Да изгоня наемател

  • 8 790
  • 187
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 539
Ами ако наемодателя плаща кредит и е на зор и едновременно храни и той деца и изнемогва това какво е от нейна страна, не е ли гавра ????

# 31
  • Мнения: 1 041
Спирай още утре електричеството. Ще се навътриш с някой лев и за пускането му след това, но за мен е единственото спасение. Ако продължава  бъде като пиявица естествено. Скоро сестрата на един познат адвокат ми разправя, че по правов ред брат и още си "отглежда" подобно леке и вече трети месец не може да го изгони.

# 32
  • Мнения: 6 565
Аз пак не разбирам това със самоуправството. Нали от неделя договор няма да има? Значи собственикът няма задължения да осигурява ползването на имота, нито консумативи и т.н. Какво пречи да си влиза в имота, да си спира тока и т.н.?

# 33
  • Мнения: 105
Ами ако наемодателя плаща кредит и е на зор и едновременно храни и той деца и изнемогва това какво е от нейна страна, не е ли гавра ????

Храня деца, грижа се за възрастната си майка /апартаменът е неин, тя е с минимална пенсия и парите са за нея/, човекът не е читав /шикалкави, лъже/, месец май е продала апартамент на публична продан, откъдето е взела минимум 40 000 лв /каквато е била началната цена на търга/. Апартаментът /гарсониера в Надежда 1/ беше предложен без обзавеждане. Тя накупи всичко за нула време. На практика всички вещи са нейни.

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 14 515
Пречи това, че двамата имат спор (дори негласен) по въпроса трябва ли наемателят да излезе. Текстът за самоуправството забранява самоволното му "решаване", без значение кой е прав. Това, че си явно прав и освен това справедливо ядосан, е значително смекчаващо обстоятелство, но все пак отговаряш за това, че не решаваш споровете си по "каналния" - каквато дума се употреби по-горе - ред.
Ако не се сметне за маловажен случай, разбира се. Wink

Чл. 323. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. - ДВ, бр. 62 от 1997 г.) Който самоволно, не по установения от закона ред, осъществи едно оспорвано от другиго свое или чуждо действително или предполагаемо право, се наказва в немаловажни случаи с лишаване от свобода до пет години и глоба до хиляда лева.

Последна редакция: пт, 04 фев 2022, 19:48 от Магдена

# 35
  • Мнения: 6 565
Те нямат спор по прекратяването, не се каза наемателката да спори за предизвестието.

# 36
  • Пловдив
  • Мнения: 14 515
Аз друго казах - че имат спор по излизането от имота, който може и да е негласен. Wink
Всяка липса на доброволно изпълнение, когато другата страна, кредиторът, иска изпълнение, вече е спор.

# 37
  • Мнения: 6 565
Ами нямат спор за ползването/ напускането. Все още. 😁

# 38
  • Пловдив
  • Мнения: 14 515
Ми ОК - ама да не излезе, че все пак самоуправство има? Wink

# 39
  • Мнения: 105
Дете: Каза, че ще живее с малкият си син /който лятото става на 18/, а на практика живеят трима / и големият й син/.

Върхът на сладоледа беше, когато се обадих за наема /януари/ и ми каза, че може да ми плати само 300 лв, предложи да ми подари кучето си, защото в договора пишело, че не може с домашни любимци да обитава имота. Е, тогава се взривих. Заради кучето. Другият месец може да ми предложи ... по-добре да не казвам.


Ключът към всичко е това самоуправствоо? До къде ... и как, иначе не ми се мисли как ще я карам зимата.

# 40
  • Мнения: 6 565
Дали колекторските фирми са някакъв вариант? Thinking

# 41
  • София
  • Мнения: 4 192
Взимайте всякакви мерки, които считате за необходимо. Нека после ви съди за самоуправство. Тя ви предлага да ви продаде кучето си, вие сте се притеснили от самоуправство. Внесете си и данъците за последното тримесечие, ако случайно сте "забравили".

# 42
  • Мнения: 105
Дали колекторските фирми са някакъв вариант? Thinking

В понеделник ще проверя.Ползвала съм ги служебно. Свършиха работа.

Утре ще я търся /ако вдигне/, за да се разберем за неделя /уж да ми предаде/.

Говорих с адвокат. Каналното е 2-3-4-5 месечно решение. Неофициално: Свидетели, ключар, камера и опис.

