За консервирането, или как да си приготвим зимнина. 9-та тема

  • 46 438
  • 772
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 7 856
За мене 10 минути за боб е много малко. Да сте чували нещо за ботулизъм?
Аз преди много години имах челен сблъсък в него, при това в планината. Една заразена консерва натръшкат цялата група. Късметът ни беше, че имаше с нас лекарка гастроентеролог, която влачеше чанта с лекарства. Горката, едвам пълзеше от стая в стая да дава на всеки това, което трябва. И инжекции би на доста хора и ни се размина.
Не е ли по-разумно да се купят готови консерви боб?

# 316
  • Мнения: 4 827
Не искам да влизаме в спорове за и против домашни консерви и хигиена, тук  споделяме личен опит. Аз метода за наливане горещо ядене и след това съхраняване до месец в хладилник го научих тук , не го практикувам , но явно има хора на които им допада. Но например бобът се е готвил 2 часа на яхния на 200 и повече  градуса и надали ботулинова бактерия ще оцелее , а заваряване за капачка е допълнителна застраховка и точно , за да не хвърляме храна или да спести време на нас работещите. Аз за капачка казвам като заври водата и така 10-20 минути - честно казано гледам началото и понеже върша поне още три неща та варенето отива към 20 минути в повечето случаи, а и не вадя веднага бурканите , така че стерилизацията продължава още , въпреки че е изключен котлона.
 Освен всичко друго хигиената е субективна , в нас буркан, капачка , тенджери и т.н. посуда се мие с топла вода и препарат , продуктите в поне три води, да не кажа , че някои ги мия един по един.
Който е ходил преди години на бригада в консервена фабрика знае как се приготвят консерви там - на ангро и за норма, единственият плюс е , че подлежат на контрол от гледна точка на технология и от ХЕИ на готовият продукт .

# 317
  • Мнения: 7 856
Много добре знам за хигиената в консервните фабрики, дълги години не ядях никакви купени консерви.
Споменава се за ядене в буркани, които седят в хладилник. А питането беше за БЕЗ хладилник. Има съществена разлика.
А бобът яхния няма как се е врял при 200 градуса, а ко е бил на котлона. В София и на 100 не е 😄.
А иначе правя доста консерви, но извън лютениците са основно туршии, където има оцет, сол, захар - все сериозни консерванти.
Най ме е яд на гъбите - не стига, че ги обработва предварително, а след тона минимум 90 минути варене. При това сърнелите, ако не сложи оцет, често бомбират.а не всички са вкусни сушени, във фризера са тотално скапани като вкус.

# 318
  • Мнения: 18 831
Питането беше може ли да се консервира останала храна, се добави трайност.
 Може с месеци трае,  но с години губи вкус.
 Това е синтезирано.   Тираджиите така се изхранват, не  винаги има къде  по пътищата да купят нещо ,да се отклонят ,гонят часове ,графици,  преди години и ученици и студенти така преживавяха.

 Сега има всичко навсякъде, само парите са кът за доста хора и не искат да изхвърлят , и  то не само заради пари. А едно и също омръзва.
 Ботулизъм и от други консерви може да  се получи.

Ще ви кажа - някога да консервирам грах се чудих как, колежка каза( тя свекърва и го правила ама) че се вари 3-4 часа.
 Изгърмя  повечето. Свекърва ми попита друга жена, ами два -три аспирина(на кг, на голям буркан компотен от старите 800+ мл) , бланширан,  заварявам ( и сега), пера направо шушулките ,че не ми се чонка часове зрънце по зрънце,  измивам, в буркан с чиста вода и аспирина ,сол ако поискам, и варя като компот ,20-30 мин, но както каза тук  потребителка ,докато насам-натам да извадя стават 40. Край.  Имам (намерих сега от 4 години едно бурканче) за руска салата е било таман за доза. Със сигурност е  годно.

Тъй че ,тук си говорим, всеки си решава кого да слуша. До сега  имам доверие на няколко човека тук.

# 319
  • Русе
  • Мнения: 5 281
Скрит текст:
Привет, имам такъв въпрос. Не точно за зимнина, но определено е за консервиране Simple Smile

Ако сте сготвили излишно количество манджа и искате да я съхраните за след 10-20 или повече дни, може ли това да стане чрез стерилизиране в буркан с винтова капачка?

Условието е, че не може да се ползва за съхранение хладилник или фризер. Конкретния случай е с постен бял фасул с мента на яхния, ако това има значение.

https://www.bg-mamma.com/?topic=470634

https://www.bg-mamma.com/?topic=602799.15

# 320
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 726
Такива капризни неща аз бих замразила във фризера и хич и няма да се занимавам да ги варя с часове.

# 321
  • Мнения: 4 827
Първоначално питането беше за консервиране без хладилник 😊за това коментирахме само такива варианти.

# 322
  • Мнения: 5 161
Парливите чушки на Катето Евро как могат да се консервират за зимата?Вчера направих половин доза, много са вкусни.

# 323
  • Мнения: 2 114
Моля за извинение, ако е коментирано, но какво правите, за да не са ви течни сладката ?
 Фабриките слагат желатин.

# 324
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 355
варя достатъчно дълго за да се изпари водата и сладкото да е гъсто.
Wink

# 325
  • Мнения: 18 813
Варим, варим, варим... докато се сгъсти.

# 326
  • Мнения: 18 831
Варя доста преди да сложа плода, само се мокри захарта, ври ,докато отдели по стените озахарено и слагам плода. За сладко говоря ,мармалад  засипвам плода със захар.
 А  ипектин има за сгъстяване. Не съм ползвала..

# 327
  • Мнения: 4 111
Веднъж сложих пектин и провалих сладкото. Не само сгъсти, но и направи доминиращ аромат.

# 328
  • Мнения: 7 856
По спомени от далечното време, когато правех сладка и конфитюри. Първо обработвам и евентуално нарязвам плодовете. Слагам ги в голяма тава и наръсвам със захар. Така стоят (може и да се разбъркат няколко пъти) от 12 до 24 часа. В това време захарта извлича част от течността в плодовете.
След това на сравнително слаб котлон за дълго време. Няколкократно обиране на пяната докато изчезне, често бъркане и търпение. Кога е готово - когато капка от сиропа не се разтече на порцеланова чинийка, а стои с малко връхче. Но трябва да се внимава със силата на котлона, че веднъж успях да го карамелизирам...
След като изстине, се сгъстява още малко.
Цялото упражнение на котлона е доста повече от час...

# 329
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 355
по-вкусни са ми печени във фурната Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт