Анонимно, какви заплати получаваме и актуализират ли се спрямо инфлацията?

  • 5 879
  • 56
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 170
Ще си позволя да коментирам и от позицията на работещ, и от позицията на работодател, тъй като със съпруга ми сме такива към момента.
Своите възнаграждения не сме променили процентно с много, но дори и това, което променихме, се изяде от инфлацията и дори надхвърли.
Като работодатели смея да твърдя, че в момента не ни е особено лесно. Разбирам, че има и такива, които единствено взимат и не се интересуват от служителите си. Фирмата ми е с основна дейност извън страната и тук имам малък набор от хора. Въпреки големите усилия да се “изпревари” инфлацията, смея да твърдя, че мнозина не успяха. Лично аз предпочетох да осигуря по-добри социални придобивки, тъй като по-трудно се изяждат от инфлацията. Мъжът ми предприе свой подход.
Как смятате, че ще се развият нивата на инфлацията? Притесняват ли ви бъдещи покачвания? Питам от любопитство, за своя лична равносметка.

# 16
  • Мнения: 8 528
Работя в частна фирма, която освен за вътрешния пазар изнася и навън. Работим с чуждестранни клиенти (ЕС) от много години с коректни плащания, от тази година и плащанията се забавиха и поръчките намаляха. Кризата не е само в България, а в цяла Европа. Не ми се мисли какво следва нататък, дано се стабилизира цялата икономика.

Последна редакция: вт, 21 юни 2022, 07:34 от Vita

# 17
  • Мнения: 25 738
А сумите в анкетата нето ли са, или бруто? Защото има огромно значение, особено когато се сравняват заплати в частния и държавния сектор.
Най-добре е да се уточнят нето заплатите след данъци и преди удръжките.
Нето, и това коригирах.
Мерси.
А ще дадеш ли възможност на корекция на гласуване, понеже след твоите корекции излиза грешно гласуването ми?
Да, можеш да си редактираш гласа.

# 18
  • Мнения: 12 763
При нас във фирмата нещата вървят много добре, всъщност с рекордни печалби. Конюнктура просто. Индексирахме се, обаче тая инфлация ме стряска сериозно и не мога да си съставя план, който да е адекватен на ситуацията. Какъв план, като цените се променят всяка минута!

# 19
  • Мнения: 15 356
Моята заплата се вдигаше няколко пъти за 4 г в сегашната работа.Вземах и бонуси няколко пъти годишно.Сега съм в ПО след майчинство и напускам,не по финансови причини.Изключително съм доволна от работодателя си.
Мъжът ми получи 10 или 15 % увеличение през април.

# 20
  • Добрич
  • Мнения: 933
Ха! Пътеки?! Съществуват ли още такива? Последно сме взимали преди едно поне 5г, последно по има няма 50 лв.
Щатът е за 1300, х1 лв за нощен труд на час, под 20 лв бърза помощ, още някакви ситнежи по 10-20 лв и % трудов стаж. Твърди се, че ще има две 10% увеличения. Докато не видя, не вярвам.
Преди години колежка си показвала фиша, за да докаже колко получава. Отговорили й "такова всеки може да си напише и изпринти", т.е не става за доказателство. А иначе по медиите заплатите ни са до небесата.
Честно,не знам в другите болници как е,но имаме пътеки.Не знам и по какви точки от документите пуснати от горе се дават де.В предния пост забравих да кажа,че ковидни не съм вземала,макар,че работя ковидни материали.

# 21
  • Мнения: 4 204
Ковидни даваха, от обявените по медиите 600 на калпак взимахме чисто  391.

# 22
  • Добрич
  • Мнения: 933
Аз и толкоз не съм взела,защото все още нямам специалност.Което е голяма простотия,всички сме в купа все пак.

# 23
  • Мнения: 3 589
Споделих моята болка и в предишна тема: не ми е малка заплатата, но е почти същата от доста години насам, повишава се с малък процент. А животът оттогава си върви стабилно към двойно. За мениджърските заплати често няма инфлационно индексиране, защото се считат за достатъчно високи. И покупателната ми способност намалява. Например тази година увеличението ми беше 7%, а всички знаем инфлацията колко е. В момента мъжът ми обмисля да смени работата, която има доста предимства, само защото му предлагат 30% по-висока заплата на друго място. Наясно е, че на текущо работно място никой няма да направи подобно увеличение, а трябва някак да посрещнем това политико-икономическо извращение, в което живеем.

