Готвени яденета в буркани

  • 4 344
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 10 057
Често си консервирам готвена храна, но в лютеничените бурканчета с капачки Омния. Най-сполучливи за
този вид бурканчета са капачките на Етро поле.
Моята технология:
Сипвам яденето в бурканите охладено на стайна темп. и заварявам в тенджера под налягане, като водата
е няколко пръста. Досега не съм имала издънки.
Печено месо, кюфтета, сарми, пилешко с ориз съм приготвяла по този начин. Супи не съм пробвала, но предполагам, че няма да има проблем.
Ако преценя, че сготвената храна няма да се изяде скоро, прибягвам до консервиране.


пп/ Имала съм фалове с бурканите на винт. Едно леко чукване по ръба е достатъчно да ги извади извън строя.

# 16
  • Мнения: 3 944
Може да прегледаш и лиофилизирана храна Simple Smile Не тежи, не заема място, трябва ти само топла вода и е готова. Но не е особено евтина.

# 17
  • Мнения: 4 200
Темата с консервирана храна ме вълнува, защото нося храна на възрастен член от семейството в друга къща. Практикувам замразяване на порция в по-малък буркан. Установих обаче, че далеч не всяка храна е непроменена за консумация след замразяването. Установила съм, че насипваното трябва да е със сос, да няма въздушни мехури вътре, които да окисляват и да променят вкуса- т.е течна храна, без сухи манджи. Напр. кюфтета със сос, месо с грах с малко повече сос и т.н. Ако някой има опит и в тази посока, моля да сподели. Рецептите ми са краен брой и на изхранвания почва да му писва. Нося и прясно сготвена храна, но не мога да заредя за повече от 2-3 дни, а ходя по-рядко. Да не говорим, че за хора без зъби, както е в случая, ограниченията са и от тази посока.

# 18
  • Мнения: 12 755
ra2, а тези възрастни хора без зъби могат ли сами да си направят нещо на котлона? Ако е така, тогава може да си кипнат едни талиатели например, да добавят замразен спанак и една консерва готвени домати и с малко сирене... хеле пък ако има и замразен сос от домати с кайма...  Но може и това да е прекалено сложно.

Аз съм замразявала доста храни, в това число готвен боб, готвено зеле, спанак с ориз и нищо не се разваля. Изключение са единствено картофите, за тях студът е фатален. Щом нямат зъби, тогава - наситняване или пасиране?

# 19
  • Мнения: 4 200
Вече сме на етап само размразяване/претопляне на готова храна. Живее временно при племенницата си, която не готви изобщо и не си е вкъщи, за да си е сама господарка. Тегава ситуация, обусловена от другата тегава ситуация.
Докато баща ми беше жив и бяха двамата в провинцията, пак така- ходех на 2 седмици, наготвях 2-3-4 манжди, намачквах, правех на порции, мятах в бурканите и в камерата. Те си вадеха и си размразяваха, няколко вида, сменяват, да не е всеки ден едно и също и беше ОК. Сега пак така процедирам, готвя вкъщи и нося веднъж седмично.
Не че се разваля, просто вкусът се променя и няма нищо общо с първоначалния. Просто нещото трябва да е без въздушни мехури вътре, т.е по-течно.
Именно, каймени манжди или месо, разварено на конци, предварително нарязано напречно на мускулните влакна, за да са по-къси и предъвкваеми. Опитвах да пасирам, обиди се, че не била бебе и не било вкусно. Така че започнах да насипвам в бурканите предварително намачкано с пресата за картофено пюре- хем се хомогенизира добре, хем все пак не е гладка каша.
Още правя пълнени чушки- обелвам ципата на чушките, добавям от соса и намачквам и насипвам. Супи всякакви са ок, но с удоволствие бих си разширила рецептурника с меки, със сос и замразяеми манджи.

# 20
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Аз затварям горещо ядене в буркани за мамин-златен. Целта е да е сготвено яденето, защото на работата на обед обикновено ядат скара. Затова , освен супите, добре се държат яхния с месо, кюфтета с доматен сос,  боб със зеле. Правя сарми с кисело зеле, в които свивам порция пилешко месо или част от бутче. Подправката ми е червен пипер и кимьон, защото Аз това обичам . Това са просто едни малко по-различни сарми с кисело зеле. Като цяло, киселото зеле и доматите са вид консервант , затова такива яденета издържат доста време. А в по-старите книги за готвене, съм чела, че лютеницата гореща се насипва в буркани, които се затварят и обръщат с дъното нагоре до охлаждане . Никога не съм го пробвала, защото при всичкия труд покрай лютеницата, не мога да си позволя да им треперя цяла зима и да играя на тото , когато ги отварям.
Като се замислих за замразяването, като че ли картофите и ориза си променят структурата .

