(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 46)

  • 38 449
  • 749
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 1 088
Nikolayy5, според мен трябва да ги покриете с найлон, за да ускорите поникването на ранните репички. Тъкмо ще се задържи слънчевата топлина и няма да има рязка амплитуда от дневни и нощни температури, за да поникнат. Мое мнение на любител, не го налагам. И ние със съпруга ми сме от Русе

Аз вече съм се спряла на едни френски репички, продълговати и при тях нямам грешки. Иначе нашите червените много често ми поникват добре, правят листна маса и никакви репички.

Ще заложа тази година на това, което най-добре върви тук а именно лук, чесън, репички, салати. Ще сложа увивен зелен боб, поради липса на място, както и много краставици, защото децата ги обичат. Ще им сменя мястото и се надявам да имам успех.
Ягоди ще поръчам малко нови да обновя, както и късните/висящи ще преместя във вертикални, такива за окачване.

# 676
  • Мнения: 1 228
И аз мисля, че Николай трябва да завие репичките. Трябва Т на почвата да не пада под 10градуса за да покълнат семената и влагата да е умерена. Ако е много влажно и студено ще изгният семената

# 677
  • Русе
  • Мнения: 385
Благодаря! Прави сте да. Днес отидох в двора и разрових почвата. Хубава, рохка, нормално влажна, но явно им е било студено досега, защото повечето семена не ги намерих. Открих само няколко, които бяха надути, но без кълн. Предполагам ще станат по някое време ама сега го дават да позахладнее времето. Явно колкото и да е топло и да не е имало сняг…не става докато не се засили слънцето и не затопли надълбоко почвата. Разрових и граха. Надул се е, но и на него му е 10ти ден. По зрънцата имаше бели мини червейчета. По 1мм. Вероятно ще изгние.
Проба-грешка. Имам още семена в пакетчетата и като се затопли ще направя пак. Почвата поне е подготвена.
Днес с баба ми направихме разсада домат. Пикирахме го и увяхна сега. Дано се хванат всички…ще си проличи след няколко дена. Simple Smile



(Снимката се обезцвети и завъртя наникъде, защото е много голям файлът. Това е лошото да имаш нов телефон със силна камера и да искаш да качиш във форум …шегувам се естествено. Пак се вижда какво сме направили.)

# 678
  • Мнения: 1 228
Хвърли едно парче Агрил на грахата, ако имаш. Миналата година  засяхме семената на 6.02. завихме с Агрил и отвихме след последните мартенски студове. На 24.05 грахата беше готова.

# 679
  • София
  • Мнения: 12 281
Бързо съживяване след пикирането на доматите!
Аз ги пикирам малко по-големи, за да ми е по-лесно.
Граха и според мен ще поникне, а и репички те, което не пречи да нахвърля и останалите семена, ако са ти останали.
Тази година планирам за пестене на място всички домати да са ми в кофички от мляко по два стръка, макар после да ги садя поединично.

# 680
  • Русе
  • Мнения: 385
Залезе слънцето и всичките се изправиха. Това е предимството да ги пресаждаш докато са много малки. Иначе има и негативи…трудоемко е, голяма играчка. Корените са колкото конец, трябва много внимателно…

# 681
  • Мнения: 3 927
Аз от време на време чета във фермер.бг, синор.бг и др. и попадам на качествени съвети. Стана ми любопитно къде са изчезнали репичките и намерих това:
https://sinor.bg/13964-Rannite-proletni-repichki-se-seyat-sega
Температурите са важни.
Аз лично не съм сяла, но съм ги плевила и брала наготово - в покрита оранжерия през зимата се представят много добре!

Моят спанак Матадор е вълшебен. Щях да качвам снимка, забравила съм, и сега като опитвам не мога, защото снимките са над 5мб...ще пробвам да пренастроя телефона и ще снимам пак, за да ми повярвате Simple Smile Нито кейла мога да покажа, нито салатите Sad

# 682
  • Мнения: 1 228
Аз пикирам малки домати и до сега фира не съм имала с изключение на една година. ММ ги беше полял с ледена вода. По скоро наводнил.
Намерих нещо полезно за начинаещите.
През февруари в градината.

При първа възможност за обработване на почвата, може да се сее грах. Започва се със ранните сортове, които издържат на по-ниски температури.
* През първата половина на месеца в Северна България се засява разсадът за ранния пипер. Ако се засее по-късно, той става средноранен.

* Около 10-и февруари се засява разсадът за ранно зеле в Южна България, а на север от Балкана 10-15 дни по-късно.

* До средата на февруари се засяват семената за разсада за ранния патладжан.

* Около средата на месеца в Южна България се засява разсадът за ранно производство на домати, а в Северна България - след 20-и.

* В най-топлите райони на страната през втората половина на месеца се засява разсадът за краставици, отглеждани в оранжерии. За Южна България това се прави към края на месеца, а за Северна България в началото на следващия.


