Истанбул [тема 56]

  • 46 706
  • 748
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 307
Като за първи път - историческите забележителности Света София, Султан Ахмед, площад Хиподрума, двата двореца Топ капъ и Долмабахче, цистерната Йеребатан. Всички тези обекти, с изключение на Долмабахче са на близко разстояние. Българската желязна църква Свети Стефан.
За детето може би ще е интересно някои от аквариумите, музея с восъчните фигури на мадам Тюсо, парка Миниатюрк.
Като ще бъдете по Великден - парка Емирган с лалетата, разходка по Босфора.

# 46
  • Мнения: 461
Историческите забележителности в Истанбул е добре да се посетят с екскурзовод. Иначе нищо няма да разберете за историята, просто ще се наслаждавате на красота. Без екскурзовод- както пише в предния пост- аквариумите, Емирган, Сапфир, островите и увеселителния парк. Моят съвет е като за първи път да си запишете екскурзия, излиза доста евтино и по Великден има голям избор от туроператори. Нищо не е за изпускане, всичко трябва да се види, но за 3-4 дни няма как. Турските екскурзоводи са енциклопедии, страхотни са. Освен това навсякъде ви водят и няма да се притеснявате за паркоместа и дали има или няма такси. Близо е, така че детето няма да има проблем с пътуването. Ще се влюбите в този град! А, да- ако посетите Миниатюрк, ще изпитате непреодолимо желание да обиколите и видите цяла Турция- при нас така стана и го направихме 😉 . В някои обекти има слушалки, но не са на български, губят време и нямат емоцията на екскурзовода.
Enjoy!

# 47
  • София
  • Мнения: 6
И малката Света София, атмосферно място.

# 48
  • Мнения: 2 585
Човек може да си купи аудио гид и да си разглежда и без екскурзовод - предлагат се доста езици Simple Smile

# 49
  • Пловдив
  • Мнения: 1 879
Благодаря за добрия разказ!
От голяма полза ще ни е.
Ние ще посетим Истанбул за лалета, но и други интересни неща са включени в програмата.

# 50
  • София
  • Мнения: 13 131
В някои обекти има слушалки, но не са на български, губят време и нямат емоцията на екскурзовода.
И коя е емоцията на екскурзовода? Да говори врели-некипели? В Долмабахче се наложи да влезем с група. Тогава нямаше друг начин. Едно от най-неприятните ми преживявания в Истанбул. Ако искаш да чуеш нещо, трябва да си плътно до екскурзовода и няма как да видиш каквото и да било, защото той препуска стремглаво напред. От нещата, които каза, имаше абсолютни глупости, които нямаха нищо общо с историческите факти. Резултат - не видях и не запомних нищо от двореца. Хубаво, че в харема ни казаха няколко изречения в първата зала и после ни пуснаха да разглеждаме сами. Поне там можахме да разгледаме всичко на спокойствие. И говоря за официален екскурзовод, работещ в Долмахаче. За българо-турския екскурзовод, който беше само за нашата екскурзия направо не ми се говори. Научихме кой актьор е наркоман, кой за кого се е оженил, но залисана в историите от жълтите вестници, забрави да каже покрай кои сгради минаваме. Всъщност каза - къщата от "Перла", къщата от "Листопад" ... Все "важни" неща! Wink Беседата на Хиподрума беше толкова безинтересна, че започнах да снимам котки и лалета. А най-лошото на подобни беседи е, че в момента уж научаваш нещо, но съвсем скоро след това не остава нищо в главата. Ако сам прочетеш нещо предварително и после видиш наяве това, което те е заинтригувало, наученото остава с години.

Buboneza_meza, както вече са ти отговорили, повечето обекти за първо разглеждане са около площад Султанахмет. Ако отседнете наоколо, колата се паркира и се ходи навсякъде пеша или с градски транспорт, който е много добре уреден. Единственото притеснително е, че автобусите и трамваите се пълнят, а това си е проблем по време на пандемия. До парка Емиргян (дано не отменят фестивала в последния момент) може да се отиде и с  кола. Ще попаднете в задръствания, но поне в парка може да се паркира. Все пак най-приятно е да се стигне с ферибот. Може да включите един от аквариумите в деня, в който ще тръгвате за България. И мол Форум, и Аквариумът във Флоря са в посока България и имат паркинги.

Когато влезете в Турция, трябва да си купите HGS - стикер с чип, който се залепва на стъклото зад огледалото и се зарежда многократно. На магистралата и на мостовете в Истанбул автоматично се взима сумата. Съвсем наскоро в темата бяха написани актуалните цени. Внимавайте около Одрин. Simple Smile Има дълъг участък с вид на магистрала, но без да има знак за магистрала. Да не карате със 120 км/ч, а с 90, защото често глобяват. Simple Smile

За тълпите - Истанбул винаги се пука по шевовете, но по време на лалетата е наистина препълнен. Simple Smile Освен това времето е много променливо. Ако лалетата не бяха толкова красиви, април определено бих го прескочила. Wink

# 51
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 579
Моите 5 цента по въпроса - за първо ходене са подходящи разходки, вкусно хапване, интересни места, някое корабче. Това оставя впечатление от града като специфично място. Не е задължително всички исторически забележителности да се обиколят, достатъчно е тези, които отговарят на личните интереси.

