Отговори
# 1 080
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 839
Здравейте отново,
дъщеря ми най-накрая мина на 1 дрямка, в преход сме от края на декември. Сега е на 1.4 г и във вторник, понеже се поуспахме и двете, а беше легнала късно, я вдигнах в 8.30 и реших да пробвам да спи само по веднъж. Получи се макар че й малко трудно да издържи интервалите, но я разсейвам и се справя. Спазваме интервали 5-5.15/6-6:15, като още се адаптира, но гледам да става макс в 16 ч от дрямка и до 22 да е заспала, а сутрин я будя в 8.30. Обаче, сега възникна въпросът редно ли е да не редуваме ден с една и ден с две дремки? Вече 6 дни си заспива около или малко преди 22 ч и я вдигам в 8.30 и реално няма как да вместя 2 дремки. На обяд спи около 2-2.15 ч.
Като беше на 2 дремки, я вдигах в 7.45, заспиваше в 12-12.15 за 1.30 ч и още една дрямка към 18.30 до 19 ч, но денят ставаше безкраен.
Благодаря предварително.

# 1 081
  • Мнения: 98
Здравейте,
Може ли да дадете примерни интервали за бебе на 10 месеца .
Благодаря предварително .

# 1 082
  • Мнения: 740
Здравейте отново,
дъщеря ми най-накрая мина на 1 дрямка, в преход сме от края на декември. Сега е на 1.4 г и във вторник, понеже се поуспахме и двете, а беше легнала късно, я вдигнах в 8.30 и реших да пробвам да спи само по веднъж. Получи се макар че й малко трудно да издържи интервалите, но я разсейвам и се справя. Спазваме интервали 5-5.15/6-6:15, като още се адаптира, но гледам да става макс в 16 ч от дрямка и до 22 да е заспала, а сутрин я будя в 8.30. Обаче, сега възникна въпросът редно ли е да не редуваме ден с една и ден с две дремки? Вече 6 дни си заспива около или малко преди 22 ч и я вдигам в 8.30 и реално няма как да вместя 2 дремки. На обяд спи около 2-2.15 ч.
Като беше на 2 дремки, я вдигах в 7.45, заспиваше в 12-12.15 за 1.30 ч и още една дрямка към 18.30 до 19 ч, но денят ставаше безкраен.
Благодаря предварително.

Здравейте,
Не, ако детето се чувства добре, няма нужда от редуване.
Друг е въпросът, че е хубаво да коригирате режима.
Ставане около 07.30-8
Сън около 12.30 и вечерно лягане около 20ч.

# 1 083
  • Мнения: 740
Здравейте,
Може ли да дадете примерни интервали за бебе на 10 месеца .
Благодаря предварително .

Здравейте,
3/3.30/4

# 1 084
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 839
Здравейте отново,
дъщеря ми най-накрая мина на 1 дрямка, в преход сме от края на декември. Сега е на 1.4 г и във вторник, понеже се поуспахме и двете, а беше легнала късно, я вдигнах в 8.30 и реших да пробвам да спи само по веднъж. Получи се макар че й малко трудно да издържи интервалите, но я разсейвам и се справя. Спазваме интервали 5-5.15/6-6:15, като още се адаптира, но гледам да става макс в 16 ч от дрямка и до 22 да е заспала, а сутрин я будя в 8.30. Обаче, сега възникна въпросът редно ли е да не редуваме ден с една и ден с две дремки? Вече 6 дни си заспива около или малко преди 22 ч и я вдигам в 8.30 и реално няма как да вместя 2 дремки. На обяд спи около 2-2.15 ч.
Като беше на 2 дремки, я вдигах в 7.45, заспиваше в 12-12.15 за 1.30 ч и още една дрямка към 18.30 до 19 ч, но денят ставаше безкраен.
Благодаря предварително.

Здравейте,
Не, ако детето се чувства добре, няма нужда от редуване.
Друг е въпросът, че е хубаво да коригирате режима.
Ставане около 07.30-8
Сън около 12.30 и вечерно лягане около 20ч.
Да, зная, но късният час се налага поради това, че трябва да пътуваме често късният следобяд и не смогваме после с баня, мляко и сън и реално я преуморявам, като системно закъсняваме. Но ако не й е ОК, ще й го дръпна постепенно напред до 7.30 ставане и най-късно 21 да е заспала.
Благодаря много за съветите. Полезни, както винаги.

