Априлски бебчета 2022 - тема 2

  • 21 710
  • 725
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 111
Момичета, преди време си бях проверила болничния, колко пари ми е на ден, но сега немога да намеря къде точно.... намирам само от кога до кога е пуснат? Някоя от вас малко да ме светне по въпроса или да каже горе долу ориентировъчно колко се падат на ден. Знам, че зависи от осигуровките, но все пак!

Здравей, в сайта на НОИ като влезеш с пик, отиди на “ Справка по ЕГН за представени документи и изплатени обезщетения и помощи от ДОО “ . Аз там гледам, но не си знаех надницата честно казано. Когато видях първият болничен от сега вече успявам да си правя някаква сметка.
Точно това търсех, много ви благодаря, явно точно там съм пропуснала да натисна!

# 676
  • София
  • Мнения: 813
Момичета, преди време си бях проверила болничния, колко пари ми е на ден, но сега немога да намеря къде точно.... намирам само от кога до кога е пуснат? Някоя от вас малко да ме светне по въпроса или да каже горе долу ориентировъчно колко се падат на ден. Знам, че зависи от осигуровките, но все пак!

Здравей, в сайта на НОИ като влезеш с пик, отиди на “ Справка по ЕГН за представени документи и изплатени обезщетения и помощи от ДОО “ . Аз там гледам, но не си знаех надницата честно казано. Когато видях първият болничен от сега вече успявам да си правя някаква сметка.
Точно това търсех, много ви благодаря, явно точно там съм пропуснала да натисна!

Няма проблем и може и на ти ☺ И аз преди време имах чудене кое къде точно се гледа и една мацка от тук ми помогна. Сайта им е просто ужасен, поне за мен.

# 677
  • Мнения: 427
Аз се записвам със синьо сърчице най-накрая, видяхме малкия юнак вчера! 💙🥰

Малко закъснявам с включването по темата за кърменето и кариесите, но с цялото ми уважение към зъболекарката в групата, имам изключителна зъболекарка, на която имам пълно доверие, която твърди точно обратното - че за бебето няма нищо по-полезно от кърмата, и че кърменето по никакъв начин не довежда до кариеси, дори напротив, спомага за здравето не само на зъбите, но и на всички кости в тялото. Самата тя е кърмила и двете си деца достатъчно дълго и сама се е убедила в правотата на думите си. Казвам това, за да бъдете наясно, че има повече от едно мнение по въпроса. Всеки си решава на кое да вярва, аз лично решението съм си го взела за себе си. Причините за кариесите в ранна възраст са причинени (според зъболекарката ми) от куп други фактори, най-вече лошо хранене - бедна на калций диета от ранна възраст, голямо количество захар и бяло тесто, приемани също от ранна възраст.
И последно, не мисля, че СЗО щеше да препоръчва кърмене ПОНЕ до 2-годишна възраст, (като възрастта за естествено отбиване се води между 2 и 7 години!), ако това по някакъв начин би било вредно за денталното здраве на децата. И никъде не се споменава за това децата да не бъдат кърмени нощно време, или поне аз не съм срещала такава информация от тях. Simple Smile

# 678
  • Мнения: 135
Аз се записвам със синьо сърчице най-накрая, видяхме малкия юнак вчера! 💙🥰

Малко закъснявам с включването по темата за кърменето и кариесите, но с цялото ми уважение към зъболекарката в групата, имам изключителна зъболекарка, на която имам пълно доверие, която твърди точно обратното - че за бебето няма нищо по-полезно от кърмата, и че кърменето по никакъв начин не довежда до кариеси, дори напротив, спомага за здравето не само на зъбите, но и на всички кости в тялото. Самата тя е кърмила и двете си деца достатъчно дълго и сама се е убедила в правотата на думите си. Казвам това, за да бъдете наясно, че има повече от едно мнение по въпроса. Всеки си решава на кое да вярва, аз лично решението съм си го взела за себе си. Причините за кариесите в ранна възраст са причинени (според зъболекарката ми) от куп други фактори, най-вече лошо хранене - бедна на калций диета от ранна възраст, голямо количество захар и бяло тесто, приемани също от ранна възраст.
И последно, не мисля, че СЗО щеше да препоръчва кърмене ПОНЕ до 2-годишна възраст, (като възрастта за естествено отбиване се води между 2 и 7 години!), ако това по някакъв начин би било вредно за денталното здраве на децата. И никъде не се споменава за това децата да не бъдат кърмени нощно време, или поне аз не съм срещала такава информация от тях. Simple Smile
Честито синичко от мен! 👣💙
Днес влизам доста късничко, но времето беше страхотно и се възползвах да се разходя. Вече купих и първата дрешка за нашето малко човече🥰. Голяма емоция е. Със съпруга ми не можем да си свалим усмивките цял ден. Имам доста време до прегледа.. Цели 3 седмици и не знам как ще ги дочакам 😁. Очаквах да сте изписали поне още една страничка, че да има да ви чета, но явно всички се възползваме от слънчевите дни 😊

П.С. За кърменето няма какво да кажа повече. Вече съжалявам, че дадох някаква информация, но така става като дадеш непоискан съвет. Темата е много обширна и детайлна. На нас лекциите ни са водени от доц. Андреева и д-р Георгиева (може вече и тя да е доцент). Вярвам в професионализма им и в знанията си! Не мисля, да продължавам с темата все пак целта ми не е да споря или оборвам някого..
Лек и усмихнат ден от мен.