Което води до момента, че не знаем какви са ви интересите, какво ви вълнува. Ако споделите как си представяте своята екскурзия ще можем да насочим съвсем конкретно с упътвания.

# 52
  • Мнения: 461
Тaня67, за съжаление явно сте имали лошия късмет да попаднете на кофти екскурзовод. Въпреки, че аз от около 30-40 направени екскурзии ( не само в Истанбул), само веднъж случих на такъв. Живея на 4 часа от Истанбул и си ходим редовно с колата, но когато наистина искам да посетя нови обекти- отивам с туроператор. Винаги има мрънкащи и недоволни от всичко, но то си е до нагласа- какъвто е човека- така възприема информацията. Разбира се, преди да пътува, нормално е човек да попрочете тук- там какво да очаква- ей така, за обща култура, дето се вика. А да отидеш за пръв път в Истанбул без да знаеш нищо, си е рисковано. Това не е като да отидеш на почивка, да се паркираш в хотела и 10 дни да правиш каквото си искаш. После на границата да няма изненади- тук превишена скорост, там неправилно паркиране, другаде нещо друго... Глобите са стабилни и ако не платиш веднага- колата ти остава при тях докато се разплатите... Но- както казах- с каквато настройка тръгнеш- така ще си изкараш!
И защо се е наложило да вземете екскурзовод в Долмабахче? Защото иначе щяхте да чакате 3-4 часа на опашка и пак не е сигурно дали ще влезете? За мен това е най-красивият дворец, 5 пъти влизам и винаги с екскурзовод. След беседата винаги дават време да се разходите сами вътре.

Последна редакция: ср, 02 фев 2022, 16:57 от Venytoto

# 53
  • Мнения: 2 585
В днешно време има толкова много информация в интернет, че не виждам какво повече може да предложи екскурзовода. От гледна точка аудио гида почти не познавам човек да не владее английски или руски. Да не говорим, че в дворците помещенията имат толкова изчерпателни табели и описания…
В повечето случаи екскурзовода е така или иначе българин придобил знанията си от интернет и обогатил с посещенията. Освен ако няма специални фирми с екскурзовод историк от БАН, ама надали 😂

# 54
  • София
  • Мнения: 13 131
И защо се е наложило да вземете екскурзовод в Долмабахче? Защото иначе щяхте да чакате 3-4 часа на опашка и пак не е сигурно дали ще влезете?
Защото, когато посетихме Долмабахче не пускаха индивидуални туристи. Трябваше задължително да е с група. И не, не сме чакали 3-4 часа. Групи на английски имаше през 30 минути. И споменатата беседа на Хиподрума не беше съвсем по наше желание. От агенцията (използвахме я заради евтин транспорт и спане) не настаняваха в хотела при пристигането, а бяха предвидили обзорна безплатна обиколка до обяд, когато настаняваха.

Не бих казала, че сме попаднали на лош екскурзовод. Просто посещение на обект с екскурзовод не е моето нещо. В Египет нямаше как да е без. Също не съм очарована. Предпочитам да съм индивидуален турист и никой да не ми диктува кое колко време да гледам. Най-добре е с аудио гид. Хем информацията би трябвало да е контролирана и достоверна, хем темпото си го определям аз.

# 55
  • Мнения: 461
В днешно време има толкова много информация в интернет, че не виждам какво повече може да предложи екскурзовода. От гледна точка аудио гида почти не познавам човек да не владее английски или руски. Да не говорим, че в дворците помещенията имат толкова изчерпателни табели и описания…
В повечето случаи екскурзовода е така или иначе българин придобил знанията си от интернет и обогатил с посещенията. Освен ако няма специални фирми с екскурзовод историк от БАН, ама надали 😂
Екскурзовода, който ви води по историческите забележителности винаги е турчин, владеещ български, който агенцията наема да ви води из местата. И информацията му не е от  Интернет, а  от Университет. Всички екскурзоводи там са лицензирани. Много подценихте турците! Те, за разлика от нас знаят как да си пазят националните богатства и да изкарват пари от това. Не биха си позволили да дадат лиценз на човек, който има познания от Интернет...

