Връщане в офиса след пандемията

  • 6 266
  • 192
  •   1
Отговори
# 165
  • София
  • Мнения: 17 880
Не е така. Инициативата да си прост и да си вреш носа си е от инициатора. Изобщо не обсъждаме кой какво споделя. Аз не споделям, но когато отсреща стои нагъл човек, трябва яко да се набурсуча, за да му секна мераците изобщо да любопитства и клюкари.

# 166
  • Мнения: 4 711
Няма такова нещо като трябва, говориш за каквото искаш с тях и споделяш каквото прецениш, че не е проблем да знаят. Но да се твърди, че видиш ли няма как личния ти живот да си остане личен, и затова е по-добре да си работиш от вас, това са глупости.

Ако не си харесвате колегите, не ви се ходи в офис, просто ви е по-добре вкъщи - окей. Но няма защо да си обсъжда човек личния живот с колеги, ако не желае. А ако иска, няма какво да се оплаква, че после знаели или клюкарствали.
Не е нужно да си обсъждаш личния живот. Но не можеш и да си невидим, за да не слушаш коментари с какво и как си облечен днес, как ти е грима, ноктите, косата, бижутата, напълнял/отслабнал и т.н.

А и вече беше споменато, че дори да не обсъждат лично нас (пред нас), го правят за другите. За мен такава обстановка е много токсична и два пъти съм била в подобна, като вторият път бях изумена от това ниво на култура. Или по-точно липсата на такава.

# 167
  • Мнения: 854
Големи глупости прочетох тук. Да се твърди, че съвсем няма как нищо лично, освен какво работиш да знае човек, работещ в едно помещение с теб на ръка разстояние е абсурдно. Дори и минимална информация да си дал, който си е любопитен и нахален си е такъв. Губиш време и енергия да отговориш хем любезно, хем да го поставиш на мястото. Ако си прекалено груб, ще повлияе на работата, когато ти е необходима помощ/съвет.

# 168
  • Мнения: 856
Големи глупости прочетох тук. Да се твърди, че съвсем няма как нищо лично, освен какво работиш да знае човек, работещ в едно помещение с теб на ръка разстояние е абсурдно. Дори и минимална информация да си дал, който си е любопитен и нахален си е такъв. Губиш време и енергия да отговориш хем любезно, хем да го поставиш на мястото. Ако си прекалено груб, ще повлияе на работата, когато ти е необходима помощ/съвет.
Точно така е. А как трябва да отговори човек, ако тези въпроси се задават от прекия му ръководител? Grinning Някакси човек се чувства притиснат в ъгъла и се чуди какво да отговори, за да не стане лошо и това да повлияе на взаимоотношенията и работата. Не можеш да кажеш: “Не е твоя работа!”, така че понякога и да не искаш, споделяш нещо за себе си, когато хората са много любопитни. Аз в повечето случаи се опитвам да избегна деликатно всякакви такива въпроси, но не винаги ми се получава.

Когато си от вкъщи, тези неща поне си ги спестяваш или поне много по-рядко се случва някой да тръгне да те разпитва за нещо лично.

# 169
  • Мнения: 15 026
И като не можете да си отстоявате позицията и да пазите личния живот, другите говорят глупости?
Ма айде моля.

# 170
  • Мнения: 721
Ако колегите Ви имат непреодолима потребност да клюкарстват, дори да не споделяте нищо, те ще започнат да предполагат и да измислят.

Сякаш отново същинското решение на този проблем е смяна на работното място с по-цивилизовано такова.

# 171
  • Мнения: X
Чак се чудя в какви фирми работите. Първо, професионалното поведение се върти около работата, така че ако някой знае как ви вървят отношенията с гаджето вината си е ваша. Не мрънкайте. Не знам вие какво дефинирате като лична информация, де. Да кажа къде ще ходя в отпуска за мен не е проблем. Но ако не искам да го кажа, няма да го кажа. С безброй много хора ми се налага да говоря и за 99% не знам никаква лична информация, най-много евентуално имат ли деца (защото сами си казват) и кога и къде са ходили на почивка. Те също не знаят нищо за мен. А вярвайте ми, аз съм хората, които мнооого говорят.