# 679
  • Мнения: 259
Аз ходя на преглед на 2 седмици и едвам дочаквам и последните дни преди преглед съм много нетърпелива, а ако бях като вас един път в месеца сигурно щях да превъртя. А и отделно ходя от време на време в ин витро клиниката на преглед. Сега на 26.10 ще ходя в клиниката, а на 29 ще ходя при следящия ми лекар. Бяха ми казали, че са две момчета на 95% а във вторник ще ми стане напълни ясно.

В коя седмица се правеше първата фетална морфология?

# 680
  • Варна, морето, сините вълни...
  • Мнения: 395
Красимира аз пък обратното. Като цяло съм много спокойна и си чакам прегледа търпеливо. По-скоро нетърпението ми е да кажа на баните и леля ми. Хич не ми се виси по кабинети и опашки с маска, задушавам се. Може и понеже ще ми е 3 то бебе 😂. Е, имам си нормалните притеснения дали всичко е наред, но то и за две седмици пак е същото. Аз пък никога не съм разбирала зора нон стоп да се ходи на лекар, ако може всяка седмица 🙄

Понеделник съм на първата ФМ и ще ме записват на ЖК. Ще съм в почти в 13г.с.

# 681
  • Мнения: 259
При мен е задължително на две седмици.
В 13г.с не е фм, а биохимичен скрининг.

# 682
  • Sofia
  • Мнения: 5 958
БХС е кръвни изследвания + фетална морфология.
Когато не посмях да нарека този преглед ФМ и АГ ми се изсмя. Попита ме ние досега какво правихме? Това оглеждане на всеки орган поотделно дали си е на мястото, кръвоток и т. н. си е точно морфология.

Навремето когато си правих БХС с първата бременност при следящото ме АГ, я попитах дали трябва да отида и при фетален специалист за ФМ (12гс), тя просто каза, че нямало смисъл, защото в момента сме правили точно това.

# 683
  • Мнения: 137
При мен се появи някаква болка в корема - вчера не премина 4-5 часа, днес я усещам доста по-слабо и само на моменти. Не се притеснявам много, защото вчера, след 1 седмица боледуване, отидох непредвидено на лекар и АГ каза, че малката е супер и расте.

Та - нищо не каза да вижда проблемно, затова и аз гледам да не се филмирам. Дано е нещо от растежа на бебето, не знам иначе от какво може да е. Болката не е ниско долу, в стомаха е и по-скоро отдясно. На вдишване и издуване на корема повече се усеща. А вероятно е и че след пет дена лежане вчера извървях 8 километра. Днес и утре пак ще си полежа, да се успокои и мъничето.

Иначе и при мен прегледите станаха така, че са на 5 седмици. И с това боледуване и куп хапчета, дето изпих, се притесних и ми се стори времето много. А така и така трябваше да давам кръв вчера, а АГ ми е в съседната врата - реших да се видя. И стана на 4 седмици. 😁🙈 Което пак е много за мен. Но пък го отчитам на това, че ми е за първи път и всяко нещо ми е ново, симптоми, вълнения, турбулентности и тн.

# 684
  • Варна, морето, сините вълни...
  • Мнения: 395
При мен е задължително на две седмици.
В 13г.с не е фм, а биохимичен скрининг.
И БХС и ФМ ще правим. Ранната ФМ е точно между 11 и 14 г.с. Четох, че на някои места я правят от 16г.с. и нагоре. Така или иначе аз ще правя тогава, така ми каза АГ 😊
Аз по цикъл ще съм в края на 14г.с. тогава. Ще видим колко е голямо и дали ще се промени термина.

# 685
  • Мнения: 51
Мен ме пращат на фетална морфология другата седмица (13та), бхс няма да правя заради пренаталния. И предния път правих фм една седмица след пренатест.

# 686
  • Мнения: 255
Здравейте, присъединявам се и аз с термин април. На терапия съм с фраксипарин и аспирин протект, видях в темата че има и други мами на такава терапия, така че ще се радвам да споделяме опит.
Имам вече резултати и от БХС, където се оказа че риск от Даун ми е 1 към 1700, а Papp-a e под нормата - 0,28. Има ли някой с такъв нисък papp-a и какво е мнението на аг-тата?

# 687
  • Мнения: 1 443
А каква е нормата за Papp-a ? При мен няма референтни..... Иначе 1 към 1700 мисля че се води нисък риск...

# 688
  • Мнения: 255
И при мен няма, но имах включена консултация с генетик. От 0,5 до 2,5 са стойностите.

# 689
  • Мнения: 1 192
PAPP-A and free beta-hCG в идеалния случай трябва да са близо до 1 МоМ. Като PAPP-A не трябва да е под 0.5, води се плацентарна недостатъчност,  а hCG над 2, тогава има риск за Даун.
При нисък PAPP-A трябва да следят как расте бебето, доплер да се пуска, видят го че има риск от прееклапсия и преждевременно раждане, но може и нищо да не означава. Както много често висок free Beta hCG не означава задължително Даун. Гледа се комбинация от няколко неща, един хормон нищо не показва. Мисля, че Сигридов изписваше някакви витамини при нисък хормон.
Не е лошо да отидеш на още едно мнение или консултация с генетик.

Общи условия

Активация на акаунт