Всичко за етеричните масла -тема 2

  • 32 566
  • 326
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 436
Ние тук сме обикновени ползватели на ЕМ, не правим клинични проучвания. Купуваме от фирми, които са ориентирани към крайните потребители.

Някои фирми не си сертифицират маслата като “хранителни продукти”, просто защото това струва пари. В Германия например ароматерапията се води по английската школа, съответно навсякъде пише колко е опасно да се приемат масла вътрешно. Дали фирмите имат интерес да дават допълнително пари за сертификати?! Има и изключения, разбира се. Напоследък са все повече, защото се опитват да налагат употребата на ЕМ в кулинарията. Само за Oshadhi знам, че по принцип сертифицира всяко масло, което става за вътрешен прием, и като “хранителен продукт”. Другите популярни немски (също австрийски и швейцарски) фирми не го правят. Но Oshadhi са особен случай. Simple Smile

# 256
  • София
  • Мнения: 894
Дренка,
мисля, че примера, който давате не е мн релевантен.
ЕМ от роза дамасцена е ужасно скъпо навсякъде, именно поради естеството на суровината и начина на извличане  и нека да бъдем честни - се използва основно в козметиката.
Мисля, че ароматерапията за тепевтични цели (за лечение тоест) отчита съотношението полза/цена - колкото повече приложения има даденото ЕМ и колкото по-ниска е цената на суровината, толкова крайния резултат е по-висок. Та приложението на ЕМ от роза за лечение е силно ограничено (и пак основно за външна употреба или дифузване), срещу много висока цена - общо взето не е рентабилно да се използва за лечение. Прочела съм няколко учебникапо ароматерапия, и не съм срещала нито една рецепта за прилагане на ЕМ масло от роза дамасцена за вътрешен прием.

Не знам в каква насока работите във вашите клинични проучвания, но след бърз преглед върху няколкото френски сайта, които продават масла - всичкото е с произход БГ, така че ако намерите такова за вътрешна употреба, то пак ще е с произход БГ, само че всички тестове се правят във Френски лаборатории

Единствено на това пише, че е ядивно
https://www.herbes-et-traditions.fr/nerveux/887-rose-damas.html - не познавам нито сайта, нито марката, излезе ми търсенето в гугъл

А за Дотера писах, защото обикновено като се сравняват цените за крайните потребители, те са няколко пъти по-скъпи от други марки, които са не по-малко качествени и които са за терапетвтични (лечебни цели) - например Пранаром, Тисеранд, Oshadhi, Aroma-zone

# 257
  • Мнения: 436
Сега погледнах, Oshadhi имат 3 розови масла (2 български и едно турско), които са сертифицирани като “хранителни продукти”. Розовото масло на Aroma Zone също е БГ и също е сертифицирано.

# 258
  • Мнения: 17 415
Не ми се отваря тема и не желая да влизам в антагонизъм с “обикновени потребители/разни “ароматерапевти”, които четат “учебници”. В науката и клиниката не вървят  обяснения от рода на - това не сме го направили, защото е много скъпо, обаче продуктите ни са много качествени Simple Smile
Ако се опитвате да ме убедите, че маслото от роза не е подходящо за вътрешен прием, защото така пише в някои книги или по-скоро не сте срещали обратното - безсмислено е, и не за това е темата.

# 259
  • Бургас
  • Мнения: 6 527
Това са капсули с розово масло.Още преди няколко години попаднах на подобни, сигурно са били на друга марка, но пак българска.Учудвам се, защото аз съм останала с впечатление, че се ползва и вътрешно покрай тези капсули.

https://-spam183-/products/bio-rozovo-maslo-kapsula-i-rozovi-kapki

# 260
  • София
  • Мнения: 894
Не ми се отваря тема и не желая да влизам в антагонизъм с “обикновени потребители/разни “ароматерапевти”, които четат “учебници”. В науката и клиниката не вървят  обяснения от рода на - това не сме го направили, защото е много скъпо, обаче продуктите ни са много качествени Simple Smile
Ако се опитвате да ме убедите, че маслото от роза не е подходящо за вътрешен прием, защото така пише в някои книги или по-скоро не сте срещали обратното - безсмислено е, и не за това е темата.
Не се опитвам да ви убеждавам, че не е подходящо за вътрешен прием, писах че не съм срещала рецепти, което е съвсем различно.  И няма смисъл да ми слагате в кавички учебниците, написах го, защото исках да подчертая, че не става въпрос за булевардни книжки, с които е залят БГ пазара.
И науката и клиниката е едно, а производителите, които се опитват да ни убеждават, колко са качествени и единствени техните продукти, и че само те могат да ни помогнат - е съвсем друго.

