Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 25

  • 33 270
  • 753
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 475
Casual, ситуацията е такава, че не желаем да даваме пари на агенция за каквото и да било - дали за предлагане на апартамента или за водене на потенциален наемател. Ако искахме да даваме пари, щяхме да пуснем да го предлагат агенции. Иначе в обявите съм сложила достатъчно снимки.
Скрит текст:
Около две години търсихме апартамент за закупуване, та от там съм намразила брокерите и всичките им номера. Ако брокер, който предлага апартамент (дали под наем или за прождаба) не е видял и не се е запознал с апартамента, то тогава какъв брокер е? За мен той е човекът, който трябва да представи апартамента, а не по време на огледа да го вижда за първи път, заедно с потенциалния купувач/наемател.

Сиси, по повод скрития текст. Аз като собственик няма как да пусна всички брокери в София да се запознаят с имота ми в аванс. Това ми е абсолютно нереалистично. Повечето брокери работят с колеги. По-реално е брокерът, който ме води в дадено жилище, също да го вижда за първи път.

# 61
  • София
  • Мнения: 16 170
Сиси, това в скрития текст може да се случи само ако продавача/наемодателя/ работи с близък, единствен брокер. Аз съм така - викам си приятелката, разбираме се за условията, качват снимки в сайта на агенцията и действат. Но ако има сделка при моите условия си плащам комисионното и не мрънкам.

# 62
  • Мнения: 2 054
Така и не стана ясно за коя чужбина говори Pepina. Къде е това с падащите наеми и липса на наематели?

За друга чужбина, Холандия, Ротердам - абсолютен глад за наеми. Братовчед ми си намери изключително трудно. Беше решил направо да купува, но за последните месеци цените в хубавите квартали скочиха с 30-40 процента и се отказа.

# 63
  • Мнения: 14 788
Цитат
Моят съвет е да проучиш как се развива наемният пазар в аналогични европейски столици.
Дайте пример за аналогични,европейски столици.Тирана,Скопие?
И аз се чудя в коя чужбина падат наемите?По-горе стана дума за Ротердам,а той не бил от най-желаните градове (като за живеене) в Нидерландия.
Скрит текст:
Та представяте Там щом няма,представете си какво е в Амстердам.Наддават,3те депозита са класика,а това,че трябва да показват и документ и сумата спестявания в банка ми идва в повече.Въпреки това го правели.Нямат избор.Отделно,че не се ходи на оглед,когато му скимне на клиента или брокера му,а когато направи ден на отворените врати собственика.Може да са 3 дни поред.Като видиш конкуренцията с папки в ръка,където са документите за работа,доход 3год.назад и т.н. за не кой знае какво жилище,бързо ще се приземиш.ли си това да стане някога в София?Joy Наемите там от няколко месеца са скочили още ,очаква се евентуален спад покрай частичният локдаун,но ще е за кратко.В дълбоката провинция,където има университети,положението е още по-тежко.Има много информация в мрежата по темата.Наскоро една радио и тв водеща показа при Гала кадри,как студенти разпъват палатки.Нейни познати по такава причина са си прибрали децата студенти от Нидерландия.Не си спомням името на водещата,но каза,че прави документален филм по този въпрос.
Предвид,че само на хартия сме уау,топ дестинация с аусортсинг някоя и др. фирма за евтина,работна ръка,не съм оптимист,как ще се развият нещата в столицата ни след 10-15год.Понеже съм отдавала и преди 15год.мога да кажа абсолютно отговорно,че тогава беше в пъти по-добре.Нямаше такова предлагане на жилища,а търсенето беше много голямо.Тъкмо бяхме приети в ЕС и дори нямаше толкова кандидат мигранти за там.След кризата 2009-2011г.,когато много жилища останаха без наематели,нещата бавно пак тръгнаха.Наемите вече бяха други,по-ниски за известно време.Говоря за жилища на семейни приятели на много добри локации.Около бул.''Витоша'' и ул.''Раковски''.Моето не е на топ локация и след досадни,брокерски позвънявания и мн.неугледни кандидатнаематели,просто го заключих за няколко месеца.Пролетта и лятото на 2020г.историята беше подобна.Звънят само брокери и те не водят никой,защото просто нямаше желаещи.Моите наематели си стояха,но отново на топ локациите жилищата бяха празни.Това по повод,че тук често се пише,че хубавите имоти и т.н. винаги имали кандидати,защото били за по-платежоспособни хора.Така си мислят някои,които дори не познават собственици на такива имоти.Това конкретно и само за отдаването под наем говоря по време на кризи,не за покупко-продажби.Така,че и ролята на брокерите в това отношение се надценява.Като няма криза и има клиенти,не е тяхна заслугата,че ''намират'' наематели.Нека намерят в криза.Smiling Imp Разбирам и хората,които ги отбягват.Точно,заради безкрайните им некоректни номера е така.Нито съм търсила брокера,някакво хлапе от провинцията '98набор,нито сме коментирали нещо.Съгласявам се да доведе наематели.После и двете страни сме в шок.На тях казал по-нисък наем,аз естествено казах,че няма такова нещо.После все още има чуденки,че някой не иска да ''работи'' с брокери.Отделно,че искат огледи през стандартното раб.време.Няма как да излизам от работа просто,защото аз не искам да се разкарвам и да им правя безплатно тази услуга.Като им кажа,че мога след 17-18ч.брокерите не искат.И аз не искам,само ги пробвах.''Професионалистите'' отказват.Stuck Out Tongue Winking Eye

