Малки трикове за по-ниски сметки

  • 16 956
  • 343
  •   1
Отговори
# 60
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Температурата нощем не е ли доста висока? Ние я правим на 17 - 18 градуса, колкото да не замръзва климатика. Сутрин като станем, бързо се вдига до 22. Докато минем през банята да си измием зъбите и седнем да пием кафе, вече се е затоплило. А дори не сме в среден апартамент.
Най-икономично е да няма разлика. Обаче на нас ни е твърде топло да е като дневната. Не обичам да ми е студено и да се затрупвам със завивки, а и синузита ми хич не одобрява спане на студено. Но това са си наши особености, всеки си нагажда температурата по свой вкус.

# 61
  • Мнения: 2 895
Умишлено отворих последните 6 фактури за вода - четиричленно семейство сме, водата е 5 кубика средно. Не си спирам водата като се къпя, но я спирам като си търкам зъбите (последното е навик откакто съм с електрическа четка, защото тя си засича по 30 сек на сектор и така или иначе точно 2 минути няма да ми трябва).

Какво правим ние, за да пестим?
Сменихме малката съдомиялна (9 комплекта) с голяма (15 комплекта) - малката мие със 7 литра вода, а голямата - с 9. Но събира двойно повече съдове. Пералнята я пускам на програма "памук" или "синтетика" в зависимост от съдържанието. Установих (по спецификации на уреда, но и чрез засичане на електромера), че програма "синтетика" е 2 часа, но пере на 40 градуса и резултатът в качеството на изпирането е като при 59 мин на 60 градуса. Обаче при дългата програма разходът е почти наполовина като ток, защото затоплянето на водата хаби повече от въртенетето на барабана. Сега не мога да цитирам числа, защото беше още преди 4-5 години, но уредът е все един и същи.
Бойлерът зимата "не го броим" защото е към парното. Лятото е около 30 лева неговия разход и то откакто сложихме 150 литров. С 80-ката беше 50 лева. Това е защото го ползваме на пълна мощност - топли на възможно най-висока температура, но после два дни не се пуска докато се източи водата (да свърши топлата имам предвид). Особено лятото може и три дни да минем, водопровода ни е много плитък и студената вода е супер топла.
име и лете разходите ни за ток и вода са горе-долу еднакви - 50-70 ток и 10-12 вода. Отоплението ни е на котел с пелети и за 120 квадрата къща на гредоред без санировка излиза около 400 месечно (и то тази сума е за този отоплителен сезон, миналата година бяха 220) на температура от 6 сутринта до 23 вечерта 22.2 градуса, нощем - 21.4 градуса. Не е оптимално, но при друго разпределение нощем ми е горещо, а денем - студено. Лятото, заради разположението на къщата, почти не пече пряко и няма нужда от климатик. В най-най-горещите дни пускаме вентилатор. Пак заради разположението зимата пече пряко почти цял ден и инвестирахме в тройни стъклопакети с Ка-стъкла - определено има ефект.
5 кубика ви е водата на човек или общо за 5 човека ?

# 62
  • Варна
  • Мнения: 5 146
Аз също съм със синузит, но е факт, че спя по-добре на една идея по-ниски температури, за сметка на това - с по-дебела завивка. Мисла, че бях чела и някакво такова научно обосноваване, че физическия натиск от по-тежката завивка спомага за по-качествен сън. Grinning За спането на по-студено също има разни материали.
Иначе разбира се, че при всеки е индивидуално.

# 63
  • Мнения: 54 408
Нашата вода този път е само 8 кубика. Това е изравнителна сметка, явно 13 кубика на месец, служебно, са били много. Но тя ни знае, че сме рекордьори и се е застраховала. Simple Smile

# 64
  • Мнения: 5 820
Умишлено отворих последните 6 фактури за вода - четиричленно семейство сме, водата е 5 кубика средно. Не си спирам водата като се къпя, но я спирам като си търкам зъбите (последното е навик откакто съм с електрическа четка, защото тя си засича по 30 сек на сектор и така или иначе точно 2 минути няма да ми трябва).

