Различни мнения относно отношенията с родители

  • 9 097
  • 251
  •   1
Отговори
  • Мнения: 257
Здравейте ,ще ми бъде интересно ако споделите мнението си за това дали едно двадесет годишно момче/момиче трябва да живее с родителите си ? Има ли лошо в това ? Има различни мнения по въпроса,доста от познатите ми смятат , че когато човек навърши 18 трябва да се отдели от семейството . Не е ли прекалено рано ?

# 1
  • Мнения: 5 002
Зависи от семейството.

# 2
  • Мнения: 2 204
В общата тема за СО въпроси имаше такава дискусия до вчера.
Всичко е толкова индивидуално, според особености и характер на детето, близостта с родителите, средата и т.н., че няма универсален отговор. За сметка на това пък така поставен въпроса предизвиква едно подсъзнателно състезание между майките - моето гардже се изнесе по-рано от твоето, защото аз съм го възпитала в самостоятелност успешно, понеже съм по-добра майка от тебе,  абе става мазало.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 583
Двадесет не е чак толкова много, че да е позор да живееш с вашите, стига да се разбирате. Ако обаче има сериозно гадже в картинката, добре е да се мисли за изнасяне.
Чак да "трябва" (задължително) точно на 18 детето да си събере багажа - не. "Трябва" обаче да започне да мисли за работа, вкл. съчетана със студенство, ако учи. Да дава своя принос в домакинството и бюджета. Да започне да оформя концепция за изнасянето си в близките години. Такива неща. Ако на 20 г. е на хранилка, "учи" по цяла нощ в Студентски град, тати му плаща сметките, а мама му обира мръсните чинии от детската стая - доза ударна самостоятелност е много нужна.

# 4
  • Мнения: 10 993
Аз не държа моите деца да се изнасят от вкъщи, ако те самите не го искат.
На двайсет или учиш в университета, евентуално се подготвяш, ако не са те приели в желаната специалност или работиш. Не смятам, че е нужно да правиш и двете. Аз работя от 18 сет годишна, учих две специалности и на 22 години направих нещо като паник атака от целия стрес, та мислех че правя инфаркт. Ми не за моите деца такъв живот не искам. Искам приятен и лежерен живот и за това съм си ги родила. За да сме щастливи, а не да се надпреварваме кой е по, по, най.
Бих се радвала моите деца на двайсет да са студенти и да се размазват от купони и гаджета, както е нормално по целия свят на тази възраст.

# 5
  • София
  • Мнения: 23 093
Много деца се отделят от родителите си най-вече поради следване в друг град. С мен това се случи, а не че някой ме е изгонил от вкъщи. Лично аз бих оставила на дъщеря ми сама да вземе това решение след време. Няма да я натиря в никакъв случай.
Но при наличие на сериозно гадже предполагам, че е съвсем закономерно да хване пътя нанякъде. Sunglasses Добре, че е само на 13 г. и ще си я дондуркам с удоволствие още години.

# 6
  • Мнения: 21 445
Не, според мен. Може да се изнесе и като завърши висше. През това време е добре да има и собствени доходи да си поема харчовете за забавления. В горните курсове може да се изнесе с други на неговата възраст, но не препоръчвам да се изнася с гаджето да си играе на семейство.
Ако следва в друг град или държава, ясно, че ще се изнесе след училище.

Аз самата се изнесох бая по късно, чак като се събрах с мъжа ми, което не беше най добрия вариант, можеше и по-рано. Но бяха други традициите Simple Smile

# 7
  • Мнения: 14 843
Мисля, че хората, които са съчетавали изнасяне с учене и самоиздържане, са твърде малко. То, ако се замисли човек, някакъв прост среднист какво точно може да работи и какви пари точно може да изкара с въпросната работа, че и да се самоиздържа?
По принцип няма лошо да останеш с родителите, но съм забелязала, че повечето такива 'останали' нямат желание да се изнесат при никакви обстоятелства. Което за мен лично вече е проблем.
Иначе, ако някой без половинка и в същия град живее с родителите за по-евтино - да, получава червена точка, но само по себе си не е чак такава драма.

