Работа, CV-та, HR-и, съвети - 78

  • 38 299
  • 1 377
  •   1
Отговори
# 1 320
  • Мнения: 562
Може и да бъркам, но мисля, че има разминаване в идеята за индивидуализиране на СВ и затова се получава този спор. Има разлика между писане на СВ на базата на ключови думи и чрез промяна на задълженията.

Идеята при ключовите думи е опитът и уменията да са описани огледално на посочените в обявата изисквания, за да минат през софтуера.

Ето например, едно изискване от обява за customer support: "Can communicate and collaborate effectively".

Индивидуализиране на СВ-то би било да напишеш или дословно същото при уменията/задълженията или най-много нещо от сорта на "effective communicator"/"communicate effectively with customers, а не "excellent communication skills"/managе customer communication, тъй като според мен effectively също е ключова дума.

Та, въпросът по-скоро е има ли значение за ХР-ите как са описани опитът и уменията, ако те съвпадат с профила на позицията. Биха ли обърнали еднакво внимание на кандидати, ако единият е написал "много добри комуникативни умения", друг - "умения за работа с клиенти", а трети - "ефективен комуникатор"?

# 1 321
  • Мнения: 2 251
Няколко неща, които аз като работодател съм забелязвала.

Първо винаги съм отваряла и разглеждала всяко CV дори само от любопитство, но специално в джобса където има снимка и тя е първото което виждаш веднага знам че някой кандидат НЕ СТАВА - грозно гримирани, позиращи пред огледалото с облекло за дискотека, лоши погледи, пошли изражения и т.н. Може би за всяка позиция си има типажи, но веднага знаеш дали такъв човек ще се впише в екипа ти или не. Някои хора не полагат никакво старание да се покажат в професионална светлина.

Досадно е да се свалят СВ-та в PDF  и Word. Много от кандидатите ги кръщават с отличителното MOETOCV.doc и от там следва едно сортиране и трупане и после търсене къде го свалих. Лично на мен преди ми изглеждаше креативно да имаш интересен дизайн, но е трудно да се ориентира човек в някое файско CV. В темплейта от джобса знаеш нещата които те интересуват къде се намират и дали са коректно попълнени.

Оценявам когато в нечие СВ са оставени само релевантния опит, а не 3 страници с всички дори и най малки работи свършени през цялата 20 годишна кариера на някой.

Потребителя, който се оплака по-рано че още търсели пък не му се обадили може би не е успял да се продаде достатъчно добре на хартия. Случвало се е да звъним на добре направени кандидатури и мотивационни писма от които си личи, че кандидата уважава работното място, дори и когато сме знаели, че няма да се получат нещата с него, защото сме искали да му дадем положителна обратно връзка за кандидатурата и сме оценили старанието му. Разбира се отчитам и че не всеки е длъжен да отделя време да го прави.

При кандидатурите има и една степенуване на “За Интервю” “Подходящ” “Средно подходящ”” . Забавянето в обаждане понякога може да се дължи на преценка от страна на HR, че кандидата е средно подходящ за тази длъжност и че следва да му се обадят след останалите.

# 1 322
  • Мнения: X
Не разбрахме питащата за какво кандидатства. Каква позиция?

Lygia, ако се кандидатства е голяма фирма, няма как без св в пдф или докс, защото те пренасочва към тяхната платформа и не минава през джобс.

Според мен много хора не умеят да се продават, правят си кофти св-та, не си описват хубаво уменията и се чудят защо не стават за дадена позиция и не им се обаждат.

# 1 323
  • Мнения: 2 251
Не разбрахме питащата за какво кандидатства. Каква позиция?

Lygia, ако се кандидатства е голяма фирма, няма как без св в пдф или докс, защото те пренасочва към тяхната платформа и не минава през джобс.

Според мен много хора не умеят да се продават, правят си кофти св-та, не си описват хубаво уменията и се чудят защо не стават за дадена позиция и не им се обаждат.

Не съобразих платформите на големите фирми. Да, те може и вече да имат метод за отсяване и скриптове и алгоритми.

# 1 324
  • Мнения: 971
Много специалисти препоръчват да няма снимки в автобиографиите и те да не са по калъп (европас). В крайна сметка ме наемат заради техническите ми умения и уникалността ми. Истината е, че за някои позиции има твърде много хора със сходни умения, а за други не. Учете нови неща и бъдете от силните на деня.

# 1 325
  • Мнения: 2 251
Много специалисти препоръчват да няма снимки в автобиографиите и те да не са по калъп (европас). В крайна сметка ме наемат заради техническите ми умения и уникалността ми. Истината е, че за някои позиции има твърде много хора със сходни умения, а за други не. Учете нови неща и бъдете от силните на деня.

Зависи каква е позицията, а и много се говори по темата  от специалисти и аз едно си мислих, когато кандидатствах, но на практика по друг начин оценявам.

# 1 326
  • Мнения: 10 494
Не знам за CVтата, ама има толкова разляти позиции със задължения, описани точно никак буквално.. че каквото и да напишеш че можеш все тая. Конкретика никаква. Как да има отсреща тогава в CVто

# 1 327
  • Мнения: 971
Много специалисти препоръчват да няма снимки в автобиографиите и те да не са по калъп (европас). В крайна сметка ме наемат заради техническите ми умения и уникалността ми. Истината е, че за някои позиции има твърде много хора със сходни умения, а за други не. Учете нови неща и бъдете от силните на деня.

Зависи каква е позицията, а и много се говори по темата  от специалисти и аз едно си мислих, когато кандидатствах, но на практика по друг начин оценявам.