# 43
  • Мнения: 1 041
И друг вариант: казвате, че се налага Вие да живеете в това жилище от,,,,,,,,,,,,число на месеца, или майка Ви.  И се настанявате с три юргани и пет тенжурляци. И естествено зверско изражение  и  глас с най високи октави. Ама тя пък обитаваше жилището  със синовете си. Тогава защо не повикате в неделя за компания третия си братовчед, с най-наднорменото тегло и най-тъмен тен на кожата/така и аз веднъж се наложи да се разделям с квартирант/.  И  все пак: повтарям се, но като начало е добре да се спре тока да поморжува ако няма парно в жилището.

# 44
  • Мнения: 41
Ами ако реално вече договорът е едностранно прекратен /развален по-скоро/, както и предложиха по-нагоре, няма пречка да сключите нов договор за наем и новият наемател да си влезе в имота.

Подобно действие би се квалифицирало като самоуправни действия по смисъла на чл.323 от Наказателния кодекс, тъй като:

За да се изпълни задължението на Наемодателя по "втория договор" - предаване на държането за жилището чрез връчване на ключовете, той трябва да ги е получил от първия наемател. А към този момент няма такива данни. Следователно, наемодателят по втория договор не може да изпълни основното си задължение - да отдаде под наем жилището чрез предаване на държането.

Само в случай, че в договора за наем е уговорено, че при неплащане в срок на наемно възнаграждение или режийни разноски, наемодателят ще има правото да подаде заявление за прекъсване на ел. захранването - то това е вариант. В хипотеза, че липсва подобна клауза - то самоинициативното поведение на наемодателя може да се третира като самоуправство по смисъла на чл. 323 от НК ( при евентуална жалба от наемателката до съответната Районна прокуратура), доколкото до момента,  в който тя не напусне доброволно или доброзорно - чрез намесата на съдия изпълнител, в резултат на изпълняемо основание - съдебно решение - наемодателят има задължение да осигури необходимите условия по договора. Това е така, по причина, че до момента на постановяване на съдебно решение ( при ситуация, в която наемателката независимо, че е получила уведомление за прекратяване на наемния договор не напуска доброволно и се налага предявяване на иск пред съответния Районен съд и при положение, че тя оспори, че договорът е развален валидно), то е налице спор договорът действащ ли е или не, поради и което действията на наемодателя следва да бъдат в съответствие с неговите задължения ( под страх, че наемателката може да подаде жалба за самоуправни действия). Вероятно в договора за наем няма подобна клауза, поради което не е много удачен вариант.

От друга страна, дори в резултат от вашите действия да се преустанови ел. захранването на жилището ( ако ли  наемателката подаде жалба срещу Вас за това), то разглеждането по нейната жалба би било в продължителен период от време ( за разлика от прекратяване на ел. захранването, което ще се извърши в много кратки срокове), поради което това е краен вариант, разчитайки, че на втория ден след това тя би следвало да се изнесе от жилището, което няма да се отоплява през зимния период.

Възможен вариант - в случай на забавяне на плащане на наемно възнаграждение или режийни разходи може да се подаде до полицейското управление на територията на която се намира жилището ( не до прокуратурата) Сигнал за извършване на проверка за наличие на данни за престъпление "измама" - относно първоначално заявено намерение за плащане, а в последствие е прекратено плащането. В резултат на сигнала, ще се образува преписка и страните ще бъдат привикани за даване на обяснения, което може да окаже психологически ефект върху наемателката и тя да напусне доброволно или да плати. Това ще бъде целеният житейски ефект, но правен няма да има, защото ще се приеме, че е налице гражданско-правен спор и няма да се продължи разглеждането на сигнала в образуване на досъдебно производство.

Възможен втори вариант - да се изпрати нотариална покана, като се опишат дължимите неустойки и това също да окаже психологическо въздействие.

Трети вариант - да преговаряте за плащане на натрупаните задължения в определен срок, като срещу това наемателката осигури гарант / поръчител, който се задължава да плати при неплащане от наемателката.

За прецизно разрешаване на ситуацията в най-скоро време се консултирайте с адвокат.

Преди следващия наемател - също потърсете адвокат, който практикува в тази област, за да ви изработи вариант на договор за наем, който би ви защитил, тъй като обичайните бланки в интернет не са препоръчителни за каквито и да е юридически отношения.

Успех !

Общи условия

Активация на акаунт