# 1 085
  • Мнения: 740
Здравейте отново,
дъщеря ми най-накрая мина на 1 дрямка, в преход сме от края на декември. Сега е на 1.4 г и във вторник, понеже се поуспахме и двете, а беше легнала късно, я вдигнах в 8.30 и реших да пробвам да спи само по веднъж. Получи се макар че й малко трудно да издържи интервалите, но я разсейвам и се справя. Спазваме интервали 5-5.15/6-6:15, като още се адаптира, но гледам да става макс в 16 ч от дрямка и до 22 да е заспала, а сутрин я будя в 8.30. Обаче, сега възникна въпросът редно ли е да не редуваме ден с една и ден с две дремки? Вече 6 дни си заспива около или малко преди 22 ч и я вдигам в 8.30 и реално няма как да вместя 2 дремки. На обяд спи около 2-2.15 ч.
Като беше на 2 дремки, я вдигах в 7.45, заспиваше в 12-12.15 за 1.30 ч и още една дрямка към 18.30 до 19 ч, но денят ставаше безкраен.
Благодаря предварително.

Здравейте,
Не, ако детето се чувства добре, няма нужда от редуване.
Друг е въпросът, че е хубаво да коригирате режима.
Ставане около 07.30-8
Сън около 12.30 и вечерно лягане около 20ч.
Да, зная, но късният час се налага поради това, че трябва да пътуваме често късният следобяд и не смогваме после с баня, мляко и сън и реално я преуморявам, като системно закъсняваме. Но ако не й е ОК, ще й го дръпна постепенно напред до 7.30 ставане и най-късно 21 да е заспала.
Благодаря много за съветите. Полезни, както винаги.

Здравейте,
Благодаря за обратната връзка!
Иначе, ако няма драми със самото заспиване, не е толкова драматично късния час, но в дългосрочен план, по-ранно ставане и лягане ще е необходимо заради ясла и детска градина и по-рано уеднаквяване на режимите може да е само бонус.

# 1 086
  • Мнения: 187
Здравейте,

Имам дъщеря на 12 месеца, която още от новородена заспива, смучейки пръста си. Опитвала съм да заменя пръста с биба, но тя категорично я плюе и не я иска. Сега като е по-голяма й обяснявам, че с ръчичките държим играчки, храним се и тн, но не ги смучем, давам й една и съща играчка вечер, за да гушка нея и да я превърне в асоциация за сън, но от пръста си не се отказва. Конкретно тази играчка започна да я търси на заспиване, държи я с едната ръка, но си смуче пръста на другата. Когато заспи, си вади пръста от устата и нощем не смуче нищо. Как да я откажа от този навик без да я стресирам?
Благодаря

# 1 087
  • София
  • Мнения: 353
Здравейте. Дъщеря ми е на 7 месеца и половина. От скоро пълзи, по цял ден прави това, но нощем, щом заспи, започва насън да се обръща по корем и да пълзи в леглото. Това я разсънва и се събужда. Започва да търка очи. Главата ѝ клюма и почва да плаче. Случва се всяка вечер по 5-6 пъти. По цял ден е активна, играе на килимче, пълзи, обръща се. В момента е в преход от 3 към 2 дневни спанета. Същото беше и когато се научи да се обръща по корем. По цяла нощ се обръщаше и сънят ѝ беше накъсан.  През 6-ти месец работихме с консултант по съня, изградихме добър режим, научи се да заспива в леглото си, не я нося на ръце, има си ритуал и т.н. Но откакто пропълзя отново започна събуждането.
Има ли нещо, което мога да направя, за да не се събужда?
Благодаря предварително.

# 1 088
  • Мнения: 740
Здравейте,

Имам дъщеря на 12 месеца, която още от новородена заспива, смучейки пръста си. Опитвала съм да заменя пръста с биба, но тя категорично я плюе и не я иска. Сега като е по-голяма й обяснявам, че с ръчичките държим играчки, храним се и тн, но не ги смучем, давам й една и съща играчка вечер, за да гушка нея и да я превърне в асоциация за сън, но от пръста си не се отказва. Конкретно тази играчка започна да я търси на заспиване, държи я с едната ръка, но си смуче пръста на другата. Когато заспи, си вади пръста от устата и нощем не смуче нищо. Как да я откажа от този навик без да я стресирам?
Благодаря

Здравейте,
Премахването на силни асоциации, каквато е и смукането на палец, са обект на индивидуална консултация, поради факта, че трябва да се отчетат всички аспекти на процеса.
Но като цяло е чудесно начало, че не я смуче през нощта, а само за заспиване, така контактът е малко и не би следвало да изкриви зъбките.