Ако някой иска вашата снимка в CV ще го обяви предварително или ще ви срещне лично на интервю. Ако е прието в някои държави или компании (пр. медии), добре. Но в повечето случаи няма нужда от снимка и често това е дискриминационно.

Последна редакция: чт, 16 юни 2022, 12:15 от Пух

# 1 328
  • София
  • Мнения: 818
Четох, четох... и се обърках.
Все пак - прочетете пак постовете на Нищо лично, много истина има в тях.

Няколко неща, на базата на моя опит с подбор.

1. Дългото CV не винаги е плюс. Да, разбирам, че ако човек има 20 години стаж има какво да каже и покаже, но моля ви, имайте милост. 15-20 страници CV няма кой мениджър да прочете, просто няма времето за това.

2. Структурирано CV -  винаги чета много внимателно CV-то на кандидатите, набелязвам и точки, които бих искала да обсъдим по време на интервюто. Всякакви оригиналности тип шарения, вадиоч със сигнално жълто и червено, супер странен шрифт, множество снимки и оригиналности силно ме натоварват и нямам времето и търпението да ги обследвам. Да, съзнавам риска да изпусна наистина страхотен кандидат, но начинът, по който се презентира, ме навежда, че като профил няма да се впише в екипа.

3. Релевантност към позицията. Да, разбирам, че хората искат да направят кариерен завой, но готвач, който желае да бъде старши проектен менииджър, без ден опит е опит обречен на неуспех изначално. Ако позицията е за младши, за стажант, асистент, координатор, помощник - ОК, но за старши, се очаква човек с опит и е очевидно, че няма да стане.

4. Светът е малък. Мениджърите и ЧР също имат познати и са в правото си да поискат мнение или обратна връзка за бивш колега. Това също би било възможен източник на откази за позиции. Така че, внимавайте и как напускате предните си работодатели.

Това, което аз гледам е, да видя, че човекът е вложил старание да се презентира по професионален начин, структурирал е информацията по лесен за проследяване начин, опитал се е CV-то му да е приятно за гледане и за четене. Това също говори много - може да е стандартен формат, но ако е помислено какво пише вътре, няма очеизвадни несъответствия - има шанс.
Не съм ЧР.

# 1 329
  • Мнения: 7 748
аз обичам CV-та със снимки, защото често познавам кандидатите, но не се сещам как се казват
снимката помага и за фейсбук шпиониране Simple Smile
и защо да е дискриминационно, нали ще се видите на интервюто

# 1 330
  • Мнения: 971
Защото повечето от HR професионалистите са жени и като, че ли харесват кандидатите по външен вид и Фейсбук изяви, вместо по автобиография. Да си представим за момент, че шефа е мъж и трябва да избере между 2 жени със сходни резюмета.. И въобще понякога за успеха в работата е по-важно как изглеждаш и кого познаваш, отколкото каква работа и колко качествено я вършиш. Уви, факт Close Съществува дискриминация по пол, възраст, раса и т.н. - нещо, от което много съвременни компании се опитват да избягат.

"Трябва ли да включите снимка в автобиографията си през 2021 г.?

Не, не трябва да включвате снимка в автобиографията си, ако кандидатствате за работа в САЩ, Обединеното кралство или Канада. Много работодатели от тези страни ще отхвърлят молби със снимки върху тях, за да избегнат обвинения в дискриминация или пристрастия в процеса на наемане."

https://resumegenius-com.translate.goog/blog/resume-help/includi … g&_x_tr_hl=en

Последна редакция: чт, 16 юни 2022, 14:21 от Пух

# 1 331
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Само дето не сме САЩ, Канада или UK, така че тук CV без снимка изобщо не би било разглеждано. Да не говорим, че се смята за "нормално" ровене в личен профил във Фейсбук и откази на база политически убеждения, религия, сексуалност. Неотдавна в една голяма фб група имаше пост по въпроса - очевидно мениджър обясняваше, че си проверява евентуалните служители дали и какви постове имат свързани с войната в Украйна. Това само по себе си е огромна червена лампа, НО по-тъжното е, че над 90% от коментиращите подкрепяха това. И това е група с повече от 50 хиляди членове. Ето затова сигурно милион пъти вече казвам, че за българи просто НЯМА да работя. Положението е меко казано пълна трагедия.

# 1 332
  • Мнения: X
Сноу, никога, ама никога не съм слагала снимка. Не съм безработна.

# 1 333
  • sofia
  • Мнения: 8 939
Само дето не сме САЩ, Канада или UK, така че тук CV без снимка изобщо не би било разглеждано.
Скрит текст:
Да не говорим, че се смята за "нормално" ровене в личен профил във Фейсбук и откази на база политически убеждения, религия, сексуалност. Неотдавна в една голяма фб група имаше пост по въпроса - очевидно мениджър обясняваше, че си проверява евентуалните служители дали и какви постове имат свързани с войната в Украйна. Това само по себе си е огромна червена лампа, НО по-тъжното е, че над 90% от коментиращите подкрепяха това. И това е група с повече от 50 хиляди членове. Ето затова сигурно милион пъти вече казвам, че за българи просто НЯМА да работя. Положението е меко казано пълна трагедия.

Това не е вярно. Без снимка са ми св-тата и се обаждаха.
Публикациите във фесбук са въпрос на лична хигиена.

# 1 334
  • Бургас
  • Мнения: 6 913
Аз също нямам снимка. И в LinkedIn нямам. Фейсбук профила ми е лимитиран за външни хора. Т.е. ако не ми е приятел може да види сямо някои снимки и статуси, които аз съм решила да пусна глобално.

Общи условия

Активация на акаунт