Анонимно, какви заплати получаваме и актуализират ли се спрямо инфлацията?

  • 5 794
  • 56
  •   1
Отговори

Анкета

Заплатата ми нето е:

Опции:

# 30
  • Мнения: 898
Не искам в никакъв случай да обиждам авторката, най - малкото защото нейните постове винаги са ми били много интересни, но наистина не разбирам каква е целта на темата.

Ясно е, че 5 години без увеличение не са нормални, или ако са нормални за даден сектор, очевидно е, че е най-добре човек да смени сектора.

Защо трябва да се отчитаме в анкета кой колко получава?

Моята заплата се актуализира всяка година, увеличението се състои от твърд процент плюс добавка на базата на лично представяне.  Само че не виждам това с какво помага на дамата здравен работник, която сподели, че е получила само половината от обещаните добавки. Тя конкретно може да смени сектор, но нейната работа някой трябва да я върши и пак за тези пари. Не могат всички да са в секторите с редовни увеличения и бонуси.

Ясно е, че в тази криза все някой трябва да го отнесе. Няма как и фирмите да си вдигнат печалбите, и служителите заплатите, да се вдигат парите и на тези, които ги получават от държавата. Всички се страхуваме, а какво е правилното поведение в тази ситуация не знам кой може да каже.

# 31
  • Мнения: 25 675
Много добра представа ми дава анкетата, няма какво да ги дробим,  пък и както писахте,  в различни сектори са гласуващите.
Защо питам. Ами защото ми е интересно и се радвам, да прочета че все пак има много фирми, които индексират годишно, че и бонуси дават. Значи не са съвсем на зле нещата. Просто моята позната работи в калпава фирма. Аз и го казах, и я посъветвах да се ориентира докато е време, защото годинките си вървят. Никой няма да ти каже браво че цял живот си работил за 1000лв. Бонуси при тях няма, просто такъв е сектора. Като гледам анкетата, разбирам, че повечето хора получават между 1000 и 1500лв, значи това е средно и реалистично. Ясно ми е, че това не са ИТ специалисти, зъболекари и адвокати.

# 32
  • Мнения: X
Трудно е да се генерализира. Едно е адвокат с опит, едно е тъкмо завършил правист. Според мен те доста трудно се реализират, ако нямат гръб.

Относно сектора на здравеопазване… сестрите взимат ниски заплати, но настрани колко докарват…

Наскоро ми се наложи да видя с очите си и то в Пирогов. Как се бутат по 50 лв в джоба, че да обърнат внимание на човек в безпомощно състояние, на легло, с изключително тежки счупвания. Отначало беше кисела сестрата, ама каква любезна стана за 50 кинта. Тук инжекция, там нещо друго… безотчетни пари ей така!

# 33
  • Мнения: 898
В такъв случай - съвет може да се даде като се посочи в какъв сектор конкретно е в момента въпросната приятелка и към кой е реалистично да се насочи. Ако няма специфични умения и така или иначе ще и се наложи да учи е едно. Но ако се занимава с нещо учено и надграждано с години, както е при лекарите или адвокатите например, е по-добре да помисли за нови начини да превърне уменията си в пари, вместо да сменя сектора.

# 34
  • Мнения: 25 675
В такъв случай - съвет може да се даде като се посочи в какъв сектор конкретно е в момента въпросната приятелка и към кой е реалистично да се насочи. Ако няма специфични умения и така или иначе ще и се наложи да учи е едно. Но ако се занимава с нещо учено и надграждано с години, както е при лекарите или адвокатите например, е по-добре да помисли за нови начини да превърне уменията си в пари, вместо да сменя сектора.
Няма да правя темата конкретна за един единичен случай. Не е етично.

Да кажа за себе си. 2 пъти съм сменяла сектора и бях доволна.Смятам, че е добре човек да търси себе си, и да се развива.Да учи нови неща.  Не знам до колко това е възможно на пазара на труда в момента. Малко или много има криза, очаква се и рецесия. В световен план.

# 35
  • Добрич
  • Мнения: 933
Трудно е да се генерализира. Едно е адвокат с опит, едно е тъкмо завършил правист. Според мен те доста трудно се реализират, ако нямат гръб.

Относно сектора на здравеопазване… сестрите взимат ниски заплати, но настрани колко докарват…

Наскоро ми се наложи да видя с очите си и то в Пирогов. Как се бутат по 50 лв в джоба, че да обърнат внимание на човек в безпомощно състояние, на легло, с изключително тежки счупвания. Отначало беше кисела сестрата, ама каква любезна стана за 50 кинта. Тук инжекция, там нещо друго… безотчетни пари ей така!
Лошо е да се вземат пари на ръка, но колко сестри и лекари на смяна за колко болни се грижат? Масово са 1-2 лекари, 2-4 сестри на 20-60 пациенти.В Пирогов персонала сигурно е повече.

