Към каква професия да се насоча

  • 4 282
  • 93
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 789
Като се заимаш с деца, ще ти се иска и ти да станеш учителка. Просто защото ще имаш много свободно време за децата си. И 1400 лв. бруто са, но не плащат всички данъци като останалите и  за 4 часов работен ден не са малко. Обикновен работещ има 20 дни отпуск, които я му дадат я не, на фона на двойно повече отпуска. Като се сметне реално отработеното време и заплащането, може да видиш, че хич не са ниско платени.
Абсолютно всички данъци има учителската заплата. Учителят не е държавен служител в пълния смисъл. Училищата обикновено са общински, т. е. пак към държавата, но учителят е просто служител.

# 76
  • Мнения: 1 050
Аз само едно не разбрах - защо се счита, че проверяването на домашни, подготвянето на уроци за следващия ден и разговорите с родители не се броят за работа? Хубаво, тръгваш си на обяд (евентуално), ама останалите неща не се вършат сами, нито  за нулево време. Та, не мога да си обясня как може да се твърди, че учителят работи 4 часа на ден, а останалото за хоби ли го прави, за какво...

# 77
  • Мнения: 1 302
Гоня 40 Simple Smile
Иначе секретарската работа не е за мен.

Аз също съм завършила ПА и първата ми работа беше в една ИТ фирма като административен асистент. Това е много добър entry-level вариант (да вметна, че нашата работа не беше тип носим кафета и т.н., защото съпорта беше дистанционен). Не ми харесваше особено, скучно е, но е лесен начин да влезеш в компанията, а дава много широк поглед над цялата организация, лесно можеш да се ориентираш какво ти се прави и как да си вдигнеш квалификациите за да се преместиш на съответната позиция. А ако покажеш умения и инициатива мениджмънта сами ще налеят пари в теб за съответните курсове. В компанията в която работя в момента асистентите взимаха 1700+ стартово преди 2-3 години, сега не знам как е.

Мисля, че трябва да си промениш начина на мислене, за да си намериш добре платена работа. Може да започнеш работа, която да не ти е любимата, но въпроса е какви възможности ти отваря за по-напред.

# 78
  • Мнения: 929
Вайълет, сайтовете за работа в България ги има изброени в първия пост на темата "Работа, CV-та, HR-и".

На агенция за подбор на персонал не разчитай да ти намери нещо добро. Фирмите си плащат на такива агенции да им търсят хора за най-лошите възможни позиции. Просто не искат да губят времето на техните служители в интервюта с кандидати, които накрая няма да започнат.

Прочетох ти всичките мнения в различните теми и понеже заглавието на тази е конкретно "каква професия да избера", ето ти още едно предложение - брокер на недвижими имоти. Започва се след курс, в началото няма да имаш твърда заплата, а само процент от реализирани сделки, много вероятно ще бъдеш и на граждански договор. След време, ако се справяш, ще минеш на твърда заплата + процент и ще започнеш да предлагаш и топ имоти. Както виждаш и тук ключовото е "след време, след като се докажеш". При положение, че си решила да се преквалифицираш, това е неизбежно.

# 79
  • Мнения: 3 294
за кол център трябва само език, като или трябва да е добър английски или среден към слаб английски  придружен с втори добър или поне на средно ниво език.
Не знам как си представяш на 40 години да научиш на поне средно ниво втори език, ще ти трябва доста време и ресурси.
Ако подобриш английският няма да имаш кой знае какъв избор. За гол английски не дават много или искат и  други неща, опит и пр, които нямаш.

# 80
  • Варна
  • Мнения: 5 210
Ако е надъхана и постоянна, за 1 година спокойно може да научи втори език на средно ниво.

# 81
  • Мнения: 32
Никъде не съм написала, че ще започна втори език, нито пък мисля, че само начинът на мислене ще ми отвори врати в някоя ИТ компания.
Благодаря на всички за отговорите. Мисля, че темата се изчерпа. Изградих си план и ще работя по него.

# 82
  • Мнения: 1 302
Не исках да го казвам, но под промяна на начина на мислене имах предвид мрънкането, леко нереалистичните очаквания и прекаленото вглеждане в чуждата паничка, което видях в коментарите ти тук. Другото беше просто пример как се постигат добра позиция и висока заплата без връзки.

