Плюсове и минуси на кварталите в София - 12-та тема

  • 47 971
  • 787
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 454
Miss_Mandy, ул. Ал.Геров, както виждам на картата, е долу в ниското. -Отпред на "Овча купел" по-рано имаше къщички, отзад нищо. Най-неприятното е инфраструктурата, няма изход на булевард Житница, а подходът към  бул."Овча купел" май е през трамвайните линии.

# 766
  • Мнения: 101
Да се включа и аз за настоящия ми квартал. В момента живея в Дружба, Цариградски комплекс под наем. Самата Дружба ми харесва като квартал, има приятни части и такива, които бих избягвала, както всеки квартал; има добра инфраструктура и градски транспорт, достатъчно магазини, аптеки и т.н.

Този комплекс конкретно е пълна трагедия, веднъж изнеса ли се, няма да се върна. Стените са тънки като лист, чуваш съседите кога кихат, кашлят, за какво си говорят, какво гледат по телевизията, кое радио са си пуснали… Отделно една огромна част от тях са селяндури непукисти и се държат сякаш не са запознати с това обстоятелство. Блъскат врати и шкафове, крещят и си вдигат скандали до среднощ, пускат си музика като в дискотека. Да не говорим и за дивата простотия да си изхвърлиш манджата през прозореца (редовно виждам изхвърлени остатъци пред един конкретен вход и не са за животните оставени примерно, личи си)… Паркирането е пълна трагедия, редовно колите се запушват, вдигат се скандали, отделно улиците са тесни и често се запушват от разни умници с купени книжки. Комплексът събира тлъсти такси, но зимно време снегът или не се чисти, или се чисти отгоре-отгоре, колкото да се отбие номера, почистването вътре във входовете е абсолютно същото. Минава леля Х, хвърля една кофа вода, за да стои мокро дълго време и да си мислим, че е изчистено, и това е. Профилактика на асансьорите не се прави редовно, съответно често се чупят, поправят, пак се чупят и така до безкрай. Всичко е ужас и безумие, никога не се лъжете да купувате или наемате жилище там.

# 767
  • София
  • Мнения: 2 288
Това трябва да е ново строителство, след като стените са тънки като лист, нали?
Предната квартира, в квартал Младост, беше в току-що завършен блок и имах чувството, че ако леко докосна стената ще пробия при съседите Grinning

# 768
  • Мнения: 300
Да споделя и аз моето мнение за Дружба и Цариградски комплекс: строителството в действителност и покъртително, нямаме тайни от съседите, дори когато говорят по телефон. Поддръжката е през пръсти- визирам напукани плочки, трева между плочките, озеленяването е от храсти, които те искат много много поддръжка, съседите не чистят след кучетата си в голямата част. И все пак, ние сме с две деца под две години и миналата година търсихме къде да живеем под наем, но не намерихме по- добро предложение в рамките на 1000 лв за тристаен. Ето и позитивите, които ни накараха да останем: озеленяването е не особено аристократично, но го има!!! При това доста на фона на всичко останало. Поддържани и хубави детски площадки, най- чистите, които съм виждала за 6 месеца обиколка из София по огледи. Чистачката събира подаръците от кучетата. В комплекса има абсолютно всичко- от почасови грижи, през логопед , до всякакви магазинчета, аптеки, железарии.... И масаж за мама Simple Smile. Реално едно младо семейство може да живее самодостатъчно там. Комплексът е на 10 минути пеш от метрото и от бизнес сградите на Цариградско, което за мен е 10 Мин. Пеш до работа.  2 детски градини на 5 мин  пеша. Таксите ми се струваха скандални за качеството (35 лв на апартамент, ние сме в двустаен), докато не се оказа, че това е таксата за уж затворен комплекс, който се състоеше от блок с външен паркинг. Паркирането е лудница, но често се виждат нови обувки за вътрешни паркоместа по 120 на месец. Развалят се асансьори, развинтват се пейки- много съседи предпочитат да вдигат скандали заради незатворена врата на асансьора, но е факт, че като се обадиш, за 2-3 дена поддръжката отстранява проблема, ако не е много належащ. Стаите са малки, но на фона на това, което гледах последните 2 години са си направо над средното.

# 769
  • Мнения: X
Това трябва да е ново строителство, след като стените са тънки като лист, нали?
Предната квартира, в квартал Младост, беше в току-що завършен блок и имах чувството, че ако леко докосна стената ще пробия при съседите Grinning
Цариградски е строен около 2007-2010 някъде.

