За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 23 458
  • 741
  •   1
Отговори
# 330
  • Русе
  • Мнения: 5 203
Скрит текст:
Може ли някой да сподели изпитана рецепта за хляб в хлебопекарна. Предварително благодаря!

https://disk.yandex.ru/i/QqzrfIwhjYcImQ

# 331
  • софия
  • Мнения: 25 433
Малко спешен въпрос - пандишпановият кекс се обръща докато е топъл или да изчакам да изстине? Да не го съсипя.
Сложих го в силиконова форма. Може и да не е най-подходяща, но нямам друга кексова.
https://www.bg-mamma.com/?topic=235415;all

Последна редакция: сб, 16 окт 2021, 16:54 от zvаnchе

# 332
  • Sofia
  • Мнения: 21 610
Непременно го остави да се охлади добре.
Влагата в печивата се концентрира в средата при печенето (за да се образува кора на повърхността) и е задължително да се остави да изстине, за да се разпредели тя към кората. Затова ако се разрежат топли са тестени, а и не държат форма.
.

# 333
  • софия
  • Мнения: 25 433
Благодаря.
И аз така знам, но много рядко правя кекс и от рецептата не се ориентирах дали не трябва са е топло, за да се облее с маслото. Като обърнат сладкиш с праскови.
Получи се неочаквано добър вид. Оставям го да изстине добре и ще го обръщам.
Скрит текст:

# 334
  • Мнения: X
Имах едни пилешки бутчета които им изтичаше срока на 12.10 и понеже на този ден не можах да сготвя ги замразих. Днес ги готвя, но да попитам все пак: Нали са си ок?
Отделно в магазина има понякога пилешко и риба на 30% намалени, примерно им изтича срока на този ден. Мога ли да ги замразя веднага и да им удължа така срока?
Някои да го прави дори редовно?

# 335
  • Sofia
  • Мнения: 21 610
Ако са в тарелка, по-добре ги  отвори да видиш как са и тогава замрази. Защото може да са престояли извън халдилника в магазина и тогава срокът им се скъсява.
А тези, които вече готвиш... ами трябва да си забелязала дали са ок.

# 336
  • Мнения: 9 646
Не бих се ориентирала по срока. Веднъж бях взела някакво охладено пилешко, но не го сготвих на момента, след 2 дни в хладилника миришеше, а имаше още ден-два до крайния срок. И аз също бих го проверила преди да замразя.

# 337
  • Мнения: X
Тези които готвя бяха ок, прехвърлих ги дори в торбичка за замразяване. Чуденето ми произлиза от това, че ги замразих на самия ден в който изтичаше срока, а се мотаха в хладилника поне 4 дни преди това. На опаковката пише при 4°, моят хладилник е на 5° нагласен.
За другото сте прави, може евтиното да излезе скъпо ако накупя 3-4 пакета риба колкото ни трябват за готвене и не са ок вече. Май ще се въздържа.

# 338
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 840
4 дена са много в хладилник според мен. Повече от 1 ден не съм оставяла като купя охладено месо.

# 339
  • Мнения: 14 066
Купя ли охладено месо, остане ли несготвено повече от 24 часа, обикновено се появява дъх, а ако пресроча още ден, се разваля.
Иначе купувам намалено месо, проверявам дали мирише хубаво и още същия ден слагам във фризера. Нищо му няма така.

# 340
  • Мнения: 9 646
А каква е разликата дали ще седи във витрината в магазина или в хладилника? Rolling Eyes имам предвид незамразено.

# 341
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 840
В магазина в охладена витрина не ми се вярва да стои 4 дни. И там сигурно ден, ако преди това е било замразено. Купувала съм уж охладени воденички, които бяха доста позамръзнали, тоест все още неразмразени добре. Иначе прясно месо, директно от кланицата би издържало най-много 3 дни според мен. Повече едва ли.

# 342
  • Мнения: X
Това пилешко което купих в петък или събота имаше срок до вторник. Значи 4 или 5 дена е било в хладилника преди да го замразя на датата на която изтичаше, тоест вторник. Днес го готвя и за него ми беше питането. Наистина то ако не се купи реално си е в срок във витрината в магазина. Не вярвам чак пък никой да не купува такова месо с изтичащ срок на деня, но май в повечето случаи го намалят тъй или иначе.

# 343
  • Sofia
  • Мнения: 21 610
Имах едни пилешки бутчета които им изтичаше срока на 12.10 и понеже на този ден не можах да сготвя ги замразих. Днес ги готвя, но да попитам все пак: Нали са си ок?...

... тези, които вече готвиш... ами трябва да си забелязала дали са ок.
... преди готвенето.

...Отделно в магазина има понякога пилешко и риба на 30% намалени, примерно им изтича срока на този ден. Мога ли да ги замразя веднага и да им удължа така срока?

Ако са в тарелка, по-добре ги  отвори да видиш как са и тогава замрази. Защото може да са престояли извън халдилника в магазина и тогава срокът им се скъсява.
Имах предвид, че в магазина някой ги нарамва, после размисля и ги зарязва някъде (виждала съм го неведнъж) и докато ги забележи персоналът, пък и ако ги върне в хладилнка (ако са още студени да речем) и ти попаднеш на такива.

# 344
  • Мнения: 5 300
Остана ми 1 ч. ч. прясно мляко, може ли някаква рецепта за кекс или мъфини. Може и някакъв друг десерт, ама не много сложен. 😁

Общи условия

Активация на акаунт