Жени градят кариера - Вашето мнение

  • 7 042
  • 192
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: X
Тези въпроси са недопустими, не сте длъжна да отговаряте. Аз бих прекратила интервюто. Не са си позволявали да ме питат.

Относно дамите 35+ с деца, без деца, не съм виждала да ги дискримиират. В предишната ми работа екипът се състоеше само от жени -6 броя. Една беше в майчинство - аз влязох на нейно място. Друга беше с малко детенце и забременя с второ. Два месеца натрупана отпуска от майчинството + 26 дни от настоящата година. Взе си трите месеца отпуск и директно после в майчинство. Никой не я е гледал на криво, беше страхотен човек и лоялна до последно, предаде си работата качествено и обучи двама човека за месец.
Други две дами бяха с репродуктивни проблеми и постоянно излизаха за изследвания,  прегледи, взимаха доста болничен.
Останалите бяхме по-млади и без деца. Проявявали сме разбиране и сме се справяли с работата. По-трудно е ако от 6 човека отсъстват 3 едновременно, но какво да се прави. Работа е, няма да избяга, оправяхме се.

# 46
  • Мнения: 14 844
Да, мисълта ли беше, че аз лично това бюти като услуги го свързвам точно с клюкарстване тип ти сега чия си, ама кой е мъжа ти, ама деца имаш ли, ама къде ходят на училище. Един вид, работодателите да си врат носа там, дето не им е работа, си е направо закономерно.

# 47
  • Мнения: 990
Извинете глупавия въпрос, но какво се разбира под бюти сектор? Сещам се единствено за административната работа покрай пластичната хирургия, козметичните интервенции и производство и тестване на козметика.

Медицински козметик

Много помага мъжа ти да е някой, който може да те уреди някъде на работа, за да си спокойна, че няма да ти задават въпроси, които са наясно, че не трябва, че ще си получиш заплатата и процентите в сумата, която трябва и когато трябва.

Последна редакция: пн, 18 апр 2022, 22:17 от Silver Light

# 48
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Такива въпроси нямат място на интервютата. Това е много голям червен флаг за фирмата или поне мениджъра(ката) и отношението.

На този етап съм решила да отклонявам такива въпроси като ги попитам, защо ги интересува и как това е релевантно към позицията.
Наистина ми става изключително неприятно. Само мога да си представя как би се почувствала жена с репродуктивни проблеми при такъв въпрос

Недей пита защо ги интересува. Просто казвай, че имаш гинекологични проблеми и не ти е удобно да говориш по въпроса. Трябва малко да послъгваш, когато виждаш, че отсреща са нахални и нагли на тема лична информация.
Правилно са ти казали, че ако почнат да разпитват много, това е червена лампа. Търсят начини да те смачкат в началото. Според една моя позната, тя е имала най-много проблеми по тия въпроси точно от жени. Независимо дали е по интервюта или на работа.

# 49
  • Мнения: X
Мен в прав текст никога не са ме питали такова нещо. Ако някой си позволи подобно поведение - ставам и си заминавам на секундата. Фирми много.

# 50
  • Мнения: 6 764
Фирми много, зависи къде си. Има случаи, в които фирмите са 2-3, знаят си стиловете и действат еднакво. Един път един нагляр ме попита планирам ли второ дете, казах му, че този въпрос коментирам само със съпруга си. След това атмосферата стана доста гадна, общо взето веднага стана ясно, че място там нямам. Което е жалко, но в град като Варна, големите фирми със сносни условия са няколко.

# 51
  • Мнения: X
Аз бих го попитала дали ми прави неприлично предложение. И после бих си заминала.

А ти защо изобщо продължаваш интервюто след като е станала тягостна атмосферата след този въпрос? Аз бих си казала, че така или иначе ще ми откажат, поне да си тръгна аз и да им откажа първа 😁

# 52
  • Мнения: 6 764
Аз бих го попитала дали ми прави неприлично предложение. И после бих си заминала.

А ти защо изобщо продължаваш интервюто след като е станала тягостна атмосферата след този въпрос? Аз бих си казала, че така или иначе ще ми откажат, поне да си тръгна аз и да им откажа първа 😁
За да им стане ясно, че съм квалифициран кандидат с умения и опит, а не просто устатница, която не отговаря на въпроси. Мога да запазя хладнокръвие и професионално държание във всякакви условия. Може би при следващи интервюта да се замислят повече какво и как питат. 🤷‍♀️

# 53
  • Мнения: X
Аз не вярвам, че човек, който на първо място е достатъчно тъп и невъзпитан да се държи така ще се оправи. Любопитно ми е, започна ли там след това?

