Връщане в офиса след пандемията

  • 6 279
  • 192
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: X
Ако нямаше тази възможност, щях да съм по-тиха няколко дена вероятно, и щях да кажа, че съм изморена и недоспала ако питат. Не са знаели, че имам гадже, за да питат как е. По принцип чисто професионалното и дистанцирано отношение е да се говорят общи неща и да не се споделят лични. На никого не му прави впечатление. Не работя в България и никога не съм, възможно е там да е друго.

Но човек ако има малко самоконтрол е абсолютно постижимо, и дори бих казала нормално в зряла възраст, да си контролира емоциите. Ако е много тежко положението и не можех да правя хоумофис, щях да взема отпуска. Възрастен човек би трябвало да е овладял изкуството да говори без да влиза в обяснения за личния си живот с хора, които чувства чужди. Много са ми странни хора, които за всичко се обясняват.

Моят пример е доста банален с гаджето, ако беше смъртен случай със сигурност много би ме ударило, но за такова нещо вярвам, че хората няма да злословят, а ще проявят разбиране.

# 151
  • Мнения: 4 712
От 2017г. работех в една фирма, не си харесвах пряката началничка. Бяхме в отворен тип офис, а тя си беше избрала такова място, че виждаше всичко и всички. Беше голямо гледане и обсъждане кой какво носи - дрехи, бижута, грим, отслабнал ли е, напълнял ли е. Повечето колеги бяха много готини и си говорехме и лични неща, излизахме и извън офиса заедно. Понякога някой от тях се изпускаше и тя така научаваше разни неща, а други й ги казваха. Но само като я слушах колко грозно говори за наши общи бивши колеги (работили сме в една и съща компания много дълго време, без да се познаваме), се чудех и за нас какво ли може да говори и не исках нищо да й казвам.

Помня една колежка толкова се беше подразнила на коментар от въпросната персона по отношение на едни обеци, че повече не искаше да идва с бижута, грим или нещо ново на работа.

Други си махнаха всички колеги от социалните мрежи, след като чули коментари за някакви постове и какво били правели в свободното си време, с кого и т.н.

Мен много ме натоварваха такива хора и ходех с удоволствие до офиса само заради другите, с които бях близка. Когато ни пратиха вкъщи заради ковид, много се радвах, че мога спокойно да игнорирам въпросните токсични хора. Видях какво е да работиш далече от офисна токсична среда и ми беше много добре. После напуснах и работех и на други места, такива неща не видях чак.

Сега съм в друга фирма, тук се работи от вкъщи по принцип. В офис рядко ходим - да оставим документи, да се запознаем с нов колега (много държат на това) или просто да се видим. А и е основно екип от мъже, те не се интересуват от такива неща и съм много доволна, че няма клюки и обсъждане.

# 152
  • Мнения: 15 129
Работила съм и аз в отворени пространства. Има слушалки, има тапи, има работа за вършене. И в колективи съм работила - който не е искал, не е споделял - ни за мъж, ни за театър.

# 153
  • Мнения: 9 744
Хоум офиът е много подходящ ако работата е стриктно индивидуална - цъкаш си твоите неща по цял ден, после се отчиташ или предаваш някаква документация и така. Когато двама или повече колеги работите по една задача не е толкова удобно по 2 часа в call-ове и да изписвате Война и мир в чата, пък screen sharing .. не че не е възможно, но по-тегавo върви работата. Иначе ако колегите са кофти, аз може би и remote не бих могла да работя с тях.

# 154
  • Мнения: 4 712
Работила съм и аз в отворени пространства. Има слушалки, има тапи, има работа за вършене. И в колективи съм работила - който не е искал, не е споделял - ни за мъж, ни за театър.
Имах един колега точно на въпросното работно място, за което писах по-нагоре. В момента, в който дойдеше на работа и си пуснеше лаптопа, слагаше слушалки. Но не ходиш със слушалки до кухнята за кафе, да обядваш или да пушиш. И колкото и да не искаше да чува, накрая до него достигаше какво ли не. Така че по-скоро е до корпоративна среда и култура, а не да ходиш в защитен костюм.

# 155
  • Мнения: 1 429
Работила съм и аз в отворени пространства. Има слушалки, има тапи, има работа за вършене. И в колективи съм работила - който не е искал, не е споделял - ни за мъж, ни за театър.
Имах един колега точно на въпросното работно място, за което писах по-нагоре. В момента, в който дойдеше на работа и си пуснеше лаптопа, слагаше слушалки. Но не ходиш със слушалки до кухнята за кафе, да обядваш или да пушиш. И колкото и да не искаше да чува, накрая до него достигаше какво ли не. Така че по-скоро е до корпоративна среда и култура, а не да ходиш в защитен костюм.

Точно така. И аз съм седяла по 8 часа със слушалки (хич не е приятно), избягвала съм да излизам с колегите на обяд, кафе и т.н., ако присъстват определени хора, защото не искам да влизам в такива разговори. Това изобщо не е приятна среда за работа и не дава възможност да се сближите особено. Толкова изолирана мога да съм си и удома, а пък ще ми е по-комфортно. Нямам предвид, че с колегите трябва да сте първи приятели, но трябва поне да можете да си общувате нормално.

