Рак на белия дроб - тема 8

  • 31 688
  • 752
  •   1
Отговори
# 600
  • Мнения: 268
Процесът в бял дроб не е първичен белодробен карцином, а вторичен инвазивен дуктален карцином. Тоест става въпрос за метастаза от РМЖ (рак на гърдата). Виждам, че е ER/PR (естроген/прогестерон) рецептор положителен, тоест ще има и хормонална терапия в системното лечение.

С нищо по-конкретно не мога да помогна, защото РМЖ (гърда) и (Н)ДБК (бял дроб) се лекуват различно. Може би в темата за борбата с рака биха Ви били по-полезни - там пишат почти само жени с РМЖ.

Принципно, с тази хистология и клиника бих Ви посъветвал да се обърнете към проф. Тимчева или проф. Дудов.
Hope4C много благодаря за бързия отговор. А иначе на първо четене според Вас как стоят нещата? По документите какво е състоянието й?
Благодаря Ви, отново.

# 601
  • Мнения: 4 834
По документи, ми правят няколко неща впечатление. Първо, че не се храни от притеснение (поне така пише в епикризата). Трябва да промените това. За предстоящата терапия ще трябват сили и енергия, които с глад няма как да си набави. Ако се налага, говорете с невролог/психиатър за изписване на успокоително.

В белия дроб има две лезии - една вдясно (40х45мм) и друга вляво (под 20мм). Има и един лимфен възел (14х10мм). Находката вдясно не е малка, според мен се е развивала над година (даже по-скоро над 18 месеца, защото Ki67 не е чак толкова висок (14%). Предполагам, че ще се опитат да свият двата тумора с ХТ и хормонална терапия, а после (ако лимнфият възел се махне от лечението), евентуално да направят радиохирургия на другите лезии.

Положението не е розово, но по-важното е, че изглежда поправимо. За целта, обаче, майка Ви трябва да започне да се храни и да отидете при свестен онколог, който да назначи правилно лечение. Не знам дали и HER2 не подлежи на верификация (с FISH или CISH). Онкологът ще прецени това.

Апропо, предвид този силно ER положителен карцином, майка Ви не е ли била на хормонотерапия след операцията през 2005г?

Believe’s, не се притеснявайте за терапията с чекпойнт инхибитор. Вече и в България се прави при ПДЛ1 отрицателни тумори. Просто ще е в комбинация с химиотерапия (платинен дублет).

# 602
  • Мнения: 816
Здравейте,сега се разгледай в кръвната картина на мама от последният път,забелязвам много повишени левкоцити (15.3),Неутрофило(89 %/13,65) и намалени моноцити( 2.3 %/0,35)и лимфоцити(1,20/8%). Възможно ли е да е от дексаметазона,или е показател за друго,? Благодаря предварително
От кортикостероидите лимфоцитите падат много, то това им е и идеята да се приемат - подтискат лимфоцитната активност.
Също и се повишават неутрофилите ,но на мен ми се струват малко в повече повишени.Възможно е да има ,бактериална,гъбична или праразитна инфекция - от тях се покачват също.

Малко вероятно да е паразитна инфекция в отсъствието на еозинофилия. Възможно е, но са много малко паразитите, които при инфестация не провокират повишени еозинофили. Не се и срещат често в България. Един пример е дифилоботриаза (не съм сигурен, но мисля и аскариаза) - те обаче предполагат консумация на сурово месо от северна сладководна риба. Говорим за някакъв шанс от едно на десетки хиляди.

Ако има инфекциозен проблем, при това съотношение на неутрофили и лимфоцити (ако не е артефакт от КС), бих търсил бактерия.

Благодаря и на теб,ще следим.,те нещо всички са умалели у тях ,тя,сестра ми , приятеля й- тежат им главите,отпаднало ,хрема ,мама й е една по,-влажна  кашлицата ,възможно ли е ковид?(то винаги е възможен де,но сегашния забравих с какви симптоми е)

# 603
  • Мнения: 4 834
Възможно е да е ковид, да. Нека поне един от тях да направи ПСР. Друг вариант е грип, в момента има вариант Камбоджа в България. При него, обаче, влошаването (висока температура, кашлица и т.н.) става за часове, докато при ковид е по-плавно (дни).

# 604
  • Мнения: 2
Здравейте, понеже съм нова в групата и не успявам да се ориентирам дали публикувам правилно, за което се извинявам, но искам да споделя моя проблем:

На моя баща му поставиха диагноза невроендокринен тумор с имунофенотип на атипичен карциноид с белодробен произход и чернодробни метастази. Доколкото успяхме да разберем до момента това представлява много рядък вид рак на белия дроб.

Затова искам да помоля, ако някой се е сблъсквал с такава диагноза или е чувал нещо по този повод, да ме насочи и препоръча онколог/доктор/хирург, към който да се обърнем за лечение.


Благодаря предварително!

