Към каква професия да се насоча

  • 4 281
  • 93
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: X
Със стажовете наистина е сложно. Аз като бях студентка съм карала и бяха неплатени, трудно ми беше финансово.

Сега виждам раздвижване и повече платени стажове. Дано е така наистина!

# 61
  • Варна
  • Мнения: 5 209
Аз под стаж имам предвид платен. Не познавам човек около мен, който да е стажувал за без пари в последните 10 години. Да, в началото се печели по-малко от сервитьорска заплата + бакшиш в дискотека, но ползите в дългосрочен план са несравними.

# 62
  • Мнения: 558
Преди години стажовете бяха малко и неплатени. Но дори и да е платен, ако е минимално, хората, които се издържат сами, не биха могли да се възползват.

# 63
  • Мнения: 676
Аз под стаж имам предвид платен. Не познавам човек около мен, който да е стажувал за без пари в последните 10 години. Да, в началото се печели по-малко от сервитьорска заплата + бакшиш в дискотека, но ползите в дългосрочен план са несравними.

Аз съм стажувала безплатно, но в държавни институции - в Министерство на околната среда и водите и в Природонаучния музей (там все пак намерих начин за финансиране, през проекта Студентски практики). За студент биолог беше наистина трудно намирането на стаж, камо ли платен. Сега наистина има все повече платени стажове, което е супер, възможностите са много повече.

# 64
  • Мнения: 558
Авторката на темата, аз и някои от другите потребители, които се интересуваме от преориентация, сме отпреди времето на "Студентски практики" и днешните възможности са доста различни от преди години. Въпросът е, когато са липсвали възможности в началото на професионалния ти път, как на по-късен етап да развиеш кариерата си.

# 65
  • Мнения: X
И аз съм стажувала безплатно 2012-2013. Имахме задължителен стаж лятото, без него не можехме да продължим в следващата година. Никой не ни помагаше да намерим стаж, сами сме се оправяли.

Сега ми се струва, че има повече възможности.

# 66
  • Мнения: 6 563
Аз съм динозавър - стажувах в края на 90-те и началото на 21-ви век. Не помня колко е била минималната РЗ, но стажът ми се водеше добре платен - 150 лева/мес. Стигаха ми точно за нищо. Първата ми работа беше за заплата от 300 лева, без договор. Горе-долу се справях, помня, че за обяд хапвах парено геврече за 30 стотинки. Сега с ужас установявам, че близо 20 г. по-късно стартовата заплата за такава позиция е около МРЗ. Гевречето не знам колко е, но съдейки по разликите в цените, посоката е обезценяване на труда.

# 67
  • Мнения: 32
Съгласна съм напълно с написаното от Deya2. За хора, които се издържат сами е много трудно въпреки заплащането на стажовете. Стажа е по- скоро за практически опит още докато следваш, както по- горе е написано и пак не всеки може да се възползва.
Да попитам следното нещо: някой възползвал ли се е от услугите на агенция за търсене на работа? Тоест те да ти търсят срещу някаква такса. И освен Джобс има ли друг сайт за обяви за работа.?

# 68
  • Варна
  • Мнения: 5 209
Пак да кажа. Аз под стаж разбирам истинска работа, за която си кандидатствал по канален ред, с идеята да се развиваш в компанията и да останеш на постоянен трудов договор и по-висока заплата, след като те обучат.
А не ния тъпотии с европрограмата Студентски практики - 240 часа за 600 лв, където половината стажанти дори не знаят в коя фирма се водят.
И не задължителните студентски стажове за по месец, без които не можеш да се дипломираш.

За сайтове - Линкд ин.

# 69
  • Мнения: X
Виолет, линкд ин. Много полезна мрежа, особено ако имаш правилните контакти.

 Също и сайтовете на агенциите за подбор на кадри. Вероятно ги има и в джобс, но можеш ти проактивно да им пратиш СВ и те да се свържат с теб ако има нещо подходящо.
Това е безплатно за кандидатите.

# 70
  • Мнения: 32
Благодаря, момичета. Линкд ин не е ли по- скоро за специалисти в дадена област? А иначе гледам сайтовете на агенциите. Гледам и къде да запиша курс по английски.

# 71
  • Мнения: 558
Агенциите не взимат такси от кандидатите от години - мисля, че даже е законова забраната. Linkedin е за всички.

# 72
  • Пловдив
  • Мнения: 1 915
От агенциите за работа таксуват само работодателя за това, че са му намерили служител. Вас няма да ви таксуват нищо.

Курс по английски- в британика- скъпи са , но си заслужават, нивото е много високо и системата е добра.

# 73
  • Мнения: X
Включвам се с моя опит. Завърших лингвистика, два езика, магистратура администрация. Работих по офиси десет години.
Реших, че не ми се правят кафета повече и станах учител по АЕ.
5 уч часа всеки ден. Слагаш консултации, съвети, срещи с родители, разговори, дневници, бележки, картони, подготовка на урок, проверка домашни, контролни, класни, заместване в другата смяна на болен колега и си стават 40 работни часа на седмица. Децата са трудни, родителите още повече. Направих стаж 6 години и реших, че ми е време за ново приключение.
Записах в медицинския колеж, забременях, но продължих да уча благодарение на пандемията.
3 години са, скъпо е, но си излизаш с нова професия и познати във всяка столична болница.
Рентгенов лаборант, мед. лаборант, пом. фармацевт са търсени и добре платени.
Отделно към МУ има специалности като акушерство, медицинска сестра, фелдшер.
На мен ми беше много интерсно и съм доволна от избора си. Но на мен ми харесва болничната среда, работа с хора и т.н
На вас, към каквото и да имате малък интерес ви съветвам да действате. И на 45 години да завършите, пак си остават поне 20 години работа. Инвестицията си заслужава!

# 74
  • Варна
  • Мнения: 5 209
sandpaper, мотивиращо е да прочетем за вашия опит. Simple Smile
Аз обожавам биологията, но с химията съм скарана. От време на време ми се учи зъботехника или ветеринарна медицина. Не са ми проблем парите, а това, че се страхувам за затрия 6 годишно икономическо образование. И за ветеринарната медицина до колкото знам все още се предлага само в редовна форма в София и Стара Загора, а аз живея във Варна, на 29 съм и теоретично "утре" може деца да имам, няма как да се изместя в друг град за 5 години.

Общи условия

Активация на акаунт