Изказвате се като човек, който се занимава научно с ЕМ и че сте медицинско лице и би ни било интересно и полезно да ни разкажете какъв е вашия опит с маслата, все пак това е тема за споделяне и взаимопомощ.

Последна редакция: вт, 24 окт 2023, 14:36 от pkrassimira

# 261
  • Мнения: 6 909
Аз купувам само марки, които се продават в аптеките.
  Личната ми лекарка работи с Пранаром и ми дава талони за отстъпка или тестери. Покрай локдауна се опазих със спрея им за гърло.
Дотера ми е забранила да купувам. Причините са ясни защо.

# 262
  • Мнения: 436
Аз честно казано не схванах за какво се бори Дренка. Разбрах само, че не чете внимателно написаното от останалите.

# 263
  • Мнения: 17 415
Включвам се рядко тук, по ред причини. Темата за вътрешния прием и употребата на ЕМ за медицински цели  е предмет на научно-изследователска и клинична дейност на екипа, в който работя.
Наука и клиника/практика не е едно. Тенденциозно се представят предклинични проучвания като еквивалент на ефективно клиничното приложение, с идеята да се наложи масовата употреба на етерични масла, вместо лекарства
В Бг това е бизнес, и всички го знаем, въпросът е търсещите/потребителите да не се заблуждават, че това е безопасно и безвредно. Все още нямаме достатъчно обучени специалисти, а производителите атакуват лекари и други, за да валидират горепосоченото.
Дотера има неособено адекватен маркетингов подход, което отблъсква хората, но с това по нищо не се отличава от всички фармацевтични компании/производители на масла.
Така че…простете, но да се посочва производител на масла за козметична цел като еталон за качество защото било българско  говори за неинформираност най-малкото. Срещала съм немалко опити да се изпълни ароматерапевтична схема за конкретно заболяване с масла на Алтея и подобни, последици от това. Не бъркайте ароматерапия с козметичен арома масаж.  
И да ги сбъркате, и да не пиете вътрешно, пак за качество и чистота на продукта иде реч. И адекватна употреба.
Simple Smile

Последна редакция: вт, 24 окт 2023, 18:25 от Дренка

# 264
  • Пловдив
  • Мнения: 1 932
Здравейте, ние за вкъщи купуваме маслата на Makeda. По- точно блендовете , които са “ антивирус “, например.
Имате ли информация и лични впечатления за качеството на тази марка с оглед по- горната дискусия?
Говорим за слагането им в дифузерна лампа, а не вътрешен прием.

# 265
  • Мнения: 778
А някой ползвал ли е нещо от биозон.бг? Гледам, че и тези масла са подходящи за вътрешен прием и са сертифицирани. Също ме изненада един продукт за вътрешен прием, който е за настинки и е подходящ за деца над 3 години. Не знаех, че толкова малки деца могат да приемат масла вътрешно. Не знам дали бих пробвала. Вие какво мислите?

# 266
  • Мнения: 17 415
От 5 годишна възраст е показан пероралният прием. За да назнача ЕМ през устата на 3 годишно, трябва да съм много, ама много сигурна в производителя, и да съобразя редица други фактори, което е строго индивидуално.
Аз вече почти не срещам реклами, простете - информация за ЕМ, в която да не се твърди, че са сертифицирани, терапевтичен клас и пр.
ОПЛ на децата/възрастните са персонално и юридически  отговорни за тяхното здраве, а често нямат представа за експериментите на родителите/пациентите…

Последна редакция: нд, 29 окт 2023, 15:35 от Дренка

# 267
  • Мнения: 778
Дренка, аз също знам, че възрастта е 5 години и точно затова ми стана чудно. Имам точно 3 годишно често боледуващо дете, но не бих пробвала. Иначе гледам, че са френски маслата и със сертификати, хемотип и т.н.

# 268
  • Мнения: 17 415
Няма нищо чудно. За съжаление. Какво пък - на фона на абсурдните тв реклами на лекарства, според които всяко е най-доброто, някаква си компания си приписва уникални качества на продуктите, та да не се притесняваме да прилагаме (без предписание) дори на 3 - годишни.
Simple Smile

# 269
  • Мнения: 1 480
Здравейте,
Искам да си купя дифузер за ароматни масла,но не очаквах да има такова голямо разнообразие от продукти.Какви са разликите?Цените също варират много.По какво да избирам?
Видях,че също се ползват и като овлажнител за въздух,но всички ли?
Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт