На море в България 2022 г.

  • 68 489
  • 759
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 29 970
За Черноморец гледах едно предаване преди месец, че от застрояването се е получило затваряне на плажа и застояване на водата, което я прави негодна за плажуване и изобщо води до много негативи. Не знам дали ще се оправи този проблем, но си проучете преди да отидете. Аз лично съм ходила преди 20-ина години и тогава беше хубаво, малко и незастроено. В момента не бих отишла и безплатно да ме канят.

# 211
  • Мнения: 491
Или не съм се изразила правилно или не сте ме разбрала, написах това за Китен, а не за Лозенец. Казах, че се разходихме 1 вечер в Китен, когато бяхме в Лозенец. По- долу също съм изброила Лозенец за място с хубави плажове на юг. Харесвам много Лозенец!

Грешката е била моя! Съжалявам за “нападението”👍🏼🌷Не разбрах и затова толкова се учудих.

# 212
  • Пловдив
  • Мнения: 241
Май отдавна никой не е писал за Жасмин. Знам само, че не е на плаж, иначе се води до морето.
Да, и аз не намирам коментари за Вилно селище Жасмин.Хареса ми офертата им, но кой е най-близкия им плаж, къкъв е, за дете добре ли е?

# 213
  • Мнения: 111
На Черноморец плажа е ужас сега. Била съм там преди почти 20 г. и беше  приемливо. Но към днешна дата за мен е съсипан.
Разбирам. Ами ще се преориентираме. Виждам, че препоръчвате Поморие, ще се обмисля още🙂
Аз също ви препоръчвам Поморие. Щом сте с кола може да отседнете в Новия град (мисля, че му казваха Квартала) и да ходите вечер на разходка и забавления, където пожелаете.Била съм преди около 10-15г там, с малко дете и беше тихо и спокойно. И в Новия град има къде да се разходите, имаше хубав парк, заведения,хубави хотели, квартири.. Дано само не са презастроили и там, защото спомените ми не са от скоро.
Весело лято желая на всички!

# 214
  • Мнения: 6 362
Може ли да уточните кога точно пада сянката на плажа в Бяла? Защото ако е в 17 часа, не е такъв проблем сякаш. А специално пред този хотел пак ли пада сянка? Защото гледайки снимките, не виждам скали там.
Имам спомен от преди време, че някой беше написал за Бяла, че в 15ч вече е сянка навсякъде на плажа.
Да, аз съм писала и то не един път. Плъжът от скалите отзад се засечва и то плътно най-късно към 15 часа. Това вероятно не важи за частта от плажа пред Бяла Виста, защото там скалите и брегът са доста по-ниски.
Морето не е в залив и често е бурно, с големи вълни, сравнително бързо става дълбоко и във водата има големи камъни, които при вълни те удрат по краката. Това лично съм го изпитала на плажа на апартхотел Бяла Бийч Ризорт. При Бяла Виста може и да няма камъни. Не мога да кажа.
В Бяла ако не си настанен буквално на скалите над плажа, то като си тръгваш от него те чака първо едно яко качване по N на брой стъпала и второ яко катерене на баир до разположените по-назад хотели, бунгала, квартири и т.н. На който това не е му проблем, вероятно може да се настани и в по-вътрешната част на града.
Ето за какво говоря:
Скрит текст:
В другата южна част на курорта, където се намира хотел Вемара Клуб има друг малък плаж до пристанището за лодки, който пък се замърсява от мазута и който просто не става.
Иначе да, Бяла е приятно градче, тихо, с прилични цени по кръчметата и до преди време с по-ниски цени и за наставяне. Наистина има уникална гледка от скалите към морето и ако си настанен в хотел до плажа, усещенето е, че си на кораб в морето.

