Пазарът на недвижими имоти в България. Какво се случва реално. - Тема 58

  • 35 018
  • 766
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 713
Разходите по сделката се поемат от купувача (освен ако няма друга уговорка, която аз например не бих приела) - самите те не са толкова високи, натежава данъкът придобиване, който се дължи от купувача. Това мисля е пределно ясно.
Колко е инфлацията последните пет месеца според теб, че да си заслужава да я вземаме под внимание в разглеждания случай?
Обръщам внимание, че са 10 000 евро, но за необзаведен, докато моят е напълно обзаведен и то с хубаво обзавеждане, т.е. реално са даже повече.

# 16
  • Мнения: 6 689
ok. супер за теб! Както казах честито

# 17
  • Мнения: 9 774
Годишният местен данък недвижим имот, заедно с такса смет, която е сигурно 2 пъти повече от данъка, за голям апартамент близо до центъра ще е някъде 500 лв. Това ли ще ѝ развали печалбата на Логан?
Разбира се, че и аз говоря конкретно за ситуацията в момента с жилищата. Сигурно ще има спад на цените в един момент, но никой не може да каже с колко и, което е особено важно, от кое върхово ниво, т.е. 50% от 2Х или 50% от 0,25Х.
Ако пък тръгне да продава, за да реализира печалба от повишението на цените, данък "печалба" е 10% след приспадане на нормативно определените разходи по имота от 10%. Т.е. ще плати 10% от 9К евро.

Понеже споменахме днес едни съфорумки, които чакаха крах от доста време, едната си купи, за живеене, искаше съвети преди няколко месеца за конфигурацията на кухнята и за леглото. Сигурно вече ги има и си живее в жилището. Няколко месеца изчакване щеше да ѝ коства още няколко хиляди евро отгоре, вече. Без довършване и обзавеждане, че и там цените летят. И тя сигурно е "спестила" едни към 10К евро.

Последна редакция: ср, 24 ное 2021, 23:24 от man_darin_ka

# 18
  • Мнения: 6 689
ами аз не знам, но когато в Германия се купи апартамент се плаща данък, нотариални такси, такси записване, % за агента
този данък имам в предвид, който влиза в разходите при купуване. Може пък в България да е жълти стотинки?
После ако решиш в рамките на няколко години след покупката да продадеш и имаш печалба от тази продажба , то плащаш освен всичко друго каквото се полага и данък върху тази печалба.  Този данък имах в предвид. Moже пък в България да е жълти стотинки.

Значи сега погледнах за Германия тази година е 5% , т.е. на 200 х е 10000 , следват останалите такси. Мисля за агент е 3,17% или 4% ... не ми се проверява как е тази година, и нотара и вписването е %

Последна редакция: ср, 24 ное 2021, 23:43 от bella-ciao

# 19
  • Мнения: 40 857
Ако пък тръгне да продава, за да реализира печалба от повишението на цените, данък "печалба" е 10% след приспадане на нормативно определените разходи по имота от 10%. Т.е. ще плати 10% от 9К евро.

Не и ако изчака три години от покупката. Тогава не дължи никакъв данък печалба.

Иначе данъкът за сделката го плаща купувачът, нотариалните такси също, а продавачът може и без брокер да мине, та практически няма да има разходи по продажбата.

# 20
  • Мнения: 2 793
Не може ори инвестиции в имоти да се разсъждава краткосрочно. 6м нищо не е за този клас активи. Тук се гледа по-дългосрочно и работата е там, че когато започне да се търси крсткосрочна печалба от препродажба с т.н флипване и броя на такива спекуланти нарастне значително защото има интерес, когсто в даден момент пазара се обърне същите тези краткосрочни спекуланти ще изгорят много брутално с повече от 10к. Това че някой е купил и си живее е апартамента не е проблем, но като цяло спекулантите вредят на пазара както нагоре така и надолу.
А дали да се купува сега или не - аз не искам да купувам и до момента доста добре се справям с инвестиции в акции и крипто, които ще ми избият повишението на цените на имотите когато реша да купя.