# 64
  • Мнения: 18 780
Моите наблюдения са обратните - с всяка година отдаването под наем става все по-лесно и като цяло нещата влизат в някакви коловози. Преди 15 години процентът на хората под наем беше много по-малък, населението по-слабо мобилно, отделно, че за сравнително скъпи имоти и наеми клиенти бяха само чуждестранни служители и дипломати, а сега могат да си ги позволят и българи. И за по-ниските наеми има повече клиенти - напр. преди беше тотална екзотика дете от София да се отдели под наем от родителите, сега дори в темите тук можете да прочетете колко често родителите сами предлагат това.
Така че положението не е чак толкова трагично, поне в София. Разбира се, има трудности и законодателни несъвършенства, но пак казвам, че в сравнение с преди 15 години нещата са по-леки.

# 65
  • София
  • Мнения: 2 475
Мда, да се обобщава на база личен опит (и то скромен) не е обективно.

По тази логика, аз мога да кажа, че не виждам криза, отдадохме бързо баш в първия локдаун. После пак преди година.
За протокола, в топ център.
Всичко е въпрос и на реалистично определяне на цената.

# 66
  • Мнения: 9 010
Pepina_n3, паркирането също е голям проблем навсякъде.
Чета из други теми, свързани с инвестирането в имоти, та се чудя дали потенциала вече не се е изчерпил.
Предлагане много, търсене не чак толкова. А и да не забравяме, че ще се строи още много.
Е да вярно, че локацията е много важна, безспорен факт, но въпреки това и цените биват подтискани от голямото предлагане на новопостроени квартали.
Та се чудя как ли ще изглежда наеминят пазар на София след 5-10г.?

 София е столица, търсене на имоти под наем винаги ще има, имотите също ще държат стойността си.
Това за съжаление не е ясно дали ще е така.
Сovid19-периодът променя някои процеси. Навсякъде по света има една част от хората, които търсейки повече простор, двор и градина за дните на хоум офис, ще се върнат в провинцията, в свое, наето или новозакупено. Студентите - голяма част дистанционно, защо да плащат квартири в София?
При продажбите цените ще бъдат астрономически с тези ниски лихви. Скоро ще се появи прослойка, която няма да може да си закупи собствен апартамент   и  ще трябва да живее вечно под наем.  Евентуално ще оживят малко наемния пазар.  В София много жилища се построиха и още се строят. И това трябва да се отчита. Може би да се видят данни с колко се увеличават жителите на София всяка година и каква е тенденцията. Да не се стигне доситуацията пример: 50% от хората в София имат жилище за отдаване, а останалите хора - 30% имат свое, а само 20% търсят под наем. Тогава би било проблем всички 50% да си отдадат жилищата.