# 8
  • Мнения: 29 324
Не мисля, че е задължително, ако детето не го иска. Аз лично се изнесох на почти 21 г., понеже заминах да живея в друг град. Ако не, вероятно щях да си живея вкъщи, докато се омъжа примерно или реша нещо друго.
За моето дете не смятам да го карам да се изнася независимо от възрастта, но след студентските години ще му намекна, че трябва да е самостоятелен, ако той самия не го е решил до тогава.

За съжаление животът стана такъв, че е много трудно за младежи да живеят отделно и да си покриват нуждите. Не виждам нищо лошо да се живее с родителите, ако така е добре и за двете страни.

# 9
  • София
  • Мнения: 35 097
Решение “за” или “против”точно ти трябва?

Нарциза, аз като проста среднистка си направих парите.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 583
Мисля, че хората, които са съчетавали изнасяне с учене и самоиздържане, са твърде малко. То, ако се замисли човек, някакъв прост среднист какво точно може да работи и какви пари точно може да изкара с въпросната работа, че и да се самоиздържа?

Не говорим за самоиздържане, а за покриване на поне част от разходите, които не са малко за един възрастен човек. Било като принос към семейството, било най-малкото за покриване на собствените младежки нужди - барове, таксита, дрехи, техника. На 20 години родителите да ти плащат телефона и да ти дават джобни за дискотека не ми се струва много ок.

С изнеслите се в дрг град да учат е по-различно. Там дори родителите да плащат пълна издръжка и да не се налага да работи, младежът придобива самостоятелност от самия факт на отделното живеене - налага му се да си плати сметките, да си изпере дрехите, да си сложи нещо за ядене. Не е като на курорт у мама и тати до 40-ата годишнина.

# 11
  • Мнения: 14 843
Нарциза, аз като проста среднистка си направих парите.
Завиждам bouquet Моето средно позволява работа на бюро, но не и за много пари. А някой с 'химия и биология' или 'история и БЕ' какво точно може да работи? Имам предвид за сносно възнаграждение.

Не говорим за самоиздържане, а за покриване на поне част от разходите, които не са малко за един възрастен човек. Било като принос към семейството, било най-малкото за покриване на собствените младежки нужди - барове, таксита, дрехи, техника. На 20 години родителите да ти плащат телефона и да ти дават джобни за дискотека не ми се струва много ок.

С изнеслите се в дрг град да учат е по-различно. Там дори родителите да плащат пълна издръжка и да не се налага да работи, младежът придобива самостоятелност от самия факт на отделното живеене - налага му се да си плати сметките, да си изпере дрехите, да си сложи нещо за ядене. Не е като на курорт у мама и тати до 40-ата годишнина.
Не разбрах кое е различното. На умничките студенти в друг град им плаща друг телефона, а на тъпичките неучащи не им се полага? А с умничките студенти в същия град какво правим - и те харчат хляб и ток?

# 12
  • Мнения: 794
Според мен изнасянето от вкъщи няма нужда да стане на секундата, когато навършим 18, но трябва да е в близките години след това. Най-вече, защото това допринася за цялостното развитие. Едно е да трябва да си осигуриш храна всеки ден, да си платиш сметките, да отидеш на работа, на университет без някой да те буди, да ти прави закуска и т.н. На хората, които се грижат сами за себе си определено им личи (в повечето случаи в добрия смисъл). Аз лично не бих излязла с мъж, чийто боксерки все още майка му слага в паралнята.

# 13
  • Мнения: 12 760
Някои го правят, други не. Не мисля, че има правилно и грешно.

# 14
  • София
  • Мнения: 7 990
Здравейте ,ще ми бъде интересно ако споделите мнението си за това дали едно двадесет годишно момче/момиче трябва да живее с родителите си ? Има ли лошо в това ? Има различни мнения по въпроса,доста от познатите ми смятат , че когато човек навърши 18 трябва да се отдели от семейството . Не е ли прекалено рано ?
"Трябва" е много условно - зависи от характер, от финансови възможности, от обучение, специалност и пр. Не смятам, че 20 години са пределна възраст за отделяне самостоятелно.

Общи условия

Активация на акаунт