Рак на белия дроб - тема 10

  • 52 556
  • 859
  •   1
Отговори
# 810
  • Мнения: 144
Честито рождество!
Здраве на всички и дълготрайна ремисия на болните!


Lilkata_d,
Не може за 5 дни ,с една платина да се чувства по-добре от терапията.
Не може да спи и се чувства превъзбуден от дексаметазона.
Превантивно му слагат дексаметазон мускулно/венозно преди и след вливката(+ евентуално алергозан/анти-алергозин). Задуха нямаше ли го и преди терапията,или се бъркам?
Какво смятат да облъчват? Не виждам особен смисъл на този етап от лечението да облъчват Б.Д.
Освен това щом има Кейтруда с ЛТ се повишава риска от пнемонит (от него от лъчетерапията може да се получи задух), не е задължително обаче да се развие пневмонит -дали лъчев или имуномедииран от имунотерапията,но комбинацията ИТ+ЛТ на Б.Д. повишава риска от такъв .
Освен ако ще облъчват гръбнак,ребра .Къде му бяха другите метастази освен в надбъбречните жлези?
Имаше задух и сега казва,че е по-малко. Дали не е защото е по-спокоен и хапва малко,но така казва и даже не е пил Трамадол днес цял ден. Много странно. Дексаметазон пие и на хапчета 4мг сутрин. Мислят да облъчват белия дроб паралелно с химиотерапията именно заради по-силния задух,който сега е намалял по негови думи. Има множество метастази в главата,в рамото ,кракът или костите на крака и надбъбречните жлези. Днес седя даже ,иначе само лежи. Не знам да се радвам ли? Иначе много се притеснявам да не стане много силен задуха, защото и от двете терапии го има като страничен ефект. Да говоря ли да изчакаме с лъчетерапията? Първоначално искаха ХТ ИТ и след тях лъчетерапия,но задуха промени нещата.
Да не е "фалшиво" подобрение ?

# 811
  • Пловдив
  • Мнения: 2 093
Цитат
Не може за 5 дни ,с една платина да се чувства по-добре от терапията.

# 812
  • Мнения: 10 757
Задухът да не е свързан с някакъв вид  паник атака? И като е започнало лечението, да се е успокоил?

# 813
  • Мнения: 144
Задухът да не е свързан с някакъв вид  паник атака? И като е започнало лечението, да се е успокоил?
Възможно е да е от притеснение и да се засилва,но не е паник атака. Аз съм имала паник атаки и задуха е различен.Баща ми имаше при най-малко движение.Може да е защото хапна малко повече,той не беше ял 2 седмици,само течности и медицинска храна  сега колкото  и да е малко храната,все някакви сили му е дала.Но и болките са по-леки.Не знам,не смея да се радвам.Може и лъчетерапията (мин 5 облъчвания на главата) вече да отшумява и затова да е така.Може ли да е влошаване,а да се подобрява "лъжливо" ?

# 814
  • Пловдив
  • Мнения: 2 093
A хемоглобина как му е ? И въобще кръвната картина преди терапията?

# 815
  • Мнения: 144

Това са изследванията преди вливката. Онколога каза,че са ок. Ти как мислиш?

Последна редакция: чт, 29 дек 2022, 13:35 от Lilkata_d

# 816
  • Пловдив
  • Мнения: 2 093
Добре му е хемоглобина,обаче му са доста  високи неутрофилите. Има някаква бакретиална инфекция, да няма пневмнония?

# 817
  • Мнения: 144
Добре му е хемоглобина,обаче му са доста  високи неутрофилите. Има някаква бакретиална инфекция, да няма пневмнония?
Никой не е изразил съмнение за пневмония,освен пролетта когато казаха,че има двустранна ковид пневмония(тогава още не се беше доказал тумора) и тогава го лекуваха с антибиотик.Освен да не се е изчистил,но тогава пък нямаше задух.Освен да питам онколога за неутрофилите. Възможно ли е да не се е изчистила пневмонията от тогава?
Сега сравних изследванията от 8,12 и неутрофилите са 15,29 ;хемоглобина 144 и двете са се повишили,има и други стойности мога да прикача ако искаш.Има прекарана емболия да не с вързано с нея?

Последна редакция: чт, 29 дек 2022, 15:27 от Lilkata_d

# 818
  • Пловдив
  • Мнения: 2 093
Емболията е честа при вирусна пневмония от Ковид.Така ,че си е го изкарал .Неутрофилите не са свързани с емболията пряко, Съмнява ме да не е излекувана толкова време насложената бактериална пневмония.По-скоро нова такава . Неутрофилите се покачват и от кортикостероиди ,но не толкова много -двойно над горната граница.От тях обикновено е съвсем леко над горната граница ,в повечето случаи дори са си в норма като абсолютна ст-ст ,макар и завишени ,за сметка на лимфоцитите.Може да пуснете прокалцитонин - той е показателен за бактериални инфекции. Хемоглобина се е повишил за да компенсира "задуха" -недостига на кислород . Сега като падне от платината ,задуха ще се засили. Според  мен трябва да търсите причината за задуха в бактериална пневмония и да я лекувате защото от ХТ ще има неутропения и няма да се пребори имунната с-ма сама с инфекцията,която ще си прогресира.

# 819
  • София
  • Мнения: 1 739
Здравейте, на баща ми му предстои бронхоскопия на 4 януари. На терапия е с ксарелто (антикоагулант). Казали са му да мине на инжекции клексан 12 часа преди манипулацията, но дали е достатъчно?

# 820
  • Мнения: 529
Lilkata_d, изследвали ли сте някога кортизол предвид разсейките в надбъбречните жлези? Ако е нисък, би могло задухът и липсата на сили да са заради това. Кортикостероидите помагат в такъв случай. Консултирайте се с щ лекар за изследване на кортизол, натрий и калий.

Това е въз основа на нашия опит, може да няма нищо такова при баща ти, но споделям, защото на нас ни отне много време лутане при продължителна слабост и задух докато установим тази причина, която най-вероятно се дължеше на нарушена функция на надбъбречните жлези.

# 821
  • Пловдив
  • Мнения: 2 093
Bojuri,
Човека е на дексаметазон заради метите в мозъка и лъчето.
Освен това обикновено е завишено производството на кортизол заради дразненето на кората на надбъбречните жлези от образуванията.

# 822
  • Мнения: 144
whitefang Благодаря ти! Мисля днес да звънна на онколога и да говоря с него.Още повече казва,че според него има повече храчки и като изкара някоя се чувства добре.То ако задуха ще се увеличава не ми се иска да комбинираме лъче и химия,защото ефекта ще е неприятен. Ще видя да викна евентуално лаборатория вкъщи да му вземе кръв.

Bojuri няма изследване на кортизол.но той има мети в надбъбречните жлези.Благодаря за насоката.

magia
Баща ми също пие ксарелто и преди биопсията го спряха за 12 или 24ч не помня вече и мина на инжекции.Нямаше проблем след това

# 823
  • Мнения: 529
Whitefang, това имах предвид, че подобрението в момента е възможно да се дължи на приема на кортикостероиди.

# 824
  • Пловдив
  • Мнения: 2 093
Whitefang, това имах предвид, че подобрението в момента е възможно да се дължи на приема на кортикостероиди.
Пие го отпреди ХТ.



Lilkata_d,
Трябва пулмолог за евентуална пневмония.Онколога едва ли ще погне.
Изследване на кортизола не мможе да направите докато приема кортикостероиди.То може ама няма да са реални резултатите.

Общи условия

Активация на акаунт