Инвестиции - къде, как, какво? - Тема 2

  • 46 894
  • 754
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 41 801
Здравейте, нищо не разбирам от инвестиции и съм в паника, че жалките ми спестявания отиват на кино. Какво може да се направи в момента? Преди 5 м в Уникредит ми предложиха някакъв инвестиционен план в Амунди, но като гледам до момента съм на - 8%.... По 20 евро на месец се удържат. Извинявам се ако задавам тъпи въпроси, но наистина не знам какво да направя. Инвестиционно злато не е ли вариант? Или е вече твърде късно?

За златото определено е късно. А за акциите си е добро време - толкова са паднали, че свърши ли войната ще се изстрелят нагоре. Но там никога няма гаранция и в акции инвестира само този, който може да си позволи да загуби - временно или изобщо.
А ако спестяванията ти са "жалки" похарчи ги за нещо, което ще ти трябва. Трудно ще ги спасиш иначе.

# 76
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Здравейте, нищо не разбирам от инвестиции и съм в паника, че жалките ми спестявания отиват на кино. Какво може да се направи в момента? Преди 5 м в Уникредит ми предложиха някакъв инвестиционен план в Амунди, но като гледам до момента съм на - 8%.... По 20 евро на месец се удържат. Извинявам се ако задавам тъпи въпроси, но наистина не знам какво да направя. Инвестиционно злато не е ли вариант? Или е вече твърде късно?

За злато според мен е твърде късно.
В момента няма какво да направите, ако не сте излезли навреме, трябва да изчакате да премине кризата в Украйна. Загубата е загуба тогава, когато продадете, дотогава е само на хартия.

Независимо от това, поне погледнете що за план е това, не влагайте пари без да знаете в какво. На Амунди повечето, които хората споменават в тези теми, че им биват предлагани в България, са с акции, а акциите масово навсякъде падат, откакто Русия откри войната. Ако са фондове с много tech, те пък падат някъде от декември. И в двата случая вече няма какво да се направи. Търпение и чакане, докато се вдигнат отново.

За в бъдеще не пречи да си направите план как да влагате - ако ще е активно портфолио, то изисква активно следене на новини, трендове, ежедневно четене - там може да се реагира. Ако ще правите пасивно и дългосрочно, тогава загуби в рамките на 2 месеца не са толкова важни. Но ни риба, ни рак, не става. По това, което казвате, вашето е по-скоро пасивно инвестиране, щом дори не знаете детайли за фонда. Т.е. сега може само да чакате, всичко друго ще е губещ ход.

----------------------------------------------------

Иначе всички, независимо дали сме с по-скоро активно или пасивно портфолио, можем само да се надяваме този абсурд да свърши колкото се може по-бързо...

# 77
  • Мнения: 4 170
Много ви благодаря, просто в банката ми предложиха тези акции като момичето, което ме обслужваше каза, че самата тя е вложила в тях (кой знае дали е така), но нямам никакво понятие от терминологията, що е то портфолио, трендове, фондове с tech.....то това си е цяла наука. Нещо имаше на Майкрософт...и не знам си какво още...Във всеки случай като имам предвид, че американците сигурно са си направили сметките добре, да се надяваме че ще се вдигнат в някакъв момент. Сега опитвам да вложа в речмонта си, но необходимостта от бързане ужасно ме напряга и направо губя способност да разсъждавам и да избирам какво да купя. Имам чувството, че ще се юрна да купувам заради самото купуване и после ще си бия главата...що това, а не друго...изобщо..май просто трябва да се успокоя и да се подготвя да изпия една голяма студена вода, пък ..майната му..каквото такова.

# 78
  • Мнения: 41 801
май просто трябва да се успокоя и да се подготвя да изпия една голяма студена вода, пък ..майната му..каквото такова.

Точно това е правилната настройка в момента. Ако много го мислиш ще се побъркаш.

Последна редакция: чт, 10 мар 2022, 00:22 от Черна станция

# 79
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Много ви благодаря, просто в банката ми предложиха тези акции като момичето, което ме обслужваше каза, че самата тя е вложила в тях (кой знае дали е така), но нямам никакво понятие от терминологията, що е то портфолио, трендове, фондове с tech.....то това си е цяла наука. Нещо имаше на Майкрософт...и не знам си какво още...Във всеки случай като имам предвид, че американците сигурно са си направили сметките добре, да се надяваме че ще се вдигнат в някакъв момент. Сега опитвам да вложа в речмонта си, но необходимостта от бързане ужасно ме напряга и направо губя способност да разсъждавам и да избирам какво да купя. Имам чувството, че ще се юрна да купувам заради самото купуване и после ще си бия главата...що това, а не друго...изобщо..май просто трябва да се успокоя и да се подготвя да изпия една голяма студена вода, пък ..майната му..каквото такова.