# 21
  • Мнения: 12 003
Затваряла съм в буркан от почни всичко, което готвя. Е, пържени яйца не съм. От супи, яхнии, до гювеч, лазаня, ориз, мусака, капама, миш маш, пиле с картофи с кокал и без кокал. Всичко. Никога не ми се е разхерметизирал буркан. ММ ги мъкне на хиляди километри. Имам не добре затворени, обаче. Държа в хладилник, а не замразявам. Това за мен, променя вкуса.
Ра2, по - ситно нарязано месото или бавно готвене в кукър така, че да стане меко и на конци. Зеленчукът така или иначе омеква.

# 22
  • Мнения: 4 200
Точно, някои неща си променят вкуса. На други не им пречи. Варя месото до разваряване.

# 23
  • Мнения: 10 057
И аз установих, че оризът и картофите си променят вкус и консистенция във фризер/камера.
Обаче сармите остават почти непроменени - и с киселото зеле и с лозовите листа. Това е мое усещане.

# 24
  • Мнения: 10 384
Манджи на сина и дъщерята редовно готвих и заварявах Буркани, когато бяха бебета (даже до към 3 години мъкнех и с нас по почивки). Пюрета не съм ползвала.
Консервираме месо в буркани - телешко и свинско, имахме домашни, фризерът пълен.. Нарязва е месото, печем с подправки до готовност във фурната. Залива е с бульон от печенето. Затварям и варим 2 часа.
Запазва се без хладилник поне 6м, за повече не знам, изяжда се 😁
На та такова пътешествие бих си взела консервирано месо, боб консерва, сирене в тенекийки малки (гледай да са с пластмасов капак отгоре), а хляб, пресни плодове и зеленчуци от магазините по пътя.. И каквото местно си харесате - все пак ще обикаляте за кеф и емоции, а храната е част от забавлението 😉

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
И аз установих, че оризът и картофите си променят вкус и консистенция във фризер/камера.
Обаче сармите остават почти непроменени - и с киселото зеле и с лозовите листа. Това е мое усещане.
Абсолютно вярно.

# 26
  • Мнения: 886
Аз също затварям много често така буркани. Вряла храна, само обръщам, не варя. Почти всичко съм слагала, само супите без застройка. Нея я правя като ги отворя. И месо с кокъл слагам, но гледам в рамките на няколко седмици да се изконсумира. Хубавото е че като се отвори, е като току що сготвено.
Но на мястото на авторката не бих рискувала, толкова дълъг път, и то лятото. Може би само добе опържено месо, кюфтета, но бих варила бурканите. Провизии, котлонче. Навсякъде по пътя ще има опции да си приготвиш. То и не можеш ей така да спреш и да спиш, има си места . С изключение на Норвегия, където е скъпо и в магазина се чудуш какво да си вземеш,  може да си купиш храна на прилична цена, на по- високо качество от тук. Има много готвено. Има много промоции. Обедните менюта също са добра опция. Най-обичам в малките селца по пътя  обяд в местната кръчма. Въобще не е нужно да сядаш в ресторанти. В Швеция, която другата по- скъпа страна по маршрута, в магазините има салатени барове, където си плащаш кутийка и слагаш каквото си харесаш и колкото събереш. Но ако наистина тръгнеш, преди Норвегия си купи всичко което ще ти е необходимо, освен ако не си склонна да платиш тройна, четворна или повече... цена.

# 27
  • Мнения: 14 623
Хубава е идеята за газово котлонче,но само за притопляне.Не си представям чак готвене,после миене на съдовете в полеви условия.За кафе и чай,инстантни спагети,готови,разтворими супи си е удобство.

# 28
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Задължително съдове за еднократна употреба.

# 29
  • Мнения: 4 685
До лятото има достатъчно време и мога ти споделя какво правеше моя приятелка за нейния тираджия. Докато го нямаше тя умишлено готвеше храна в по- големи количества и запечатваше в конфитюрени бурканчета , които заваряваше за капачка. За супи и ястия с яйца не си спомням, но разни яхнии , ориз, картифи и т.н. със зеленчуци и месо- да.

Общи условия

Активация на акаунт