# 83
  • Мнения: 501
Прави ми впечатление, че се дадоха доста добри и добро намерени съвети, но авторката явно не иска това. А и като не й харесат мненията, се държи агресивно. Ми не е ок.
И аз ще дам съвет - не гледай в чуждата паничка, а в своята. Съревновавай се със себе си, не с другите. На 38 год все още не е късно да намериш нещо хубаво, стига да се фокусираш върху това и да действаш.

Аз питах и преди - в София ли си? Ако да, значи не е нужно да имаш връзки. Има остатъчно обявени позиции, можеш и в джобса да намериш подходяща длъжност, но трябва голямо желание и упорита работа, а и да се уточниш какво точно искаш да работиш.

# 84
  • Мнения: 1 302
Работила съм и в двата вида колцентрове, повече там не се връщам Laughing Но наистина в тези в които звъниш да досаждаш на хората е в пъти по-гадно от другият вид.

Моята работа си я намерих точно през джобса. В момента взимам над 2000лв. само заради английският (нямам сертификат, но е на много високо ниво) и уменията придобити по време на работа. Смених няколко позиции и сега съм административен съпорт към различни проекти, а междувременно фирмата ми плаща курсове по проджект мениджмънт, защото в това искам да се развивам.

Не знам някой от колегите ми да са го назначили с връзки, всеки си е заслужил мястото и повишенията. Всъщност при нас под връзки в повечето случаи се има предвид networking - т.е. професионалните контакти които си създал. Да имаш такива препоръки наистина отваря врати, но пак си трябва да имаш някакви качества.

# 85
  • Мнения: X
Говоря два езика. Нямам сертификати за нито един от тях, но никога и не са ми искали. Като съм се явявала на интервю, правили са ми валидации или тестове и са ме наемали.

Не знам какви са тия връзки в големите компании особено. Винаги сама съм си намирала работа от джобс или ЛИ, с препоръка също (препоръка няма нищо общо с връзкарство).

Много е лесно просто да казваш “връзки трябват”, а да не правиш нищо за да намериш по-хубава работа. Неволята не помага.

# 86
  • Мнения: 558
Сертификат за език не е нужен, освен ако няма да се учи в чужбина. Ако дадена фирма иска да провери знанията на кандидат, прави тест и/или интервю на английски.

Аз бих посъветвала да не се отхвърлят кол центровете, дори и като временна опция. Има различни проекти, non-voice също, административни.

Относно намирането на работа с връзки, аз съм от тези, които смятат, че е голям процент. Към тях добавям и професионалната мрежа от контакти. Разбрахме, че в ИТ не се случва, но извън този сектор - да. Говоря от лични наблюдения и като човек без networking, разчитащ само на обяви.

Tessaria, би ли споделила какво правиш като административен съпорт? Нещо като координатор на вътрешната комуникация към различните отдели ли е?

# 87
  • Мнения: 1 302
Да, нещо такова. Също следя да се спазват различните процеси, върша административната работа, помагам с оперативната/репортинга. Единият от мениджърите с които работя ми е нещо като ментор, помага ми да навляза в проджект мениджмънта като ми подава по-сложни задачки, за да трупам опит.

# 88
  • Мнения: 929
А в съседната тема периодично се появява някой да пита защо работодателите не наемат хора, ако усетят, че само парите ги мотивират.

# 89
  • София
  • Мнения: 2 569
И на мен не са ми искали сертификати, но си ги имам и по двата езика. Благодарение на тях се регистрирах като заклет преводач, от което преди пандемията вадех някакви допълнителни доходи. Всяка фирма има и различни начини на валидация. Най-тежката ми беше като ми звъняха от САЩ от сертифициран изпитен център, изпитващия беше с майчин съответния език и ме въртяха 20 минути да бръщолевя на всякакви теми. Ама ей това се нарича изпит. А най-леката ми беше с един колега в настоящата фирма, който сричаше на езика и се очакваше да валидира мен. След първата минута почти се отказа, то беше смешно чак. Идеята е, че фирмата си поставя някакви стандарти, минеш ли ги, вътре си.

Общи условия

Активация на акаунт