Какво правим ние, за да пестим?
Сменихме малката съдомиялна (9 комплекта) с голяма (15 комплекта) - малката мие със 7 литра вода, а голямата - с 9. Но събира двойно повече съдове. Пералнята я пускам на програма "памук" или "синтетика" в зависимост от съдържанието. Установих (по спецификации на уреда, но и чрез засичане на електромера), че програма "синтетика" е 2 часа, но пере на 40 градуса и резултатът в качеството на изпирането е като при 59 мин на 60 градуса. Обаче при дългата програма разходът е почти наполовина като ток, защото затоплянето на водата хаби повече от въртенетето на барабана. Сега не мога да цитирам числа, защото беше още преди 4-5 години, но уредът е все един и същи.
Бойлерът зимата "не го броим" защото е към парното. Лятото е около 30 лева неговия разход и то откакто сложихме 150 литров. С 80-ката беше 50 лева. Това е защото го ползваме на пълна мощност - топли на възможно най-висока температура, но после два дни не се пуска докато се източи водата (да свърши топлата имам предвид). Особено лятото може и три дни да минем, водопровода ни е много плитък и студената вода е супер топла.
име и лете разходите ни за ток и вода са горе-долу еднакви - 50-70 ток и 10-12 вода. Отоплението ни е на котел с пелети и за 120 квадрата къща на гредоред без санировка излиза около 400 месечно (и то тази сума е за този отоплителен сезон, миналата година бяха 220) на температура от 6 сутринта до 23 вечерта 22.2 градуса, нощем - 21.4 градуса. Не е оптимално, но при друго разпределение нощем ми е горещо, а денем - студено. Лятото, заради разположението на къщата, почти не пече пряко и няма нужда от климатик. В най-най-горещите дни пускаме вентилатор. Пак заради разположението зимата пече пряко почти цял ден и инвестирахме в тройни стъклопакети с Ка-стъкла - определено има ефект.
5 кубика ви е водата на човек или общо за 5 човека ?

    И аз това се учудих 5 кубика за 5-членно семейство? Тези хора не се ли къпят изобщо?

# 65
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Четирима сме и си се къпем всички всяка вечер 😂 Но се къпем, не плуваме в банята. Нямаме вана, взимаме душ. От тези кубици вода 1.5 кубика е пералнята, 300 литра е съдомиялната. Останалите 3.2 кубика (средно! Лятото са малко повече) са почти всичките за къпане.
Между другото ми е правило впечатление, че сме "спартанци" по къпане, но на мен ми е навик от общежитията на времето, а мъжа свикна покрай мене. Мразя да се туткам и да хабя ресурс, който е безценен и толкова дефицитен в огромна част на света.

# 66
  • Мнения: 2 895
Добре де тоалетна не ползвате ли ? Не миете ли баня, мивка, WC, батериите, подовете в жилището?
Абсурдно е с толкова малко вода! Майка ми е сама и има 4-5-6 кубика месечно.

# 67
  • Варна
  • Мнения: 5 146
Аз не виждам нищо странно в консумацията на ♥snow_angel♥ . По-скоро тази на Natt*** ми идва малко в повече, но всеки си живее според навиците и разбиранията.

# 68
  • Мнения: 10 384
3-5 топла и 6-10 студена
4 човека, значи около 3-4 кубика на човек
Пералня, миялна, вана с джакузи 😁
Тийнът си хвърля душ 2 пъти на ден, но е бърз, в интерес на истината
Дребната се кисне с балбуци по час всяка седмица или ако е с температура нещо болна и извънредно...
Като малки бяха всяка вечер по 1 час в банята и двамата с баща си (най-вече заедно, това ми беше "часът на мама" 😁), тогава макс сме стигали до 10 топла/20 студена 🙄 НО парна баня и хладна вана са ми спести ли стотици лекарства и боледувания. Приемам го като инвестиция 😜