# 770
  • Мнения: 101
Това трябва да е ново строителство, след като стените са тънки като лист, нали?
Предната квартира, в квартал Младост, беше в току-що завършен блок и имах чувството, че ако леко докосна стената ще пробия при съседите Grinning

Ново строителство е, да. Аз лично никога няма да отида пак в ново строителство, пък каквото ще да става. Ако изпадне нещо хубаво, ще проверя всичко от-до преди да взема решение. Когато си търсех квартира, изборът беше между тази и една, която въобще не ми допадна. Знаех за тънките стени, но все пак реших да направя компромис, защото другият вариант беше абсолютно неприемлив за мен, а нямах време и да чакам да изскочи нещо по-добро. Вече твърдо съм решила за следващата квартира да търся панелен или тухлен блок, старо строителство. Аз лично просто съм в шок как е възможно законът да позволява да се правят стени от два слоя гипсокартон и по средата нищо, но такава ни е цялата работа…

# 771
  • Мнения: 300
Напълно подкрепям за стените от гипсокартон- старите собственици бяха залепили телевизор с монтажна лепило за стената- бързо разбрахме защо няма монтирани за стената мебели, освен в кухнята. Когато избирате старо строителство, внимавайте за "издайнически" сигнали като плюнки по асансьорите и сковани от боклуци пейки/ "беседки" под прозорците. Ако апартамента гледа към такава е хубаво да има климатик, защото българинът става социално животно по нощите.

# 772
  • Мнения: 62
Мнение за Кръстова вада, около Парадайс мол? Ще има ли метро линия към Малинова долина някой да знае?

# 773
  • Мнения: X
  Ако се преборят. Имаше планирана линия до Студентски град , но впоследствие лоби -интереси я изместиха към ИКЕА и Ринг -мол. Засега никаква не се строи .

# 774
  • София
  • Мнения: 5 318
  Ако се преборят. Имаше планирана линия до Студентски град , но впоследствие лоби -интереси я изместиха към ИКЕА и Ринг -мол. Засега никаква не се строи .
Студентски град и ИКЕА са продължения на 2 различни лъча и не се изключват взаимно.

# 775
  • Мнения: 9 937
Но пари за двата лъча няма. То и за един няма засега. Ако се намерят за един, ще е до Икея и мол-а. Така си е в България.

# 776
  • Мнения: 41 936
Ново строителство е, да. Аз лично никога няма да отида пак в ново строителство, пък каквото ще да става. Ако изпадне нещо хубаво, ще проверя всичко от-до преди да взема решение. Когато си търсех квартира, изборът беше между тази и една, която въобще не ми допадна. Знаех за тънките стени, но все пак реших да направя компромис, защото другият вариант беше абсолютно неприемлив за мен, а нямах време и да чакам да изскочи нещо по-добро. Вече твърдо съм решила за следващата квартира да търся панелен или тухлен блок, старо строителство. Аз лично просто съм в шок как е възможно законът да позволява да се правят стени от два слоя гипсокартон и по средата нищо, но такава ни е цялата работа…

Ами не, не го позволява. Стените между два съседни апартамента трябва да са 25 см (цяла тухла). По принцип вътрешните трябва да са на половина и пак тухла, но там вече си е ваша работа и може да има отклонения с Итонг или картон. И това важи за НС, поне по-новото ново. По някое време може да е имало и анархия.

# 777
  • София
  • Мнения: 5 318
Но пари за двата лъча няма. То и за един няма засега. Ако се намерят за един, ще е до Икея и мол-а. Така си е в България.
Не им е дошло времето да бъдат бюджетирани и дали за единия, за двата или за никой от двата би имало пари след години, са безпочвени спекулации.

# 778
  • Мнения: 9 937
В момента почнаха да копаят Лот 1 от продължението на Метрото до Левски - В, Г, Д и т.н.
Лот 2 (ул. Шипка - Гео Милев - Слатина - София Тех парк -отрочето на ирландската овчарка - до Цариградско шосе (Окръжна болница май)) го отрязаха от финансиране по Плана за възстановяване, чакат други пари някакви. Но по този Лот 2 още няма проектна готовност.
За продължението до Икея/Студентски град
https://transportal.bg/%D0%B7%D0%B0-%D1%87%D0%B8%D1%8F-%D1%81%D0 … 2%D0%B0-%D0%B1-2/
https://spasisofia.org/bg/metro-do-ikea.html

# 779
  • София
  • Мнения: 762
Тази информация за метрото до Студентски е стара, от май 2020 г. Впоследствие се реши друго. За момента се резервира трасе, за да няма после нужда от отчуждавания. Да, ясно е, че ако стане, ще е след доста време, най-малко десетина години.
https://www.24chasa.bg/novini/article/10810719

Общи условия

Активация на акаунт