# 67
  • Варна
  • Мнения: 5 400
Casual, ситуацията е такава, че не желаем да даваме пари на агенция за каквото и да било - дали за предлагане на апартамента или за водене на потенциален наемател. Ако искахме да даваме пари, щяхме да пуснем да го предлагат агенции. Иначе в обявите съм сложила достатъчно снимки.
Скрит текст:
Около две години търсихме апартамент за закупуване, та от там съм намразила брокерите и всичките им номера. Ако брокер, който предлага апартамент (дали под наем или за прождаба) не е видял и не се е запознал с апартамента, то тогава какъв брокер е? За мен той е човекът, който трябва да представи апартамента, а не по време на огледа да го вижда за първи път, заедно с потенциалния купувач/наемател.

Най-лесното е брокерът да дойде с приятел, представяйки го за потенциален наемател и пак да ви загуби времето и да наснима апартамента. Няма как да се защитите от всички рискове.
Иначе е хубаво, че сте казали, че комисиона не плащате. Толкова от вас.
Аз като си пуснах обявата, качих хубави снимки на всички помещения от всички ъгли. Буквално не остана сантъметър, който да не е показан. Затова не бих позволила да се правят още снимки - независимо дали от брокери или кандидат наематели. Сложих си водни знаци и така. Телефон изобщо не писах в обявата, за да ме не спамят брокери. Писаха ми няколко частни лица по месинджър и за 3 дни отдадох.

# 68
  • Бургас
  • Мнения: 6 200
Silverstone, имах предвид да анализира как се движи наемният пазар в столица на държава, член на ЕС и близки до нас като преход и стандарт. Например Букурещ, Будапеща, Рига, Варшава, Талин и т.н. Не в Скопие и Тирана. Членството в ЕС има голяма роля върху всички сфери на обществения живот и влияе и на наемния пазар.  До голяма степен столиците на държавите от ЕС имат много общо, а София все повече започва да заприличва на европейска столица, или поне се старае.

# 69
  • Мнения: 539
Моето мнение е с тези цени на имотите вече по малко хора ще се хвърлят да купуват с несигурни времена, отделно пък купувачите  с цел инвестиция ще намалявят, защото не си заслужава да даваш 250 000 лв за двустаен и да взимаш  около 650- 700 лв наем като имаш и разходи и рискуваш и да ти го потрошат келеши.  Не си заслужава около 3%  годишна нетна доходност от наем. Та наемите едва ли ще паднат и търсенето. Старо строителство,  панелки  и наследствени ще се отдават повече под наем

# 70
  • Мнения: 2 475
Моето мнение е с тези цени на имотите вече по малко хора ще се хвърлят да купуват с несигурни времена, отделно пък купувачите  с цел инвестиция ще намалявят, защото не си заслужава да даваш 250 000 лв за двустаен и да взимаш  около 650- 700 лв наем като имаш и разходи и рискуваш и да ти го потрошат келеши.  Не си заслужава около 3%  годишна нетна доходност от наем. Та наемите едва ли ще паднат и търсенето. Старо строителство,  панелки  и наследствени ще се отдават повече под наем

Питам съвсем добронамерено. Какъв % доходност от наем си заслужава?

# 71
  • София
  • Мнения: 19 419
Като кажете "да ти го потрошат" жилището.... Все пак се взима наем, нали така? Е, да, това е рискът друг да изплаща твоето жилище

# 72
  • Мнения: 539
Питам съвсем добронамерено. Какъв % доходност от наем си заслужава?

Според мен нормално около 5% доходност

Последна редакция: ср, 01 дек 2021, 20:36 от queenn

# 73
  • Мнения: 2 865
Нормалното е поне инфлация + 3-5% чисто, но в момента няма как.

# 74
  • Мнения: 539
Като кажете "да ти го потрошат" жилището.... Все пак се взима наем, нали така? Е, да, това е рискът друг да изплаща твоето жилище..

Иди дай в момента 200 000 лв кеш или тегли заем от банка  да върнеш 300 000 за двустаен да видиш как се връщат, занимавай се с майстори и обзавеждане поне и след това дай още около 30 000 да ти скъсат нервите, дай за това дай за онова и после  виж по форумите и групите как мрънкат и те плюят като искаш 700 лв наем или над и тогава говори, ама пробвай пък тогава приказвай, на думи във форумите е лесно или като наследите некоя панелка

Общи условия

Активация на акаунт