Инвестиции - къде, как, какво? - Тема 2

  • 46 620
  • 754
  •   1
Отговори
# 60
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Използвайте за база цената на петрола или златото

Не бих сравнявала по този параметър, а по параметър лична инфлация. Петролът е съставна част в много продукти, но например няма пряко отражение в/у цените на вече построени жилища. Друг пример в тази  връзка: четох колко порастнали наемите в определени страни в Европа - към 30 и нагоре % за година. Хубаво, ама ако имаш личен имот, в който живееш, в какъвто в България по статистика живеят близо 85% от хората (https://www.actualno.com/economy/kolko-hora-u-nas-jivejat-pod-na … news_1691610.html), хич не те интересуват цените на наемите. Или ако ядеш предимно каквото произведеш сам.

Затова за мен правилната мерна единица е личната инфлация.

# 61
  • Мнения: X
Криси а за цените на имотите и петрола, скоро слушах анализ за българския имотен пазар, че е специфичен, защото цените на имотите си растат по принцип, без значение дали вече е построен отдавна или не, под претекст вдигане на цените за труд и материали за ниви строежи

# 62
  • Мнения: X
Петролът е съставна част в много продукти, но например няма пряко отражение в/у цените на вече построени жилища.
Това няма нищо общо! Цената на бетона в момента също няма отражение върху цените на вече построените жилища Stuck Out Tongue Winking Eye
Идеята за петрола е, че неговата цена се определя от текущото търсене на пазара. И ако през 2008 цената е била $107 а днес е $111 не означава, че инфлацията за периода е  3.7%

# 63
  • Sofia
  • Мнения: 2 474
Не зная дали сгрешил но продадох всичките си дялове в S&P.
Какви са Вашите очаквания.

# 64
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Mr. Smith, не съм съвсем съгласна с това, което казваш.

Ти предлагаш (на предната страница) да се сравни развитието на една акция за даден период с развитието на цената на петрола и да се види къде се намира инфлацията спрямо тези 2 реперни точки. Само че петролът, респ. промяната в цената му, не е пряко отражение на инфлацията, за да сравняваме по него. Това твърдя аз. И считам за по-точно да сравняваме развитието на дадена акция спрямо личната инфлация (и конкретно дали вложението бие инфлацията), а не спрямо петрола. Петролът е важен и е индикатор за много неща, но няма отражение върху всички стоки и услуги - затова и моят най-близък към четящите пример беше живот под наем с/у живот в личен имот.

Иначе точно цената на петрола много повече се влияе от предлагането и, бих казала, далеч по-малко от търсенето, в момента пък други фактори играят, но да оставим сегашната ситуация настрана.

И последно:
По време на инфлация активите също се обезценяват.

Абсолютната стойстност не значи нищо.

Опровергаваш сам себе си и в единия случай, по мое мнение, си прав. Simple Smile При инфлация, активите не се обезценяват като релативна стойност, а като абсолютна, която - както и сам пишеш, няма значение. Пример: ако имаш земята, на която си построил твоята фирма и в година 0 тя струва 100 единици (покупна цена), и в година 1 тя отново струва 100 единици (за улеснение в примера приемаме, че в пазара на имоти за тази година няма покачване или намаляване), но и в година 1 има инфлация от 5%, то ако в година 1 продадеш земята, ще имаш реалната равностойност / покупателна способност на 95 лв. Това би била абсолютната стойност на имота ти към онзи момент. Но както казваш  - тя няма значение, защото за теб тази земя има intrinsic value (нарекох го релативна стойност по-горе, може би вътрешна стойност е по-точно) - продължава да ти носи пари, защото на нея развиваш бизнеса си.

Мисля, че нещо такова искаше да обясни Черна Станция по-горе.

Впрочем, и вторият ми пример със земята всъщност отново, но от друг ъгъл, показва, че общите показатели за инфлация за безсмислени - важни са само личните. Казано другояче и опростено (не заради теб, Mr. Smith, а защото може да чете и аудитория, която тъкмо навлиза в тематиката и иска да научи нещо): не е важно дали в година 1 цените на земята растат, падат или остават същите, ако в година 1 аз не планирам да купувам или продавам подобни assets.

------------------------

Предполагам, че ще си съгласен с мен, а може би и друго нещо си имал предвид като си писал и аз не те разбрах, поради което и обясненията.

И ако през 2008 цената е била $107 а днес е $111 не означава, че инфлацията за периода е  3.7%
Ама разбира се, това е наивно да си го мисли човек. Wink

--------------------

Съжалявам, не смогвам да отговарям на всички въпроси, а и целта на темата не е да си пиша сама фермани, така че ще гледам да намаля личното участие и да дам платформа и на останалите. И Светли, и Забравен профил, и Алегра, поставят интересни въпроси, дано някой друг се включи. Wink

Последна редакция: чт, 03 мар 2022, 00:06 от chrissy

# 65
  • Sofia
  • Мнения: 2 474
Аз мисля, че в дългосрочен план не може да се очаква бързите и лесни печалби, на които до сега бяхме свидетели на Борсата. Времето на масовия потребител, който печели без многохда разбира само защото тренда върви нагоре свърши.
Разбира се печалби на борсата ще продължава да има но за хора коитохса професионално подготвени за това и правят спекулативни сделки.
Има смисъл ако можеш да купиш обезценяване активи и да се освободиш от тях на печалба, но не виждам смисъл вече в дългосрочните инвестиции поради толкова неблагоприятни фактори. Разсъжденията ми са абсолютно не професионални, без никаква претенция.

