Ще получа ли ТЕЛК

  • 2 426
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 50
Здравейте! Мъжът ми е с операция на дискова херния-стабилизация на прешлени с импланти. Въпросът ми е дали има право на ТЕЛК, дали има смисъл да подава документи.

# 1
  • Мнения: 4 192
прочети в наредба за експертиза на баротоспособността.  Може чи част 1- ортопедични заболявания.
https://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2137150573

Това е в част 7- неврологични заболявания.
15. Дискогенни заболявания (дискова херния, дискова протрузия и състояния, водещи до хронично персистиращи радикулопатии) в зависимост от неврологичния дефицит:
15.1. лекостепенни с остатъчен сетивен синдром без двигателен дефицит - 10 %;
15.2. хронично-персистиращи с чести рецидиви - 30 %;
15.3. (изм. - ДВ, бр. 59 от 2021 г., в сила от 16.07.2021 г.) за оперирани лица, без остатъчен двигателен дефицит - 40 %;
15.4. (нова - ДВ, бр. 59 от 2021 г., в сила от 16.07.2021 г.) за неколкократно оперирани, без повлияване, с усложнения и остатъчен траен двигателен дефицит - 50 %.
Забележка 6. При увреждания на нервната система с дефинитивен характер се определя пожизнен срок.


В част първа :
Раздел IV
Гръбначни и тазови увреди

1. Фрактури на процеси спинози и трансверзи - 10 %.
2. Фрактури на прешленно тяло:
2.1. без статични отклонения - 0 %;
2.2. с ограничени статични отклонения и ограничена деформация - 10 %;
2.3. със значителни статични отклонения и подчертана деформация - 30 %.
3. Фрактури или деформации на таза:
3.1. слабо затрудняващи движението - 20 %;
3.2. значително затрудняващи движението - 40 %.
4. Дегенеративни промени на гръбначния стълб:
4.1. с ограничени функционални нарушения - 10 %;
4.2. с трайни функционални нарушения - 30 %.
5. Други гръбначни увреди:
5.1. при леко ограничени функции - 20 %;
5.2. със средностепенни функционални нарушения при сколиоза, с отклонение от 35° до 70°, клиновиден прешлен, пеперудовиден прешлен, фиксиран объл гръбнак, блок-прешлен с гибус на гръбнака - 50 %;
5.3. с тежки функционални ограничения, с продължително обездвижване, обхващащо трите сегмента на гръбнака, екстремна деформация при сколиоза, с ротационно плъзгане, спондилолистеза, с хлъзване повече от 2/3 на прешленното тяло - 75 %.
Забележка. Уврежданията на междупрешленните дискове без ортопедичен функционален дефицит се оценяват според неврологичните усложнения по част 7.

Само за това заболяване- макс 50% излиза

Последна редакция: чт, 06 яну 2022, 21:01 от ra2

# 2
  • Мнения: 12 725
Те май вече не ги сумират.
Според мен, се посъветвайте с личния лекар.

# 3
  • Мнения: 50
Благодаря за отговорите!

# 4
  • София
  • Мнения: 38 419
Има голяма вероятност да ви дадат над 51%

# 5
  • Мнения: 8 795
Всичко зависи от това, което са написали в епикризата. Ако не присъстват всички увреждания, носещи съответния процент, веднага режат. От известно време са станали толкова нагли, че ти признават уврежданията, защото не могат да ги отрекат, те са факт, вписват ги и пак ти дават по-малко проценти, отколкото изрично е упоменато в наредбата. така, че наредбата се погазва поголовно и не се надявайте много на нея.
Трябваше да ми дадат 95% според уврежданията, но най-нахално ми дадоха 71%. Попитах в една група други хора дали са били засегнати от тази наглост и се обадиха цял куп подобни на мен. Никой не беше успял да се пребори със системата и затова се отказах изобщо да се разправям.
Трябват здрави нерви за ТЕЛК. Подгответе се за ядове.
Пп наистина вече не сумират процентите. Сумират само тези, които са над 50%. Другите се вписват на гърба на решението, но не носят допълнителни проценти към този, който определя групата.Обаче при всяко явяване ти искат изследвания и за тези болести, независимо, че с нищо не ти помагат за тях. За изследванията за тях, които да дадеш в ТЕЛК си плащаш и ако не носиш, те връщат.

# 6
  • Мнения: 50
Здравейте! Да повдигна темата и да попитам някой да ми обясни за намаляването на данъка за телк с 7920лв., тоест при заплата нето 1500лв не разбирам какъв размер ще бъде върнати данък. Надявам се някой с телк и минал през това да се включи

# 7
  • Мнения: 62
Здравейте,мъжа ми е със 4 степен на спондиолистеза хлъзгане,единия крак му е по къс от другия,та се чудим дали може да мине ТЕЛК?

# 8
  • Мнения: 1 491
Здравейте! Да повдигна темата и да попитам някой да ми обясни за намаляването на данъка за телк с 7920лв., тоест при заплата нето 1500лв не разбирам какъв размер ще бъде върнати данък. Надявам се някой с телк и минал през това да се включи
7920 е на година,а месечно се намалява данъчната основа с 660 лв.Дайте копие от ЕР на счетоводството,те ще се погрижат.

Общи условия

Активация на акаунт