# 21
  • Мнения: 18 497
Понеже споменахме днес едни съфорумки, които чакаха крах от доста време, едната си купи, за живеене, искаше съвети преди няколко месеца за конфигурацията на кухнята и за леглото. Сигурно вече ги има и си живее в жилището. Няколко месеца изчакване щеше да ѝ коства още няколко хиляди евро отгоре, вече. Без довършване и обзавеждане, че и там цените летят. И тя сигурно е "спестила" едни към 10К евро.

Честито на съфорумката значи, радвам се Simple Smile

# 22
  • Мнения: 9 774
Не може ори инвестиции в имоти да се разсъждава краткосрочно.... Тук се гледа по-дългосрочно и работата е там, че когато започне да се търси крсткосрочна печалба от препродажба с т.н флипване и броя на такива спекуланти нарастне значително ...като цяло спекулантите вредят на пазара както нагоре така и надолу.
А дали да се купува сега или не - аз не искам да купувам и до момента доста добре се справям с инвестиции в акции и крипто, ....

Само не мога да разбера, защо купуването на имот с цел препродажба и печалба е спекулация, а купуването на акции и крипто, пак с цел препродажба и печалба, е инвестиция?

# 23
  • Мнения: 6 689
защото както много отбелязаха , а и в други теми се пише, жилището е необходимо за семейства за живеене и ако е обект на спекулации и препродажба се натоварват семейства или не могат да си купят необходимото или допълнителна стая за децата. Горе долу като да попиташ защо спекулацията със стоки от първа необходимост не е правилно да се прави
В акции и златни кюлчета не може да живеят хора и затова спекулациите с тях засягат основно спекулантите.

# 24
  • София
  • Мнения: 1 713
Не може ори инвестиции в имоти да се разсъждава краткосрочно. 6м нищо не е за този клас активи. Тук се гледа по-дългосрочно и работата е там, че когато започне да се търси крсткосрочна печалба от препродажба с т.н флипване и броя на такива спекуланти нарастне значително защото има интерес, когсто в даден момент пазара се обърне същите тези краткосрочни спекуланти ще изгорят много брутално с повече от 10к. Това че някой е купил и си живее е апартамента не е проблем, но като цяло спекулантите вредят на пазара както нагоре така и надолу.
А дали да се купува сега или не - аз не искам да купувам и до момента доста добре се справям с инвестиции в акции и крипто, които ще ми избият повишението на цените на имотите когато реша да купя.
Ако цените започнат трайно да падат, това няма да стане от веднъж, а ще се усети като тенденция постепенно. "Спекулантите" ще имат достатъчно време да се усетят и да продадат преди да загубят чак 10К.

# 25
  • Мнения: 9 774
Моля ви, за "спекула" и "спекуланти" говореха по време на соц.времената - планова икономика, фиксирани, държавно определени цени, количества, стоки и т.н.
Спекула в условията на пазарна икономика има само при форсмажорни обстоятелства (война и след война) при наличието на недостиг на определени стоки. Във всички останали случаи купуването и продаването с цел печалба (онова прословуто пари-стока-пари прим Laughing) е движещата сила на икономиката.

# 26
  • Мнения: 6 689
Ама наистина . Това са само понятия за социалистическа и комунистическа антикапиталистическа агитация.  Ти мандаринке някои неща добре ги пишеш, но над други може човек да умре от смях.

# 27
  • Мнения: 3 533
Нищо няма да падне в София, освен ако не е съборетина с проблеми. Най-много да се стопират цените на сегашните нива.

# 28
  • Мнения: 6 689
а какво става с ваканционните?

# 29
  • Мнения: 18 497
Не може ори инвестиции в имоти да се разсъждава краткосрочно.... Тук се гледа по-дългосрочно и работата е там, че когато започне да се търси крсткосрочна печалба от препродажба с т.н флипване и броя на такива спекуланти нарастне значително ...като цяло спекулантите вредят на пазара както нагоре така и надолу.
А дали да се купува сега или не - аз не искам да купувам и до момента доста добре се справям с инвестиции в акции и крипто, ....

Само не мога да разбера, защо купуването на имот с цел препродажба и печалба е спекулация, а купуването на акции и крипто, пак с цел препродажба и печалба, е инвестиция?

Изглежда купуването на акции и крипто е в графата алтруизъм.

Общи условия

Активация на акаунт