Последна редакция: ср, 12 апр 2023, 10:04 от Рaдост

# 1 089
  • Мнения: 740
Здравейте. Дъщеря ми е на 7 месеца и половина. От скоро пълзи, по цял ден прави това, но нощем, щом заспи, започва насън да се обръща по корем и да пълзи в леглото. Това я разсънва и се събужда. Започва да търка очи. Главата ѝ клюма и почва да плаче. Случва се всяка вечер по 5-6 пъти. По цял ден е активна, играе на килимче, пълзи, обръща се. В момента е в преход от 3 към 2 дневни спанета. Същото беше и когато се научи да се обръща по корем. По цяла нощ се обръщаше и сънят ѝ беше накъсан.  През 6-ти месец работихме с консултант по съня, изградихме добър режим, научи се да заспива в леглото си, не я нося на ръце, има си ритуал и т.н. Но откакто пропълзя отново започна събуждането.
Има ли нещо, което мога да направя, за да не се събужда?
Благодаря предварително.

Здравейте,
При всяко ново, голямо двигателно умение е нормално да има такива периоди, които продължават около 1-2 седмици. Единственото, което може да направите е много, много практика на новото умение през деня, докато го усвои перфектно.

# 1 090
  • Мнения: 834
Може ли примерни интервали за дете на 1 г което от преход да мине на една дрямка? Благодаря! Бебето спи непробудно от съвсем малко, на две дремки мина на 6++ месеца. Сега будува по 12 часа денем с големи интервали. Искам да го пробвам на един сън денем, но не знам как да подхвана правилно интервалите.

# 1 091
  • Мнения: 740
Може ли примерни интервали за дете на 1 г което от преход да мине на една дрямка? Благодаря! Бебето спи непробудно от съвсем малко, на две дремки мина на 6++ месеца. Сега будува по 12 часа денем с големи интервали. Искам да го пробвам на един сън денем, но не знам как да подхвана правилно интервалите.

Здравейте,
Не съм почитател при използването на интервали за 1 дрямка. Моментът е чудесен за фиксиран режим, но примерни интервали за 1 дрямка на тази възраст в началото са 5/5.30
Имайте предвид, че нормата вече е доста по-широка и съответно трябва да откриете подходящите интервали за детето (или иначе казано индивидуалната му норма), тъй като е възможно да са подходящи и 5.30/5.45

# 1 092
  • Мнения: 564
Здравейте!
Сина ми е на 4 месеца и 1 седмица. От 3-4 дни съня  е кошмарен , а имах бебе с добър режим. През деня спи между 3 и 4 часа . Кърми се на поискване . През деня криво , ляво заспива бързо и добре . Будуването е около час и половина , два . Но вечерта е просто кошмар. Гледам от последната дрямка до вечерния сън да има час и 45минути или максимум 2часа . Ритуала е един и същ от раждането му . Ляга си всяка вечер по едно и също време , пак почти от раждането между 19:30 и 20 часа . До преди 3-4дни дори да се събуди 30-40минути след като съм приспала , заспиваше пак доста бързо . А сега изобщо не иска да заспива , реве , крещи , иска гърда , но след нея не се чувства спокоен . Наддава идеално , кърма има в изобилие . Обръща се от гръб по корем и обратно , не го боли нищо , защото преди да си легне е в настроение. В количка вече не иска да стои , в кошарата си вечер не мога да го сложа , усети ли я ,пищи . Вечер се буди по 100пъти да суче ( спи при нас в леглото през нощта) . Ясно ми е че е регресия , но кога минава ? По цял ден броя дремки , изчислявам будувания и пак вечерта е драма заспиването . Ето днес му се доспа след 1час будуване , държах го буден за да стане поне час и половина . Заспа за 30-40минути и се събуди пак с крясъци , спи му се , търка очи , но не заспива. До днес дневния сън му беше доста добър . Заспива почти сам в кошарата си , гледам да не кърмя преди сън , а след това . Въпроса ми е Защо вечерния сън е толкова сложен ? Какво да направим за да се оправят нещата ? Или е просто период и да чакаме да отмине ?

# 1 093
  • Мнения: 172
Здравейте! Просто не се получава с две дремки или има друг проблем, не знам. Първитв два дни беше ок и после почна мрънкнето. Ставаше към 7:30 и не издържа и три часа понеже не се е наспал, защото преди 22:30 няма лягане. Два пъти само сеслучи в 22:10. В колкото и да му се пафне втората дрямк, после няма заспиване. Един път само беше добре, но целия ден му беше поспалив и спа от 14:30 до 16:30 (това му беше втората) и заспа в 20:30 за нощен до 7:50 и така като се беше наспал после няма заспиване за първа дрямка, съответно втората става много късно и късно лягане и омагьосан кръг. Да пробвам ли пак с един сън? За тази цел трябва да спра да го будя. На всеки сън го будя и определено не се чувства добре.
Добре
А за почти 11 месеца какви трябва да са интервалите? И на първа дрямка колко време е най-добре да спи? Ако нр го събудя ще спи три часа..