# 36
  • Мнения: 1 223
Графата до 1000 лв. мисля че трябва да се раздели на още - защото има значителна разлика  при доход до 500, след това примерно 700-800, и едва след тях идват получаващите чисто хиляда, които са в доста по-добра позиция от по-ниските варианти. След това например дали се взимат 3500, или 3750 няма голяма разлика за взимащия ги.

# 37
  • Мнения: X
Трудно е да се генерализира. Едно е адвокат с опит, едно е тъкмо завършил правист. Според мен те доста трудно се реализират, ако нямат гръб.

Относно сектора на здравеопазване… сестрите взимат ниски заплати, но настрани колко докарват…

Наскоро ми се наложи да видя с очите си и то в Пирогов. Как се бутат по 50 лв в джоба, че да обърнат внимание на човек в безпомощно състояние, на легло, с изключително тежки счупвания. Отначало беше кисела сестрата, ама каква любезна стана за 50 кинта. Тук инжекция, там нещо друго… безотчетни пари ей така!
Лошо е да се вземат пари на ръка, но колко сестри и лекари на смяна за колко болни се грижат? Масово са 1-2 лекари, 2-4 сестри на 20-60 пациенти.В Пирогов персонала сигурно е повече.

Така де, ама аз си плащам осигуровките. Човек не попада в Пирогов от хубаво. Много неща там се заплащат, както и в нашия случай, не им бяха изсипани малко пари за операция и тн. Говорим за доста пострадал човек от семейството ми. Тази сестра за какво е там? Съгласна съм, че взимат малко, но и работата им е под всякаква критика. Държат се лошо с болните, едвам кръв бяха взели на моята близка, лепенка нямало да й сложат, кръв тече по пода, защото тая сестра блее някъде, докато взима кръв. Санитарката беше пропуснала една стая, като раздавала вечерята и оставила хората без ядене… наистина не е сериозно това нещо.

Съгласна съм, че взимат малко, но с това отношение са за затвора, не за болница.

# 38
  • Мнения: 4 180
Има частни болници, в които за всичко се плаща допълнително от пациента/близките върху преведената сума от НЗОК.  Опции има. Въпрос на преценка и възможности- за преценка и финансови.

# 39
  • Мнения: 1 223
Относно болниците и персонала там. От една страна много си зависи и от самия човек (било то лекар, сестра, санитари или др. ). От друга има някакъв общ манталитет ли, отношение,  или някакви принципи залегнали в управлението на конкретно болнично заведение. Просто когато човек обикаля много такива и веднага вижда разликите.
Горното важи и за различните фирми, или примерно учреждения.

# 40
  • Добрич
  • Мнения: 933
Шерилин, ако си мислиш, че здравните ни осигуровки отиват за здравето ни грешиш.Съгласна съм, че всеки трябва да си върши работата съвестно.

# 41
  • Мнения: X
Шерилин, ако си мислиш, че здравните ни осигуровки отиват за здравето ни грешиш.Съгласна съм, че всеки трябва да си върши работата съвестно.

То е ясно, че не отиват. Не искам да измествам темата, защото също ми е интересно да прочета какво споделят съфорумците.

Просто е ужасно грозно в болниците да се гледа на хората като на някакви парчета месо. И да, някой преди мен написа, че има частни болници. Но в Пирогов попадаш по спешност, когато си се потрошил, например. Там има много добри лекари, не го отричам. Но масово виждам ужасно отношение точно от персонал тип сестри и санитарки. Ако не им бутнеш нещо, ще те оставят на произвола на съдбата, въпреки че си неподвижен, след операция и т.н. Просто не ги интересува. Съжалявам, на тия и 700 лв са им много!

# 42
  • Мнения: 25 675
Графата до 1000 лв. мисля че трябва да се раздели на още - защото има значителна разлика  при доход до 500, след това примерно 700-800, и едва след тях идват получаващите чисто хиляда, които са в доста по-добра позиция от по-ниските варианти. След това например дали се взимат 3500, или 3750 няма голяма разлика за взимащия ги.
Каква е тази заплата под 500 лв, на половин щат може би?

# 43
  • Мнения: 3 987
Каква е тази заплата под 500 лв, на половин щат може би?
В малките населени места това е стандартна заплата за нискоквалифициран труд - продавачка, чистачка, миячка и т.д.

# 44
  • Мнения: 25 675
Каква е тази заплата под 500 лв, на половин щат може би?
В малките населени места това е стандартна заплата за нискоквалифициран труд - продавачка, чистачка, миячка и т.д.
В смисъл работят под МРЗ?

Общи условия

Активация на акаунт