# 69
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Добре де тоалетна не ползвате ли ? Не миете ли баня, мивка, WC, батериите, подовете в жилището?
Абсурдно е с толкова малко вода! Майка ми е сама и има 4-5-6 кубика месечно.
Не, акаме в дупка на двора. 🤦

# 70
  • Мнения: 2 895
Добре де тоалетна не ползвате ли ? Не миете ли баня, мивка, WC, батериите, подовете в жилището?
Абсурдно е с толкова малко вода! Майка ми е сама и има 4-5-6 кубика месечно.
Не, акаме в дупка на двора. 🤦
Оооо, това обяснява нещата! Добре поне, че имате вътрешна баня Simple Smile и живеете в къща!
Че имаме такива съседи като вас 4 членно семейство с 4-5 кубика вода. Винаги разбирам кога са се прибрали или излезли, всеки път се налага да се проветрява входа след тях. Важното е че на вас ви е добре Simple Smile!

# 71
  • Мнения: 5 820
Извинявайте, но все пак още ми звучи абсурдно, че 4-членно семейство харчи само 5 кубика на месец. Не мога да го приема това. Пълен абсурд е. Колкото и бързо да се мие човек, харчи вода и това е. Вие на сухо ли си слагате шампоан и сапун? А тази баня и тоалетна не я ли миете всеки ден? Ние мием тоалетната по 3-4 пъти на ден. Все пак това е най-мръсното място и е пълно с бактерии. Дори при всяко миене, мием тоалетната, че тоалетната е близо до душа и се плиска. Така се цапа все пак.  Като съм била на някои места, има тоалетни, които са направо кафяви от мръсотия. А вътре в тоалетната да не говоря каква смрад е.

Последна редакция: нд, 20 мар 2022, 20:34 от Jennifer_w

# 72
  • Мнения: 2 895
Преди време имаше тема Колко често перете спалното си бельо?
И голяма част от потребителите споделяха че на 3 седмици или веднъж в месеца ! Не мога да си представя, че ще се изкъпя и ще легна в мръсно спално бельо ( Да не дава Господ). Така че вече нищо не ме учудва! Когато ползвах ГТ колко пъти съм слизала, че щях да повърна от миризмата на вкиснато, мръсно и непрано! Слава богу, че вече не ми се налага!

Последна редакция: нд, 20 мар 2022, 21:05 от Natt***

# 73
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Jennifer_w, все пак съм написала "средно за последните няколко". Ама повечето не четат. Ако пък се позамислите ще стигнете до извода, че последните месеци включват поне половин месец декември, в който обичайно хората не са си вкъщи. Плюс две седмици междусрочна ваканция, в която отново драснахме по почивки Simple Smile Ама нищо де, забавно е как има супер възмутени лелки, проверяващи комуналните сметки на съседите си.

Добре де тоалетна не ползвате ли ? Не миете ли баня, мивка, WC, батериите, подовете в жилището?
Абсурдно е с толкова малко вода! Майка ми е сама и има 4-5-6 кубика месечно.
Не, акаме в дупка на двора. 🤦
Оооо, това обяснява нещата! Добре поне, че имате вътрешна баня Simple Smile и живеете в къща!
Че имаме такива съседи като вас 4 членно семейство с 4-5 кубика вода. Винаги разбирам кога са се прибрали или излезли, всеки път се налага да се проветрява входа след тях. Важното е че на вас ви е добре Simple Smile!
Колко мило от Ваша страна, че се интересувате от битовите им сметки Simple Smile

# 74
  • Варна
  • Мнения: 5 146
Natt***, моля не превръщайте темата в поредното съревнование кой най-често си сменя чаршафите, и по колко пъти на час се къпе. Simple Smile  Тук е последното място във форума, където е уместно да се възмущавате от ниските сметки на хората!

Общи условия

Активация на акаунт