Здравейте отново!
Най-вероятно е бил фалшив преход, защото стана пълен хаос... Изобщо не иска да спи. Само иска да играе и да ходи. Няма мрънкане. Снощи уж заспа в 20 за нощен сън и в 21:30 се събуди презареден. Едва в 11:30 успях да го "приспя" (заспива сам) - сложихме го на спалнята между нас и се правехме, че спим и накрая се предаде и си легна и заспа и той. Период ли е, мога ли изобщо нещо да направя? С будене, без будене, една или две дремки, все заспива в 23 часа. Нощем нямаме проблеми, става веднъж за мляко, много рядко два пъти, но пие и заспива. През деня много не се храни покрай зъбите и затова яде. Ако се е хранил добре не се буди. Ставаме в 8 тези дни. Днес заспа в 11:30, ще видим как ще продължи деня, но съм отчаяна 😭😭


Здравейте! Имам бебе момче на 10 месеца и 12 дни. До навършване на 9 месеца го приспивах на ръце, ходейки и с люшкане. В един момент просто спря да ми дава да го взема и приспиването стана доста трудно на дивана с едно одеяло и пак на ръце, но без да ставам. Преди 12 дни (точно като навърши 10м) за пръв път заспа сам. Метна се върху одеялото и заспа и до днес всеки път е така. Което е супер, но.. Бяхме на две дремки още от 5 и половина и категорично започна да отказва втора дрямка и значително си удължи интервалите. От няколко дни е на един сън. Навсякъде пише, че е доста рано, обаче никакъв шанс няма за втора дрямка. Последните дни режим е- ставане в 8:30, заспива в 12:30ч, спи три часа и после в 20:30 заспива. Снощи обаче реши да се събуди в 3 и искаше да играе, седя при нас на спалнята и накрая заспа като не го пуснах на земята. Това на какво може да се дължи? Седмицата преди да мине на един сън беше истински кошмар и будуваше по 6-7-8 часа. Сега са 4 първи интервал и 5 втори. Има ли други бебета, които толкова рано са минали на един сън? Мисля че и на две дремки доста рано минахме. Какво бихте ме посъветвали? Откакто заспива сам не мога изобщо да го приспя, ако той сам не пожелае 😭

Здравейте,
Възможно е да се е натрупала преумора.
Бих препоръчала все пак да опитате да върнете втората дрямка, но трябва да наблегнете и на по-ранно ставане, за да може да се сместите през деня.
По-дългите интервали може да са били в следствие на преумора.
Но, разбира се, винаги има изключения от правилото и ако държите да останете на 1 дрямка, на няколко дни редувайте с две, за да няма натрупване. Винаги казвам, че ако един режим не води до проблеми и всички се чувстват комфортно, няма нужда от промяна.

Здравейте,
Опитайте се да поддържате режима с две дремки, настоятелно, поне седмица. Нещата ще се подобрят, но трябва постоянство. За да се получават такива пробуждания, някъде изпускате интервала, така че експериментирате с тях.

Здравейте,
Ориентовъчни интервали биха могли да бъдат 3.20/3.40/4-15, но имайте предвид, че колкото по-големи стават децата, толкова е по-възможно да има разлика в интервала, т.е трябва да откриете точните интервали за Вашето дете.

# 1 094
  • Мнения: 8
Христос Воскресе! Бебето ми е на 5 седмици и имаме проблем с дневния сън. През деня спи само веднъж по час и половина-два, основно на разходка в количката. През останалото време само яде. Часове наред... Направо не съм вярвал, че е възможно. Плаче си доста, предполагам, защото е преуморен, но не иска да спи, иска само гърдата. Не знам всъщност дали с консултант по хранене или сън трябва да се консултирам, просто имам нужда от помощ. Може би аз изпускам момента да го приспя, не знам и как точно да се случва, понеже той си заспива на гърдата. Вечер сме изградили някаква рутина, 20:30 къпане, 21:00 започва да суче и към 22:00 заспива на гърдата. От няколко дни се буди към 02:30-03:00, хранене около час, после се буди към 06:00, хранене още час-два, може да поспи половин-един час и се почва целодневното хранене. Моля, помогнете ми! 😢

Общи условия

Активация на акаунт