Ако това ще Ви успокои в известна степен, по-добре е капиталът да се обезцени с 10-15% заради инфлацията, отколкото да се стопи с 50% (или недай Боже 100%) , заради хвърлянето тепърва в необмислена инвестиция и само защото някой Ви е посъветвал да я направите.
Аз също имам фондове на Амунди, в момента, освен да чакаме, няма какво друго да се направи.
Ако решите да инвестирате все пак, моят съвет е да минете по дългия път - консултации, обучения, четене и т.н.
И не се доверявайте особено на това, което Ви казват в банката Simple Smile. Когато купих първите фондове, включих малък процент азиатски, с ясното съзнание, че рискът да съм на минус там е огромен. Служителката, обаче, ми каза: “А, да, този фонд в момента е добре” Simple Smile. Колкото и никакъв опит да нямах, ми стана смешно, защото дори тогава ми беше ясно поне едно -  “в момента” не означава абсолютно нищо и не е гаранция за бъдещо представяне.

# 80
  • Мнения: 5 658
И аз ще ходя да се метна в Амунди. Не ми се занимава честно казано много с директни инвестиции. Надявам се просто да дойде време, в което ще наваксваме инфлацията-мисля да е в COMMODITIES и другият им популярен. В дългосрочен план.

# 81
  • Мнения: X
Преди 5 м в Уникредит ми предложиха някакъв инвестиционен план в Амунди, но като гледам до момента съм на - 8%
Амунди са ETF, с тази разлика, че изполват банките за търговски канали. А банките си прибират комисионни.

П.с. 8% е нищо. Или играете дългосрочни или не се хващате на хорото. Когато търговията е нагоре всички са дългосрочни, но когато пада рязко стават краткосрочни.

Колко Ви е психологичната граница? Sunglasses

# 82
  • Русе
  • Мнения: 7 803
От НГ до сега съм  -13 %.. Нямам позиция на червено.
Ако имах възможност даже бих купила.

# 83
  • Мнения: 4 170
Направо все едно ми говорите на патагонски. Щом е на -, това не означава ли, че е на червено? Какво значи психологическа граница? Тогава в банката като ми обяснява ха разбирай уж, сега нищо не помня..

# 84
  • Русе
  • Мнения: 7 803
Купила съм акция Х за 5 лв. Минава времето тя  става 6.50. Минава време - започва да пада. Става 5.80 . Спрямо деня, или друг период (за мен годишен) , аз съм на минус, но не съм на червено, защото не съм паднала под 5 лв.

Тук е и ключа за психологическата граница. До колко %  спад мога да понеса преди да започна да продавам?

Но това всичко е само теория. Както се казва: докато не продадеш, загубата/печалбата са само суха теория.

# 85
  • Плевен
  • Мнения: 992
Аз от няколко години съм в Амунди на Булбанк, предложен от личния банкер, да си кажа моята логика...Давам, т.е. теглят ми от сметката по 20евро всеки месец, които не усещам изобщо, и ако трябва да ги отделям, изобщо няма да се сетя, по този начин имам някакви пари, които на годишна база са нищо, но иначе аз лично, не бих спестила...Да, сега има спадове,но кризата е навсякъде...Аз лично ще си чакам, най-вероятно пак леко-леко ще си тръгнат нагоре нещата...Реално, дори държейки едни пари, те вече с се обезценили с тази инфлация, просто нямам полезен ход, продължавам си и чакам по-добри времена...

# 86
  • Мнения: 4 170
Да, и аз така, теглят по 20 евро на месец, също мисля, че е добре, защото сама не бих го правила. Психологическата ми граница знам как да я увелича - като тегля една... и не гледам какво се случва 😄

# 87
  • Мнения: X
Купила съм акция Х за 5 лв. Минава времето тя  става 6.50. Минава време - започва да пада. Става 5.80 . Спрямо деня, или друг период (за мен годишен) , аз съм на минус, но не съм на червено, защото не съм паднала под 5 лв.
Може да сте минус. Годишната инфлация ще е над 7% и ако сте купили за Х лева, а в момента цената е под Х*1.07+годишните разходи доколкото разбирам 20 евро на месец...240 евро на 10000 са 2.4%, но на 1000 са цифра

# 88
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
Моите покупки дето ги правих миналия месец в момента са на минус (-4,2%)

Преди малко отворих страницата на Май-мунди, да сравня как се представят техните фондове напоследък, и попаднах на това



Някой знае ли какво означава?

# 89
  • Русе
  • Мнения: 7 803
Купила съм акция Х за 5 лв. Минава времето тя  става 6.50. Минава време - започва да пада. Става 5.80 . Спрямо деня, или друг период (за мен годишен) , аз съм на минус, но не съм на червено, защото не съм паднала под 5 лв.
Може да сте минус. Годишната инфлация ще е над 7% и ако сте купили за Х лева, а в момента цената е под Х*1.07+годишните разходи доколкото разбирам 20 евро на месец...240 евро на 10000 са 2.4%, но на 1000 са цифра

Прав си, но дадох примерни цифри без да ги смятам.

Аз, лично махам инфлацията в края на календарната година, така че все още съм на + Simple Smile

Блуайс, питай ги. Идея си нямам.

Общи условия

Активация на акаунт