Последна редакция: чт, 21 апр 2022, 14:32 от Tessaria

# 156
  • Мнения: 4 712
И ние уж избягвахме, но като седнеш да обядваш в кухнята, а те дойдат да си направят кафе и не можеш да избегнеш подобни ситуации. Или сутрин си стоиш някъде на първо кафе и си говориш с приятните колеги, а въпросните решат и се присламчват и те. Аз тогава си мълчах, но не става да станеш и да си тръгнеш всеки път. Все пак, като работите пряко заедно, не можеш да избягваш всякакъв контакт. Тук говорим за работа на ниво екип и между екипи, все пак трябва да се поддържа и някакво ниво на комуникация и общуване. А това, че някои хора нямат нужното възпитание да не комбинират двете с всеки един колега, е друг въпрос.

А за слушалките - аз не мога така да стоя. Уморява ме, заболява ме главата, а когато имам важна работа, много ми пречи. Така че аз си стоях без слушалки през повечето време и се опитвах да игнорирам чуждите разговори. С повече тренировки може и да се получи, но няма 100% ефект.

# 157
  • Мнения: 15 129
Никой не казва да се избягва всякакъв контакт. Ама това не може, не става ми е фантастика. Аз не говоря с хора, с които приказка нямам. Те знаят, че нямам приказка с тях и не се натискат. И това са всъщност повечето хора на етажа. На здравей-здрасти сме и толкова. Има един, дето даже не ми отвръща на поздрава - ни вербално, ни с жест. Спрях да го поздравявам и сега удобно, тихо и лекичко неловко (от моя страна) се разминаваме.

# 158
  • Мнения: 859
Въпросът е, че всичко това какво да кажеш, как да го кажеш, води до излишно напрежение, което липсва вкъщи.
Да се чудиш какви общи приказки да говориш е изморяващо.

# 159
  • София
  • Мнения: 17 900
Не е въпрос в слушалки или друго. Въпросът е какво излъчваш. Не всеки си позволява да разпитва всеки. От личен опит. Имам колежки, доста студени и скучни,никой нищо не ги пита.
Аз, примерно, съм много любезна и като цяло разбрана на работното място. Познайте дали не ме питат "и кво става с гаджетата", "не пуши, не е полезно" "я да ти видя роклята, завърти се". Хората, когато са природно прости и без такт, често бъркат горното с мекушавост. Разбира се, който ме е чел по- дълго във форума, знае, че изобщо не съм толкова найс. И понякога си го отнасят, щото аз отговарям въртеливо, но реша ли да скръцна със зъби, ще ме заобикалят. Ама не е нужно, утре нали ще работя с тия хора по нещо.
Осмивам ги тънкажно и си се смея в главата, щото понякога не схващат. И така. Но мен също ме натоварва простотията, на органично ниво.

# 160
  • Мнения: 4 712
Не е въпрос в слушалки или друго. Въпросът е какво излъчваш. Не всеки си позволява да разпитва всеки. От личен опит. Имам колежки, доста студени и скучни,никой нищо не ги пита.
Аз, примерно, съм много любезна и като цяло разбрана на работното място. Познайте дали не ме питат "и кво става с гаджетата", "не пуши, не е полезно" "я да ти видя роклята, завърти се". Хората, когато са природно прости и без такт, често бъркат горното с мекушавост. Разбира се, който ме е чел по- дълго във форума, знае, че изобщо не съм толкова найс. И понякога си го отнасят, щото аз отговарям въртеливо, но реша ли да скръцна със зъби, ще ме заобикалят. Ама не е нужно, утре нали ще работя с тия хора по нещо.
Осмивам ги тънкажно и си се смея в главата, щото понякога не схващат. И така. Но мен също ме натоварва простотията, на органично ниво.
Точно. Аз също гледам да съм възможно най-любезна. Но когато някой няма нужното възпитание, си позволява какво ли не.

Никой не казва да се избягва всякакъв контакт. Ама това не може, не става ми е фантастика. Аз не говоря с хора, с които приказка нямам. Те знаят, че нямам приказка с тях и не се натискат. И това са всъщност повечето хора на етажа. На здравей-здрасти сме и толкова. Има един, дето даже не ми отвръща на поздрава - ни вербално, ни с жест. Спрях да го поздравявам и сега удобно, тихо и лекичко неловко (от моя страна) се разминаваме.
Аз споменах, че в моя случай е ставало въпрос за хора от моя екип или от екипи, с които работим пряко. Какво здрасти само, като след това сядаме един до друг и започваме да обсъждаме клиенти или проекти. В това фантастика няма.

А ако са ме обсъждали хора, с които не работя пряко и сме на Здравей/Здрасти, нито съм разбрала, нито пък ме е интересувало.

# 161
  • Мнения: 15 129
Е, ако се чувствате длъжни да търсите теми и да говорите, сори, опасявам се, че проблемът е у вас.

# 162
  • Мнения: 1 429
Не разбирам, според теб с колегите само за работа ли трябва да говорим?

# 163
  • Мнения: X
Няма такова нещо като трябва, говориш за каквото искаш с тях и споделяш каквото прецениш, че не е проблем да знаят. Но да се твърди, че видиш ли няма как личния ти живот да си остане личен, и затова е по-добре да си работиш от вас, това са глупости.

Ако не си харесвате колегите, не ви се ходи в офис, просто ви е по-добре вкъщи - окей. Но няма защо да си обсъжда човек личния живот с колеги, ако не желае. А ако иска, няма какво да се оплаква, че после знаели или клюкарствали.

# 164
  • Мнения: 1 429
Няма такова нещо като трябва, говориш за каквото искаш с тях и споделяш каквото прецениш, че не е проблем да знаят. Но да се твърди, че видиш ли няма как личния ти живот да си остане личен, и затова е по-добре да си работиш от вас, това са глупости.

Изобщо не съм казала това, но няма да се обяснявам повече.

Общи условия

Активация на акаунт