können sie diesen Betrag jedoch nur geltend machen, wenn sie weder Kindergeld beziehen noch den Kinderfreibetrag in Anspruch nehmen. Haben die Kinder bereits eigene Einkünfte, werden diese ab einer Summe von 624 Euro pro Jahr vom Unterhaltshöchstbetrag abgezogen. Dagegen erhöht der Betrag sich um die Beiträge zur Basiskranken- und Pflegeversicherung. Voraussetzung dafür ist, dass sie ebenfalls vom Unterhaltszahler übernommen werden und noch nicht als Sonderausgaben geltend gemacht wurden.

Оттук: https://www.haufe.de/finance/steuern-finanzen/unterhalt-fuer-stu … n_190_527452.html

Здравейте, бих искала да попитам и аз по тази тема: бащата на детето ми работи два месеца за Германия. Назначен е с трудов договор и е попитал как може да кандидатства за детски.
От фирмата са му отговорили, че не може, защото детето не се води на един и същи адрес в България с него. Нямаме сключен брак. Разпитал е , но е с базов немски може би не е разбрал добре - аз да кандидатствам от България за тези детски.
Бихте ли могли да съдействате с информация ?
Благодаря предварително.

# 81
  • Мнения: 3 323
От познати, които имаха подобен казус знам, че за да получава детски детето трябва да е с постоянен адрес в Германия. Беше голям рев, като я приеха тая промяна.

# 82
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852

Здравейте, бих искала да попитам и аз по тази тема: бащата на детето ми работи два месеца за Германия. Назначен е с трудов договор и е попитал как може да кандидатства за детски.
От фирмата са му отговорили, че не може, защото детето не се води на един и същи адрес в България с него. Нямаме сключен брак. Разпитал е , но е с базов немски може би не е разбрал добре - аз да кандидатствам от България за тези детски.
Бихте ли могли да съдействате с информация ?
Благодаря предварително.
Понеже мен цитирате, не съм запозната с помощите за деца в Германия.
Това, което обаче виждам, че видимо липсва в този казус е, че за момента няма как немската държава да разбере, че точно този човек е баща на точно това дете. Ако вие не сте женени, а детето живее на друг адрес, то някакво трето лице може да твърди, че това е неговото дете (примерно, нали), а държавата няма как да отсъди кой крив - кой прав, кой е баща и т.н.

Със сигурност има вариант да се нареди това, просто прочетете какви са изискванията да се получават детски за дете в чужбина, има десетки сайтове. Такива случаи има много тук, не може да няма решение.

# 83
  • Мнения: 9 359
chrissy,
Тези случаи заради точене на пари малко ги поотрязаха, защото реално децата не са немски граждани и не живеят в Германия.
Преди 8 г. дойдохме в Германия, докато не регистрирахме децата тук, не искаха са приемат молбата на мъжа ми. После ни изплатиха със задна дата детските, откакто той работи в Германия. Сега, доколкото знам вече и това е премахнато, вече не изплащат със задна дата.

# 84
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 419
Най-добре е да извадите многоезичен акт за раждане на детето, бащата с него може да подаде документи във Фамилиенкасе (а не във фирмата) и те ще задвижат процедурата, което включва и проверка, дали за това дете се получават детски в България.
Преди 8г (2014) мъжа ми подаде документи и получаваше детски, въпреки че децата нямаха адрес в Германия, това беше само 8-9месеца, след това и аз с децата се преместих. Тогава ми поискаха да извадя документ от Социално подпомагане, че не получавам детски и още един документ от Общината (служба ГРАО), нещо за семейно положение.
Имаше някакви промени, но е най-добре към Фамилиенкасе, а не към фирмата да се пита.

# 85
  • Мнения: 3 509
Много бих била признателна за насоки относно преместване на дете на 12 години в училище във федерална провинция Саксония, в частност Дрезден.
При следната особеност: детето не владее немски, не е живяло в Германия, но бащата живее и работи там вече 3/4 години.

Всякакви съвети и напътствия ще са полезни.
Включително - ако е възможно такова включване в образователната система на такъв етап, може ли да се случи по време на учебната година?

# 86
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 419
Аня, пиши и в другата тема в групите по държави. Дано там да има от тази провинция, защото темата за образованието си е по провинции. Моята дъщеря беше на 11г, като се преместихме в Хесен, но това беше преди 7г и не знам, дали може да е от полза в сегашната ситуация.

# 87
  • Мнения: 6 448
По принцип за Германия ще пиша, за Дрезден нямам лични впечатления.
Дете може да бъде включено в училищната система по всяко време на учебната година. Има т.н. Schulpflicht , който е важен и се следи строго.
Като невладеещо немски, детето ще бъде насочено към интеграционна паралелка или интеграционно училище (може в Дрезден да е с друго наименование) в което деца-чужденци изучават немски интензивно и някои базови предмети и според индивидуалния си напредък след тях биват насочвани към различни типове обикновени училища.
Добре е да помислите какви амбиции и цели има детето, какъв потенциал има също. Да се поинтересувате много подробно за немската образователна система и пътят до гимназии и университети. Тук има някаква информация по темата на български https://www.bgimigrant.com/info/%D0%BD%D0%B5%D0%BC%D1%81%D0%BA%D … 0%B5%D0%BC%D0%B0/  , но потърсете и други източници.
В зависимост от целите и амбициите на детето, може да ви се даде конкретен съвет добре ли е или не такова местене на тази възраст.
Ако детето иска (и може) да става лекар, юрист, дипломат, архитект ... и т.н., е добре много сериозно да помислите ще има ли шанс да направи Абитур в Германия и с какъв успех, и оттам ще може ли да учи желаната специалност в университет.
Ако детето иска да е шлосер, застраховател, възпитател, техник, цветар и всякакви подобни професии, ще има всички шансове да сбъдне мечтите си в Германия.

Да, на 12 години е твърде рано. Но училищната система в Германия очаква децата да знаят още на 9-10 поне приблизително какво искат, също и от родителите им да имат реална представа какъв е потенциалът им. Гъвкава е системата, шансове за измъкване има, но трябва да се познава много добре.

# 88
  • Мнения: 3 509
Много благодаря за отговорите и насоките!

colibri, има ли конкретна тема, в която бих могла да повторя питането си? Не успях да открия.

# 89
  • Мнения: 1 580
В NRW за деца с миграционен произход се предлага и един час седмично обучение на роден език. Ако не в същото училище, то в съседно.
За български е трудно, но руски, турски, полски се предлагат.
Проучете и за българско неделно училище в Дрезден, поне да има контакт с други деца.

Общи условия

Активация на акаунт