# 66
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Не зная дали сгрешил но продадох всичките си дялове в S&P.
Какви са Вашите очаквания.

А защо взе това решение? Според мен ще е полезно, освен да споделяме очакванията си, да даваме и аргументацията зад тях, за да имаме различните гледни точки.
Аз не съм го продала, даже обмислям да купя още, защото смятам, че дори и да е с нулева или отрицателна доходност през следващите една-две години, в един момент ще тръгне нагоре.
Промяната, която направих, беше да включа commodity etf, който в момента е 8% от портфолиото и с тенденцията да го направя 15%.
Все още се колебая какво да правя с взаимните фондове. От една страна съм съгласна, че в такава ситуация е добре по-голяма част от портфолиото да е активно управлявана, а и специално този, който следва SP500 се представя по-добре от ETF поне за момента. От друга - това пък се компенсира от по-високите такси и като тегля чертата, излиза, че все пак ми носи по-ниска доходност от ETF.
Честно казано, нямам смелостта и уменията да правя резки и категорични промени. Май повече изчаквам, чета (и понякога още повече се обърквам), което също не е добре…

# 67
  • Мнения: X
@Chrissy
Ако купя една единица земя за 100 и я продам за 100 след една година нямам обезценка на актива. Имам обезценяване на парите с 5% за заради инфлацията. Бъркате балансова стойност на активите с пазарната им стойност.
Преди две години и сега за производство на 1000 бройки от дадена стока са били необходими 20 литра петрол. Преди две години и сега стойността на стоката е една и съща, но се е променила пазарната стойност с темпа на обезценка на парите. Затова когато сравнявате стойност на парите преди/сега се търси нещо което не се влияе от самата инфлация!
Идеята на инвестирането че ако преди две години с моите средства мога да си купя все бройки стоки към този момент да мога да купя поне две и половина или в най-лошия случай отново 2 стоки

Или нещо по-лесно. YDT на S&P500 ETF е гони -9% пазарна при инфлацията от 7.5%. Ако преди 6 месеца има инвестиция от $1000 към момента колко ще е акумулираната печалба/загуба преди дивидента? Няма да питам с колко се е обезценил актива на фонда, щото това е лесно. Grinning

# 68
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
Сега погледнах как се представя моето скромно фондче: 3,94% +, спрямо миналата седмица, когато го купих.
Доволно. Дано да продължава в същите темпове до края на годината.

# 69
  • Русе
  • Мнения: 7 799
Не мисля да продавам сега. Даже бих попълнила някои от ЕТФ-та, ако имах свободни пари.
Е, на -10 %  съм спрямо декември, ама съдба Simple Smile

# 70
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
@Chrissy
Ако купя една единица земя за 100 и я продам за 100 след една година нямам обезценка на актива. Имам обезценяване на парите с 5% за заради инфлацията. Бъркате балансова стойност на активите с пазарната им стойност.


Тъй, де, именно, едно и също нещо казваме. Simple Smile Така и допусках. Simple Smile

# 71
  • Мнения: 5 658
Да питам някой да има дялове в  AMUNDI S.F. - EUR COMMODITIES  . Откъде сте ги закупили ?

# 72
  • Мнения: 30
Извинявайте, но защо е трябвало  да инвестирате като сте взели ипотечен кредит?

Нямате ли договор с банката за тази инвестиция? Щом е изтекъл периодът, значи можете да си осребрите печалбата - тоест банката трябва да изкупи дяловете ви и ще си получите цялата сума (900 + печалбата). Не би трябвало да дължите нещо повече от дребни такси на банката.

Благодаря за отговора и се извинявам за забавения мой такъв!
Мисля, че имаше "промоционална" лихва, която беше обвързана с това да се инвестира за срок от 3 години. Но вече не помня за какво ставаше въпрос. Не намирам на хартия или електронно нищо, свързано с тази инвестиция. А си пазя всичко...
Ще се разходя до банката другата седмица.
Благодаря още веднъж Simple Smile

# 73
  • Русе
  • Мнения: 7 799
Моя колежка разказва същото. Тегли ипотечен и за да й намалят лихвата трябвало да инвестира. Обясняваше нещо за 40 лв месечно в техните спестовни планове, но към Амунди.


Да питам някой да има дялове в  AMUNDI S.F. - EUR COMMODITIES  . Откъде сте ги закупили ?

Този не го знам, но няколко банки предлагат на Амунди - Уникредит, ДСК..

# 74
  • Мнения: 4 141
Здравейте, нищо не разбирам от инвестиции и съм в паника, че жалките ми спестявания отиват на кино. Какво може да се направи в момента? Преди 5 м в Уникредит ми предложиха някакъв инвестиционен план в Амунди, но като гледам до момента съм на - 8%.... По 20 евро на месец се удържат. Извинявам се ако задавам тъпи въпроси, но наистина не знам какво да направя. Инвестиционно злато не е ли вариант? Или е вече твърде късно?

Общи условия

Активация на акаунт