Пазарът на недвижими имоти във ВАРНА - какво се случва реално? - тема13

  • 55 286
  • 777
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 13 805
Днес се разхождахме в района около парк- паметника Вл. Варненчик и забелязах следното.
1. На пазара на старата гюрла,  в частта срещу нея, където беше автомивката са разчистили всичко. Временно са направили паркинг, което значи че там скоро ще строят.
2. Старата гюрла е с обява че щели да правят ремонт, но там преди година някой беше казал че ще строят защото парцела бил частен и го очаквам да стане.
3. Точно след края на парка паметник ВВ, като вървиш по новата отсечка, има огромна табела на фирма Кибеа (нещо такова беше името) , която ще строи там голям блок. Почти на самата улица, има една внушителна дупка, където се събират два канала и не знам как точно ще го построят блока (че и спортна площадка пред него) но това видях на билбордовете. Цената беше 600 и нещо евро на квадрат.

# 61
  • Варна
  • Мнения: 5 151
О нее, Гюрличкатааа Cry

Може ли да покажеш на карта за кое място говориш по точка 3, че нещо не те разбрах?

# 62
  • Мнения: 13 805
О нее, Гюрличкатааа Cry

Може ли да покажеш на карта за кое място говориш по точка 3, че нещо не те разбрах?
Някъде тук

# 63
  • Варна
  • Мнения: 5 151
Хм, мястото не е лошо - южничко, комуникативно, само че от другата страна на булеварда тепърва ще се застроява, т.е. сегашната гледка няма да я има. Отсечката засега е слабо натованена, но ветоятно това ще се промени скоро. Нищо не съм чувала за тази фирма.

Аз като цяло се ослушвам за някое малко блокче - 4 - 5 етажа макс - пак така някъде далеч от центъра. (Примерно това сивото отсреща на Сливница 205 много ми харесва. )

# 64
  • Варна
  • Мнения: 968
Хубаво ама им виж цените, квадратури и статути, нещо не ме грабнаха, а и страня от булевардите. Виж ако се строи навътре някъде по-средата между Сливница и Краков ще е интересно - с граница музея и гледка музея.

# 65
  • Варна
  • Мнения: 1 558
Ще се стигне ли до замразяване на всички сделките “на зелено” у нас

Предстоят интересни времена.Вече чух за варненски строител,който разваля договори.Понеже не знам дали е истина няма да споменавам име.
Има клауза в договора ,която му позволява да го развали. Или клиента доплаща или му се връщат парите и се търси нов клиент на вече по-висока цена. Звучи гадно и некоректно,но и до някъде ги разбирам.Разликата в цените на строителните материали е толкова голяма,че дори не става въпрос за печалби.Трябва да избират дали да фалират или да си спасят бизнеса.
Та,който очаква спад на цените е крайно време да се събуди от този сън.

# 66
  • Мнения: 3 876
Kaкто казах строителният бранш си сложиха въжето сами - трябва да съм луда за да купя с 30% по-висока цена на зелено от строител, който вече е развалял договора си..

Изобщо ще има ли хора, които да се вържат на договори с клаузи за увеличение на цените. По каква методика ще става това

Всеки ден фирми се създават, други фалират - свободен пазар, какво да правиш. Няма да е за първи път я - до тук минаха 3 вълни на "фалити" на строители

На строителите ще им се наложи да теглят кредити от банките за да строят и да продават на поне акт 15, но пък тогава ще трябва да строят с оригиналните фирми, а не с регистрираните с 5к капитал за точно тази сграда, а така ще се наложи и гаранцията да си изпълнят,  и други такива екстри

Ако се опитат да развалят договори без подобни клаузи пък ги чакат дела до откат! Ако се опитат да вдигат цени на обекти с акт 14, които вече са заложени в банки ,. е там ще падне истинско веселие Simple Smile

Реално натискът е към държавата да им качат парите по спечелени ОП със задна дата.

За момента масово се опитват да отложат стартирането на обектите с 6м, защото се очаква успокоение на цените в края на зимата, когато вземат да се разберат и за енергоносителите!


# 67
  • Варна
  • Мнения: 968
Няма да им се получи, хората рискуват за по-ниски цени и по-голям избор, ако ще има индексации смисълът е нулев.

# 68
  • Мнения: 5 529
Аз по-скоро очаквам малко забавяне в проектите на зелено до нормализиране на ситуацията. Като гледам седят табели, нищо не се случва.

# 69
  • Мнения: 424
Договор няма как да бъде развален без плащане на неустойката. Няма как просто да ти върне парите то да не е детска градина. Това което може е държавата да ги компенсира, тя без това напоследък раздава пари на всеки.

# 70
  • Мнения: 3 876
Nohope,  за кое да ги компенсира държавата? Да доплати 30% от всеки частен строеж ли?
Сделките на зелено са рискова операция,  държавата не е страна по договорите за строителство на частни жилища!

БНБ взима мерки като се опитва да охлажда кредитирането.
https://www.banker.bg/finansov-dnevnik/read/bankite-produljavat- … T4yL_kjSf_4D9Omtw
Повишението на буфера е равно на нарастване на премията по кредитите, т.е по лихвите

А сега се представете за колко от покупките на зелено е предвидено да се изтегли кредит на акт 14 за да се дофинансира, съберете го с повишатане на цената с 30% от страна на строителя  и вижте къде ще излязат сметките .. май-май повечето ще се окажат в невъзможност да си платят имотите на новите цени

# 71
  • Мнения: 424
Държавата като плаща тока на бизнеса да не е страна по договора??? Като я натиснат малко и може да им даде нещо примерно опрости ДДС или някаква компенсация. Оказа се че България е супер богата раздават се пари за всичко напоследък. Няма как иначе бизнеса умира😊.

# 72
  • Мнения: 3 876
При тока е страна, защото свободният енергиен пазар е борса (която при нас е и лесно манипулируема)!
Компенсациите за тока при строителите ще имат вторичен ефект - успокояване на цените на материалите
Отделно в строителния бранш все още на много места осигуровки, ТД и ДДС са непонятни неща, та и да им го намалят все тая Simple Smile

# 73
  • Мнения: 481
2500 е/кв в Чайка:

https://balinovinvest.com/details/7527/Тристаен-апартамент-до-Морската-градина

# 74
  • Варна
  • Мнения: 3 235
Мисля че е ъгъла срещу Спортно училище, между яслата и ДГ. Поне по описанието на проекта.Толкова се грижат за мястото, че наскоро оградата беше надвиснала върху тротоара от тежестта на дърветата и други боклуци, които са вътре..

Общи условия

Активация на акаунт