ОЩЕ ОТ ЗЕЛЕНЧУЦИ

Зимен и летен чесън в лехата
Чесънът е сред задължителните култури в зеленчуковата градина. Всеизвестни са хранителните качества, но най-вече лечебните и дезинфекциращите свойства на растението.
Кои сеитби се правят през февруари
* Продължава сеитбата на ранните домати, пипер и патладжан. * При първа възможност за обработване на почвата, може да се сее грах. Започва се с ранните сортове, защото са по студоустойчиви.

През февруари започва засяването на разсадите,  любителите градинари засяват семената за производство на разсад вкъщи. Ако и вие ще отглеждате, трябва да започнете подготовката. За целта се снабдете с качествени семена.
Повече https://www.google.com/amp/s/www.bgfermer.bg/amp/10856886

# 683
  • Русе
  • Мнения: 385
Аз от време на време чета във фермер.бг, синор.бг и др. и попадам на качествени съвети. Стана ми любопитно къде са изчезнали репичките и намерих това:
https://sinor.bg/13964-Rannite-proletni-repichki-se-seyat-sega
Температурите са важни.
Аз лично не съм сяла, но съм ги плевила и брала наготово - в покрита оранжерия през зимата се представят много добре!

Моят спанак Матадор е вълшебен. Щях да качвам снимка, забравила съм, и сега като опитвам не мога, защото снимките са над 5мб...ще пробвам да пренастроя телефона и ще снимам пак, за да ми повярвате Simple Smile Нито кейла мога да покажа, нито салатите Sad
Да и на мен не ми дава да качвам. Обаче, поне от телефона, там където пише колко ти е голям файла като ще качваш и цъкваш там. Излизат ти няколко варианта за снимката “actual file”, “large”, “small”. Аз така ги качвам. Обаче качеството се срива и се изрязва някак снимката.
Репичките ми нещо не са в ред тогава, защото в Русе от поне 3 седмици денем е над 10гр. Днес беше 20гр. Нощем е било най-ниско до минус 2, а другите дни даже над 0та. Смисъл ок са температурите. Репите са на слънце и на южна стена и се затопля добре почвата. Вижте колко е суха. Защото пече яко и отдавна се освободи от излишната студена влага. Аз ги поливам чат-пат с топла вода. Тоест на стайна температура.



Ето сега снимката ми беше 13МБ, но я направих 2МБ. Изряза я, завъртя я наникъде и намали качеството на макс, но поне се вижда що годе.
Под смокиня ги сложих. Тя пуска сокове по принцип, но нашата е доста млада и не вярвам почвата да е негодна. Ама кой знае…

# 684
  • Мнения: 3 927
Значи семената са фалш.....мого кофти семена се продават. Моя позната, която прави разсад за пазара м.г. беше насяла уж капия, а излезе малка люта камбичка. После клиентите й се оплакваха и тя се почувства много зле. А жената прави качествен разсад и я търсят.

# 685
  • Мнения: 1 228
За първа година купувам много, много калпави семена. Почти всичко с поправена годност. По лошото е, че не се знае колко са стояли. Старите ми семена от домати покълнат и вече са за пикиране. Купените ми семена от хисарска капия и пловдивска капия ги няма никъде. Патладжана останал от миналата година излезе. Тазгодишното пакетче няма ни едно стръкче. Добре че е рано и имам още време.

# 686
  • Мнения: 449
И моите несполуки миналата година бяха с Хисарска капия.
Днес подрязах розите, запълних редовете на замръзналия грах с нов пакет, че голям мерак ми остава да го видя този Скинадо. Балучката и чесънът са устояли добре на зимата, почти стават за бране. През есента бях поръсила един пакет семена за салатки и седяха скупчени. Измъкнах няколко бучки и го разсадих по отделно в градината - страхотна красота, с червенички крайчета, цветни отенъци, около 80 корена са може би, ако имам успех мога да продължа с други коренчета. Старият бадем е почти цъфнал, както и забоденият тази есен има цъфанала пъпчица. По пътя спряхме в гората и се прибрахме с чувал горска пръст.

# 687
  • Русе
  • Мнения: 2 613
Прекрасен градинарски ден! Николай е съвсем прав, сигурно тук беше 20 градуса. Подадохме дръвчетата, а клонките на малки парченца и в парното, за да получа дървесна пепел. По принцип парното е на въглища. Голяма играчка, ама приятна.
Взех семена за репички от нашата аграрна....на бройка😀😀😀 били професионални. Утре, ако е рекъл господ ще ги сложа. Взех една кора за яйца от магазина, явно експеримента в мен ще се ограничи с това. 😀😀😀
От Лидъл изкопах едно пакетче Хамерокалис, много отдавна съм мераклия, знам, че е лесно за гледане, а и е многогодишно.
А дали е време за семената праз и моркови?

# 688
  • Мнения: 357
Имам го този хемарокалис(не знаех,че се казва така)ако не стане със семената ще ви изпратя коренище.Аз смятам ако не вали тези дни да засея моркови.Този път ще смеся семената с пясък,че иначе все ми е гъст посева.Ръгбито се показа..

# 689
  • Мнения: 19 352
Грах засяхте ли вече?

Общи условия

Активация на акаунт