По другият въпрос за чистотата на морето, също съм писала многократно, тъй като част от работата ми е свързана с проекти във ВиК сектора. Тъй като постът е дълъг го слагам в скрит текст. Който иска може да се запознае.
Скрит текст:
Нека хора, които отдавна не са стъпвали в БГ и на българското Черноморие, не дават оценки за това дали то е чисто или не е, защото нещата от 2015г. насам са коренно променени. С малки изключения по цялото Черноморие има изградени нови или реновирани, модернизирани и с разширен капацитет съществуващи пречиствателни станции за отпадни води. Водите от тези станции, пречистени се отвеждат или в сухи дерета по съоветният начин, или в реки или в морето, чрез дълбоководни зауствания на 1 миля навътре във морската вода. Това е практиката във всички страни от ЕС, а и на много други места. За контрола по чистотата на морската вода се правят текущи замервания и актуална информация има на страниците на Регионалните здравни инспекции - Варна и Бургас. Във Върна за севереното Черноморие, а в Бургас за южното. Да, има населени места и плажни ивици, които не са покрити от такива станции. Това са: Ахтопол, Синеморец, Варвара, Резово, Арапя, част от Свети Влас, Иракли, селата след Бяла в посока Варна, Шкорпиловци,  Шабла и Крапец. Това не значи, че морето е мръсно, защото тези населени места са по-малки, посещават се от по-малко туристи и респективно количеството отпадни води е много по-малко, такова че морето може да го самопречисти. Други пък населени места и курорти имат съществуващи пречиставателни станции, но не са с достатъчен капацитет или нямат допълнително пречистване с азот и фосфор, което е задължилено за населени места с над 10 000 еквивален жители/т.е. замърсителен товар от местни хора, приходящи, туристи, производство, хотели, земеделие и т.н./, но това не значи, че не действат и не пречистват водите. Ако са с недостатъчен капацитет, то в активен сезон в пиковите часове на ползване на вода, може да преливат и да замърсяват тялото в което се вливат и да, това е проблем. Такива са Албена, Каварана, Камчия, Елените, част от Св. Влас, която е подвключена към пречиствателната станция на Елена, т.е. часта към плаж Робинзон. Албена и Каварна, освен че е са с недостатъчен капацитет, нямат и допълнително пречистване с азот и фосфор. Бяха предвидени за реновиране, но за  съжаление ВиК Добрич си провалиха кандидатстването с проект по Оперативна програма "Околна среда  2014 -2020г.". Така пропадна и изграждането на ново дълбоководо зауставане към пречиствателната станция в Балчик. Кога ще стане ли? Ами най-рано през 2026 - 2027 г.
Да, има ентеровируси по морето, но най-вече в пиков сезон и то само в някои населени места и курорти, където въпреки пречиствателните станции, има хотели, къщи за гости, бунгала, къщи, даващи под наем квартири и т.н., които не са се включили в канализацията, или просто там такава няма и незаконно си изливат водите в морето. Вместо да си изградят локална пречиствателна станция и изгребна яма по европейски стандарти, избират да си плащат глоби, ако изобщо минат в Съда и да не правят никакви инвестиции в опазване на околната среда.

# 215
  • Мнения: 29 970

Да, има ентеровируси по морето, но най-вече в пиков сезон и то само в някои населени места и курорти, където въпреки пречиствателните станции, има хотели, къщи за гости, бунгала, къщи, даващи под наем квартири и т.н., които не са се включили в канализацията, или просто там такава няма и незаконно си изливат водите в морето. Вместо да си изградят локална пречиствателна станция и изгребна яма по европейски стандарти, избират да си плащат глоби, ако изобщо минат в Съда и да не правят никакви инвестиции в опазване на околната среда.

Всичко което си написала е много добре - за канализацията и т.н. Обаче мен лично ме вълнува точно последната част и, честно казано, ми е все тая кой се е включил в канализацията, ако и само заради един хотел детето ми плува в мръсотии, макар и невидими за окото и после десет дни се въстановява от вирус заради почивка от една седмица.

# 216
  • Русе
  • Мнения: 5 356
Бяхме на разходка в Поморие миналото лято за една вечер. В новия град що годе спокойно. Обаче в центъра и стария град супер претъпкано - няма къде да се паркира, пешеходците се блъскаха, за да се разминат. На мен ми дойде в повече, а бяхме на Слънчев бряг на море в частта към Влас - там беше направо спокойно Simple Smile.
Нашето море не е това, което беше и преди 10 г.
Замислям се за Турция обаче там май всичко хубаво е през агенция. А ние искаме със собствен транспорт и аз да си избера хотела.