# 54
  • Мнения: 6 764
Аз не вярвам, че човек, който на първо място е достатъчно тъп и невъзпитан да се държи така ще се оправи. Любопитно ми е, започна ли там след това?
Не, но може би месец след интервюто ми бяха звъняли. Общо взето се изненадах. Разбира се не беше въпросния господин, а негов подчинен.

# 55
  • Мнения: X
Такива въпроси нямат място на интервютата. Това е много голям червен флаг за фирмата или поне мениджъра(ката) и отношението.

Питат по-скоро, за да знаят дали ако има дете, могат да се появят проблеми с качеството на работата или възникват повече нужда от болнични и ако екипа не може да си го позволи.
Има си чисто технически проблеми, които могат да възникнат, но тогава и работодателя трябва да си е поел отговорността, но и служителя също. Но е смешно, невъзпитано и дискриминиращо да се пита директно за толкова лични неща.
Да не говорим, че ако е опитен интервюиращия винаги може да изкара тази информация и без да пита нетактично и да създава неудобство.  Например като разясни на кандидата всички детайли, които имат отношение по темата - работно време, усилия, време, което се губи в транспорт до офиса и обратно. Понякога човек може да не си дава ясно сметка в процеса на кандидатстване,  но да се окажат проблем и за двете страни. Така, че аз съм по-скоро "за" разясняване на всички елементи.

На мен никога не ми е било проблем да ме питат, нито са ме дискриминирали за това, че имам малко дете. Даже на първата ми по-сериозна работа ме бяха разкостили от лични и професионални въпроси. Но много хора биха се чувствали неудобно. Случвало ми се е голяма компания да не ни възложат договор, защото бях в края на бременността си. Попитаха ме директно как ще се справим, когато излезна по майчинство и си го казаха, когато ни върнаха отказ, че се притесняват дали можем да им поемем този обем от работа. Wink Реално аз работих през цялото време и не съм добър пример в тази посока. На 45 дни вече водих малката ми дъщеря в офиса на клиенти, за да им приключваме годината, а на 6м  я замънках в дългосрочна командировка от 1г. на другия край на страната. И винаги съм си намирала начин как работата да е свършена, въпреки че имам малко дете. Никога не съм излизала и в болничен. Но ако не работех за себе си при второто си дете, едва ли щях да се справя, защото до 3г. не ни приеха в детска и беше една вътрележка от гледане от кака й, аз, таткото, гледачка, детски център.

# 56
  • Мнения: 990
Такива въпроси нямат място на интервютата. Това е много голям червен флаг за фирмата или поне мениджъра(ката) и отношението.

На този етап съм решила да отклонявам такива въпроси като ги попитам, защо ги интересува и как това е релевантно към позицията.
Наистина ми става изключително неприятно. Само мога да си представя как би се почувствала жена с репродуктивни проблеми при такъв въпрос

Недей пита защо ги интересува. Просто казвай, че имаш гинекологични проблеми и не ти е удобно да говориш по въпроса. Трябва малко да послъгваш, когато виждаш, че отсреща са нахални и нагли на тема лична информация.
Правилно са ти казали, че ако почнат да разпитват много, това е червена лампа. Търсят начини да те смачкат в началото. Според една моя позната, тя е имала най-много проблеми по тия въпроси точно от жени. Независимо дали е по интервюта или на работа.

Не искам да им говоря за гинекологични проблеми, защото, Слава Богу, при мен няма такива неща.
Абсолютно е недопустимо да засягат такива теми. А, когато не отговориш те смятат за враждебен. Мисля, че и една друга дама беше написала такъв случай в тази или другата тема.

Реално нещата опират до там, каква е правилната реакция при лични въпроси и изобщо има ли смисъл да се продължава едно такова интервю.

# 57
  • Мнения: 6 764
На всички е ясно защо питат такива въпроси. Истината е, че ако сме равнопоставени, следва да питат и мъжете планират ли деца или ще имат ли повече или дали са в сериозна връзка, а това не е така. За по-висока позиция, жена родител на малко дете и мъж родител на малко дете, няма да са равнопоставени. Едва ли не ще трябва да се обясняваш как имаш гледачка, детето има и друг родител и въобще детайли, които на мъжа няма да се наложи да изяснява.

# 58
  • Мнения: 990
Radeva-87, именно… Не мога да си представя, какво питат жените, които са разведени, например.. По цялата тази логика те нямат шанс да работят.

# 59
  • Мнения: 14 844
Не виждам смисъл да бъда сдържана и тактична при такъв въпрос и да спестя отговора, че не е тяхна работа, след като те самите не са сдържани и тактични.
Друг въпрос е, че понякога изпадам в ступор при такова нахалство.

Общи условия

Активация на акаунт