# 605
  • Мнения: 178
Може ли да помоля да коментирате, правилно ли разчитам, че е само в белия дроб? ЯМР също бях качила назад, и там няма други метастази открити, така ли е?

# 606
  • Мнения: 4 834
Правилно разчитате, да. Според този ПЕТ няма данни за други вторични огнища (метастази).

# 607
  • Мнения: 178
Благодаря ти Хоуп, четя ги за 25000път. Немога да опиша с думи какво чувствам. После ме хваща страх да не би да не разбирам, да се заблуждавам.
Толкова искам да оздравее, да оздравеят всички, които са в това положение!

# 608
  • Мнения: 1 538
Ако ПДЛ е отрицателен, има ли вариант да се направи ИТ без да е в комбинация с ХТ ?

# 609
  • Мнения: 4 834
Не. Ако има ефект от комбинираното лечение ХТ/ИТ (4 до 6 цикъла според преценката на онколога), след това човек може да остане само на имунотерапия. При отрицателен ПДЛ1, винаги се правят и двете в началото (в отсъствието на таргетируеми мутации).

Krasimir, невроендокринните тумори (НЕТ) са много редки тумори. Малко лекари в България имат опит с тях. Препоръчвам Ви да повторите хистологията при проф. Поповска в Плевен. Мисля, че тя има интерес в тази област. Бих направил консултация с проф. Асен Дудов за лечението. Доколкото ми е известно, не са особено податливи на ХТ. Имаше някакви клинични проучвания с разни радиофармацевтици, но не знам докъде са стигнали. Той ще Ви насочи по-добре.

Добрата новина е, че растат много бавно. Развиват се с години. Мисля, че дори при метастатична болест над 50% от хората преживяват над 5 години. На каква възраст е близкият Ви? При възрастните хора (65+) се развиват още по-бавно.

# 610
  • Мнения: 1 355


Здравейте! Това получих днес като резултати. Мога ли да помоля, ако имате възможност - да погледнете и да изкажете вашето мнение.
Благодаря ви от сърце!
Прочетох вид на рак на млечната жлеза. Аз съм със същата диагноза по гърдата. Същия вид рак...

# 611
  • Мнения: 103
Здравейте, много ми е тежко, мисля че татко влиза в крайната фаза. От пет дни е с остра диария, нищо не помага. Пие втори ден имодиум, вечерта хапна два картофа със сирене и всичко отново. Не може да задържа никаква храна. Утре сутрин ще отида при лекуващия онколог, проф. Щерев от болница Надежда. Направих днес консултация с гастроентеролог и камо му казах какво е положението и направо ми каза, че болестта вече е извън контрол. Татко е след трета вливка ХТплатина + Кейтруда. До момента овладявахме разстройството с ентерол, сметка и пробиотик. Но вече не помага и пробвахме с имодиум. Няма значително подобрение. Щом хапне и го изхвърля, остана без сили. Ако имате някакви идеи какво мога да направя в домашни условия или направо да се ориентирам за болница? Благодаря ви предварително. Много е тежко да гасне пред теб най- любимият човек на света.

# 612
  • Мнения: 4 834
На мен ми звучи като имуно медииран колит от ИТ. Той нали нямаше вторични образувания в ГИ тракта? Ако е това, Имодиум няма да помогне. Третира се първо с КС, после с инфликсимаб (Ремикад) и, ако и това не помогне, тогава се слага ведолизумаб (Ентивио). Трябва Ви гастроентеролог, който разбира от автоимунни заболявания на корем/черва (като Крон, ХУХК). В София най-читав е проф. Крум Кацаров във ВМА. Ако се обадите по телефона, ще чакате над месец. Вариант е да отидете след 17:00 часа пред кабинета му и да обясните на сестрата, че положението е тежко и имате нужна от спешна консултация. Човек е и подозирам, че ще Ви вмести.

Апропо, баща Ви пил ли е антибиотици скоро по някаква причина? Ако да, какви?

# 613
  • Мнения: 103
Норе, не е пил антибиотици. От три месеца е на Дексаметазон заради лезии в мозъка, които бяха третирани с радиохирургия. От 40 дни е на минимална доза - 3 мг, което според онколога е нищо, баща ми е много едър, тежи над 100 кг. Това е единственото сериозно лекарство, което приема. През последните три месеца не е спирал да взима пробиотик, има апетит и се хранеше добре, но сега направо изпитва страх, защото веднага е за тоалетната, а остана без сили. Ще се опитам да стигна до Кацаров. Но се опасявам, че няма да успеем в домашни условия.

# 614
  • Мнения: 4 834
Опитайте се да стигнете до Кацаров, да. ВМА имат силна гастроентерология (ако евентуално реши да го приеме). Алтернативен вариант е д-р Пламен Петров в Софиямед. Не му знам графика, обаче. Може да звъннете да проверите утре сутрин.

Иначе може да опитате Хидрасек и Танинал за разстройството, но не знам дали ще подействат/дали са подходящи, ако проблемът е заради ИТ.

Общи условия

Активация на акаунт