# 56
  • Мнения: 2 585
Нямам аз информация как се получава “лиценз” в Турция за екскурзовод. Била съм веднъж на организирана екскурзия до Истанбул и екскурзовод беше човек от фирмата.
Аз в никакъв случай не искам да налагам на някого как да пътува и със или без екскурзовод, просто се опитвам сама за себе си за изясня какво повече дава екскурзовода. Аз преди да тръгна за където и да било чета подробно за местата които ще посетя, разбира се аз нямам и някакви супер задълбочени интереси на тема история.

# 57
  • София
  • Мнения: 3 028
Нямам аз информация как се получава “лиценз” в Турция за екскурзовод. Била съм веднъж на организирана екскурзия до Истанбул и екскурзовод беше човек от фирмата.
Аз в никакъв случай не искам да налагам на някого как да пътува и със или без екскурзовод, просто се опитвам сама за себе си за изясня какво повече дава екскурзовода. Аз преди да тръгна за където и да било чета подробно за местата които ще посетя, разбира се аз нямам и някакви супер задълбочени интереси на тема история.
Човек от фирмата може само да ви чете/бърбори информация в автобуса.
По историческите обекти е като в Италия - право да бъдат екскурзоводи имат само местни.

...
Екскурзовода, който ви води по историческите забележителности винаги е турчин, владеещ български, който агенцията наема да ви води из местата. И информацията му не е от  Интернет, а  от Университет. Всички екскурзоводи там са лицензирани. Много подценихте турците! Те, за разлика от нас знаят как да си пазят националните богатства и да изкарват пари от това. Не биха си позволили да дадат лиценз на човек, който има познания от Интернет...
Но не съм съгласна и с това, че всички са перфектни.
Нямам личен опит като турист, но ги чета по други места.
Както навсякъде и там има добри и не толкова добри. Дори и един университет да сте завършили, една специалност даже, пък ще има разлика между двама души.

И аз като Таня67 съм била в Долмабахче влизайки с група(присъединявайки са към група на входа, а не с организирана група от туроператор). Изобщо не се насладих на видяното и бих влезнала пак, ако нещата са се променили.

# 58
  • Мнения: 1 652
В Долмабахче сме влизали през май 2019 г. и можеше да се влезе без група. Нямаше хора въобще в петък по обяд. Взехме си по един аудиогид и готово. За двореца четох преди това доста. Това не беше първото ни ходене в града, но преди първото така се бях подковала с четене на история, че още помня куп неща. Тогава в Долмабахче имаше българска група и така препускаха в пакет по двореца, че безброй пъти си отдъхнахме, че сме сами и от никого не зависим.
Скрит текст:
А що се отнася до екскурзоводи – не сме фенове на организирани пътувания и сме били в Турция само веднъж организирано – Кападокия със самолет. На нашия автобус (цяла седмица почти по цял ден бяхме заедно навсякъде) ни се падна невероятен гид – възпитан, начетен веселяк, български изселник с турски произход с над двайсет години стаж в сферата. Малко българският му беше изпъстрен с русизми (заради постоянната работа с руски групи), но въобще не беше проблем.
Толкова забавен беше този човек, толкова полезна информация ни даде къде да ходим в Турция на море самостоятелно, че се вдъхновихме след това и направихме поне 5-6 самостоятелни пътувания из страната.
Специално го питах къде е най-хубаво и красиво на турското крайбрежие – и той каза, ако можем да изберем да видим само едно място, нека бъде Каш.
Е, послушахме го и видяхме Каш два пъти. Simple Smile
Другият автобус обаче нямаха такъв късмет и постоянно се оплакваха от техния гид, че малко разказвал и свалял жените в автобуса.
Още помня доста от нещата, които ни разказа гидът в Кападокия, а лесно се отегчавам, като ми „пеят“ на готово. Просто този човек имаше дарба.
Бяхме организирано и на круиз по Нил преди няма и три години, че нямаме нерви да се разправяме с тамошното население като самостоятелни туристи – не помня никаква информация от гида. А той ни заля с безброй такава. Така че Таня67 е права, като се готвиш и четеш сам, все ти остава нещо.
А колко е прекрасна свободата да пътуваш по собствена схема да не говорим.

# 59
  • Мнения: 7 864
Подкрепям Таня с две ръце. ❤️

И аз щях да пиша за моето "екскурзотичане" из Долмабахче през 2013. 😀
И единственото, което запомних от екскурзоводката при моето първо ходене в Истанбул беше един чадър, който напрегнато трябваше да следим с очи 😀, нямаше слушалки и който чул, чул.
Ама в Синята джамия вече беше 🍒 на тортата, нищо, ама нищо не се чуваше-  от всички страни групи и гидове с всякакви причудливи приспособления за събиране на "стадото"😀

Затова ми останаха хубави спомени само от Берлейбей и Кючюксу от следващи ходения, а Долмабахче даже не ми се иска и да повторя.

Но всеки сам си знае какво предпочита, аз за себе си съм решила. 😀

Общи условия

Активация на акаунт