# 217
  • Мнения: 76
Искам да попитам в кой град има крайбрежна алея със заведения?

# 218
  • Германия
  • Мнения: 518
Искам да попитам в кой град има крайбрежна алея със заведения?
Варна 🙃

# 219
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 615
Devil_Rose, в Букинг се предлагат хотели в Турция. Не съм разглеждала какви са и дали е изгодно, но може да пробваш да си самоорганизираш нещо.

Grazy, в Созопол и Несебър има такива крайбрежни заведения.

Spring28, от южните курорти - препоръчвам като тихо и спокойно място - Синеморец и евентуално - Ахтопол. На Дюни също е чудесно за семейства с малки деца. На къмпинг Златна рибка е много плитък входът в морето. Проверете там за хотел Блу Ориндж - какви са отзивите  през последните години.

# 220
  • Мнения: 76
Благодаря за предложенията.

# 221
  • Sofia
  • Мнения: 3 853
Devil_Rose, почивката в Турция не е задължително да е през агенция. Особено сега, когато има директни полети от София до Анталия на добри цени. С автомобил също става, стига да Ви се шофира (около 1200 км.), разбира се. С автобус също става, не съм пътувала така, но ми се струва дълго и некомфортно (може и да не съм права). Аз съм фен на Анталия, но и другите курорти не са за пренебрегване. Цени, храна и обслужване нямат нищо общо с това, което е при нас. Там получаваш много повече от това, за което си платил. Simple Smile
Извинявам се на всички, че не съм по темата.

# 222
  • Мнения: 2 927
Извинявам се, че се намесвам в темата, но като прочета колко мръсно е Българското Черноморие и много ме хваща яд! От много години хората които най много го замърсяват, за съжаление са българи! Почти всяко лято като отидем на плаж е пълно с хора, които плюят семки, и си изхвърлят пластмасови бутилки, кенчета от бира и безалкохолни, найлонови пликчета, фасове и всевъзможни боклуци. И всички те са от вътрешността на страната.
Много пъти съм правила забележки на такива индивиди, че няма кой да чисти след тях. Наистина всички се имат за голямата работа, но като дойдат осират всичко и после плюят, колко е мръсно.

# 223
  • Мнения: 2 530
Май отдавна никой не е писал за Жасмин. Знам само, че не е на плаж, иначе се води до морето.
Да, и аз не намирам коментари за Вилно селище Жасмин.Хареса ми офертата им, но кой е най-близкия им плаж, къкъв е, за дете добре ли е?
И двата плажа са сравнително далече . По-близкия по спомени беше този с водната пързалка, незнам кой от двата се пада. Морето там е добре, в началото и доста навътре е плитко и става за деца.
Била съм във Вилно селище Жасмин преди да го вземат Хоум кеър и беше сравнително добре, с изключение на разбрицания фотьоил и боцкащи чершафи (от някаква гадна материя бяха и хем се потиш, хем ти чувстваш кожата си неприятно при допир).

Следващата реплика е за Natt: Аман от назидателен тон! Ентеровирусите не се причиняват нито от излюпените обелки от семки, нито от кенчета или други подобни, а от замърсена вода, която по някакъв начин се влива в морето (за различните плажове причината е различна).
В момента във ФБ групата в Приморско се коментира гръмко как можело преди началото на летния сезон да се тръби, че имало проблем с водата на южния плаж. От постовете обаче разбирам, че за този проблем местните знаят от години и нищо не се прави по въпроса, а са потънали едни пари по обществени поръчки. Аз това, че южния плаж на Приморско е с не толкова чиста вода го знам от доста време от местни и си ходя на Перла (най-малкото р. Дяволска се влива в морето, като преди това е обрала нечистотиите от близките села), обаче други се възхищават на южния плаж и си се къпят там.
За Черноморец какво да напиша - онази смрадлива шахта между Черноморец и Червенка, до която ежедневно по няколко пъти лайнарките сноват в летен сезон. То и това го правят туристите.
Да не говорим, че когато ремонтираха Серенити бей - Царево, от местен, който е работил на ремонта, разбрах как са се хвърляли строителни отпадъци в морето, щото било най-лесно.
Та факт е, че морето се замърсява от българите, но първо местните, после туристите.

# 224
  • Мнения: 29 970
Сторм76, сакън, не го казвай. Сега ще ти скочат, че сама си си виновна, че искаш да почиваш лятото и, ако ти ти харесва, отивай по света......

Общи условия

Активация на акаунт