# 24
  • София
  • Мнения: 817
По ред причини няма да гласувам за заплащането.

Но ми се иска да кажа нещо много важно: когато има криза страдат и хората, и компаниите. Не си мислете, че при тази инфлация и компаниите генерират свръх печалби. Цената на комуналните разходи, наемите на офис пространства и т.н. всичко поскъпва. Компанията, в която работя е изключително социална, мениджмънтът е супер ориентиран към хората и пак е трудно да се догони. Но се правят опити по някакъв възможен начин - вдигнахме ваучерите за храна, преразгледахме рейнджовете и ги повишихме с двуцифрен % тази година, за следващата вече сме в дискусии. Истината е, обаче, че всички обедняваме.

Колкото до индексациите на заплащането - в последните няколко години смених 5-6 пъти позиция (в една и съща компания) + годишните индексации. На моя екип следя зорко заплатите и индексирам в рамките на бюджета си. Но виждам и друго: колкото повече се опитвам да угодя, толкова по-изискващи стават хората.

Със сигурност заплатата трябва да се индексира всяка година с някакъв процент, такова нещо като 5 години не пипана заплата е безобразие.

# 25
  • Мнения: 2 851
От 2015-а съм в сегашната си компания. Всяка година правим годишни оценки на работата на всеки служител и актуализираме заплатите на почти всички, според получената оценка и събрана обратна връзка от колеги и мениджъри. Само през 2016-а не са ми актуализирали заплатата, защото нямах необходимия стаж в компанията, когато дойде време за оценките, но от 2017-а до 2021-а заплатата ми се вдигна 2,5 пъти, като тази година също ми направиха атестация, но понеже съм в отпуск по майчинство, ще видя с колко ми е актуализирана заплатата, като се върна на работа. Отделно от това от 3 години съм определена като ключов човек за фирмата и при постигнати таргети на прогнозния бюджет, получавам 13-а и 14-а заплата. Извън това имаме много добри пакети със социални придобивки и бонуси за децата за Коледа (доста сериозни), също ваучер за почивка. В ИТ сектора съм, продуктите ни са специфични, клиентите ни са 100% в чужбина и са големи корпорации, но и тях ги застига кризата, намаляват постоянно бюджетите за ИТ услуги, някои биват придобивани от по-големи групи и замразяват проекти от днес за утре, така че постоянно гледаме да си разширяваме портофолиото от клиенти. Наясно съм, че балонът не може все да се надува, в един момент ще гръмне, затова използвам момента да организирам по-крупните неща в живота - жилище, кредити, деца. Засега съм спокойна, но винаги имам едно наум. Разликата между двете ми деца е 3 години, всичко детско е поскъпнало ужасно, също така основно аз пазарувам храната за вкъщи и виждам как цените летят всяка седмица.

# 26
  • Мнения: 14 843
Лъки, според мен по-добре да разбиеш на стъпки по 200 или 250, защото в моята стъпка 1000-1500 влизаме и аз с 1250, и пак аз с 1450, и някой с 1000, а има значение според мен.
Увеличение получих сега, 200 лв месечно, след непипване 2 години, но се опасявам, че летните месеци ще съм на ръба, а от септември окончателно ще глътна вода.

# 27
  • Мнения: 2 851
Нарци, ако се разбие още ще е доста по-достоверно наистина, ама цялата първа страница ще се превърне в един скрол да си търсиш точната сума.

# 28
  • Мнения: X
То и да се разбие на по-малки стъпки пак не е достоверно кой какво. В тотално различни сектори сме. Не може да се сравнява. Аз ако ще и 5000 да цъкна, какво значение има това за сектор “образование”, например?

# 29
  • Мнения: 2 851
Да, малко като всички ядем свинско със зеле. Но темата е хубава и полезна, дано повече хора се включат. Благодаря на Лъки за идеята.

Общи условия

Активация на акаунт