Коментари по отношение на външния вид на колеги не съм чувала в никоя фирма, нито някога съм чула някой да се изказва за килограмите и фигурата на колега. Когато съм чула клюкарски истории, било е обикновено обсъждане на някакви борби за надмощие между тимовете и кой какво да прави/не прави като задачи, кой какъв заядлив имейл написал, такива неща. В старата ми фирма имаше няколко колеги, които задиряха млади момичета в офиса и също се коментираше.

# 172
  • Мнения: 856
И като не можете да си отстоявате позицията и да пазите личния живот, другите говорят глупости?
Ма айде моля.

Ами всеки човек е различен. Аз не мога да се държа грубо и неучтиво и не искам да бъда темерут, който не разговаря с никого, само за да не споделям нищо за себе си, ако някой ме попита нещо. Когато говориш с колегите си, няма как някога да не стане дума и за нещо лично, особено ако ходите и на обяд заедно или пък на тимбилдинг и т.н. Няма как да говорите само за работа.

# 173
  • Мнения: X
Ама това казваме, нито има нужда да си груба, нито да не говориш с тях. Просто внимаваш какво обсъждаш и какво не. Няма нужда и да си говорите за работа, има безброй неутрални теми, които не включват личния ти живот.

# 174
  • Мнения: 9 718
Е аз съм имала колеги, които наистина за почти нищо не говореха с останалите, ходеха си някъде сами на обяд, ако се засекат с някой в кухнята докато си правят кафе отговаряха с по 1 дума на въпроси.. нищо не знаехме за тях Grinning

# 175
  • София
  • Мнения: 17 880
Карма, ти нали не работиш в България. В чужбинско е напълно нормално никой да не те пита и да уважава до къде решиш да споделяш.
Тук не е така. При нас от 30 са 3 такива любопитни без капка свян и усет. Това са 10%. И един мъж клюкар. Не всички хора са такива. Аз, впрочем, се разбирам точно с тези, но не мога да кажа, че ми е приятно, като съм болна, да ме питат по вайбър от какво и да настояват. Или да ми обсъжда роклята и лака. Това си е простотия и е селско. Нито е лична информация, нито нищо. Но пак е дразнещо.
Понякога си мълча, защото знам, че отворя ли си устичката, ще им тегля майните.

# 176
  • Мнения: X
Аз на такова нещо не бих издържала. Приятелите ми в България специално такива оплаквания не са имали от колегите си. Но аз в такъв колектив и фирмена култура не бих се вписала. Много бързо ще им стана антипатична сигурно. И пак ми е трудно да си представя, че в прилична фирма с нормални, възпитани, интелигентни хора, ще има такива неща.

Да ми коментират лака, маникюра, роклята, или друго. Тея хора шефове нямат ли си, или пък работа, че да намират по време на работа време за такива дискусии?

# 177
  • Мнения: 854
И като не можете да си отстоявате позицията и да пазите личния живот, другите говорят глупости?
Ма айде моля.
Можем, ама това ми е излишно напрежение, нищо не ми носи нито професионално, нито никак.Вкъщи просто си ги спестяваш.
Какво има да си спестяваш от личния живот? Имам колега, който единственото което знае за мен е, че съм сама. Нищо друго не съм споделяла. Почти не сме си говорили. Всеки път идваше и питаше кога ще раждам, бях възпитана, накрая го поставих на мястото.  Ми това са ми излишни емоции. И да, къде ще ходя отпуска, също ми е лична информация.

Последна редакция: чт, 21 апр 2022, 21:45 от Jeri-sweet

# 178
  • София
  • Мнения: 17 880
Е няма как 100% да са чудесни. Simple Smile
Аз не се чувствам натоварена, защото не е някаква патология или тормозно,но си е лека простотийка. Едната е много съвестен работник, разбрана и добра домакиня, харесвам я, но си го има тоя леко махленски манталитет, любопитка е. Всеки си има кусури, сигурно и аз, и ти дразним някого с нещо чат- пат.

# 179
  • Мнения: 15 026
Е аз съм имала колеги, които наистина за почти нищо не говореха с останалите, ходеха си някъде сами на обяд, ако се засекат с някой в кухнята докато си правят кафе отговаряха с по 1 дума на въпроси.. нищо не знаехме за тях Grinning
Да, де. Когато не си 'достъпен' като поведение и физически, никой не те разпитва. Работата е кристално ясна, толкова е просто.

Общи условия

Активация на акаунт